Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Світова криза мікрочипів і тайваньське домінування. Колонка Юрія Гайдая

SPEKA Media
22 грудня 2021 3 хвилин читання

Світ накрила серйозна криза мікрочипів. Старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай проаналізував чинники, що зумовили дефіцит, та перспективи ринку. SPEKA публікує його тези. 

Якщо ви замовили автомобіль наприкінці літа, а чекаєте його «під ялинку», як один мій товариш, це, найімовірніше, завдяки дефіциту чипів. Чому ринок не порішав, точніше, вирішує з великим часовим лагом? Це класична історія крихкості сучасної глобальної економіки.

— Зріс попит. Стрибком. Продажі чипів зросли на 30% від серпня 2020-го до серпня 2021-го. Під час пандемії збільшився попит на хмарні рішення, які потребують чипів, плюс 5G, який підштовхнув виробників пхати чипи у кожну смартпраску.

– США запровадили санкції проти китайських компаній на кшталт Huawei, і китайці почали запасати чипи неймовірними партіями (так, і тут вони). 

– Подивившись на китайські замовлення, інші виробники теж почали скирдувати чипи, відійшовши від модних управлінських концепцій «just in time» до «заб'ємо склад на всі гроші».

Чипи є різні. Є топові дорогі процесори, а є прості копійчані чипи — мікроконтролери, сенсори тощо. Хоча «копійчані» — умовне формулювання. Ціни на деякі види чипів зросли з $1 до $150 за штуку, а час очікування замовлення збільшився з 4-8 тижнів до 24-52.

Виробники до середини 2020-го не очікували такого попиту. Наявні виробничі потужності у 2019-му були задіяні на 75%, а тепер — на понад 95%. Попит на мікрочипи сильно коливається, а нові заводи — це довго і дуже дорого, тому ще минулого року з інвестиціями не поспішали.

Sony і TSMC оголосили, що вкладають $7 млрд у будівництво нової фабрики, яка виготовлятиме чипи попередніх поколінь, але її введуть в експлуатацію лише наприкінці 2024 року.

«Інтел» зараз інвестує у кілька найсучасніших фабрик, але ці потужності теж запрацюють аж у 2024-му.

При цьому машини для ультрафіолетової літографії, потрібні для виробництва найсучасніших процесорів, виготовляє єдина компанія у світі — нідерландська ASML. І вона сьогодні не здатна задовольнити увесь попит.

А тепер поглянемо на графік. Зелений колір — це частка ринку Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.

10-5 нанометрів — це найсучасніший техпроцес 2016-2020 років, на який уже припадає понад 1/4 ринку. Майже 90% продажів у однієї компанії — TSMC.

32-12 нанометрів — це технології 2009-2015 років. І тут 70% — це TSMC.

Навіть у допотопних чипах із техпроцесом понад 130 нанометрів TSMC має майже третину ринку.

Глянув на їхньому сайті: серед 17 фабрик 14 у Тайвані, дві у  Китаї, одна у США. А тепер уявіть, що буде зі світовою економікою, якщо в тому регіоні раптом почнуться заворушення.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Побоюються використання задля військової мети: США заборонили продавати чипи у Китай та рф

Ірина Маринюк 1 вересня 2022 19:08

Не сподобався закон про чипи: Китай звинуватив США у перешкоджанні інноваціям

Ірина Маринюк 13 серпня 2022 13:16

Китай зачекає: Байден схвалив надання $52,7 млрд субсидій на виробництво чипів у США

Євген Муджирі 10 серпня 2022 19:06

Дефіцит чи надлишок: що відбувається на світовому ринку чипів

Олександр Кульбачний 17 липня 2022 20:22

США розслідують, як американська електроніка потрапила у російське озброєння — The Washington Post

Діана Полуніна 19 червня 2022 13:48