Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Скільки заробляє та у що інвестує гендиректор OpenAI Сем Альтман

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
10 квітня 2023 5 хвилин читання

«Бути бідним, юним і невідомим — це насправді найбільший подарунок долі, тому що ти можеш брати на себе ризики», — каже Сем Альтман, засновник мільярдної корпорації OpenAI, з якої він не отримує прибутків. Очільник лабораторії штучного інтелекту, яка створила ChatGPT витрачає сотні мільйонів на геть інші галузі. SPEKA спробувала з'ясувати, де заробляє та у що інвестує Сем Альтман. 

Сем Альтман: фінансовий стан та інвестиції Сем Альтман: фінансовий стан та інвестиції

Скільки грошей у Сема Альтмана

До роботи директором у OpenAI був відомий як підприємець та інвестор. Разом із двома однокурсниками у 19 років написав мобільний застосунок Radiate (який згодом перейменували у Loopt), що дозволяє користувачеві повідомляти друзів про своє місцеперебування. У 26-річному віці Сем Альтман продав свій стартап за $43,4 млн. 

Заробивши на угоді приблизно $5 млн, Сем інвестував більшу частину цих грошей у стартапи на Y Combinator, а згодом став керівником найбільшого фонду для стартапів. Він вкладав кошти у чимало проєктів, які примножили його статки, серед яких Airbnb, Stripe, Reddit, Asana та Pinterest.

check-icon
$200-500 млн

Статки Сема Альтмана за оцінками різних джерел

Чи отримує Альтман дохід від OpenAI

Ще до розроблення ChatGPT та мільярдних інвестицій у компанію від Microsoft, OpenAI, як і більшість відомих лабораторій ШІ, платила величезні зарплати працівникам. У 2016 році OpenAI заплатила своєму провідному досліднику Іллі Суцкеверу понад $1,9 млн. 

Відомо, що співзасновники на етапі розвитку компанії призначали собі нижчі зарплати, ніж у співробітників, за яких вони конкурували з іншими техкомпаніями. Наприклад, Грег Брокман, який працював технічним директором, заробив у 2016-му $175 тис., тоді як його колеги з досліджень отримували приблизно $300 тис.

 У 2019 році OpenAI перейшла до організації з обмеженим прибутком і заснувала OpenAI LP — гібрид комерційної та некомерційної організації. Це дозволило компанії залучати кошти інвесторів, а працівникам — отримувати опціони. 

Останні відомості про зарплати у OpenAI на порталі Levels.fyi. Back-End розробники та ML-фахівці із 5-6-річним досвідом отримують близько $300 тис. на рік та $500 тис. у вигляді акцій.  Останні відомості про зарплати у OpenAI на порталі Levels.fyi. Back-End розробники та ML-фахівці із 5-6-річним досвідом отримують близько $300 тис. на рік та $500 тис. у вигляді акцій. 

Подейкують, що Сем Альтман відмовився від прибутку компанії, бо йому достатньо заробленого капіталу, а OpenAI не має на меті заробляти гроші. Офіційно OpenAI не коментує це питання.

За словами засновника корпорації, єдині гроші, які він може заробити у компанії OpenAI, — це річна зарплата у розмірі приблизно $65 тис. і мізерний прибуток від старих інвестицій Y Combinator у компанію. 

Куди інвестує Сем Альтман?

Альтман інвестує у дві доволі сміливі ідеї — необмежену енергію та подовжену тривалість життя.

Ці компанії, як і OpenAI, Альтман називає «важкими» стартапами, тобто такими, що потребують великих інвестицій освоєння складних технологій. Фінансування наукових досліджень коштує дорожче, але Альтман вважає, що їхні масштабні цілі швидше залучать талановитих інженерів.

Одна з цих ставок — стартап Helion Energy з вироблення термоядерної енергії, у який він вклав понад $375 млн.

Інша — компанія Retro Biosciences, якій того ж року Альтман виписав чеки на загальну суму $180 млн.

«Це багато. По суті, я просто взяв увесь свій ліквідний капітал і вклав його у ці дві компанії», — каже Альтман.

Ще коли Альтман очолював Y Combinator, він доручив своїм співробітникам дослідити проблеми старіння, а у 2018 році запустив спеціальний курс для біотехнологічних компаній, запрошуючи тих, хто має «радикальні схеми запобігання старінню». 

Тоді він зацікавився експериментами так званої молодої крові. Це були дослідження, під час яких вчені зшили разом молодих і старих мишей, щоб у них була одна система крові. Старі миші нібито частково помолодшали. Дослідники з Retro Biosciences показали, що можуть досягти ефекту, подібного до молодої крові, замінивши плазму старих мишей солоною водою та альбуміном. 

Чому Альтман не афішував свої інвестиції у Retro Biosciences

Хоча переговори про фінансування наукових досліджень почались ще у 2020 році, про вклад Альтмана стало відомо нещодавно. 

Таке рішення ухвалив засновник стартапу Джо Беттс-ЛаКруа, який хотів дозволити Retro прокласти власний шлях. Альтман погодився, оскільки намагається «бути дуже обережним, щоб не затьмарити керівників», з якими працює. 

Джо Беттс-ЛаКруа (крайній зліва) із командою Retro Biosciences Джо Беттс-ЛаКруа (крайній зліва) із командою Retro Biosciences
Також серед ризиків було потенційне громадське невдоволення, особливо якщо технологія продовження життя стане доступною для багатих людей, таких як Альтман.

Коли у 2016 році Пітер Тіль зацікавився можливим омолоджувальним переливанням крові, ЗМІ висміювали його як вампіра, що ховається за молодими жертвами. Через рік пародійне шоу HBO «Кремнієва долина» показало епізод під назвою «The Blood Boy» у якому вигаданий генеральний директор техкомпанії проводить нараду, під час якої його вени з'єднані з венами красивого молодого чоловіка, «консультанта з переливання крові».

Кадр із серіалу «Кремнієва долина». Джерело: HBO Кадр із серіалу «Кремнієва долина». Джерело: HBO

Альтман вважає, що більшість біотехнологічних компаній рухаються надто повільно, ними зазвичай «погано керують», а для довголіття потрібне зусилля на кшталт OpenAI.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

«FutureTech: сьогодні творимо завтра»‎: перша зустріч влади й бізнесу

Олеся Дерзська 1 годину тому

Copilot, ChatGPT та DuckDuckGo зламалися через збій у Bing

Олеся Дерзська 6 годин тому

«ЄС підтримує українські стартапи на рівні ідеї». Інтерв’ю з керівником українського хаба Європейського інституту інновації та технологій Ігорем Маркевичем

Сергій Коноплицький 8 годин тому

Lenovo збільшила доходи у четвертому кварталі на 9%, до $13,8 млрд

Вікторія Рудзінська 9 годин тому

OpenAI підписує угоду з News Corp для доступу до новинного контенту

Вікторія Рудзінська 14 годин тому