Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

ІТ та війна. Електробайки для ЗСУ, коворкінги на заході України, продукти для сканування програм-шпигунів — що роблять айтівці для фронту та своїх команд

Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
28 жовтня 2022 13 хвилин читання

Повномасштабна війна стала випробуванням для кожного бізнесу, і IT-галузь не виняток. Якщо навесні компанії переважно опікувалися порятунком власних команд, то минулі пів року більшість із них допомагає фронту в тому чи іншому форматі. SPEKA зібрала військові історії кількох українських IT-компаній та розпитала, як змінилися їхні корпоративні цінності за вісім місяців повномасштабної війни.    

Безпека команди 

24 лютого перший мітинг одеської компанії AB Soft розпочався о 6.30. Потрібно було скоординуватися, щоб зібрати інформацію про потреби команди і розробити план допомоги: психологічної, фінансової і, головне, з евакуації. Перші автобуси зі співробітниками поїхали вже наступного дня до Молдови, Болгарії та Румунії. 

Фахівці AB Soft, як й інші ІТ-компанії, намагалися працювати в укриттях Фахівці AB Soft, як й інші ІТ-компанії, намагалися працювати в укриттях

Так само, як AB Soft, робили сотні компаній по всій Україні. Релокація команд у безпечні регіони, на захід України чи за кордон, стала для більшості компаній основним завданням у перший місяць повномасштабного вторгнення.  

Ті, хто не потребував евакуації, готувалися приймати колег. Так, в офісах  SoftServe у Львові розгорнули координаційні центри, налаштували спальні місця, створили список працівників, які хочуть прихистити колег. 

SoftServe постійно привозить в Україну гуманітарну допомогу SoftServe постійно привозить в Україну гуманітарну допомогу

«Паралельно компанія організувала автобуси для евакуації 3,5 тис. фахівців до західних областей та за кордон. Назад транспорт повертався не порожнім, а з гуманітаркою», — розповідає SVP of Finance SoftServe Соломія Гнатів. 

Компанія P2H вивезла 50% колективу з-під обстрілів із Харкова до готелю у Львівській області. Нещодавно компанія відкрила для співробітників коворкінги у Львові та Вінниці. Харківський офіс поки що зачинений.

Антикризовий план 

У компанії Intellias Emergency Response Team розпочала роботу ще у 2021 році. Тому на початку війни компанія вже знала, скільки людей звідки треба евакуювати та куди їх поселити. Вдалося швидко релокувати 1300 співробітників на захід України і ще 300 до Польщі.

Заздалегідь визначили програму евакуації і в компанії Precoro. Найкращим варіантом для невеликої команди в 50 людей стало бронювання готелю поблизу Коломиї. 

Офіс Precoro у готелі
Фахівці забрали із собою хвостатих
Разом працювали та обідали

«Щойно полетіли перші ракети, прийняли там усіх охочих співробітників з рідними, близькими і домашніми тваринами. Перші тижні повномасштабної війни ми жили у готелі одним великим сімейним офісом», — згадує СЕО Precoro Андрій Живолович.

У планах компанії відкрити хаби у різних країнах. Це допоможе проводити робочі зустрічі для команди та різноманітні івенти.  

Попри масштаби завдання, вивозили своїх спеціалістів і в EPAM: у перші тижні компанія евакуювала 7 тис. людей. Команду поділили за певними напрямами: евакуаційні автобуси на захід та за кордон, прихисток на базі львівського офісу, поселення у кампуси та готелі, допомога з пошуком квартир.

В ЕРАМ збирали іграшки
Команда чекала на дітей та дорослих
Запаслися карематами

«Я працювала на рецепції, зустрічала біженців, чергувала на поверхах та у дитячій кімнаті. Загалом на гарячу лінію компанії на той час зателефонували понад 12 тис. разів», — згадує Lead Learning & Development Specialist EPAM Христина Яблонська. 

Підтримка ЗСУ

Окрім порятунку своїх українські айтівці активно допомагають фронту: компанії перераховують щомісячні виплати мобілізованим фахівцям та зберігають за ними робочі місця, купують засоби захисту, військовий одяг, медичне приладдя, організовують регулярні грошові збори для бійців.

Intellias оплатив тепловізори для ЗСУ Intellias оплатив тепловізори для ЗСУ

Так, Intellias вже надіслала на різні проєкти понад 30 млн грн:

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • Благодійний фонд «Повернись живим» зміг на кошти від компанії придбати дрони та іншу військову техніку. 
  • Проєкт «Авто для захисників» зібрав майже 10 млн грн та закупив 30 позашляховиків для військових.
  • Фонд Сергія Притули отримав приблизно 5,5 млн грн на безпілотний авіакомплекс FlyEye, який уже допомагає захисникам на Херсонщині.
Команда Intellias придбала автівки для армії на 10 млн грн Команда Intellias придбала автівки для армії на 10 млн грн

IT-компанії започаткували дуже важливий тренд — запуск корпоративних благодійних фондів. Наприклад, благодійний фонд компанії SoftServe «Відкриті очі» за сім місяців війни акумулював понад $1 млн пожертв від працівників компанії, українців, іноземців. 

Також організація запустила масштабний проєкт Drive for Life. 

«Ми плануємо підготувати 29 швидких для гарячих точок фронту. У вересні передали 20 машин, решта — у процесі», — каже координатор проєктів БФ «Відкриті очі» Роман Перепічка.

Допомога знаннями

У цей складний час ІТ-підприємці допомагають не тільки фінансово, а й професійно. Команди безкоштовно розробляють корисні продукти для українців, створюють сайти для волонтерів, ініціюють цікаві курси для громадян та конкурси для стартапів.

Наприклад, команда P2H розробила сайт для благодійної організації «Станція Харків». Фонд допомагає постраждалим внаслідок катастроф, біженцям та переселенцям. Шість розробників почали створювати сайт у квітні, а закінчили роботу у липні. Цю справу вони поєднували з основними робочими проєктами. 

Команда P2H постійно допомагає волонтерським проєктам Команда P2H постійно допомагає волонтерським проєктам

«Головним завданням було створення зручної системи збирання грошових внесків з можливістю щомісячної передплати та її скасування», — розповідає Project Manager P2H Поліна Пелюхня.

У Sigma Software також створили декілька продуктів для населення. Зокрема, сайт https://swedesforukraine.org для знайомства хоcтів та біженців у Швеції, а також чатбот для перевірки стану нерухомості у Харкові.

Крім того, активісти компанії підтримали проєкти з волонтерства та освіти:

  • Фонд допомоги Харкову Help Kharkiv. На цьому майданчику волонтери та харків'яни можуть надати або отримати гуманітарну допомогу. 
  • Власний проєкт Star for life. Компанія допомагає дітям, що перебувають у складних життєвих обставинах, отримати основи технічної освіти. 
  • 9 безкоштовних курсів для отримання базової IT-освіти. Університет компанії вже навчив приблизно 2000 людей, половина з яких вчителі. 
  • Власний міжнародний хакатон Hack for Peace. Він допомагає об'єднати команди та партнерів з п'ятьох країн у пошуку рішень, що зроблять майбутнє Європи безпечнішим. 
  • Конкурс серед стартапів IT Eureka. Цього року проєкт розширився і на ЄС.

У Sigma Software кажуть, що компанія вклала у різні напрями допомоги майже $3,5 млн. 

Фахівці MacPaw працюють над проєктами в будь-яких умовах Фахівці MacPaw працюють над проєктами в будь-яких умовах

Корисні та безкоштовні продукти створили й інженери компанії MacPaw. Цю роботу, згадують вони, вели прямо в укриттях:

  • Застосунок SpyBuster. Сканує пристрій користувача на наявність російських та білоруських шпигунських програм. 
  • Програма для Slack Together App. Допомагає переконатися, що члени команди перебувають у безпеці. Бот надсилає повідомлення у Slack із проханням надати інформацію про місцеперебування, самопочуття та працездатність. 

Турбота про здоров'я команди

В IT-компаніях бачать, що тривала війна негативно впливає на фізичний та психологічний стан співробітників, тому ретельно стежать за здоров'ям фахівців та за потреби готові надати всебічну підтримку. Адже якщо не звертати уваги на втому, депресію або відсутність ресурсу в команди, це може призвести до зниження працездатності та інших проблем. 

Наприклад, під час війни компанія MacPaw зберегла послуги страхування життя та змогу отримати відшкодування витрат, пов'язаних зі здоров'ям. Від жовтня для команди повернули медичне страхування. Також коучі компанії надають психологічну та емоційну підтримку фахівцям. 

Особливу увагу психологічному стану співробітників приділяє й компанія Precoro. Для цього створили гнучкіший графік роботи, активізували комунікацію, щоб кожен знав, що може звернутися до колег та отримати підтримку. Також у компанії враховують, коли співробітникам потрібно спуститися у сховище під час тривоги або відволіктися на волонтерство, а коли зупинитися.

«Від лютого ми не звільнили жодної людини. А першу співбесіду на посаду девелопера провели у березні. Вакансії навіть не знімали. Це важливо, оскільки людям треба давати роботу і можливості для розвитку. Тому ми продовжуємо наймати людей з невеликим досвідом або взагалі без нього». 
Андрій Живолович, СЕО Precoro

За його словами, через війну географія наймання суттєво розширилася, адже компанія шукає фахівців і за кордоном. «Дехто з наших співробітників вирішив виїхати, ми намагаємося підтримати їх і в цьому», — каже топменеджер. 

А ще у компанії наголошують: попри складні економічні умови, заробітна плата для фахівців планово підвищується.  

Власні волонтерські проєкти айтівців

IT-бізнес підтримує ініціативи команди, якщо вони хочуть допомогти армії або громадянам. Для цього компанії можуть, наприклад, підтримати нетворкінг, обладнати автівки, виділити приміщення офісів для складів з гуманітаркою. 

Які саме волонтерські проєкти самостійно запустили ІТ-фахівці?

VP Talant Management Intellias Роман Гапачило разом із волонтерами відправляє на фронт «бандеромобілі». Це якісно переобладнані авто. Нещодавно на донецький напрямок вирушив 120-й «бандеромобіль». 

AB Soft відправили понад 25 вантажівок з медикаментами та гуманітаркою в Україну, зокрема з Румунії. 

Цікаві волонтерські проєкти є у спеціалістів компанії EPAM. Наприклад, Lead Learning & Development Specialist Христина Яблонська координує всеукраїнський волонтерський канал комунікації про допомогу. Зараз він має різні напрями: допомога захисникам, гуманітарка, логістика, консультація, ІТ-волонтерство. 

«Коли почали доставляти гуманітарку, в офісі EPAM виділили склад для зберігання. Сьогодні учасниками каналу є понад 900 людей. Щотижня закриваємо 10-15 зборів — від аптечок до автомобілів».  
Христина Яблонська.

Також вона проводить тренінги та стратегічні сесії, а гонорари за консультації віддає на волонтерські потреби. Таким чином Яблонська вже згенерувала приблизно 500 тис. грн.

Андрій Сірак формує гуманітарку в Миколаєві Андрій Сірак формує гуманітарку в Миколаєві

Багато волонтерить і Software Engineer EPAM Андрій Сірак з Миколаєва. Спочатку він з друзями передавав допомогу захисникам: енергетичні напої, батончики, павербанки тощо. А ще волонтери збирали матеріали для облаштування блокпостів, теплий одяг, спальники. 

«Зараз підтримуємо цивільних, їм потрібна гуманітарна допомога. Завдяки EPAM наш автомобіль підготовлений: маємо турнікети та спеціальні засоби для зупинки гострої кровотечі. Також у компанії допомогли з пальним, продуктовими та гігієнічними наборами», — розповідає Сірак. 

А Project Manager EPAM Світлана Пшенична запустила багато волонтерських ініціатив у Кракові. Вона відмічає: «Оскільки ЕРАМ — це велика мережа контактів, спочатку я допомагала інформаційно. Наприклад, організувала прихисток для 25 людей, який створили разом із чоловіком в Івано-Франківській області. Також домовилася про прихисток у Новоград-Волинському для 30 людей, які дивом виїхали з Немішаєва». 

Зараз волонтерка зосереджена на логістичній допомозі. «Усі польські кур'єри на районі вже мене знають. Загалом я зібрала майже 800 тис. грн, „зустріла“ 400 коробок допомоги і організувала відправлення 560 коробок в Україну», — розповідає Пшенична.

Також активістка разом з іншими волонтерами купує тепловізори, автомобілі, старлінки для військових. Але попереду зима, тому команда готується придбати теплий одяг, спальники, буржуйки тощо. 

 Антивоєнна система цінностей

Під час повномасштабної війни IT-галузь сформувала цілу корпоративну систему цінностей, що допомагає не тільки проти боротися зі стресом та ефективно працювати, а й вести благодійні проєкти та разом наближати перемогу.  

Що ж це за антивоєнні правила? Це:

  • командна робота;
  • допомога фахівцям у період депресії та хвороб;
  • підтримання власних благодійних проєктів людей;
  • взаємодія у волонтерських ініціативах бізнесу;
  • всебічна підтримка Збройних Сил України;
  • турбота про мобілізованих співробітників, близьких та друзів;
  • порятунок біженців, літніх та тих, хто потрапив у складну ситуацію. 

В IT-компаніях розуміють, що війна — це постійне джерело стресу і тривоги. Тому часто керівнику потрібно брати на себе роль психолога, щоб утримати бізнес на плаву.  

«Як і у будь-які складні часи, в умовах війни лідер має бути послідовним, зваженим та готовим ухвалювати складні рішення. Головне завдання — це утримати команду і за можливості допомогти кожному. Як саме? Це вже мистецтво, яке не можна поставити у рамки», — вважає СЕО Precoro Андрій Живолович.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

КСВ та корпоративні івенти: синергія для успіху вашого бізнесу

Євген Шапошніков 2 січня 2025 16:20

Як IT-компанії наймали джунів цього року і чи залишились вакансії на 2025

Вікторія Рудзінська 27 грудня 2024 07:36

Intellias оголосив про партнерство з Zeekr

Вікторія Рудзінська 19 грудня 2024 17:55

EPAM розробив StatGPT 2.0 — ШІ-платформу глобальних економічних даних для МВФ

Павло Бартос 4 грудня 2024 13:29

EPAM знов увійшов до “магічного квадранту” за розробки

Вікторія Рудзінська 12 листопада 2024 20:05