Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Війна за мікрочипи. Як Тайвань перебрав на себе 90% виробництва чипів і до чого тут загроза Китаю

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка, співзасновниця SPEKA
22 серпня 2023 8 хвилин читання

Тримали хоч раз в руках ноутбук, планшет або смартфон? Або флешку (варіант для олдфагів)? Значить, з вірогідністю до 90% у ваших руках побував мікрочип, який виготовили в Тайвані

Острівна держава площею трохи більше за Бельгію виробляє більш як 60% від усіх мікрочипів у світі та 90% саме високотехнологічних чипів. Майже все виробництво припадає на TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). 

Що дозволило Тайваню стати Кремнієвою долиною Сходу, як на світовий ринок напівпровідників можуть вплинути загарбницькі плани Китаю, а також чи існує альтернатива TSMC – розповідаємо у гайді від SPEKA. 

Тайвань виготовляє до 90% найбільш високотехнологічних чипів у світі. Але є нюанс Тайвань виготовляє до 90% найбільш високотехнологічних чипів у світі. Але є нюанс

Тайвань та напівпровідники: початок історії 

Шлях країни до лідерства в галузі почався у 1974 році, коли Сунь Юн-Суань, тодішній міністр економіки Тайваню, на пораду Пань Вень-Юаня з Radio Corporation of America вирішив зайнятися виробництвом інтегральних схем. У 1976 році RCA передала Тайваню відповідні технології, а вже у 1985 на сцені зʼявився майбутній батько TSMC Морріс Чанг.

Починаєте плутатися в іменах і датах? Не біда – ми зібрали для вас ключові події в зручний і наочний таймлайн. 

1974
Є ідея
Є ідея

Міністр економіки Тайваню бере курс на розвиток індустрії напівпровідників.

1976
Є технологія
Є технологія

Radio Corporation of America надає Тайваню технології розробки напівпровідників.

1985
Уряд наймає Морріса Чанга
Уряд наймає Морріса Чанга

Його задачею був розвиток технології і організація виробництва мікрочипів в Тайвані.

Моріс Чанг на виробництві у 80-х  Моріс Чанг на виробництві у 80-х 
1986
Моріс Чанг стає головою Дослідницького інституту промислових технологій в Сіньчжу

Саме на цій посаді він заклав підвалини підприємство, що пізніше стало відомим як TSMC.

1987
TSMC винайходить концепцію fabless виробництва

Цей концепт – безфабричне виробництво – спричинив революцію в індустрії і дозволило TSMC вирватися на лідерські позиції.

Модель fabless передбачає, що компанія займається в першу чергу проєктуванням та розробкою своїх продуктів, а фактичний процес виробництва передає спеціалізованим стороннім постачальникам. 
2007
Другі в світі за розміром
Другі в світі за розміром

Станом на 2007 рік тайванська напівпровідникова галузь обігнала американську. Попереду залишалась лише Японія – але ненадовго.

2009
Бувай, Японіє
Бувай, Японіє

Ринок напівпровідників у Тайвані сягнув $39 млрд, посунувши вже і Японію.

Тайвань – лідер виробництва мікрочипів

Тайванські компанії TSMC і UMC стали найбільш відомими постачальниками мікрочипів у світі. Вони розробляли мікросхеми для Apple, AMD, Qualcomm, Marvell, ARM, Broadcom, MediaTek і Nvidia

Як так вийшло? Попит на мікрочипи був велетенським (і залишається), і уряд Тайваню  поставив на нього майже все. Виробництво чипів стало пріоритетною галуззю, у неї регулярно інвестували значні кошти. 

Також уряд Тайваню надав податкові пільги компаніям, які інвестують у R&D та експортують високотехнологічну продукцію, як-от машини для виготовлення мікросхем і сировину, що використовується для виготовлення мікросхем (наприклад, кремній).

Результати не забарилися – станом на кінець 2022 року доходи тайванських виробників мікрочипів сягали $175 млрд. 

Криза напівпровідників і безпекові ризики

Тайвань майже без проблем насолоджувався лідерською позицією на ринку чипів аж до 2020 року, коли світ накрила глобальна криза мікрочипів. Зокрема, виробники не передбачили стрибку попиту, який спричинила пандемія covid-19. 

Криза мікрочипів. Було б смішно, аби плакати не хотілося Криза мікрочипів. Було б смішно, аби плакати не хотілося

«Продажі чипів зросли на 30% від серпня 2020-го до серпня 2021-го. Під час пандемії збільшився попит на хмарні рішення, які потребують чипів, плюс 5G, який підштовхнув виробників пхати чипи у кожну смартпраску», – пояснив SPEKA старший економіст ЦЕС Юрій Гайдай. 

Він також зазначив, що санкції США проти китайських компаній на кшталт Huawei підштовхнули локальних виробників запасати чипи неймовірними партіями – а за китайцями «побігли» і інші виробники. 

Від модних управлінських концепцій «just in time» вирбники перейшли до підходу «заб'ємо склад на всі гроші».
2019-2021
Виробничі потужності виснажив високий попит на чипи

Наявні у світі виробничі потужності перейшли від 75% завантаження до 90%.

2021
Sony та TSMC обіцяють побудувати нові фабрики

Sony і TSMC оголосили, що вкладають $7 млрд у будівництво нової фабрики, яка виготовлятиме чипи попередніх поколінь, але її введуть в експлуатацію лише наприкінці 2024 року.

«Глянув на їхньому сайті: серед 17 фабрик 14 у Тайвані, дві у  Китаї, одна у США. А тепер уявіть, що буде зі світовою економікою, якщо в тому регіоні раптом почнуться заворушення», – зазначив Гайдай щодо TSMC. І не помилився, адже у 2022 році Китай почав активно випробовувати захист Тайваню на міцність – очевидно, надихнувшися російськими «друзями». 

Як територіальні претензії Китаю можуть розхитати ринок напівпровідників

Нагадаємо, що Китай досі вважає Тайвань своєю провінцією, що відкололася, і прагне повернути її. Після демократизації Тайваню питання щодо політичного та правового статусу Тайваню змістилося на вибір між політичним об’єднанням з материковим Китаєм або де-юре незалежністю Тайваню. КНР досі вороже сприймає будь-які офіційні заяви про незалежність Тайваню і регулярно випробовує захист острова на міцність, зокрема проводячи навчання біля його територіальних вод. 

Напруження між Тайванем і Китаєм сягнуло піку у 2022 році – а візит спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі до Тайваня ледь не спричинив третю світову війну. Щоправда, Китай, попри свої погрози, тоді так і не наважився атакувати – що породило нову хвилю мемів. 

За оцінками експертів, можливе вторгнення Китаю у Тайвань призведе до щорічного скорочення світової економіки до $1 трлн у перші кілька років війни і, звісно, ще більше загострить кризу напівпровідників. 

На фоні цієї загрози Тайвань шукає способи диверсифікувати своє виробництво. Так, наприклад, у серпні 2023 року стало відомо, що TSMC інвестує €3,5 млрд у будівництво нового заводу в Німеччині. 

Це буде перший завод TSMC на території Європи. 

Цей крок допоможе ЄС стати менш залежним від вироблених у Тайвані мікрочіпів. Мета ЄС — збільшити свою частку ринку в глобальному ланцюжку вартості напівпровідників до 20% (зараз це 9%). До думок до диверсифікації ЄС підштовхнула криза мікрочипів під час пандемії, пише Politico. 

Чи вдасться TSMC вчасно диверсифікувати своє виробництво і чи наважиться Китай на відкриту агресію щодо Тайваню, лишається під питанням. Адже сам Китай також постраждає у разі вторгнення: зараз КНР отримує 27% від виробництва чипів Intel, яка у разі припинення роботи TSMC також призупинить своє виробництво в Китаї.

Тим часом виробництво чипів у Тайвані продовжує зростати – зокрема, на 18,4% на кінець 2022 року порівняно з попереднім.

Джерело: Bloomberg Джерело: Bloomberg
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Nokia придбає Infinera за $2,3 млрд для розширення оптичних мереж

Вікторія Рудзінська 28 червня 2024 12:23

Китайський виробник чипів інвестує $200 млн у розвиток в Європі

Владислав Паливода 27 червня 2024 22:05

Гра Dungeon&Fighter від Tencent стала лідером на ринку Китаю

Олеся Дерзська 27 червня 2024 14:25

В Китаї ракета впала на село разом із залишками токсичного палива

Олеся Дерзська 25 червня 2024 19:25

Tencent видалив гру Dungeon & Fighter з деяких магазинів Android

Олеся Дерзська 21 червня 2024 13:59