Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Допомога Україні і неоднозначна репутація на Заході: чим відома компанія Palantir

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
6 лютого 2023 12 хвилин читання

У червні Україну відвідав співзасновник та СЕО Palantir Алекс Карп. Він став першим із генеральних директорів великих західних корпорацій, хто особисто приїхав до Києва від початку повномасштабної війни. У Мінцифри тоді анонсували, що співпраця з Palantir допоможе швидше перемогти ворога. Зараз відомо, що Palantir відкрив свій офіс в Україні та ділиться із ЗСУ своїми розробками.

Алекс Карп на зустрічі із міністром цифрової трансформації та Перезидентом України

Чим займається компанія Palantir 

Palantir — американська компанія-розробник програмного забезпечення для аналізу даних. Вона постачає свої технології інвестиційним банкам, хедж-фондам тощо. Але від часу заснування компанія найтісніше співпрацює з американськими спецслужбами.

За 20 років свого існування компанія майже завжди зазнавала щорічних збитків, однак продовжує працювати. У 2019-му чистий збиток Palantir становив $579 млн, а за перший квартал 2022-го — $101 млн, через що акції компанії продовжують втрачати в ціні. 

Зараз більшість обороту компанії припадає на контракти зі спецслужбами, як-от ЦРУ, міноборони та агенції внутрішньої безпеки різних країн. 

Про компанію Palantir 

Спеціалізація
розроблення ПЗ, аналітика великих даних.
Рік заснування
2003
Штаб
Денвер, Колорадо (переїхала з Кремнієвої долини)
Акціонери та ключові особи
Пітер Тіль (голова правління), Алекс Карп (генеральний директор), Шям Санкар (головний операційний директор).
Кількість працівників
2920 станом на 2021 рік (оголошені плани про розширення).
Капіталізація
$2,29 млрд станом на 2021 рік
Дохід
Упродовж майже 20 років існування від'ємний.

Як Palantir допомагає Україні

Palantir не надто охоче деталізує інформацію про свої технології, але натепер відомо, що він надає свої продукти Palantir Edge AI та MetaConstellation: 

  • MetaConstellation — платформа для координації та розгортання даних із супутників
  • Palantir Edge AI — система штучного інтелекту, яка працює з ідентифікацією та злиттям датчиків. Вона дозволяє розгортати створені компанією або власні алгоритми будь-де — від цеху фабрики до екзосфери. Тобто це доволі універсальна технологія, яку можна використовувати, зокрема, для аналізу якості на виробництві та у військовій розвідці. Зокрема супутники можуть збирати зображення цікавих територій, а моделі, розгорнуті за допомогою Palantir Edge AI, можуть виявляти об'єкти або території, як-от транспортні засоби, кораблі чи ліси, і вимірювати їхні зміни з часом. 
Інтерфейс платформи MetaConstellation під час відстеження активності кораблів у Південно-Китайському морі Інтерфейс платформи MetaConstellation під час відстеження активності кораблів у Південно-Китайському морі

Моделі комп'ютерного зору, розгорнуті за допомогою Palantir AI Inference Platform, можуть шукати ключові об'єкти, як-от транспортні засоби, людей чи кораблі. Коли об'єкт знайдений, камера та платформа рухаються разом із ним. Наприклад, щоб точно виявляти та класифікувати човни на горизонті як дружні чи ворожі, надсилаючи оповіщення бортовій системі.

Журналіст The Washington Post Девід Ігнатіус розповідає, що система, яку має ЗСУ, використовує обмежений набір датчиків та інструментів штучного інтелекту, а деякі з них розроблені в Україні. Зовнішня система може безпечно обробляти секретні дані, а потім передавати інформацію про місцеперебування ворога в Україну.

Дані, які обробляє Palantir дуже різноманітні — від традиційних оптичних зображень до радарів із синтетичною апертурою та теплових зображень, які можуть виявляти артилерійський або ракетний вогонь. 

Десятки комерційних супутників досі пролітають над окупованими містами. Зазвичай Palantir використовує дані від десятка комерційних супутників, але він може розширити цей діапазон, щоб отримати від 306 апаратів, які можуть створити зображення з роздільною здатністю до 3,3 метра.

Солдати в бою можуть використовувати планшети, щоб отримати додаткові відомості. 

Наприклад, під час деокупації Херсона українці мали точні розвідувальні дані про те, куди рухаються росіяни, і могли вдарити точним дальним вогнем. Розвідувальні дані про розташування, оброблені НАТО за межами України, надсилались командирам на землі.

Український солдат керує дроном під час наступу на російські позиції у Херсонські області. Фото: Bernat Armangue/AP Український солдат керує дроном під час наступу на російські позиції у Херсонські області. Фото: Bernat Armangue/AP

«Потужність алгоритмічних систем ведення війни настільки велика, що це прирівнюється до тактичної ядерної зброї проти супротивника, — пояснює Алекс Карп, виконавчий директор Palantir. — Широка громадськість схильна недооцінювати це. Наші вороги більше ні».

За словами міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова, ці відомості були особливо корисними під час звільнення Херсонської, Харківської та Київської областей. Також нещодавно Алекс Карп заявив, що система Palantir відповідає за більшість наведень на цілі у бойових діях.  

Мирне застосування ПЗ Palantir 

Попри те що зараз цю систему в Україні використовують переважно для оборони, розробка може мати і мирне застосування. Девід Ігнатіус також зазначає: «Українські посадовці сказали мені, що хочуть використовувати ПЗ Palantir не лише для відсічі російському вторгненню, але й для ремонту пошкодженої електромережі України, виявлення прихованої корупції та виконання величезних завдань з відбудови країни».

У квітневому інтерв'ю Bloomberg Television головний операційний директор Palantir Шям Санкар сказав, що європейські уряди використовують його ПЗ для організації розподілу їжі та ліжок для українських біженців.

Ідея компанії Palantir та співпраця з армією США

У певному сенсі ця компанія стала продовженням PayPal: ідея Тіля полягала у використанні напрацювань PayPal щодо боротьби із шахрайством «в інших контекстах, наприклад, для боротьби з тероризмом», оскільки ця проблема була особливо гострою після терактів 11 вересня. 

Пітер Тіль — ексдиректор та засновник PayPal. Голова та акціонер Palantir Пітер Тіль — ексдиректор та засновник PayPal. Голова та акціонер Palantir

Тіль хотів розробити інструмент, який дає урядовим органам та розвідслужбам можливість отримувати інформацію, пов'язану з безпекою, мінімізуючи вторгнення у приватне життя людей. Йшлося про аналіз надвеликих масивів даних, зібраних з максимальної кількості доступних джерел, для пошуку неочевидних закономірностей (патернів), що свідчать про загрозу — підготовку до скоєння злочину чи теракту. 

Сама назва Palantir — це посилання до Джона Толкіна: у його легендарію так називаються видющі камені, за допомогою яких можна було спостерігати, що відбувається в одному місці сьогодні чи у минулому, а також поговорити з співрозмовником на відстані. 

Персонаж Арагорн тримає палантир. Кадр із фільму «Володар перснів» Персонаж Арагорн тримає палантир. Кадр із фільму «Володар перснів»

Служби безпеки були основним замовником компанії від часу її заснування. У 2009 році Пентагон використовував ПЗ компанії, щоб виявляти міни та вибухівку в Іраку.

Чому Palantir конфліктує з техкомпаніями Кремнієвої долини

Palantir говорить про себе як про місієорієнтовану компанію і тісно співпрацює з силовими органами влади. На Всесвітньому економічному форумі у Давосі Алекс Карп сказав, що хоче лише тих співробітників, які згодні з місією компанії надавати США та іншим західним урядам технологічні переваги над їхніми ворогами. А також що місія Palantir також полягає у боротьбі з глобальним тероризмом.

Приблизно дві третини працівників Кремнієвої долини не хочуть працювати у компанії з такими цінностями.

«Ми не для кожного. Можливо, ми не для вас. Для того, щоб суспільство працювало, є базові функції, одна з яких — припинення тероризму та порушень прав людини, здебільшого вчинених супротивниками Заходу. Ви можете не погоджуватися з цим. Будьте здорові й не працюйте тут. Якщо ти хочеш поширювати канцерогени за допомогою свого великого інтелекту у формі споживчого інтернету, то це твоє рішення», — наголосив Алекс Карп.

Тривалий конфлікт загострився через проєкт Пентагону Project Maven, який досліджував використання штучного інтелекту для ідентифікації цілей. Старт проєкту спричинив величезний скандал у 2017 році. Ідея полягала в тому, щоб написати алгоритми, які могли б розпізнавати, скажімо, російський танк Т-72 на зображеннях безпілотників. Спочатку цю роботу мав виконувати Google, але тисячі його інженерів виступали проти написання алгоритмів націлювання, тож компанії довелося вийти з програми.

Співпраця Palantir та Пентагону лише поглибилась у 2018 році, коли американський генерал Марк А. Міллі став головою Об'єднаного комітету начальників штабів. Міллі був розчарований застарілою системою даних, через яку було важко збирати інформацію про те, які підрозділи готові до бою. Армія, як і багато державних установ, мала занадто багато окремих сховищ інформації.

Palantir працював над програмою Army Vantage. За її допомогою можна миттєво побачити, які підрозділи готові, якими навичками та досвідом володіють солдати цих підрозділів, яка зброя та боєприпаси доступні. Колись для розв'язання таких логістичних проблем були потрібні тижні. 

Знімок екрана годин польоту та бюджетних ресурсів для підрозділу FORSCOM у Army Vantage (підрозділ та дані умовні). Знімок екрана годин польоту та бюджетних ресурсів для підрозділу FORSCOM у Army Vantage (підрозділ та дані умовні).

Як Україна може стати military-tech-хабом Європи 

У контексті українсько-російської війни Карп отримав доволі переконливі аргументи перед опонентами. «Кремнієва долина кричить на нас понад десять років та не зробила світ менш небезпечним. Ми створили програмні продукти, які зробили Америку та її союзників сильнішими, і ми пишаємося цим», — заявив Карп. 

Palantir збирається наймати нових працівників, попри те що навіть у техногігантів тривають хвилі звільнень. На форумі у Давосі Карп заявив, що цього року компанія може найняти кількасот працівників. Станом на 3-й квартал 2022 року повідомляють про дохід Palantir у розмірі $478 млн. Він наголосив, що українські розробники дуже кваліфіковані, він бачить потребу розвитку military-tech у Європі й що Україна може стати таким хабом у регіоні.  

При цьому війна в Україні, схоже, привела до потепління у відносинах компанії з іншими технокорпораціями.

«Після російського вторгнення ми бачимо більше єдності у техсекторі, ми бачимо, що багато хто готовий працювати з урядом. Не лише божевільний Palantir та його вгашений директор»

Скандали, пов'язані з компанією Palantir у США

Для України розробки Palantir є неоціненною допомогою, хоча у США до цієї компанії ставляться неоднозначно. І на це є кілька причин. 

Політичні вподобання керівництва Palantir та переслідування мігрантів

Пітер Тіль, ультраконсерватор та прихильник Дональда Трампа, інвестував у його передвиборчу кампанію $1,2 млн. Варто наголосити, що Алекс Карп ідентифікує себе соціалістом. У 2017 році він стверджував, що відхилив запрошення президента Трампа, сказавши, «я не поважаю цього чувака». 

Нетривалий час Трамп проводив політику нульової толерантності, згідно з якою неповнолітніх дітей примусово забирали у батьків, які нелегально перетнули кордон. 

Palantir допомагав Агенції митної та прикордонної служби США (CBP) в управлінні системою, яка відстежує та оцінює іммігрантів. Система використовувала федеральні, державні та місцеві бази даних правоохоронців, які збирають часто конфіденційні відомості про людей, зокрема біографію, особисті зв'язки, маршрути подорожей, імміграційні записи. А ще відбитки пальців, шрами, татуювання та інші фізичні ознаки.

Таємна програма Palantir для поліцейських

Palantir таємно використовував Новий Орлеан для тестування своєї поліцейської технології прогнозування. Один з інструментів, який застосовував Департамент поліції Нового Орлеана для ідентифікації членів банд, надійшов від Palantir. Компанія надала ПЗ для програми, яка відстежувала зв'язки людей з іншими членами банди, описувала кримінальні історії, аналізувала соціальні медіа та передбачала ймовірність того, що люди вчинять насильство або стануть жертвами. 

Скриншоти Слайд для презентації службовців міста Нового Орлеана на внутрішній конференції Palantir «HobbitCon»

Цей безкоштовний контракт тривав з 2012 до 2018 року та тричі продовжувався. Його розірвали після розслідування видання The Verge, коли стало відомо, що більшість членів міського самоврядування навіть не знали про цю програму.

Palantir використовував свою співпрацю з поліцією Нового Орлеана для отримання великих контрактів з іншими американськими містами. Пізніше компанія отримала вигідні контракти на програми з іноземними урядами. Щоб придбати ПЗ Palantir, Данії довелося навіть прийняти виняток з правил захисту даних Європейського Союзу.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 15 годин тому

Google допомагає постачальникам зменшити викиди завдяки новим енергетичним проєктам

Вікторія Рудзінська 22 години тому

Apple готується додати функції штучного інтелекту до Vision Pro

Вікторія Рудзінська 23 години тому

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 28 червня 2024 20:22