Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Голограма Зеленського і дипфейки путіна: як розрізняти змонтовані відео

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
14 жовтня 2022 6 хвилин читання

Нещодавно російські телеграм-канали почали поширювати фото Зеленського на тлі камер та «зеленки» — тканинного тла, яке використовують для заміни заднього плану та іншого оброблення відео. Росіяни просувають дезінформацію, що нібито президент не перебуває у Києві, він утік під час повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року. SPEKA пояснює, чому це фейк та як виявити підроблені відео. 

Чому це фейк?  

Фото Зеленського реальне, але зняте за зовсім інших обставин. Вперше його оприлюднили у відеосюжеті компанії Talesmith у червні 2022 року. Тоді британська компанія продакшену знімала Зеленського для створення голограми, щоб він у такий спосіб міг звернутися до учасників Founders Forum. Голограму одночасно транслювали на чотирьох великих конференціях у Європі. 

Скриншот із відеосюжету Talesmith у YouTube Скриншот із відеосюжету Talesmith у YouTube

У ролику також використовували кадри з першого звернення президента 24 лютого на тлі урядового кварталу, а далі — зйомку з голограмами членів команди Talesmith на тому самому місці. Одразу помітно кардинальну різницю між голограмою та реальним відео.   

Приклад використання голограми Talesmith на фоні урядового кварталу Приклад використання голограми Talesmith на фоні урядового кварталу

Відео створювали за допомогою хромакею. Ця технологія дозволяє поєднувати зображення з двох або більше джерел в одному відео. Вона ґрунтується на тому, що камера із застосуванням фільтра може ігнорувати зелений або синій колір, тому їх можна заповнити іншими зображеннями. Тоді у кадрі не має бути нічого синього або зеленого. Найпростіше додавання хромакею розрізнити за світлом: людина на передньому плані може бути занадто освітленою у порівнянні із тлом. Часто предмети або будівлі ззаду можуть здаватися пласкими. Складнішою формою змонтованих відео є дипфейки.    

Дипфейк — це технологія штучної генерації відео, створених за допомогою алгоритмів машинного навчання. Набули поширення у 2017 році, коли користувач Reddit з нікнеймом Deepfakes почав застосовувати глибоке навчання для виготовлення підроблених відео зі знаменитостями. Серед відомих прикладів відео, де Марк Цукерберг хвалиться, що має доступ до приватного життя мільярдів людей. Дипфейки використовують і для фото: у соцмережах створюють сторінки нереальних людей, які нібито працюють у відомих організаціях або ЗМІ.

Як створюють дипфейк? 

Для того щоб створити дипфейк, потрібно зібрати датасет — сотні або тисячі годин відео з цією людиною. Для оброблення зображень зазвичай використовують GAN (generative adversarial network) — генеративно-змагальну мережу. Вона складається з двох нейромереж — кодера і декодера. Кодер аналізує реальні зображення та каталогізує їх за кількома сотнями параметрів (колір очей, текстура волосся тощо). Далі параметри передаються іншій мережі — декодеру, яка має відтворити зображення на основі вхідних даних. Це схоже на складання фоторобота у поліції. Кодер — це опис злочинця свідком (характерні риси), а декодер — художник, який складає фоторобот. Завдання декодера — створити настільки якісну картинку, щоб декодер сприйняв її як реальну. Це тривалий процес, і щоб отримати добрі результати, потрібно кілька днів і щонайменше мільйони зображень. 

Наразі випадків використання президентом власних дипфейків не було. Але згенеровані відео із Зеленським існують, їх створили російські спецслужби. Про загрозу подібних відео уряд інформував ще у березні. Наприклад, є фальшиві відео, де президент закликає солдатів здатися та скласти зброю. Метою цих відео було викликати паніку

На відео згенерували доволі невдале зображення, хоча для запису промови з фальшивою капітуляцією не потрібно змінювати обличчя президента: нейромережа покриє лише зону обличчя, а решту доведеться покадрово домонтувати. 

Технічно можна використати технологію ліпсинк (Lip Sync). Це тип нейромереж, які роблять голос актора дубляжу максимально схожим на голос об'єкта. У мережі раніше був популярним ліпсинк розмови путіна та міністра оборони рф шойгу. У ньому говорять про війну в Україні, а міністр скаржиться на «сопратівлєніє».

Як відрізнити фейк від справжнього відео?

Тут ключовими чинниками є якість створеного відео та ваша уважність. Зазвичай за нормальної швидкості відтворення глядачі не встигають нічого помітити. Але у фахівців є деякі інструменти, які допомагають виявити фейкові відео. Також допомагають загальні правила протидії дезінформації:

  • Основна мета фейків — поширення. Якщо побачили щось скандальне, зробіть паузу і не розсилайте матеріал. Подумайте про контекст відео: чи немає чогось нелогічного у його змісті. 
  • У випадку тотально «добрих» або «жахливих» новин варто перевірити ще раз.  
  • Перевірте інформацію у пошуку. Якщо інформація на відео резонансна, але про це не писали авторитетні ЗМІ, то ймовірно це фейк.

І ще кілька порад, як виявити потенційно фейкове відео чи фото. Для початку подивіться відео в уповільненому режимі або покадрово. Спробуйте відповісти на такі запитання:

  • Чи не надто розмите тло у порівнянні з іншими (не лицевими) ділянками відео?
  • Чи є дефекти відео або бліки?
  • Чи розпливається обличчя, коли воно частково закрите іншими предметами?
  • Чи не є неприродною міміка або вираз обличчя? Чи збігається вона із сенсом слів?

Варто звертати увагу і на характерні дефекти дипфейкових зображень. Серед них неприродне волосся (у незвичних місцях, у протилежному напрямку, інша текстура або нереально рівне), аксесуари часто розташовані несиметрично, під час посмішки зуби неправильної форми, а одяг може мати дивні складки. 

Окрім десятків відео із путіним, які створили задля розваги користувачі мережі, президент росії також використовує змонтовані відео. Наприклад, на початку березня він нібито зустрівся з жінками льотного складу російських авіакомпаній. На відео рука путіна проходить крізь мікрофон.

Використання змонтованого відео путіним під час так званої зустрічі.  Використання змонтованого відео путіним під час так званої зустрічі. 

До слова, того самого дня Зеленський після свого звернення демонстративно повернув мікрофон, щоб показати справжність відео. 

 

 

 

 

 

 

 

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Хто переможе у чемпіонаті світу з футболу на думку штучного інтелекту?

Олександр Тартачний 23 листопада 2022 10:30

Шпигунські застосунки та розпізнавання облич: темний бік технологій на чемпіонаті світу у Катарі

Олександр Тартачний 22 листопада 2022 14:00

Нейромережа почала писати наукові тексти для Wikipedia, але довіряти їм не варто

Вадим Добровольський 17 листопада 2022 21:21

Замінити дрони на супутникові технології: що це дасть сільському господарству

Юлія Даниленко 15 листопада 2022 15:04

Canva буде перетворювати текст на зображення

Катерина Колонович 14 листопада 2022 14:02