Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Goldman Sachs + Україна: що очікувати від співпраці з одним із найбільших банків світу

Ivan Verstyuk
Ivan Verstyuk автор та аналітик
24 жовтня 2022 5 хвилин читання

Новини інвестиційного фронту. Отож, дочекалися: представники американського банку Goldman Sachs завітали до України.

Очікування та реальність

Це хороший знак. Але поки що лише знак. Ясно, що у нас в Україні є ось така проста зрозуміла мрія: з'являється на горизонті інвестиційний фонд на білому коні, з портфелем капіталу й інвестує, інвестує, інвестує в українські активи. В такому нашому світогляді банк Goldman Sachs чи інвестиційний фонд Black Rock цілком підходить для такої ролі. І от ми вже бачимо, як Goldman Sachs докапіталізовує «Укравтодор» на $20 млрд, щоб той відбудував усі мости, дороги, колії.

Чи ще краще — створюємо спецфонд «Українська інфраструктура». Він випускає складно-структуровані облігації, в якому 33% важить частка «Укравтодору», 33% «Укрзалізниці», а 33% — «Адміністрації морських (та річкових?) портів». Зашиваємо в ці облігації ключове «пірожине» — можливість debt-to-equity swap. «Ну, все як положено...». От треба, треба дати закордонним інвесторам надію, що в них є шанс володіти бодай міноритарною часточкою котроїсь української інфраструктурної компанії. О, це слово скоро стане дуже популярним в Україні — інфраструктура. Долі політиків та бізнесменів вирішуватиме це слово...

Підписуйтеся на наші соцмережі

От. Далі. Закордонний інвестор — він часом теж ще той «совок». Ти йому покажи свої бонди, покажи бюджет, покажи макроекономічний прогноз (ВВП + інфляція). А він тобі у відповідь пообіцяє надати стільки-то боргового капіталу. Ну така класична класика, що вмерти можна. Одним словом, «совок».

Треба до цих інвесторів говорити іншою мовою, пропонувати те, що я вже неодноразово писав — ми тут в Україні як побудуємо Дійснейленд на Трухановому острові, казино MGM в Одесі, створимо особливу фінансову юрисдикцію на о. Зміїний (офшор!), а ще в нас тут все цифрове скоро буде, причому сервери української цифрової інфраструктури стерегтиме окремий кавалерійський загін техаських рейнджерів, які підстрелюють підкинутий вгору капелюх 8 разів за секунду і все — точно.

Закордонний інвестор не дуже на це ведеться, бо елементарно не вірить — його ж теж багато разів вже кидали всілякі «пакистанські мрійники», які обіцяли тобі і private equity, і мережі східно-європейських супермаркетів. Але от треба нам перевести розмову зі світовим інвестиційним середовищем у це русло.

Вікно можливостей

З приводу от конкретно банку Goldman Sachs. Банк демонструє свою відкритість до інвестиційних перспектив України, тому зараз йдеться про «право першої ночі» — хто увійде в первинний пул інвесторів, котрим пропонуватимуться вкладення й інвестиції в повоєнне відновлення української економіки. Ризик тут той, що існує ймовірність переділу банківського ринку в США, де Goldman Sachs можуть відтиснути на менш важливі ролі. Там же вся вища ліга інвестбанків, від Wells Fargo до JP Morgan, зараз шукає нових можливостей в Європі, після проблем Credit Suisse та Deutsche Bank.

Goldman Sachs, мені здається, в даному разі хотів би стати повноцінним адвокатом інвестиційних інтересів України у світі. Не безкоштовно, звісно. Власним капіталом такі банки розпоряджаються вкрай обережно, тому сподіватися, що банк інвестуватиме в Україну власні кошти — ну це як мрія про отой «інвестфонд на білому коні». Все трошки складніше, але це не є великою проблемою. Все треба грамотненько структурувати — і піде як по маслу.

Цілком у компетенціях Goldman Sachs — створити низку зрозумілих, приємних фінансових інструментів для інвестування у повоєнне відновлення України. В банку сильний макроекономічний відділ, тому планування будь-яких економічних завдань він міг би взяти на себе — і це теж не безкоштовно.  Він тобі і монетарний агрегат для НБУ порахує, і баланс Фонду гарантування вкладів приведе до порядку. Ну от вміють, вміють, що тут скажеш.

Я знайомий з Джаредом Коеном, який оце зараз представляв банк Goldman Sachs під час візиту до України. Він же раніше працював у Google. Джаред — дуже приємна людина, з якою приємно мати справу. Зараз мене, звісно, звинуватять, що я оце лобіюю інтереси GS в Україні. Ні, аж ніяк. Чесно.

Насамкінець проговорю й очевидні речі. По-перше, відбудова України — це крутий бізнес, який створить робочі місця, приведе капітал та допоможе країні здобути нове обличчя напередодні вступу до Євросоюзу. По-друге, відбудова країни потребуватиме активної, багатоаспектної взаємодії із закордонними стейкхолдерами, яких багато і вони живі, живіші, ніж багато хто думає. По-третє, відбудова — це про мрії і великі задачі, а не про «ямковий ремонт». Ну от, здається, найголовніше проговорив. До роботи і — слава Україні!

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
1
Прокоментувати
robotka work 08.08.2023, 04:22
https://t.me/robotkawork
Інші матеріали

Власники великих бізнесів вірять у нерухомість більше, аніж в крипту — інфографіка

Павло Бартос 28 листопада 2024 14:00

Стартапи тижня: від банкрутства до нових єдинорогів

Павло Бартос 25 листопада 2024 18:34

«Навігатори інновацій» 2.0: у Києві відбудеться конференція, присвячена ефективному впровадженню інновацій у бізнес

Інна Настенко 18 листопада 2024 17:45

Український стартап навігаційних систем отримав $2,7 млн інвестицій

Владислав Паливода 16 листопада 2024 12:00

«Київстар» втратив 800 тис. абонентів у третьому кварталі

Павло Бартос 15 листопада 2024 18:49