Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому ШІ не забере вашу роботу і як він вплине на економіку — аналіз The Economist

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
1 червня 2023 13 хвилин читання

Епоха генеративного штучного інтелекту справді настала. Зображення з Midjourney використовують у рекламі та на обкладинках книг. А банки наймають ChatGPT як SMM-менеджера. Але паніка щодо масового безробіття та втрату робочих місць дуже перебільшена, переконує видання The Economist. SPEKA вибрала головне з аналізу видання. 

Вплив штучного інтелекту на робочі місця та економіку Вплив штучного інтелекту на робочі місця та економіку

Як розвиток штучного інтелекту вплине на економіку в майбутньому

Саме розвиток у сфері ШІ витягує більшість компаній S&P 500 із глобальної рецесії. Його внесок у зростання капіталізації компаній оцінюють у 53%. Звісно, багато хто має великі сподівання. Нове дослідження, проведене банком Goldman Sachs, показує, що «широке запровадження ШІ може сприяти збільшенню щорічного глобального ВВП на 7%, або майже на $7 трлн, протягом десяти років». 

Вплив впровадження ШІ на продуктивність праці за версією Goldman Sachs Вплив впровадження ШІ на продуктивність праці за версією Goldman Sachs

Дослідження, опубліковане 2021 року організацією Open Philanthropy, яка надає гранти, бачить трохи більше 10% ймовірності «вибухового зростання», тобто збільшення глобального виробництва на 30% на рік у цьому столітті. Кілька економістів лише напівжартома стверджують, що глобальні доходи можуть стати нескінченними.

Який економічний ефект від впровадження штучного інтелекту зараз

Фінансові ринки показують скромніші результати. Торік ціни на акції компаній, які займаються штучним інтелектом, були гіршими, ніж середні світові, хоча за останні місяці вони зросли. 

Невтішна ситуація і з відсотковими ставками. Якби люди думали, що технологія завтра зробить усіх багатшими, ставки б зростали, оскільки була б меншою потреба заощаджувати. Але від моменту ажіотажу щодо штучного інтелекту, який розпочався у листопаді 2022 року, показники довгострокових ставок упали. За історичними стандартами вони залишаються дуже низькими. 

Дослідники вважають, що фінансові ринки «не очікують високої ймовірності зростання, спричиненого штучним інтелектом принаймні протягом 30-50 років».
Робот торгує акціями компанії. Зображення: Mijourney Робот торгує акціями компанії. Зображення: Mijourney

Як генеративний ШІ вплине на робочі місця

Тайна Елунду з OpenAI та її колеги підрахували, що «приблизно 80% американської робочої сили можуть застосовувати LLM принаймні у 10% своїх робочих завдань». Едвард Фелтен із Принстонського університету та його колеги провели подібні вправи. Юридичні послуги, бухгалтерія та туристичні агенції опинилися на вершині або близько до вершини професій, які найімовірніше зіткнуться з радикальними змінами.

Раніше економісти робили похмурі прогнози. У 2000-х роках багато хто боявся впливу аутсорсингу на працівників багатих країн. У 2013 році двоє співробітників Оксфордського університету опублікували широко цитовану статтю, в якій йшлося про те, що автоматизація може знищити 47% американських робочих місць протягом наступного десятиліття.

Натомість за останнє десятиліття середній рівень безробіття у багатих країнах знизився приблизно вдвічі. Частка зайнятих працездатного віку є найвищою за весь час.

Рівень безробіття у країнах G7   Рівень безробіття у країнах G7  

Країни з найвищим рівнем автоматизації та роботизації, як-от Японія, Сингапур та Південна Корея, мають найменший рівень безробіття. Дослідження Американського бюро статистики праці, показало, що в останні роки робочі місця, класифіковані як «під загрозою» через нові технології, «не виявляли жодної загальної тенденції до особливо швидкої втрати роботи». 

Але є й негативний сценарій: робота зникає, коли ШІ автоматизує понад 50% її завдань. Це призведе до втрати приблизно 15% робочих місць у США. 

Поки що ліквідація робочих місць відбувається набагато повільніше. Автоматичну систему комутації телефонів — заміну людям-операторам — винайшли 1892 року. Лише у 1921-му компанія Bell System відкрила свій перший повністю автоматизований офіс. Навіть після цього кількість телефонних операторів продовжувала зростати, сягнувши піку у середині ХХ століття, коли їх було майже 350 тис.

Які професії не можна замінити штучним інтелектом

У нещодавньому есе Марк Андрессен з Andreessen Horowitz зазначив, що у тих галузях економіки, де активно залучена держава, як-от освіта та охорона здоров’я, технологічні зміни відбуваються надто повільно. Відсутність конкурентного тиску гальмує стимули до вдосконалення. Уряди також можуть мати цілі державної політики, наприклад, максимізація рівня зайнятості, які несумісні з підвищенням ефективності. У цих галузях теж більше шансів бути об’єднаними у профспілки, які запобігають втраті робочих місць.

 Машиністи лондонського метро отримують майже вдвічі більше, ніж у середньому по країні, навіть попри те, що технологія часткової або повної їх заміни існує десятиліттями. Державні установи знову і знову вимагають від вас заповнювати паперові форми з вашою особистою інформацією. У Сан-Франциско, глобальному центрі штучного інтелекту, досі працюють справжні поліцейські, які керують транспортом у години пік.

Робот-регулювальник за версію Midjourney Робот-регулювальник за версію Midjourney
Багато робочих місць, яким загрожує штучний інтелект, у жорстко регульованих секторах, серед них вчителі. Але тільки найсміливіший уряд замінить учителів штучним інтелектом. Уявіть собі заголовки. Те саме стосується поліцейських та ШІ для боротьби зі злочинністю. 

Також економіка створює нові типи робочих місць, оскільки інші зникають. Майже 60% робочих місць в Америці не існувало у 1940 році. Робота «технік з нігтів» додали до перепису у 2000 році. Електромонтажника сонячних фотоелектричних установок додали ний лише п’ять років тому. Економіка штучного інтелекту ймовірно створить нові професії, які сьогодні неможливо навіть уявити.

Що буде з продуктивністю праці через штучний інтелект

Помірний вплив на ринок праці зумовить помірний вплив на продуктивність. Запровадження електрики на заводах і в домогосподарствах почалося наприкінці 19 століття. Проте не було буму продуктивності до кінця Першої світової війни. Персональний комп’ютер винайшли у 1970-х. Цього разу підвищення продуктивності відбулося швидше, але воно однаково було повільним. 

Офіційні опитування показують, що приблизно десята частина американських працівників уже працюють у фірмах, які використовують штучний інтелект, тоді як неофіційні опитування наводять ще більші цифри. Однак глобальне зростання продуктивності залишається слабким.

Хоча прогнозують, що штучний інтелект спростить адміністрування та зменшить бюрократію, є багато сфер, у яких технології недоступні. Наприклад, сільське господарство та будівництво, на яке припадає майже 20% ВВП багатих країн.

ChatGPT малокорисний для тих, хто збирає спаржу. ШІ може допомогти сантехніку розпізнати кран, діагностувати несправність і порадити алгоритм роботи. Але сантехніку однаково доведеться виконувати фізичну роботу. Тож важко уявити, що через кілька років робота синіх комірців стане набагато продуктивнішою, ніж зараз. Те саме стосується галузей, де контакти між людьми є невіддільною частиною послуг, як-от сфера гостинності та медичне обслуговування.

Водночас найбільший чинник, який стримує зростання продуктивності у багатих країнах, — неефективні міста. Коли розмір міст обмежений, а вартість житла висока, люди не можуть жити й працювати там, де вони найбільш ефективні. Незалежно від того, скільки геніальних нових ідей запропонує ваше суспільство, вони функціонально марні, якщо ви не можете створити їх вчасно. 

Можливо навіть, що економіка ШІ може стати навіть менш продуктивною. Смартфони дозволяють миттєво спілкуватися, але вони також можуть відволікати. Завдяки електронній пошті ви працюєте цілодобово без вихідних, тому вам важко зосередитися. Що станеться, наприклад, якщо штучний інтелект зможе створювати розваги, ідеально адаптовані до кожного вашого бажання?
Розваги, адаптовані саме для вас, невдовзі можуть стати реальністю Розваги, адаптовані саме для вас, невдовзі можуть стати реальністю

Крім того, мало хто замислювався над наслідками системи, яка може миттєво генерувати величезну кількість тексту. GPT-4 за п'ять хвилин може підготувати добре написану скаргу на 1000 сторінок, яку хтось муситиме розглядати. У світі, де багато юристів, їх стане більше. «У 1970-х роках можна було укласти багатомільйонну угоду на 15 сторінках, тому що передруковувати було неприємно, — каже Престон Бірн з юридичної фірми Brown Rudnick. — ШІ дозволить нам охопити 1000 найімовірніших граничних випадків у першому проєкті, а потім сторони сперечатимуться про це тижнями». 

Фактично штучний інтелект може змінити світ так, як сьогодні неможливо уявити. Але шлях у який його застосують та вплив на економіку поки що лише формується. 

Чи спричинить штучний інтелект постіндустріальну революцію?

Насправді жодна нова технологія сама по собі навряд чи колись радикально змінила економіку. Наприклад, промислову революцію кінця 1700-х років, багато хто вважає наслідком винаходу ткацького верстата. Проте насправді вона виникла з низки чинників: збільшення використання вугілля, посилення прав власності, поява наукового духу тощо.

В 1960-х роках Роберт Фогель опублікував роботу про американські залізниці, яка згодом принесла йому Нобелівську премію з економіки. Більшість вважала, що залізниця змінила перспективи Америки, перетворивши сільськогосподарське суспільство на індустріальний центр. Фогель виявив, що це мало дуже скромний вплив, оскільки вона замінила технологію річкового судноплавства. Рівень доходу на душу населення, якого Америка досягла до 1 січня 1890 року, був би досягнутий до 31 березня 1890 року, якби залізниці ніколи не були винайдені. Тобто жодна технологія не має фундаментального впливу на економіку.

Мапа розбудови залізниць у США у 1870-1890 роках Мапа розбудови залізниць у США у 1870-1890 роках

Хто отримає вигоду в економіці штучного інтелекту?

Звичайно, ніхто не може передбачити ШІ, оскільки технологія доволі непередбачувана. Нова технологія іноді створює невелику групу людей з монополістичною владою. Як Джон Д. Рокфеллер у нафтопереробці, а Генрі Форд з автомобілями, сьогодні Джефф Безос і Марк Цукерберг домінують завдяки технологіям.

Багато експертів очікують, що невдовзі індустрія штучного інтелекту принесе величезні прибутки. Аналітики Goldman оцінюють, що за найкращого сценарію генеративний штучний інтелект міг би додати приблизно $430 млрд до щорічних доходів від корпоративного програмного забезпечення. За їхніми розрахунками, кожен із 1,1  млрд офісних працівників у світі купить кілька програм із ШІ, заплативши загалом приблизно $400.

Навіть якщо це станеться, у макроекономічному сенсі ці гроші не змінюють картини. 

Припустімо, що весь дохід перетворюється на прибуток, що нереально, і що всі ці прибутки заробляють в Америці, що трохи реалістичніше. Навіть за таких умов співвідношення прибутку до ВВП США зросте з 12% до 14%. Це набагато вище середньостатистичних показників, але не вище, ніж у другому кварталі 2021 року.

Теоретично прибутки можуть піти одній компанії — OpenAI. Монополії часто виникають, коли галузь має високі постійні витрати або коли важко перейти до конкурентів. Генеративний штучний інтелект має деякі монопольні характеристики. Навчання GPT-4 коштує понад $100, а це сума, яка може «завалятись» лише у деяких компаній. Існує також багато закритих напрацювань та даних. 

Однак мало шансів на те, що одна компанія переможе всю галузь. Більш імовірно, що кілька великих фірм конкуруватимуть між собою, як в авіації, продуктових магазинах і пошукових системах.

Топ-20 компаній S&P 500 мають лише 29% капіталізації, але генерують майже все зростання індексу акцій S&P 500  Топ-20 компаній S&P 500 мають лише 29% капіталізації, але генерують майже все зростання індексу акцій S&P 500 

Жоден продукт штучного інтелекту не є дійсно унікальним, оскільки всі використовують подібні моделі. Значна частина коду та моделі архітектур перебувають у вільному доступі, а це означає, що аматори можуть створювати власні моделі, часто з напрочуд хорошими результатами.

«Сьогодні, здається, немає жодних економічних перепон для генеративного штучного інтелекту», — стверджує команда компанії Andreessen Horowitz. Нещодавній витік інформації, нібито від Google, дозволяє зробити такий висновок: «Бар’єр для навчання та експериментів знизився від великої дослідницької організації до однієї людини, вечора та міцного ноутбука». Проте найбільшим вигодонабувачем нової ери є навіть не компанія, яка розробляє штучний інтелект. Nvidia отримує надприбутки через надання в оренду своїх центрів оброблення даних. 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як штучний інтелект трансформує лікування захворювань очей

Владислав Миронович 24 травня 2024 17:57

Meta та Google хочуть укласти ліцензійні угоди з голлівудськими студіями щодо інструментів ШІ

Вікторія Рудзінська 24 травня 2024 13:05

Nissan використовує штучний інтелект для розробки Qashqai 2025

Вікторія Рудзінська 24 травня 2024 07:11

Copilot, ChatGPT та DuckDuckGo зламалися через збій у Bing

Олеся Дерзська 23 травня 2024 16:32

Lenovo збільшила доходи у четвертому кварталі на 9%, до $13,8 млрд

Вікторія Рудзінська 23 травня 2024 13:22