Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як інвестують в OpenAI та скільки на цьому можна заробити

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
15 серпня 2023 10 хвилин читання

Попри успіх ChatGPT компанія OpenAI ще не досягла своєї мети — не створила загальний штучний інтелект. А через некомерційний статус компанії OpenAI пропонує інвесторам вкрай невигідні та ненадійні умови. Попри це охочих купити акцій чимало. SPEKA спробувала розібратись, що пропонує компанія своїм працівникам і вкладникам та скільки можна заробити на штучному інтелекті

Скільки заробляють в OpenAI та скільки отримують вкладники Скільки заробляють в OpenAI та скільки отримують вкладники

Чому Сем Альтман взагалі створив Open AI

Фактично саме острах перед ШІ змусив Альтмана, колись успішного інвестора та очільника Y Combinator, заснувати OpenAI. За словами Альтмана, у 2012 році він обговорив із друзями майбутнє штучного інтелекту та подумав, що приблизно за 13 років може з’явитися технологія, яка відтворить роботу людського мозку. Щоб не опинитися під владою корпорації або уряду, що володіє технологією, Альтман вирішив очолити процес досліджень. 

Альтману вдалося переконати Ілона Маска вкласти $1 млрд, разом з яким вони у 2015 році запустили для контролю над розвитком штучного інтелекту некомерційну організацію OpenAI. Окрім нього долучилося багато інших відомих діячів Кремнієвої долини, зокрема Грег Брокман (зараз технічний директор OpenAI), Рід Хоффман, Пітер Тіль (PayPal, Palantir).

Сем Альтман та Ілон Маск на інтерв'ю (2016р.) Сем Альтман та Ілон Маск на інтерв'ю (2016р.)

OpenAI не створювалась як комерційна структура, а тому прибуток не є його основною метою. Натомість стартап прагне розробити повний штучний інтелект (AGI) — системи ,які здатні успішно виконати будь-яке інтелектуальне завдання на рівні людини. 

«Місія OpenAI — забезпечити, щоб AGI, яким є високоавтономні системи, що перевершують людей у найбільш економічно цінній роботі, приносив користь людству», — йдеться у статуті некомерційної організації OpenAI. 

Де OpenAI брав гроші та фахівців

Отримавши перший капітал, компанія займалася передовими, але вузькоспеціалізованими дослідженнями. До появи ChatGPT стартап розробив кілька інших нейромереж цього класу (великих мовних моделей), але відсутність зручного інтерфейсу та деякі інші чинники обмежували їхнє практичне використання. Та вже на той час фахівці в індустрії ШІ надзвичайно цінувалися. За словами Пітера Лі (Microsoft Research), боротьба за дослідників ШІ була шаленою: «У 2013 році вартість найкращого експерта з глибокого навчання світового класу була приблизно такою, як контракти найліпших захисників Національної футбольної ліги».

OpenAI прагнув залучити найкращих фахівців у галузі ШІ, конкуруючи з бізнес-гігантами на кшталт Google чи Meta. Технічний директор Грег Брокман після заснування компанії зустрівся з Йошуа Бенгіо, одним із засновників руху глибокого навчання, і склав список найкращих дослідників у цій галузі. Брокман найняв дев’ятьох із них як перших співробітників у грудні 2015 року. 

OpenAI намагався виплачувати зарплати, релевантні для бізнесу (а не для некомерційних організацій), наприклад, у 2016 році компанія заплатила своєму провідному досліднику Іллі Суцкеверу понад $1,9 млн.

Сем Альтман та Ілля Суцкевер — головний дослідник OpenAI Сем Альтман та Ілля Суцкевер — головний дослідник OpenAI

Попри це OpenAI мав і переваги. 

Місія зробити дослідження штучного інтелекту відкритими, ділитися ними зі світом та не залежати від бізнес-показників привабила дослідників до компанії. Так, працівник OpenAI Войцех Заремба заявив, що він відхилив «гранично божевільні» зарплатні пропозиції, щоб приєднатися до компанії.

Перехід до компанії з обмеженим прибутком

Водночас OpenAI не міг надавати опціони чи зарплати рівня Facebook або Google. Із компанії пішов Ілон Маск. Він стверджував, що компанія недостатньо зосереджується на ризиках, пов’язаних зі штучним інтелектом, натомість надає пріоритет комерційному застосуванню технології. Також Маск сплатив компанії лише $100 млн з обіцяного мільярда.

Тому у 2019 році OpenAI перейшла до організації з обмеженим прибутком і заснувала OpenAI LP — гібрид комерційної та некомерційної організації. Це дозволило компанії залучати кошти інвесторів, а працівникам — отримувати опціони.

Варто наголосити, що співзасновники на етапі розвитку компанії призначали собі нижчі зарплати, ніж у співробітників. Наприклад, Грег Брокман, який працював технічним директором, заробив у 2016-му $175 тис., тоді як його колеги з досліджень отримували приблизно $300 тис.

Останні відомості про зарплати у OpenAI на порталі Levels.fyi. Back-End розробники та ML-фахівці із 5-6-річним досвідом отримують близько $300 тис. на рік та $500 тис. у вигляді акцій.  Останні відомості про зарплати у OpenAI на порталі Levels.fyi. Back-End розробники та ML-фахівці із 5-6-річним досвідом отримують близько $300 тис. на рік та $500 тис. у вигляді акцій. 

Щодо Сема Альтмана, то єдині гроші, які він може заробити у компанії OpenAI, — це річна зарплата у розмірі приблизно $65 тис. і мізерний прибуток від попередніх інвестицій Y Combinator у компанію. Однак гроші не основна мотивація Альтмана. До того він вкладав кошти у чимало проєктів, які примножили його статки, серед яких Airbnb, Stripe, Reddit, Asana та Pinterest. За оцінками різних джерел, це принесло йому $200-500 млн. 

Як влаштоване фінансування та інвестування у OpenAI зараз

Фактично є дві частини компанії: OpenAI Limited Partnership та OpenAI NP (non-profit). Саме останній належать технології, та вона керує процесами роботи. Серед її засновників Сем Альтман та вся рада директорів. При цьому інвестори купують частку в OpenAI Limited Partnership, яка майже не має стосунку до некомерційної організації. 

За словами Альтмана, рада директорів навіть може скасувати дію акцій і ця структура дозволяє їм ухвалювати рішення, які ніхто з інвесторів не поділяє. 

Фактично OpenAI Limited Partnership існує лише для того, щоб залучати інвесторів. 

По суті OpenAI обіцяє ділитися прибутком, поки інвестор не отримає у десять разів більше, ніж вклав — це концепція limited profit. Також компанія попереджає, що, можливо, ніколи не досягне прибутковості.

Згідно з їхнім дописом у блозі, «Фундаментальна ідея OpenAI LP полягає в тому, що інвестори та співробітники можуть отримати обмежений прибуток, якщо ми досягнемо успіху в нашій місії, що дозволяє нам залучати інвестиційний капітал і залучати працівників власним капіталом, схожим на стартап. Але будь-які доходи, що перевищують цю суму — і якщо ми досягнемо успіху, ми очікуємо отримати набагато більшу цінність, ніж ми повинні були б людям, які інвестують або працюють в OpenAI LP, — належать початковій некомерційній організації OpenAI».

Така структура створює доволі великі ризики для інвесторів. «Некомерційний» OpenAI, який розробляє штучний інтелект, інвесторам не належить. 

Зараз компанія не розміщує свої акції на біржах та шукає фінансування через приватні домовленості з венчурними фондами та технологічними компаніями.

Які акції виплачує працівникам OpenAI

Оскільки OpenAI конкурує з Meta та Google, які пропонують акції своїм працівникам, то OpenAI доводиться вигадувати альтернативи. У працівників є два компоненти: базова зарплата та «власний капітал», який вони називають одиницями участі у прибутку (Profit Participation Units) або PPU. 

Наприклад, у вакансії із базовою зарплатою в $300 тис. на рік працівник отримає PPU у розмірі $2 млн, який розподіляється рівномірно протягом чотирьох років.

Приклад вакансії у OpenAI із зазначеними бонусами від прибутку в майбутньому Приклад вакансії у OpenAI із зазначеними бонусами від прибутку в майбутньому

Однак варто наголосити, що PPU є фактично правом на прибуток, тобто виплати за ними ви отримаєте лише тоді, коли компанія демонструватиме дохід. Або ж можна продати права на них, але лише за два роки.  

На відміну від опціонів на акції, працівникам не потрібно купувати PPU. Усі PPU мають однакову вартість, під час тендерної пропозиції інвестори купують їх безпосередньо у працівників. Ці активи також обмежені у зростанні у 10 разів. Отже, у наведеному вище прикладі пропозиції кандидат отримав PPU на $2 млн, що означає, що максимальна сума, за яку вони могли б їх продати, становитиме $20 млн. Саме ці PPU викупив Microsoft у працівників у межах останніх інвестицій у компанію. 

Скільки отримають інвестори та як визначають вартість компанії 

Відомо, що Microsoft вклала $10 млрд і має 49% OpenAI LP. Тепер Microsoft отримуватиме 75% всього прибутку OpenAI LP доти, доки не поверне свої вкладення. 

Скільки Microsoft належало раніше, невідомо: OpenAI не зобов’язана повідомляти про це. Після досягнення порога у $10 млрд некомерційна структура OpenAI отримуватиме всі 100% прибутку. Ще 49% OpenAI LP належить іншим інвесторам: фонду Andreessen Horowitz, фонду Kosla Ventures та іншим. Решта 2% належить основному OpenAI non-profit.

Імовірно, після виходу на прибуток та вирішення проблеми «10 млрд від Microsoft» прибуток OpenAI LP буде ділитися пропорційними частками між усіма власниками. У некомерційній частині OpenAI у Microsoft та інших інвесторів часток немає.

Також для тих, хто інвестував у компанію до 2019-го, максимум прибутку від інвестицій стократний. Тобто максимум, на який може розраховувати від своїх вкладень Microsoft, це $300 млрд: $100 млрд за 2019 рік (інвестували $1 млрд) та $200 млрд за 2023 рік (вклали $10 млрд).

OpenAI зараз планує виставити на тендер акції за оцінкою компанії у $29 млрд, що більш ніж удвічі перевищує вартість у 2021 році. У них також є внутрішній інструмент оцінки, який вони використовують для визначення вартості та зростання PPU, але конкретні цифри не оприлюднюють. 

Також компанія не розголошує показники прибутків. Альтман сказав інвесторам, що «незабаром OpenAI зможе отримувати мільярд доларів доходу на рік, окрім іншого, стягуючи гроші з користувачів та підприємств за свої послуги». Але Reuters стверджує, що отримав інформацію від деяких «обізнаних осіб». За їхніми словами, дохід OpenAI за 2022 рік може становити приблизно $80 млн.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Youtube хоче отримати у лейблів ліцензії на використання музики для навчання свого ШІ

Вікторія Рудзінська 26 червня 2024 21:18

Керівник Anthropic помістив в офісі плакат із роботом, що знищує світ

Олеся Дерзська 26 червня 2024 16:01

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

OpenAI відтерміновує запуск голосового режиму

Владислав Паливода 26 червня 2024 13:24