Goldman Sachs + Україна: що очікувати від співпраці з одним із найбільших банків світу
Новини інвестиційного фронту. Отож, дочекалися: представники американського банку Goldman Sachs завітали до України.
Очікування та реальність
Це хороший знак. Але поки що лише знак. Ясно, що у нас в Україні є ось така проста зрозуміла мрія: з'являється на горизонті інвестиційний фонд на білому коні, з портфелем капіталу й інвестує, інвестує, інвестує в українські активи. В такому нашому світогляді банк Goldman Sachs чи інвестиційний фонд Black Rock цілком підходить для такої ролі. І от ми вже бачимо, як Goldman Sachs докапіталізовує «Укравтодор» на $20 млрд, щоб той відбудував усі мости, дороги, колії.
Чи ще краще — створюємо спецфонд «Українська інфраструктура». Він випускає складно-структуровані облігації, в якому 33% важить частка «Укравтодору», 33% «Укрзалізниці», а 33% — «Адміністрації морських (та річкових?) портів». Зашиваємо в ці облігації ключове «пірожине» — можливість debt-to-equity swap. «Ну, все як положено...». От треба, треба дати закордонним інвесторам надію, що в них є шанс володіти бодай міноритарною часточкою котроїсь української інфраструктурної компанії. О, це слово скоро стане дуже популярним в Україні — інфраструктура. Долі політиків та бізнесменів вирішуватиме це слово...
Підписуйтеся на наші соцмережі
От. Далі. Закордонний інвестор — він часом теж ще той «совок». Ти йому покажи свої бонди, покажи бюджет, покажи макроекономічний прогноз (ВВП + інфляція). А він тобі у відповідь пообіцяє надати стільки-то боргового капіталу. Ну така класична класика, що вмерти можна. Одним словом, «совок».
Треба до цих інвесторів говорити іншою мовою, пропонувати те, що я вже неодноразово писав — ми тут в Україні як побудуємо Дійснейленд на Трухановому острові, казино MGM в Одесі, створимо особливу фінансову юрисдикцію на о. Зміїний (офшор!), а ще в нас тут все цифрове скоро буде, причому сервери української цифрової інфраструктури стерегтиме окремий кавалерійський загін техаських рейнджерів, які підстрелюють підкинутий вгору капелюх 8 разів за секунду і все — точно.
Вікно можливостей
З приводу от конкретно банку Goldman Sachs. Банк демонструє свою відкритість до інвестиційних перспектив України, тому зараз йдеться про «право першої ночі» — хто увійде в первинний пул інвесторів, котрим пропонуватимуться вкладення й інвестиції в повоєнне відновлення української економіки. Ризик тут той, що існує ймовірність переділу банківського ринку в США, де Goldman Sachs можуть відтиснути на менш важливі ролі. Там же вся вища ліга інвестбанків, від Wells Fargo до JP Morgan, зараз шукає нових можливостей в Європі, після проблем Credit Suisse та Deutsche Bank.
Цілком у компетенціях Goldman Sachs — створити низку зрозумілих, приємних фінансових інструментів для інвестування у повоєнне відновлення України. В банку сильний макроекономічний відділ, тому планування будь-яких економічних завдань він міг би взяти на себе — і це теж не безкоштовно. Він тобі і монетарний агрегат для НБУ порахує, і баланс Фонду гарантування вкладів приведе до порядку. Ну от вміють, вміють, що тут скажеш.
Я знайомий з Джаредом Коеном, який оце зараз представляв банк Goldman Sachs під час візиту до України. Він же раніше працював у Google. Джаред — дуже приємна людина, з якою приємно мати справу. Зараз мене, звісно, звинуватять, що я оце лобіюю інтереси GS в Україні. Ні, аж ніяк. Чесно.