Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

2022 рік для IT у цифрах: галузь в Україні до війни і сьогодні

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
20 грудня 2022 4 хвилин читання

Валютний виторг та податки IT у 2022 році 

До війни IT-ринок України генерував $6,9 млрд експортного виторгу за рік. За 10 місяців 2022-го — $6 млрд експортного виторгу. Це на 9,9% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. До кінця року індустрія виторгує $7,1 млрд. Це на 2,2% більше за показник 2021-го. Але перші оптимістичні прогнози були на рівні $8-8,6 млрд.

До 1 листопада 2022 року, за даними ДПС, ІТ-індустрія сплатила 26,6 млрд грн податків та зборів. 

Релокація IT-компаній та працівників 

Після початку повномасштабної війни частина компаній планово відкривала нові офіси в Україні та за кордоном, частина переїхала у безпечніші регіони. 71% ІТ-компаній провели незапланований переїзд у межах країни та за кордон, а чверть з них повним складом. Однак 81,5% релокованих за кордон компаній усе-таки планують повернути бізнес в Україну, 5,6% із них у процесі повернення.

За кордон станом на середину року виїхали приблизно 57 тис. українських IT-фахівців.

Служба айтівців у ЗСУ, IT-армії та донати

У 70% компаній спеціалісти служать у Збройних Силах України. Станом на середину року таких було понад 7 тис. айтівців. А у 95% компаній хоча б один фахівець доєднався до кібервійська. Також 95% компаній та понад 90% фахівців регулярно донатять на потреби армії. При цьому 14% із них витрачають на це понад чверть сімейного бюджету.

Зарплати та ринок праці в IT

Медіана доходу айтівця становить $2360. Більшість ІТ-спеціалістів (73%) зазначають, що їхні доходи не змінилися або зросли. Але водночас збільшилися й витрати. Це зокрема пов'язано з релокацією та переїздами. 

Медіанні зарплати розробників ще вищі. Навіть попри війну середня зарплата фахівців дещо зросла: $3300 в грудні 2021-го проти $3400 у червні 2022-го. 

Натомість на ринку праці не надто оптимістично: зменшилася кількість вакансій. Натепер це майже 40% від довоєнного рівня. За рік найбільше упав попит на QA та девелоперів для iOS і Android, а фахівці у Sales, Marketing та Lead Generation тепер, навпаки, потрібніші.

Змінилася й географія вакансій: збільшилася частка вакансій для віддаленої роботи, а деякі українські компанії активно розміщують їх за кордоном, насамперед у Польщі.

Стартапи в Україні 2022 року

Переважна більшість стартапів залишилася в Україні: 71% стартапів повністю залишилися у країні, 28% частково за кордоном і лише 1% повністю виїхав.

Стартап українського підприємця Максима Плахотнюка ATLANT 3D Nanosystems отримав раунд інвестицій у $15 млн.

Пристрій Nanofabricator, який розробила компанія, забезпечує вдосконалене виробництво за допомогою рішень штучного інтелекту, які дозволяють наносити візерунки безпосередньо на складні поверхні, різні матеріали підкладки, звичайні пластини та текстури за допомогою наявних структур або пристроїв.

Як відомо, ATLANT 3D розробляє абсолютно нову технологію, яка дозволяє виробляти матеріали та електроніку на атомному рівні. За словами компанії, вона «зламала код» для радикально нового способу мікро- та нанообробки.

Державна політика 

В умовах війни Український фонд стартапів разом з урядом фінансує переважно military tech. У межах спеціальної програми підтримки надаються гранти у розмірі $35 тис. для стартапів у галузі оборони, будівництва, кібербезпеки, медицини та підтримання психічного здоров'я, освіти.

А ще цього року Мінцифри оголосило приймання заявок до освітньої програми IT Generation. Подати заявку на участь у ній може громадянин України, що бажає змінити професію та опанувати IT-спеціальність. Разом із партнерами з Мінцифри сформували перелік з 23 шкіл, які навчатимуть ІТ-професій коштом держави.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Українські дівчата можуть отримати $750 на навчання у IT-змаганні Technovation Girls Ukraine

Артем Житкевич 1 годину тому

Криптостартап Arkis з фаундерами-українцями залучив $2,25 млн на Pre-Seed раунді

Богдан Камінський 5 годин тому

Закінчення ери російського софту: які ризики його використання і як спланувати перехід на вітчизняні альтернативи

Vira Bondarenko 7 годин тому

Як ШІ допомагає тестувати ПЗ: найкращі інструменти для QA Engineer

Anna Kovalova 27 лютого 2024 14:30

Як малому бізнесу ефективно реагувати на нестабільність економіки України

Даніелла Шихабутдінова 26 лютого 2024 17:00