Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Goldman Sachs + Україна: що очікувати від співпраці з одним із найбільших банків світу

Ivan Verstyuk
Ivan Verstyuk автор та аналітик
24 жовтня 2022 5 хвилин читання

Новини інвестиційного фронту. Отож, дочекалися: представники американського банку Goldman Sachs завітали до України.

Очікування та реальність

Це хороший знак. Але поки що лише знак. Ясно, що у нас в Україні є ось така проста зрозуміла мрія: з'являється на горизонті інвестиційний фонд на білому коні, з портфелем капіталу й інвестує, інвестує, інвестує в українські активи. В такому нашому світогляді банк Goldman Sachs чи інвестиційний фонд Black Rock цілком підходить для такої ролі. І от ми вже бачимо, як Goldman Sachs докапіталізовує «Укравтодор» на $20 млрд, щоб той відбудував усі мости, дороги, колії.

Чи ще краще — створюємо спецфонд «Українська інфраструктура». Він випускає складно-структуровані облігації, в якому 33% важить частка «Укравтодору», 33% «Укрзалізниці», а 33% — «Адміністрації морських (та річкових?) портів». Зашиваємо в ці облігації ключове «пірожине» — можливість debt-to-equity swap. «Ну, все як положено...». От треба, треба дати закордонним інвесторам надію, що в них є шанс володіти бодай міноритарною часточкою котроїсь української інфраструктурної компанії. О, це слово скоро стане дуже популярним в Україні — інфраструктура. Долі політиків та бізнесменів вирішуватиме це слово...

От. Далі. Закордонний інвестор — він часом теж ще той «совок». Ти йому покажи свої бонди, покажи бюджет, покажи макроекономічний прогноз (ВВП + інфляція). А він тобі у відповідь пообіцяє надати стільки-то боргового капіталу. Ну така класична класика, що вмерти можна. Одним словом, «совок».

Треба до цих інвесторів говорити іншою мовою, пропонувати те, що я вже неодноразово писав — ми тут в Україні як побудуємо Дійснейленд на Трухановому острові, казино MGM в Одесі, створимо особливу фінансову юрисдикцію на о. Зміїний (офшор!), а ще в нас тут все цифрове скоро буде, причому сервери української цифрової інфраструктури стерегтиме окремий кавалерійський загін техаських рейнджерів, які підстрелюють підкинутий вгору капелюх 8 разів за секунду і все — точно.

Закордонний інвестор не дуже на це ведеться, бо елементарно не вірить — його ж теж багато разів вже кидали всілякі «пакистанські мрійники», які обіцяли тобі і private equity, і мережі східно-європейських супермаркетів. Але от треба нам перевести розмову зі світовим інвестиційним середовищем у це русло.

Вікно можливостей

З приводу от конкретно банку Goldman Sachs. Банк демонструє свою відкритість до інвестиційних перспектив України, тому зараз йдеться про «право першої ночі» — хто увійде в первинний пул інвесторів, котрим пропонуватимуться вкладення й інвестиції в повоєнне відновлення української економіки. Ризик тут той, що існує ймовірність переділу банківського ринку в США, де Goldman Sachs можуть відтиснути на менш важливі ролі. Там же вся вища ліга інвестбанків, від Wells Fargo до JP Morgan, зараз шукає нових можливостей в Європі, після проблем Credit Suisse та Deutsche Bank.

Goldman Sachs, мені здається, в даному разі хотів би стати повноцінним адвокатом інвестиційних інтересів України у світі. Не безкоштовно, звісно. Власним капіталом такі банки розпоряджаються вкрай обережно, тому сподіватися, що банк інвестуватиме в Україну власні кошти — ну це як мрія про отой «інвестфонд на білому коні». Все трошки складніше, але це не є великою проблемою. Все треба грамотненько структурувати — і піде як по маслу.

Цілком у компетенціях Goldman Sachs — створити низку зрозумілих, приємних фінансових інструментів для інвестування у повоєнне відновлення України. В банку сильний макроекономічний відділ, тому планування будь-яких економічних завдань він міг би взяти на себе — і це теж не безкоштовно.  Він тобі і монетарний агрегат для НБУ порахує, і баланс Фонду гарантування вкладів приведе до порядку. Ну от вміють, вміють, що тут скажеш.

Я знайомий з Джаредом Коеном, який оце зараз представляв банк Goldman Sachs під час візиту до України. Він же раніше працював у Google. Джаред — дуже приємна людина, з якою приємно мати справу. Зараз мене, звісно, звинуватять, що я оце лобіюю інтереси GS в Україні. Ні, аж ніяк. Чесно.

Насамкінець проговорю й очевидні речі. По-перше, відбудова України — це крутий бізнес, який створить робочі місця, приведе капітал та допоможе країні здобути нове обличчя напередодні вступу до Євросоюзу. По-друге, відбудова країни потребуватиме активної, багатоаспектної взаємодії із закордонними стейкхолдерами, яких багато і вони живі, живіші, ніж багато хто думає. По-третє, відбудова — це про мрії і великі задачі, а не про «ямковий ремонт». Ну от, здається, найголовніше проговорив. До роботи і — слава Україні!
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
1
Прокоментувати
robotka work 08.08.2023, 04:22
https://t.me/robotkawork
Інші матеріали

10 кроків для збереження команди в кризовий час

Bogdan Levchenko 19 годин тому

Як залишатися продуктивними, працюючи віддалено

Анна Геллар 21 годину тому

Як Google підтримує українські стартапи під час війни

Сергій Коноплицький 22 травня 2024 11:25

AI несеться: як ШІ розміновує Україну, ChatGPT в iPhone, усі деталі GPT-4о

Владислав Миронович 22 травня 2024 10:00

Як підготуватись до прямої трансляції: практичні поради та рекомендації

В'ячеслав Юренко 21 травня 2024 14:00