Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Страйк у Голлівуді: до чого тут ШІ та чи здатен він замінити людей

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
15 серпня 2023 11 хвилин читання

У травні сценаристи розпочали страйк проти умов роботи в індустрії. У липні до них приєднались актори. Хоча основні вимоги стосуються грошей, увага працівників індустрії розваг також сфокусована на використанні штучного інтелекту та можливої заміни ним працівників-людей чи здешевлення їхньої роботи. SPEKA спробувала з’ясувати, наскільки виправданими є ці побоювання та на що вже здатен ШІ у кінематографі. 

Страйк у Голлівуді — причина, вимоги та роль штучного інтелекту Страйк у Голлівуді — причина, вимоги та роль штучного інтелекту

Чому актори та сценаристи протестують?

Це перший спільний страйк сценаристів та акторів за останні 63 роки. Раніше автори сюжетів для серіалів та фільмів виходили на протест у 2007 році до епохи стримінгових сервісів. Чимало серіалів перенесли дату релізу або знімання через страйк.

Протестувальники на тлі студії Paramount Pictures Протестувальники на тлі студії Paramount Pictures

Попри те що чимало уваги приділяється застосуванню штучного інтелекту під час фільмування та продакшену, у вимогах обох профспілок WGA (сценаристів) та SAG-AFTRA (акторів) про нього небагато. Основна вимога — більш справедливі, на думку протестувальників, виплати. Зокрема, фахівці не задоволені кількістю залишкових виплат (компенсація за повторний випуск, прокат на стримінгу тощо), а також загальними умовами праці — кількістю робочих годин, графіком, тривалістю контрактів тощо.

Щодо використання штучного інтелекту, то тут сценаристи хочуть домогтися таких умов: 

  • ШІ не може писати чи переписувати матеріал;
  • матеріал, написаний ШІ, не можна використовувати як вихідний матеріал; 
  • ШІ не можна вважати автором вихідного матеріалу та зазначати як автора в угодах.
Фрагмент вимог профспілки сценаристів. Студії відмовилися від регулювання та запропонували щорічні зустрічі щодо вдосконалень у технології Фрагмент вимог профспілки сценаристів. Студії відмовилися від регулювання та запропонували щорічні зустрічі щодо вдосконалень у технології

У акторів одна вимога — право на власні цифрові копії. Згідно з джерелами, великі студії, представлені Альянсом кіно- та телевізійних продюсерів, заявили, що отримають дозвіл актора на використання його цифрової копії у будь-якому фільмі за межами виробництва. 

Студії прагнуть просканувати обличчя та тіло акторів, заплативши за час роботи, та отримати право використовувати їх довічно. 

Чи може штучний інтелект замінити акторів та людей на майданчику

«Існує різниця між налаштуванням цифрового дубля та повною заміною людини штучним інтелектом, — каже інженер з комп’ютерного зору Чон Чжун Парк. — Ще немає генеративної моделі штучного інтелекту, яка могла б створювати повну, фотореалістичну, рухому сцену з нуля —  теперішні технології навіть не близькі до цього». Зображення, створені штучним інтелектом, може бути важко відрізнити від реальних, але створювати реалістичні нерухомі зображення набагато легше, ніж створювати відео.

Подкаст Speka.media про цифрових аватарів та вплив ШІ

Але актори та сценаристи остерігаються недаремно. Якщо обличчя однієї людини можна легко замінити обличчям іншої, то що заважає кінематографістам використовувати Тома Круза у кожному кадрі кожного бойовика?

Особливо серйозний вплив це матиме на фонових акторів. Власні джерела видання Collider стверджують, що студії вже кілька років використовують цю технологію. Зокрема, йдеться про Warner Bros., Discovery, Marvel Studios і Netflix. Подібний підхід застосують у майбутньому фільмі «Капітан Америка: чудовий новий світ» та The Residence від Netflix. Деякі актори фону навіть стверджують, що їм не дали можливості відмовитися від сканування, оскільки це була умова наймання. 

Як ChatGPT та інші мовні моделі змінили підхід до написання сценаріїв

Підписуйтеся на наші соцмережі

Коли ChatGPT з’явився наприкінці 2022 року, сценаристи не надто боялися чатботів, які могли генерувати презентації фільмів чи телепередач за командою. Вони розглядали їх радше як інструменти для співпраці, які можуть допомогти стимулювати ідеї, а не як спосіб повністю замінити людей. 

Але зараз регулювання ШІ є головним питанням суперечок студій з гільдією. Це також частково впливає на регулювання розміру writers room — кімнат для сценаристів та кількості авторів, залучених до створення фільму чи серіалу. 

Емі Вебб, засновниця Future Today Institute, яка консультує голлівудські компанії, розповідає про перші спроби замінити авторів штучним інтелектом: «Мене запитували кілька людей вищого рівня: якщо страйк все-таки станеться, як швидко можна буде розгорнути систему ШІ, щоб вона могла сама писати сценарії? І вони це запитували серйозно».

Вебб не вважає, що штучний інтелект може ефективно замінити сценаристів у більшості проєктів, але винятками можуть бути довготривалі процедурні серіали, як-от «Закон і порядок».

«У вас є довжелезний серіал, він шаблонний, і багато сюжетних ліній прочитуються із заголовків. Отже, ви маєте всі дані, які вам потрібні, — говорить Вебб. — Я маю на увазі, що у певних випадках створюються умови для того, щоб штучний інтелект міг створити сценарій на 80%, а сценаристи скорегують решту 20%. Це можливо для певних типів контенту». 

У цьому і бачать проблему автори. Член комітету з переговорів WGA Адам Коновер стверджує: «ШІ не може і не замінить нас. Але цю технологію будуть використовувати, щоб знецінити нас та платити нам менше».

Письменник Джон Август каже, що автори хочуть бути впевненими, що сценарії, згенеровані штучним інтелектом, не можна вважати літературним матеріалом або вихідними матеріалом — інтелектуальною власністю на кшталт написаних книг чи адаптованих відеоігор. «Ми не хочемо, щоб нам щось давали і сказали: «Агов, подумайте, що ви можна зробити з цієї короткої історії, створеної штучним інтелектом». Це викликає питання не лише щодо авторства, каже він, але й щодо ставок оплати, оскільки адаптація та переписування зазвичай менш прибуткові, ніж оригінальні твори. 

Що можуть робити нейромережі у кіновиробництві зараз 

Аналіз касових зборів, кастинг та відбір акторів

Індустрія розваг використовує машинне навчання вже кілька років, наприклад, для аналітики. Warner Bros. застосовує розробку компанії Cinelytic, щоб аналізувати прокатні показники фільмів. Для навчання нейромережі у Cinelytic завантажили дані про касові збори фільмів, покази на платних каналах, кількість DVD-копій, а також популярність картин на піратських файлообмінниках. Потім інформацію згрупували за трьома категоріями: актори, режисери та жанри. 

Приклад аналізу актора платформою Cinelytic Приклад аналізу актора платформою Cinelytic

Система аналізує чинники, які впливають на просування фільму, та показує, як кожен чинник змінює прогноз. Наприклад, що станеться з касовими зборами, якщо замінити актора у головній ролі або скоротити тривалість фільму. За подібним принципом працює компанія ScriptBook. 

Також є компанії, які спеціалізуються на власне кастингу, як-от Largo.ai. Алгоритми допомагають постановникам звузити список акторів. Системи можуть аналізувати такі атрибути, як вираз обличчя, якість голосу та фізичні характеристики, щоб підібрати акторів для відповідних ролей. 

Дипфейки та омолодження акторів

Штучний інтелект та дедалі сучасніші нейромережі допомогли розробити цілу низку інструментів для візуальних ефектів, як-от Wonder Studio, Kapnetix, WithPoly, Omniverse від NVIDIA та Magic3D.

Найвідоміше застосування нейромереж на зніманні — технологія заміни осіб deepfake. Вона допомагає створювати сцени з померлими акторами або змінювати вік героїв, як в «Ірландці» Скорсезе. Дія «Ірландця» охоплює 50 років, тому головні герої з'являються у кадрі у різному віці. Але підхід режисера не передбачав мокап чи сцени із застосуванням хромакею. Тому створили програму Flux, яка збирала кадри та створювала маски для облич акторів.

Як створювались обличчя акторів «Ірландця»

Щоб омолодити Де Ніро, Пачіно та Пеші, команда створила каталоги для зображень окремих частин обличчя (очі, носи, вилиці). Ці каталоги порівнювали з кадрами із фільмів, де актори грали, коли були у відповідному віці. Також для проєкту розробили нейромережу, яка переглядала архів та знаходила ідеальну відповідність. 

На той час це був досить революційний підхід. Врешті постпродакшеном фільму займалися два роки, а бюджет картини зріс. Зі свіжіших випадків — для нового фільму про Індіану Джонса «Індіана Джонс і циферблат долі» художники створили молоду версію Гарісона Форда, над якою працювала команда Industrial Light and Magic. Ця робота теж тривала кілька років із сотнею художників. 

Молодий Індіана Джонс створений за допомогою штучного інтелекту Молодий Індіана Джонс створений за допомогою штучного інтелекту

Щоправда, така складна робота потрібна для акторів першого плану, манеру гри яких впізнає глядач, а також через тривалий час та різну міміку у кадрі. Анімовану фігуру з обличчям актора другого плану можна розмістити у цифровому ландшафті. 

Технічно можна використати скани людини для створення фотореалістичного відеозапису, на якому вона робить і говорить те, чого актор ніколи не робив і не говорив.

В ідеалі для цього актора потрібно зняти у фотограметричній кабіні — зоні, оточеній сотнями камер з високою роздільною здатністю. Згодом ці дані можна накласти на 3D-модель цифрового двійника та анімувати його, безпосередньо відстежуючи реальну гру актора або поєднуючи цю гру з комп’ютерно згенерованою серією рухів. Раніше таким чином створювали обличчя Бреда Пітта у різних вікових категоріях для «Загадкової історії Бенджаміна Баттона».

Знімок воскової копії голови Бенджаміна Баттона Знімок воскової копії голови Бенджаміна Баттона

Прогрес у розвитку штучного інтелекту зробив деякі фотограметричні скани непотрібними: генеративну модель можна навчити на наявних фотографіях і кадрах — навіть тих, хто вже не живий.

Існує багато програм, які дозволяють проводити маніпуляції з віком акторів на екрані. Дослідження у цій сфері фінансують студії, зокрема Disney

Написання сценаріїв за допомогою чатботів

Попри те що ChatGPT та його аналоги переважно пишуть жахливі сценарії для фільмів, у сценаристів є привід хвилюватися. У 2018 році нейромережа Бенджамін написала сценарій, діалоги та підібрала для кадрів вирази облич акторів, а потім змонтувала фільм за 48 годин із тисяч епізодів інших картин. Вийшов фільм жахів Zone Out. У нього взагалі не було сюжету.

Натомість сучасні мовні моделі складають, хоч і банальщину, але не позбавлену логіки. Хоча більшість сценаристів стверджують, що основний недолік мовних моделей — невміння зрозуміти, чого хоче аудиторія, а також відсутність особистого досвіду. 

Наприкінці 2022 року згенерований штучним інтелектом серіал Nothing, Forever вийшов на Twitch. Усе, окрім закадрового сміху, у ньому створив штучний інтелект. За кілька місяців його зупинили через трансфобні жарти. Згодом трансляцію поновили, але цензура досі одне із слабких місць ШІ. 

Звуковий дизайн у кіно 

Зміни відбуваються у звуковому дизайні. Співробітники MIT створили штучний інтелект, який здатний вгадати та згенерувати звук із кадрів відео. Вчені сподіваються застосовувати його для навчання роботів, але також зазначають, що його можна використовувати для телебачення та кіно.

На відео без звуку людина стукає по дереву або шарудить листям, а нейромережа розпізнає, що відбувається, і підбирає ідентичне звучання. У результаті 40% випадків люди не відрізняли згенеровані звуки від реальних. 

Є також спеціальні застосунки для акторів, щоб тренувати голос, спів, вимову чи акценти. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Meta заборонили тренувати моделі ШІ на даних бразильських користувачів

Вікторія Рудзінська 8 годин тому

Meta демонструє ШІ-інструмент 3D Gen для швидкої генерації текстурованих 3D-моделей

Вікторія Рудзінська 2 липня 2024 20:37

Figma тимчасово вимикає функцію ШІ через проблеми з копіюванням дизайнів

Вікторія Рудзінська 2 липня 2024 19:44

Студенти з України створили 21 defense-tech-рішення, яке допоможе ЗСУ на фронті

Владислав Паливода 2 липня 2024 14:01

Акцент США на ШІ не допоможе здоровому розвитку, впевнені у Китаї

Владислав Паливода 2 липня 2024 09:42