Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Якщо це модно, то входити вже пізно» — Денис Довгополий про кризу в IT, інвестиції у стартапи, miltech та iForum

25 липня 2023 5 хвилин читання

Денис Довгополий, підприємець, засновник Unicorn Nest, а від початку повномасштабного вторгнення координує групи, які застосовують різні важелі впливу на іноземні компанії в рф, змушуючи їх піти з російського ринку. 

У першій частині інтерв’ю ми поговорили про те, коли і як розпадеться росія, чому цього не сталося після відключення SWIFT, що буде з Auchan у росії та як Пригожин допоміг у економічній війні.

У другій частині розмови говоримо про стан українського IT у 2023 році, miltech-стартапи та iForum

«Якщо це модно, то входити вже пізно» — Денис Довгополий про кризу в IT, інвестиції у стартапи, miltech та iForum зображення 1 Інтерв’ю з Денисом Довгополим про IT-ринок та інвестиції в стартапи

На початку 2023 року ви доволі песимістично говорили про стан світового та українського IT. Наскільки зараз ці прогнози можуть бути скориговані? 

За статистикою, сьогодні більш ніж 70% раундів, які закривають стартапи, мають менш як $2 млн. Це даун-раунди і це великий тренд.

Є багато грошей на ринку, десь $3,5 млрд, які треба проінвестувати, але інвестори зараз дуже обережні, і це дуже негативно впливає на індустрію.

Крім того, зараз наймають не так багато людей, час від часу скорочують персонал і якщо ти не в хайповій темі, наприклад, не займаєшся штучним інтелектом, то важко підняти гроші з розумною ідеєю.

Тобто криза є, вона не така гостра, як у 2008-2009 роках, але вона є, і high-tech дуже впливає на економіку, бо його вплив зріс з 2008-го. Тобто щонайменше 20 наступних місяців будуть надто важкими, а для венчура, можливо, і наступні п’ять років. 

Які тренди в інвестуванні ви бачите окрім скорочення фінансування? Чи дійсно всі вкладають у штучний інтелект? 

Підписуйтеся на наші соцмережі

У мене є стандартна відповідь на це запитання останні 15 років, відколи я побував у Кремнієвій долині і поспілкувався з інвесторами: «Якщо це модно, то вже пізно входити»

Якщо тренд тільки вимальовується і люди дивляться, інвестувати туди чи ні, то можемо зробити висновок, що компанії, які зараз на слуху, отримали інвестиції п’ять років тому.

Це також означає, що у них вже є конкуренти, які ще не випустили свій продукт, але вже профінансовані. Тому я не говорю про тренди.

Зараз всі побігли у ШІ, але більшість не спостерігала за цим ринком останні 10 років. Я знаю дуже потужні команди, які профінансували на сотні мільйонів доларів ще п’ять років тому, але ніхто не звертав на це увагу, бо це не було модно. Навіть я, не вірив, що вони можуть робити такі речі. 

Тому я не хотів би говорити про тренди, бо я зараз щось скажу, люди побіжать вкладати, а це будуть вже програшні ставки.

А як щодо інвестицій в український miltech? 

Так, це досить новий напрям, але масового виробництва там поки що немає з кількох причин. По-перше, минуло недостатньо часу для масштабування, по-друге, надто небезпечно, а по-третє, це дуже важкий ринок. Якщо у тебе немає досвіду побудови бізнесу у цій сфері, то вірогідність того, що вийде щось розробити навіть не 1%. Твій основний замовник — уряди. Щоб виграти тендер, наприклад, у Малайзії чи в Еміратах і постачати туди щось, треба конкурувати з великими китайськими, американськими, німецькими компаніями. 

І це проблема. Доки ти не покажеш, що ти зможеш це зробити, не отримаєш грошей.  Наші не мають цьому досвіду.

Є великий інтерес глобальних компаній, які займаються озброєнням, щоб інвестувати і забирати собі українські розробницькі компанії, використовувати наші розробки, додаючи свій бізнес-девелопмент і розуміння цього ринку, а вже потім виходити на глобальний ринок.

Ці процеси неможливо зробити за рік, два чи п’ять. У нас великий казан, де дуже багато цікавих розробок, але це все тільки-тільки формується. І оскільки цей ринок дуже важкий, то без розуміння того, як це працює, майже гарантовано втратиш гроші.

Так, ажіотаж на ринку є, але дуже важливо, що цей ажіотаж не тільки у нас, але і в Європі, в Ізраїлі і Штатах. І коли там будуть формуватися бізнеси, їм будуть потрібні таланти, які розробляють таке, що вже вбиває, літає та працює. Тоді наші команди матимуть шанс на успіх у співпраці.

Я ознайомився з понад 200 українськими miltech-проєктами і маю сказати, що, мабуть, лише п’ять із них мають перспективи.

Можете назвати їх? 

Поки що ні.

Ви дотичний до створення iForum. У чому основна відмінність івенту від подібних в індустрії?

Радше інші івенти мають відрізнятися від нас, бо ми iForum робимо з 2008 року, і це найстаріша IT-конференція в Україні. Це захід, на якому збираються всі. Цього року ми очікуємо 5 тис., бо велика кількість людей за кордоном або в армії, частина не зможе приїхати на один день, бо вони працюють над тими ж мілітарі-проєктами у західних областях.

Тому ми очікуємо тільки 5 тис. людей. Це дуже потужна конференція навіть з такою кількістю, але це для нас замало. Це втричі менше, ніж до повномасштабної війни. 

Ми дуже ретельно добирали спікерів, можна побачити людей, яких ти не бачив місяцями, і послухати зі сцени теми, які ми вважаємо дуже актуальними.


Інтерв'ю підготоване за сприяння команди iForum. IForum — це щорічна конференція, яка об’єднує інвесторів, керівників корпорацій, розробників, маркетологів, економістів, представників ІТ-індустрії та креаторів для пошуку шляхів розвитку та ідей. iForum існує 13 років та проходить у форматі одночасних доповідей нон-стоп. Цього року він відбудеться 10 серпня у Міжнародному виставковому центрі у Києві.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30

NASA отримала результати місії DART. Зонд може врятувати Землю від астероїда

Юлія Даниленко 25 квітня 2025 18:47

Технологія The Volume: революція кінематографу

Надія Романюк 25 квітня 2025 17:19

Сліди життя за межами Землі: що знайшли астрономи на планеті K2-18b

Світлана Овсієнко 10 годин тому