Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як Китай створив конкурента ChatGPT та що може Ernie Bot від Baidu

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
7 вересня 2023 6 хвилин читання

Через цензуру та ізольованість інтернету Китаю знадобився власний чатбот. Публікуємо головне з матеріалу The Economist про те, як працює Ernie Bot, навіщо Baidu розвиває конкурента ChatGPT та як узгоджуються технологічні новації та державний контроль у комуністичній країні.  

Що таке Ernie Bot 

Ernie (скорочено від Enhanced Representation through Knowledge Integration) — продукт компанії Baidu для чатботів штучного інтелекту, який розробляють від 2019 року. Він заснований на великій мовній моделі під назвою Ernie 3.0-Тitan. Перший реліз здійснили у березні 2023 року, а доступною для загалу вона стала 31 серпня. Сервіс також надає можливість адаптовувати мовну модель для власних розробок. 

Як працює Ernie Bot 

Чатбот доволі добре відповідає на запитання, які стосуються загальних знань, та добре пише англійською. Водночас припускається помилок, якщо його заплутати. Наприклад, на запитання, чому Людвіг ван Бетховен не випускає нову музику, чат не зауважив, що німецький композитор помер майже 200 років тому.

Щодо китайської економіки, то Ernie справедливо каже, що, незважаючи на величезне зростання, економіка стикається з такими проблемами, як старіння населення, геополітична напруженість і зростання безробіття. 

Водночас у бота помітна виразна цензура та дезінформація. Він вважає, що COVID-19 виник серед американських користувачів вейпа у липні 2019 року, а потім поширився до китайського міста Ухань через американських омарів. Він не називатиме імен родичів Сі Цзіньпіна, про які не повідомляє офіційна біографія, не розкаже про недоліки соціалізму чи протести на площі Тяньаньмень. 

Він часто намагається уникнути делікатних питань і каже: «Поговорімо про щось інше».
Робін Лі, генеральний директор Baidu, ліворуч, і Ван Хайфен, головний технічний директор, під час презентації Ernie Bot компанії в Пекіні. Фото: Bloomberg Робін Лі, генеральний директор Baidu, ліворуч, і Ван Хайфен, головний технічний директор, під час презентації Ernie Bot компанії в Пекіні. Фото: Bloomberg

Навіщо Baidu створив чатбот та працює із штучним інтелектом 

Так компанія намагається повернути собі вплив на ринку та захопити частку рекламного ринку конкурентів. Baidu керує найбільшою пошуковою системою Китаю, та впродовж тривалого часу була майже синонімом інтернету в країні. Водночас компанія змагається з Alibaba і Tencent, двома найдорожчими інтернет-бізнесами Китаю. Хоча Baidu досі лідер на ринку пошукового трафіку, більшість китайських користувачів інтернету в Китаї виходять у мережу через суперпрограми, як-от WeChat від Tencent. Через низку невдалих спроб диверсифікувати доходи через нові сервіси ринкова капіталізація компанії натепер еквівалентна одній восьмій капіталізації Tencent, порівняно з однією п’ятою п’ять років тому.

Ernie завантажили 1 млн разів протягом 19 годин після випуску (ChatGPT досяг 1 млн завантажень через п’ять днів). Акції Baidu зросли більш ніж на 4% у день випуску. Хоча чотири інші компанії, серед яких SenseTime, компанію з розпізнавання облич, запустили подібні сервіси того ж дня, коли отримали схвалення уряду Китаю, схоже Ernie отримав найбільше уваги від користувачів інтернету. 

Минулого місяця Робін Лі, виконавчий директор і співзасновник Baidu, сказав, що розгортання штучного інтелекту стало зміною парадигми для компанії. Варто зазначити, що компанія роками інвестувала у ШІ та розробляла власні моделі та програми. 

Як обмеження на експорт чипів вплине на капіталізацію Baidu

Наразі компанія не розповідає, що ця технологія означатиме для прибутку. Але аналітики вважають, що Ernie збільшить трафік до пошукової системи Baidu та інших служб, підвищуючи доходи від реклами. Baidu також закріпився як найбільший у Китаї хмарний постачальник штучного інтелекту та почав пропонувати індивідуальні рішення для компаній.

Однак успіх Baidu залежатиме від політики Пекіна та Вашингтона. Обмеження адміністрації Байдена на продаж передових чипів Китаю завдають компанії значних проблем. Майже всі мікросхеми, які більшість розробників штучного інтелекту використовують для навчання своїх моделей, виробляють за межами Китаю. Використання більшої кількості малопотужних мікросхем можливе, але дороге.

Baidu використовує чип Kunlun Xin. Попри те що він сам розробив чип, виробництво передали тайванським компаніям. 

Америка накладає обмеження на типи чіпів, які іноземні заводи можуть продавати китайським компаніям, і жоден вітчизняний постачальник не може виробляти такі передові компоненти.Америка накладає обмеження на типи чіпів, які іноземні заводи можуть продавати китайським компаніям, і жоден вітчизняний постачальник не може виробляти такі передові компоненти.

Відтоді як оголосили про обмеження, Baidu применшує важливість Kunlun Xin, що може свідчити про те, що у неї виникають проблеми з їх придбанням.

Як китайський уряд регулює штучний інтелект 

Уряд Китаю дуже зацікавився регулюванням штучного інтелекту, створюючи правила швидше, ніж більшість інших країн. Регулятори визнають комерційну цінність штучного інтелекту та хочуть, щоб компанії заробляли на ньому гроші. Уряд також розуміє важливість того, щоб китайські фірми могли конкурувати на світовому рівні. Затвердження першої партії чатботів відбулося швидше, ніж дехто остерігався, адже тривалі затримки як, наприклад, з відеоіграми, часто негативно впливають на ціну акцій їхніх китайських виробників.

Водночас компанії, що пропонують послуги генеративного штучного інтелекту, зобов’язані виявляти «незаконний контент» і повідомляти про нього. Вони також мають дотримуватися «основних соціалістичних цінностей» Китаю, широкого та неоднозначного наказу. Наприклад, після того, як користувачі мережі помітили, що за запитом «патріотичний кіт» у застосунку для малювання Ernie створив зображення кота з американським прапором, слова «патріотизм» і «патріотичний кіт» заблокували в інструменті.

Користувачів може лякати те, що на них донесуть за неправильні запитання. Витрати на цензуру та відповідність почнуть збільшуватися для Baidu та інших компаній, попереджає Кай Ван із дослідницької фірми Morningstar.

Тому наразі Ernie працює у досить складних умовах, і важливо стежити за тим, що він говорить і що не говорить.  

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Apple планує інтегрувати Google Gemini в свої пристрої

Вікторія Рудзінська 23 години тому

Google допомагає постачальникам зменшити викиди завдяки новим енергетичним проєктам

Вікторія Рудзінська 1 липня 2024 08:25

Apple готується додати функції штучного інтелекту до Vision Pro

Вікторія Рудзінська 1 липня 2024 07:04

Китайський виробник чипів інвестує $200 млн у розвиток в Європі

Владислав Паливода 27 червня 2024 22:05

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40