Поворот до Microsoft: що відбувається з OpenAI та хто отримає з цього вигоду
Рада директорів OpenAI звільнила Сема Альтмана — гендиректора компанії, яка створила ChatGPT. Вже колишній директор за кілька годин отримав новий офер. Він очолить ШІ-компанію в Microsoft. За ним вже пішли ще один зі співзасновників та кілька провідних дослідників. У роздумах ще 505 із 700 співробітників компанії, серед яких головний «технар» проєкту Ілля Суцкевер, що зіграв вирішальну роль у звільненні свого боса.
Що відбувається з провідною ШІ-компанією, навіщо звільняли її засновника та хто отримає із цього вигоду? SPEKA спробувала розібратись у головній tech-події останніх днів.
![Звільнення Сема Альтмана та працівників в OpenAI: кому це вигідно ](https://images.weserv.nl/?w=715&we=1&n=-1&url=https%3A%2F%2Fnewspeka.fra1.digitaloceanspaces.com%2Fprod%2Fmedia%2F58886%2F170050157099.jpg%3Fv%3D1700501570)
Чому звільнили Сема Альтмана та як на це вплинув анонс GPT-5
Колись Сем Альтман розповідав, що саме страх перед штучним інтелектом змусив його заснувати OpenAI. За словами Альтмана, ще у 2012 році він обговорив із друзями перспективи ШІ та подумав, що приблизно за 13 років може з'явитися технологія, яка відтворить роботу людського мозку. Тому людство може опинитися під владою корпорації або уряду, що володіє технологією, а то й стати забавкою та «домашнім шкіряним мішком» штучного інтелекту.
Певно, робота в OpenAI зробила його оптимістом, адже Альтман прагнув якомога швидше впроваджувати нові продукти. Наприклад, він оголосив про початок роботи над GPT-5 через кілька днів після великого оновлення ChatGPT Turbo та планував залучити додаткове фінансування для створення вертикально інтегрованої компанії, яка вироблятиме власні чипи та ШІ-пристрої.
Співзасновник OpenAI та головний науковець Ілля Суцкевер вважає, що Альтман відхилився від мети компанії розробляти безпечний загальний штучний інтелект (AGI). Це штучний інтелект, архітектура та здібності якого відповідають можливостям людського розуму, та який здатен навчатися та виконувати завдання на власний розсуд. Простими словами – саме той ШІ, про якого писали Азімов та Шеклі.
Як раді директорів вдалось звільнити Сема Альтмана
У OpenAI досить незвична корпоративна структура. Компанію заснували як некомерційну організацію у 2015 році, щоб створити AGI. У 2019 році OpenAI створила комерційну дочірню компанію, яка могла залучати зовнішнє фінансування, виплачувати співробітникам дивіденди від акцій та, власне, заробляти гроші.
До ради директорів некомерційної організації OpenAI входили шестеро членів. Три з них – співзасновники OpenAI — Сем Альтман, Ґреґ Брокман та Ілля Суцкевер. У раді також були незалежні директори – гендиректор сервісу Quora Адам Дʼанджело, Таша Макколі (Fellow Robots) та експерт з ШІ-безпеки Хелен Тонер.
![Сем Альтман та Ілля Суцкевер — співзасновники OpenAI](https://images.weserv.nl/?w=715&we=1&n=-1&url=https%3A%2F%2Fnewspeka.fra1.digitaloceanspaces.com%2Fprod%2Fmedia%2F58888%2F1700501829632.jpg%3Fv%3D1700501829)
Серед членів ради немає інвесторів. Усі троє зовнішніх директорів та Суцкевер мали питання щодо нових ініціатив Альтмана, головне з яких — чи будуть ці комерційні компанії підпорядковуватись OpenAI. Звільнення відбулось досить несподівано — лише за годину до офіційного анонсу. Дізнавшись про нього, Ґреґ Брокман також покинув компанію на знак протесту. З ним пішли ще принаймні троє старших дослідників.
Sam and I are shocked and saddened by what the board did today.
— Greg Brockman (@gdb) November 18, 2023
Let us first say thank you to all the incredible people who we have worked with at OpenAI, our customers, our investors, and all of those who have been reaching out.
We too are still trying to figure out exactly…
Сатья Наделла, директор Microsoft, також дізнався про кадрові зміни незадовго до офіційного повідомлення.
Якою була реакція інвесторів та яка структура фінансування у Open AI
Підписуйтеся на наші соцмережі
Більшість інвесторів відмовились від коментарів щодо звільнення Альтмана.
Спершу найбільші інвестори тиснули на компанію, щоб відновити Сема Альтмана на посаді головного виконавчого директора. Інвестори хотіли змусити раду OpenAI повернути Альтмана під загрозою масових повстань старших дослідників, призупинення кредитів на хмарні обчислення від Microsoft та потенційного позову від інвесторів.
Однак Альтман та Брокман, схоже, не виявили бажання повертатись. 20 листопада Сатья Наделла повідомив, що звільнені співзасновники та частина співробітників OpenAI очолять нову передову дослідницьку групу штучного інтелекту Microsoft.
We remain committed to our partnership with OpenAI and have confidence in our product roadmap, our ability to continue to innovate with everything we announced at Microsoft Ignite, and in continuing to support our customers and partners. We look forward to getting to know Emmett…
— Satya Nadella (@satyanadella) November 20, 2023
У 2015 році Альтману вдалося переконати Ілона Маска вкласти $1 млрд (по факту — $100 млн, оскільки у 2018р. вийшов через конфлікт інтересів) в некомерційну організацію OpenAI. Також долучились Рід Хоффман та Пітер Тіль. У 2019 році OpenAI перейшла до організації з обмеженим прибутком і заснувала OpenAI LP.
Фактично OpenAI складається з двох частин: Limited Partnership та OpenAI NP (non-profit). Саме останній належать технології, та вона керує процесами роботи. Серед її засновників Сем Альтман та вся рада директорів. При цьому інвестори купують частку в OpenAI Limited Partnership, яка майже не має стосунку до некомерційної організації.
Відомо, що Microsoft вклала понад $11 млрд ($1 млрд до 2019 і $10 млрд на початку 2023 року) і компанії належить 49%. OpenAI LP. Microsoft отримуватиме 75% всього прибутку OpenAI LP, доки не поверне свої вкладення.
Ще 49% OpenAI LP належить іншим інвесторам: фонду Andreessen Horowitz, фонду Kosla Ventures та іншим. Решта 2% належить OpenAI non-profit.
Чому почався конфлікт Сема Альтмана та Іллі Суцкевера
Медійність Альтмана допомогла залучати кошти (до OpenAI Альтман 5 років очолював Y Combinator), а Суцкевер був «головним мозком» компанії та очолював розробки мовних моделей GPT і нейромережі з генерування зображень DALL-E.
Ілля — канадець ізраїльського походження, який народився в радянській росії, але виховувався в Єрусалимі з п’ятирічного віку. Потім він переїхав до Канади, щоб навчатися з Джеффрі Гінтоном, піонером та «батьком» штучного інтелекту, який працював з нейромережами. На початку 2000-х це був непопулярний напрям.
У березні 2013-го Google придбав стартап науковців. Суцкевер продовжив свою роботу у ШІ-лабораторії Google Brain, де відіграв ключову роль у розробці комп’ютерної програми AlphaGo. ШІ-інтелект програми був натренований для настільної гри в го, однієї з найскладніших ігор, що вигадало людство. AlphaGo стала першою компʼютерною програмою, що виграла в цю гру у людини, чемпіона Лі Седола.
![До переходу в OpenAI Суцкевер працював над нейромережею AlphaGo](https://images.weserv.nl/?w=715&we=1&n=-1&url=https%3A%2F%2Fnewspeka.fra1.digitaloceanspaces.com%2Fprod%2Fmedia%2F58892%2F1700502038565.jpg%3Fv%3D1700502038)
Переманити Суцкевера з Google вдалось завдяки Маску, який на той час був в раді директорів OpenAI. Він розповідав про цей процес як про «одну з найжорсткіших битв за наймання». Вже на той час фахівці в індустрії ШІ надзвичайно цінувалися.
Так, працівник OpenAI Войцех Заремба заявив, що він відхилив «гранично божевільні» зарплатні пропозиції від конкурентів, щоб приєднатися до компанії.
Проте розбіжності в баченні між Альтманом та Суцкевером з’явилися не зараз. Ще у 2021 році через них компанію покинув віцепрезидент з досліджень Даріо Амодеі. Він та ще десяток дослідників покинули компанію, стверджуючи, що вона стала занадто комерційною після інвестицій Microsoft. Амодеі заснував власну «лабораторію безпечного штучного інтелекту» Anthropic – конкурента OpenAI, який залучив понад $7 млрд від Alphabet та Amazon.
Після внутрішніх дебатів Суцкевера призначили керівником проєкту з безпеки ШІ, але його роль у компанії зменшилася.
Трохи краще зрозуміти мотивацію Суцкевера допомагає одне з нечисленних інтерв’ю для MIT Technology Review. У ньому Ілля розповідав, що готується до штучного інтелекту, який може перевершити людство. Він називає це явище штучним суперінтелектом: «Ми вже бачили приклад дуже вузького суперінтелекту в AlphaGo, нейромережа з’ясувала, як грати в ґо способами, які відрізняються від тих, що людство колективно розвивало протягом тисячоліть».
У своїй другій грі штучний інтелект зробив хід, який збентежив коментаторів. Вони думали, що AlphaGo облажався. Але насправді він зробив виграшний хід, якого ніхто ніколи не бачив в історії гри.
Разом із Яном Лейке, колегою з OpenAI, Суцкевер створив команду, яка зосередиться на тому, що називають супервирівнюванням (Superalignment). Вирівнювання — це жаргонний термін, що означає здатність змусити моделі ШІ робити те, що ви хочете, і нічого більше. Мета полягає в тому, щоб придумати набір безвідмовних процедур для створення та керування цією технологією.
Що буде далі з OpenAI та яке майбутнє штучного інтелекту
20 листопада повідомлялось, що новим директором OpenAI стане засновник Twich Емет Шір, що буде з рештою ради директорів та працівників — відкрите питання. Як і щодо майбутньої долі компанії. У Twitter відбувається масовий флешмоб у якому співробітники компанії висловлюють незадоволення звільненням Альтмана.
Breaking: 505 of 700 employees @OpenAI tell the board to resign. pic.twitter.com/M4D0RX3Q7a
— Kara Swisher (@karaswisher) November 20, 2023
В середині дня, 21 листопада 505 з 700 працівників написали лист, у якому просять раду директорів піти у відставку, а також зазначають, що (можливо) приєднаються до нещодавно оголошеної дочірньої компанії Microsoft під керівництвом Сема Альтмана.
Ілля Суцкевер написав, що глибоко шкодує щодо своєї участі у рішенні ради директорів. Окрім того, він також як працівник підписався під вищезгаданою заявою.
I deeply regret my participation in the board's actions. I never intended to harm OpenAI. I love everything we've built together and I will do everything I can to reunite the company.
— Ilya Sutskever (@ilyasut) November 20, 2023
Хто отримає вигоду від кризи в OpenAI
Поки що криза триває, але найімовірніше вигоду отримає компанія Microsoft. У зверненні працівники OpenAI зазначили, що Microsoft запевнив, що для всіх співробітників OpenAI знайдуться посади в новій дочірній компанії, якщо вони вирішать перейти.
Microsoft інвестувала далеко не всю анонсовану суму в $10 млрд, більша частина інвестицій зроблена у вигляді ресурсів для хмарних обчислень. Тому в корпорації є можливість вплинути на OpenAI або ж зафіксувати незначний збиток та перенести інвестиції, в нову компанію Альтмана, зберігши при цьому значну частину колишніх співробітників OpenAI.
Додатково, Microsoft, ймовірно отримає вигоду внаслідок росту акцій, якщо команда OpenAI фактично перейде в структуру Microsoft.