Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Skynet під ялинку. Українські ШІ-компанії про головні події року, тренди ринку та плани на 2024 рік

21 грудня 2023 10 хвилин читання

Згідно з даними Statista, обсяг глобального ринку штучного інтелекту 2023 року сягнув $241,8 млрд, а, за прогнозами, до 2030-го оцінюватиметься у $783 млрд. У світі вже понад 12 тис. компаній створюють продукти на базі ШІ. SPEKA попросила керівників і засновників техкомпаній та ШІ-ентузіастів поділитися власними спостереженнями щодо індустрії у 2023 році, спрогнозувати тенденції на наступний рік та розповісти про головні зміни у діяльності. 

Яким був рік для IT-індустрії 

Попри бум на штучний інтелект, ситуація на IT-ринку досить складна. Обсяг венчурного фінансування надто скоротився у порівнянні з минулими роками через різке підвищення облікових ставок, які були низькими під час пандемії COVID-19. Тому зараз період «дорогих грошей». Аналітики сервісу Carta стверджують, що менш як за 9 місяців цього року уже збанкрутували більше стартапів, ніж за весь попередній рік. А також зазначають, що 2023-й — найскладніший рік для стартапів щонайменше за останні 10 років.

В Україні також спостерігається високий рівень ставок та менша активність інвесторів. Ускладнює ситуацію й те, що менше компаній хочуть співпрацювати з українськими через повномасштабне вторгнення росії. Попри це в Україні IT-ринок не пішов на спад, а навіть має незначне зростання. 

Учасники ринку про свої головні досягнення року та плани на 2024-й

Олександр Сердюк
Олександр Сердюк
співзасновник та CEO Respeecher

Рік минув доволі непогано, якщо взяти до уваги контекст, у якому ми всі жили: війна та страйки у Голлівуді. Втім за 2023 рік ми: 

- створили низку проєктів для Netflix, Paramount+ та Showtime;

- відтворювали голос співзасновника Linkedin Ріда Гофмана для його аудіокниги голос Едіт Піаф та легенди американського кіно Джиммі Стюарта; 

- потрапили у титри культової гри Cyberpunk 2077: Phanton Liberty.

У 2024 році плануємо: 

- розширити команду;

-  запустити наш маркетплейс голосів та комунікаційні продукти, серед яких допомога пацієнтам, що мають вади голосу.

Вадим Роговський
Вадим Роговський
CEO та засновник 3DLook

Для 3DLook 2023 рік був дуже важливий. Попередні два роки всі зусилля спрямовували у продукт для fashion-retail та e-commerce. Це єдине рішення у світі, яке комбінує рекомендації розміру одягу та віртуальну примірку у єдиному інтерфейсі. Ми не лише це зробили, але й цього року почали перші великі запуски, наприклад, з Inditex Group та Bershka. Багато контрактів з іншими брендами на різних стадіях. Тому для нас наступний рік стане роком розширення, на яке ми довго чекали.

Іван Алцибєєв
Іван Алцибєєв
співзасновник Reface

2023-й трьома словами — в ШІ несеться.

Нові зірки, гучні релізи чи не щодня, кратне зростання ринку. Це звучить як простір для безмежних можливостей, але щоб встигнути осідлати хвилю, треба поспішати.

Тому з початку року у нас відбулись кадрові зміни: ми з Антоном Воловиком стали співкерівниками Reface. Це було потрібно, щоб стати швидшими та гнучкішими як компанія. Над новими продуктами тепер працюють маленькі команди, які швидко придумують і тестують гіпотези та запускають продукти.

Сформулювали бачення і місію. Якщо коротко, то продовжуємо зі складних технологій робити прості та зручні продукти для мільйонів користувачів.

Цього року у нас було три важливі релізи: Restyle, Unboring, Letsy.

Листівка до дня Києва, створена у застосунку Restyle

У 2024-му плануємо ще більше релізів, причому не лише контентного напряму, адже ШІ може зробити кращим чи не кожен продукт. У 2023-му ми задонатили понад $80 тис. у Reface Fund і плануємо надалі підтримувати країну та армію.

Денис Суділковський
Денис Суділковський
Chief marketing officer у ЛУН

ЛУН — born-digital компанія і нейронні мережі, а згодом і штучний інтелект стали невіддільною частиною продуктів. Якщо ви за останній десяток років шукали квартиру в оренду чи для купівлі, то точно потрапляли до нас, а отже, користувалися сервісами, в основі котрих розумні машини. Тому для нас найголовнішою подією стала популяризація ШІ-технологій. Радіємо, що ці технології стають масовими, це позитивно вплине на життя багатьох людей.

У 2023-му будь-хто з доступом до інтернету отримав змогу поговорити в чаті зі штучним інтелектом і... розчаруватись у ньому. :) 

Так, ШІ часом галюцинує, пише гірше за письменників, а про кількість пальців на руках його картин вже ходять меми. Але контакт показав можливість ідеї «я можу найняти машину на роботу», і з цього почнеться революція того, як ми з вами працюємо.

Наш домен змінився: житло сьогодні обирають інакше, ніж до повномасштабного вторгнення, ми змінюємо продукти відповідно до нових вимог. Швидкість тут теж важлива. Штучний інтелект чудово допомагає з експериментами, аналізом даних та персоналізацією користувацького досвіду.

Головна подія ШІ-індустрії у 2023 році

Олександр Краковецький
Олександр Краковецький
CEO DevRain, CTO DonorUA, Ph.D., Microsoft AI MVP

Однозначно це вихід моделі GPT-4 від OpenAI. 

  • 1
    Це продемонструвало світу, що початковий успіх GPT-3,5 та ChatGPT не випадковий. 
  • 2
    Започаткувало «еру копілотів» (цифрових асистентів на кшталт Microsoft Copilot, Notion AI тощо). 
  • 3
    GPT-4 став технологічним тригером початку реальної гонитви технологій штучного інтелекту. 

Також можна відзначити події листопада зі звільненням радою директорів Сема Альтмана та його відновлення на цій посаді. Ці події засвідчили, що за будь-якою проривною технологією стоять живі люди, чиї дії можуть як пришвидшити, так і уповільнити розвиток цілої галузі.

Богдан Кіт
Богдан Кіт
VP of Product, Commerce & Sales у Tumblr, Co-Founder у KOLO

Для мене дві події були рівнозначними:

1. Запуск GPT-4 з мультимодальністю. Ця модель встановила нову планку для усіх інших і залишається золотим стандартом. 

2. Запуск нейромережі Llama 2 від Meta з ліцензією на комерційне використання. Це дало серйозний поштовх open-source руху в спільноті дослідників, розробників та створило плацдарм для нових експериментів.

KOLOvatar — сервіс на базі ШІ, який генерує зображення та портрети у різних стилях, а 100% доходу спрямовує ЗСУ  KOLOvatar — сервіс на базі ШІ, який генерує зображення та портрети у різних стилях, а 100% доходу спрямовує ЗСУ 

Від 2024-го чекаю запуску першої повноцінної LLM від Apple, яка ймовірно встановить нову планку щодо користувацького досвіду.

Вадим Роговський 

Головна подія 2023 року — це, без сумніву, запуск персоналізованих ШІ-асистентів GPTs. На мій погляд, це набагато масштабніше явище, ніж запуск самого ChatGPT. 

ChatGPT — це класно, щоб познайомити суспільство зі штучним інтелектом, але кастомні GPTs несуть набагато більший вплив для будь-якого бізнесу. 

Будь-який бізнес, в якого є дані певного типу, може навчити своїх асистентів GPTs за ними, і це те, що ми робимо зараз у 3DLook. 

До того ж це nocode-рішення. Зараз багато стартапів виходять з бізнесу, тому що за допомогою GPTs можна реалізувати дуже швидко те, що ці стартапи робили роками.

Роман Ромаш
Роман Ромаш
Innovation Manager у Reface

Як на мене, головна подія 2023-го у галузі штучного інтелекту — реліз GPT-4. Моделі, яку поки що так ніхто і не наздогнав. Це настільки потужна інновація, що індустрія ще буде розбиратись роками, аби зрозуміти весь її потенціал та способи використання. 

Розробка змінила уявлення про ШІ, а горизонт очікування створення AGI зменшився з 10-20 років до 2-4 (AGI — сильний або повний штучний інтелект, який може успішно виконати будь-яке інтелектуальне завдання, яке може виконати людина і фактично перевершити людський розум. — Ред.).

Які зміниться індустрія штучного інтелекту у 2024-му  

Олександр Краковецький

Мені здається, що ми лише на початку створення проривних технологій і побачимо більше продуктів від різних гравців. Масово будуть з’являтись та розвиватись «копілоти», цифрові асистенти, плагіни. Розпочнеться період AI-first-рішень та підходів.

Усе залежатиме від того, чи наявний стрибок — це тимчасовий максимум, чи дослідники лише трохи прочинили можливості, які може створити штучний інтелект.

Від цього залежить, куди і як швидко буде рухатися галузь. Також чекаю більшого використання у miltech-індустрії.

Вадим Роговський

З тією швидкістю, як це все розвивається, дуже складно сказати, що буде наступного року. Але швидкість девелопменту та оновлень у штучному інтелекті очевидно тільки зростатиме.

Дедалі більше компаній будуть переходити на no-code-розроблення на базі рішень від OpenAI. Але не лише від них. Ми бачимо, що Google надто пришвидшився, запустив Gemini. Усі чекають якогось кроку від Apple, який робить свою мовну модель. Ще є стартапи, які конкурують з OpenAI.

У 2024 році не буде такої яскраво вираженої гегемонії OpenAI, буде кілька рішень від кількох компаній. Ринок стане фрагментованим.

Богдан Пономар
Богдан Пономар
Co-Founder & CEO of Gathers, Board Member at AI HOUSE

Найголовніше — штучний інтелект просунеться від просто текстової моделі до мультимодальності. Персоналізація поглибить взаємодію з ШІ. У 2024 році ми побачимо більш вузькопрофільні рішення, наприклад, ШІ-платформу для дослідників, інструмент для генерації текстів для журналістів, платформу для рендерингу для дизайнерів — і це лише кілька прикладів.

Денис Суділковський

Розчарування — невіддільна складова впровадження інновацій. Коли ідея з лабораторії приходить у реальний світ, ентузіасти захоплюються, а скептики розчаровуються. Тому наступний рік буде у пошуку способів реального використання штучного інтелекту в бізнес-процесах компаній, далеких від ІТ. 

Наприклад, ми у ЛУН вже використовуємо ШІ для аналізу даних чи генерації медіаматеріалів, але це впровадилося швидко завдяки культурі компанії «не наймати людей, на чию роботу можна написати інструкцію». Для нас автоматизація процесів є природною, раніше ми її реалізовували руками розробників, а сьогодні до них приєднались «руки» штучного інтелекту. 

Я думаю, що цей досвід перейматимуть й інші компанії, не лише з IT. Думаю, що 2024-й буде роком, в якому потенціал ШІ продовжуватимуть випробовувати на практиці, й приємно бачити, що українські компанії у цьому не пасуть задніх.

Роман Ромаш

Чого чекати у 2024-му?

  • Моделі матимуть більше можливостей, потребуватимуть простіших ввідних даних, будуть працювати швидше і дешевше. 
  • ШІ-агенти стануть автономнішими, що дозволить виконувати складніші завдання з меншими зусиллями від людини.
  • Зʼявлятиметься більше ШІ-інструментів, які нестимуть реальну цінність для користувачів. Зараз на ринку бачимо горизонтальні впровадження (наприклад, асистенти чи Copilots), але у новому році очікуємо більше вертикальних B2C-рішень від великих компаній, як-от Apple та Google, які інтегрують штучний інтелект безпосередньо у свої пристрої, продукти та сервіси.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 9 годин тому

Призовий фонд $100 тисяч: в Україні відбувся перший ETHKyiv хакатон

Ростислав Бортман 11 годин тому

Як збільшити продуктивність команди розробників. Якісна мотивація в 2024 році

Даніелла Шихабутдінова 11 годин тому

Google допомагає постачальникам зменшити викиди завдяки новим енергетичним проєктам

Вікторія Рудзінська 16 годин тому

Apple готується додати функції штучного інтелекту до Vision Pro

Вікторія Рудзінська 17 годин тому