Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
18 грудня 2023 12 хвилин читання

Як ШІ-індустрія непомітно змінила наше життя: головні події та тренди 2023 року

Що спільного між фільтрами в Instagram, обробленням полів на тракторі, написанням музики та аналізом рентгенівських знімків? Відповідь — штучний інтелект у різних його проявах. Технологія, яка домінуватиме у майбутньому, стала словом року за версією словника Collins: термін AI (artificial intelligence) цьогоріч використовували у чотири рази частіше. 

SPEKA розповідає про головні події індустрії 2023 року та як впровадження штучного інтелекту вплинуло на бізнес, розваги, політику та повсякденне життя. 

ТОП головних досягнень та розробок індустрії штучного інтелекту у 2023 році ТОП головних досягнень та розробок індустрії штучного інтелекту у 2023 році

Основні тенденції індустрії ШІ у 2023 році

Штучний інтелект не забрав у людей роботу, але все ще попереду

Попри побоювання, впровадження штучного інтелекту у бізнес поки що не призвело до масових скорочень та безробіття. Радше навпаки, у деяких галузях з’явилося більше вакансій. Хоча, звісно, є нюанси

Одним із найгучніших наслідків розвитку ШІ щодо автоматизації робочих процесів став страйк гільдій сценаристів та акторів у Голлівуді. Хоча основна вимога — більш справедливі, на думку протестувальників, виплати, чимало уваги приділялося застосуванню штучного інтелекту під час фільмування та продакшену.

Протестувальники на тлі студії Paramount Pictures Протестувальники на тлі студії Paramount Pictures

Актори прагнули відстояти право на власні цифрові копії та не дозволити продюсерам використовувати їх поза межами конкретного фільму. А сценаристи не хочуть, щоб ШІ писав чи переписував матеріали для кіновиробництва. 

Голлівудські актори та сценаристи припинили страйк у листопаді після укладення угоди, яка захистить їх від штучного інтелекту.

Хоча варто визнати, що нові моделі машинного навчання швидко мігрували з дослідницьких центрів у промисловість та бізнес. Це більше не забавка для нердів. Наприклад, половина машин, які продає John Deere, мають певні можливості штучного інтелекту. Ці системи використовують бортові камери для виявлення бур’янів серед посівів. Штучний інтелект в Amazon керує ланцюжками постачання, інструктує складських роботів та проводить скринінг кандидатів на роботу. Каліфорнійська фірма Adept, якою керують колишні співробітники Deepmind, Open AI і Google, працює над Copilot для інтелектуальних працівників. 

Причина, чому штучний інтелект поки не забрав у нас роботу, — слабкий прогрес у робототехніці. Навіть якщо ШІ здатен повністю автоматизувати деякі галузі економіки, попит у неавтоматизованих сферах важко зрушити з місця. 

Рівень безробіття в країнах G7 падає попри ширше впровадження ШІ Рівень безробіття в країнах G7 падає попри ширше впровадження ШІ

Технології автоматизували сектори сільського господарства та виробництва і знизили відносні ціни на їхню продукцію. Тож тепер люди витрачають більшу частину своїх доходів на такі галузі, як освіта, охорона здоров’я та відпочинок, у яких працює дедалі більше людей. 

ChatGPT хоч і може знати більше, ніж ви, але його інтелект не має фізичного втілення. Значна частина економіки, разом із будівництвом і виробництвом, потребує фізичних дій.

 Важливість такої роботи лише зросте. 

Кількість шахрайств, дезінформації та дипфейків збільшується

Генеративний штучний інтелект може стати інструментом для спаму, шахрайства та дискредитації відомих людей. У березні 2023 року Midjourney випустила п’яту версію свого сервісу і підняла фотореалістичність своїх зображень на новий рівень. Наприклад, картинка Папи Римського у стильній дорогій куртці від Balenciaga стала вірусною і чимало людей повірили у її справжність. Також широкий резонанс мало зображення з фальшивим арештом Дональда Трампа. 

Згенероване зображення Папи Римського, яке багато людей сприйняли за справжнє Згенероване зображення Папи Римського, яке багато людей сприйняли за справжнє

Врешті Девід Хольц, засновник і генеральний директор Midjourney, оголосив про те, що Midjourney стане платним сервісом ($10 на місяць), щоб зменшити кількість спаму. 

Гонитва озброєнь між блокувальниками та відправниками спаму набере нових обертів і в електронній пошті. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

ШІ допоможе обійти фільтри, привернути увагу людей і переконати їх перейти за посиланням, щоб купити товар або ввести дані своєї картки.  

Щоправда, штучний інтелект не надає переваги жодній стороні. Спам-фільтри також стануть більш потужними.

А кількість дипфейків та оголених зображень з обличчями знаменитостей чи знайомих лише збільшиться. Про подібні інциденти почали повідомляти деякі британські школи, а в Україні є навіть стартап Makenude.ai, який «роздягає» жінок на фотографіях за допомогою штучного інтелекту. 

Розвиток military та defence-стартапів 

Можливості алгоритмів використовують, щоб створювати нові рішення у військовій сфері. Зокрема, багато видів зброї розпізнають об’єкт за допомогою машинного зору, щоб точніше наводитися на ціль. Також машинне навчання допомагає розпізнавати звук ворожих ракет і дронів, щоб у такий спосіб визначити їхнє місце розташування. В Україні таку розробку впроваджує проєкт Zvook. Він робить апаратно-програмний комплекс, здатний акустично виявляти крилаті ракети, гелікоптери, дрони та винищувачі на малих та середніх висотах. 

Апаратний комплекс Zvook, встановлений на телевежу Апаратний комплекс Zvook, встановлений на телевежу

Американська компанія Palantir пропонує сервіс-платформу штучного інтелекту Palantir Artificial Intelligence Platform (AIP), який мав би допомагати керувати військом на полі бою. Коли ви ставите запитання до AIP, система переглядає інформацію як у загальнодоступних, так і в секретних джерелах, а потім аналізує ключову інформацію, підбирає кількість персоналу, озброєння та визначає логістику для бойової групи. Після цього система пропонує кілька планів атаки противника та проводить стеження з дронів.

Презентація Palantir Artificial Intelligence Platform (AIP)

Основні події індустрії 

  • Випуск GPT-4 від OpenAI 

У березні 2023 року OpenAI, компанія-розробник ChatGPT, анонсувала нову мовну модель, яку впровадять у чатбот GPT-4. У листопаді компанія апдейтнула нейромережу, яку назвала GPT-4 Turbo.

GPT-4 Turbo приймає набагато більше вхідних даних. Контекстне вікно GPT-4 Turbo має обмеження у 128 тис. токенів. 

Також компанія оптимізувала свої ШІ-інструменти в одному місці: використання ChatGPT тепер пропонує створення зображень через DALL-E, а ще перегляд, аналіз даних, завантаження документів і пошук у PDF. До того ж через API можна генерувати мовлення з тексту. Модель пропонує шість попередньо встановлених голосів, які натуралістично відтворюють людську мову. 

Open AI збирається створити власний магазин програм на кшталт Google Play та App Store. Магазин дозволить людям, які створюють плагіни, розширення чи чатботів (які матимуть назву GPTs), робити їх загальнодоступними та отримувати частку доходу від передплати. 

  • Google випустив Bard та Gemini  

У березні 2023 року Google, прагнучи наздогнати OpenAI, випустив свій аналог ChatGPT — нейромережу під назвою Bard. У вересні його суттєво оновили та розширили доступ до функціоналу, який раніше був доступний лише англійською.

Однією з нових функцій є інтеграція з іншими продуктами Google. Це дозволяє Bard отримувати інформацію з різних джерел, як-от Gmail, «Документи», Google Drive та «Мапи».

Наприкінці року Google таки випустив свою нову модель штучного інтелекту під назвою Gemini. Вона мала б стати альтернативою GPT-4. Модель працюватиме всередині ШІ-асистента Bard, а впроваджуватиметься у два етапи. Від 6 грудня Bard використовує спеціально налаштовану версію Gemini Pro для запитів англійською мовою. А на початку 2024 року Google планує представити версію Bard Advanced, яка надасть користувачам доступ до більш досконалих моделей та можливостей. Це розпізнавання зображень, розуміння культурних референсів, генерація картинок та робота з голосом та аудіо. 

Демонстрація можливостей моделі Gemini від Google 

Однак виявилось, що Google ввів в оману аудиторію у демонстративному відео про Gemini. Для запитів використовували окремі зображення, а не лайв-відео, як може здатись з демонстрації. А запити до нейромережі надавалися не голосом, а через введення тексту. 

  • Ernie Bot від Baidu 

У липні 2023 року вийшла  китайська нейромережа Ernie (скорочено від Enhanced Representation through Knowledge Integration) — продукт компанії Baidu для чатботів штучного інтелекту.

Чатбот доволі добре відповідає на запитання, які стосуються загальних знань, та добре пише англійською. Водночас припускається помилок, якщо його заплутати. Наприклад, на запитання, чому Людвіг ван Бетховен не випускає нову музику, чат не зауважив, що німецький композитор помер майже 200 років тому.

Водночас у бота помітна виразна цензура та дезінформація. Він вважає, що COVID-19 виник серед американських користувачів вейпа, не називатиме імен родичів Сі Цзіньпіна, про які не повідомляє офіційна біографія, не розкаже про протести на площі Тяньаньмень. Він часто намагається уникнути делікатних запитань і каже: «Поговорімо про щось інше».

  • Процесори для ШІ 

Щоб створювати ефективніші алгоритми, потрібні величезні потужності графічних процесорів. Деякі компанії почали розробляти та випускати процесори, адаптовані саме до роботи з нейромережами. 

Наприклад, Google вже запускає більшість своїх проєктів штучного інтелекту на власних чипах TPU. Meta створює чипи MTIA, а Amazon — Inferentia.

  • Криза в OpenAI: звільнення та повернення Сема Альтмана

У листопаді 2023 року в OpenAI виникла несподівана корпоративна криза. 

17 листопада CEO компанії Сема Альтмана звільнила рада директорів. Це не сподобалось інвесторам і того ж дня Сем отримав офер від Сатьї Наделли, голови Microsoft, та мав очолити ШІ-компанію всередині корпорації. Разом з Альтманом пішов і співзасновник та технічний директор Грег Брокман, а за ним кілька провідних дослідників. 

Вже 20 листопада рада директорів анонсувала, що новим CEO OpenAI стане засновник Twich Еммет Шир, а у X (Twitter) почав ширитися масовий флешмоб, у якому співробітники компанії висловлюють незадоволення звільненням Альтмана.

Загалом 95% із 700+ працівників OpenAI написали листа, в якому просять раду директорів піти у відставку, а також зазначають, що (можливо) приєднаються до дочірньої компанії Microsoft за керівництва Сема Альтмана. 

Вже 22 листопада Сема Альтмана повернули на посаду CEO та у раду директорів. Ймовірно, конфлікт був спричинений швидкістю впровадження нових розробок щодо ШІ, коли тодішні члени ради директорів були стурбовані безпекою нових релізів. 

  • Humane випустила безекранний гаджет AI Pin

Перший продукт компанії Humane, яку заснували колишні топменеджери Apple. 

AI Pin — це кишеньковий прилад, який має стати чимось на кшталт особистого помічника зі штучним інтелектом. Він кріпиться магнітом до одягу, а усі команди вводяться за допомогою голосу або жестових команд, які фіксує мініпроєктор. Вбудована камера робить 13-мегапіксельні фотографії та знімає відео. 

Презентація AI Pin від компанії Humane

AI Pin має кілька доволі нестандартних технічних рішень і є альтернативою розумним окулярам, які зараз активно розробляють Meta та Google.

Pin не має багатьох налаштувань та облікових записів для керування. Ідея полягає в тому, що ви можете просто сказати Pin, що вам потрібно або зробити потрібний жест рукою.

Humane не створює програми для AI Pin. Його операційна система під назвою Cosmos розроблена таким чином, щоб автоматично спрямовувати ваші запити до потрібних інструментів, а не просити вас завантажувати програми та керувати ними. Переважно AI Pin використовує для цього GPT-4, але також інші нейромережі, про які деталей наразі не повідомляють. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Netpeak запускає безоплатний курс по роботі з ШІ

Вікторія Рудзінська 1 годину тому

Корисні GenAI-сервіси для маркетингу та створення контенту

Анна Сергієнко 3 години тому

Chai Discovery залучив кошти від Thrive Capital і OpenAI для створення ліків на основі ШІ

Владислав Паливода 7 годин тому

Чому цифрові близнюки змінюють бізнес та до чого тут ШІ

Олександр Тартачний 9 годин тому

Топ-5 професій, які найчастіше використовують ШІ, назвали в Microsoft

Вікторія Рудзінська 22 години тому