Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як танки від Заходу змінять перебіг весняної кампанії проти росії. Прогноз The Economist

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
26 січня 2023 9 хвилин читання

На тлі останніх новин про надання Україні військової техніки, зокрема бронемашин та танків Leopard, The Economist опублікував матеріал про новий етап війни, перспективи українського контрнаступу та те, як відрізняється бачення перемоги України та її союзників. SPEKA переповідає головне із статті. 

Нова зброя для нового етапу війни

Кожен етап війни в Україні запамʼятався своєю культовою зброєю. На початку війни головними «героями» битви за Київ стали протитанкові комплекси Javelin та ЗРК Stinger. Коли бої перемістилися на схід, у центрі уваги опинилися 155-мм гаубиці, потім — РСЗВ HIMARS. Тепер, коли з наближенням весни обидві сторони готуються до наступальних дій, фокус змістився на бронетехніку, зокрема на танки. 

Яка ситуація на фронті наприкінці січня 2023-го

Попри те що за рік бойових дій Україна спершу зупинила, а потім відкинула набагато більш чисельні сили ворога, під окупацією досі перебувають 17% її території, зокрема і Крим. Сторони ведуть війну на виснаження, а росія намагається знищити українську енергосистему ракетами та безпілотниками. Довкола Бахмуту тривають бої, російським військам вдалося трохи просунутися на околицях міста. 

Українські солдати у Бахмуті. Фото: Tyler Hicks Українські солдати у Бахмуті. Фото: Tyler Hicks

Як Україна готується до вирішальних боїв 

Україна, як і росія, сподівається відновити наступальні дії навесні. Україна мала перевагу у кількості військових на фронті, але росія нещодавно мобілізувала 200-300 тис. солдатів і незабаром може оголосити ще один великий призов. Російські військові заводи працюють у три зміни, а запаси боєприпасів на Заході вичерпуються. Це впливатиме на інтенсивність роботи артилерії.

(24 січня стало відомо, що Міноборони США планує протягом двох років збільшити виробництво артилерійських боєприпасів на 500%, випускаючи щомісяця 90 тис. снарядів, щоб забезпечити потреби України. — Ред.)

План Заходу полягає у тому, щоб Україна здобула на фронті кілька важливих успіхів, щоб змусити росію вивести війська або принаймні почати переговори.

Це пояснює, чому США за останній місяць надали Україні два великі пакети військової допомоги. Це перехід від точкового надання зброї до навчання та оснащення цілих бойових підрозділів. 

Америка тренує українські сили по батальйону (три-чотири батальйони — це вже бригада) у загальновійськових операціях. Генерал Марк Міллі, голова Об'єднаного комітету начальників штабів США, каже, що технічна допомога і тренування «суттєво підвищать здатність України захищатися та перейти до тактичного та оперативного наступу».

Не лише танки. Яку бронетехніку отримає Україна від союзників у 2023 році

Сполучені Штати оголосили, що відправили Україні понад 100 гусеничних бойових машин Bradley, 90 колісних машин Stryker, 100 бронетранспортерів M113 і багато іншого. Ними озброять дві бригади мотопіхоти.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Україна отримає бойові машини з інших країн — німецькі Marder, французькі AMX-10RSC та шведські CV90S. Це дозволить забезпечити ще одну чи дві бригади, щоб, можливо, сформувати цілу дивізію, озброєну західною технікою. 

Для вогневої підтримки під час руху танків та бронемашин використовують самохідні гаубиці. Америка поставить Україні 18 таких гармат, Данія пожертвувала весь свій запас 19 гармат CAESAR французького виробництва.

Скільки Україна отримає танків та чому так довго зволікали із Leopard 2 

Союзники довго не могли домовитися про постачання основних західних бойових танків. Британія пообіцяла 14 танків Challenger — цього достатньо для однієї роти. Наприклад, до британської бронетанкової бригади входить 56 «Челленджерів»; до американської — 87 танків M1 Abrams.

Причиною цього є розбіжності між західними союзниками. Німецькі танки Leopard 2 є найкращим військовим варіантом: їх приблизно 2 тис. на озброєнні у Європі, а з дизельним двигуном ними простіше керувати, ніж Abrams з турбінним двигуном. Декілька країн готові постачати танки Leopard, але, як не обурюються багато союзників, Німеччина поки що відмовляється постачати танки або навіть надати дозвіл іншим відправити придбані у неї Leopards.

Від редакції

25 січня Німеччина погодила передати танки Leopard 2. Мета союзників — швидко зібрати для України два танкові батальйони, оснащені цією технікою. Німеччина надасть 14 танків Leopard 2 A6 зі складів Бундесверу. Інші європейські партнери також передадуть танки. Тренування українських екіпажів мають розпочатися найближчим часом у Німеччині.  Окрім навчання, пакет також містить логістику, боєприпаси та обслуговування системи.

Загалом Україна має отримати приблизно 80 основних бойових танків з Європи. Також США оголосили про передання Україні 31 танка Abrams. Їх передаватимуть не з американських запасів, а законтрактовані у виробника. Це означає, що M1 Abrams з'являться в Україні нескоро. 

Олаф Шольц виступає на тлі танку Leopard 2 під час відвідання військової бази Берген, жовтень 2022 року Фото: Reuters
Американський танк M1 Abrams

Важливішою за танки для України може виявитися далекобійна високоточна зброя

Україна має сотні власних танків радянської епохи, а також відремонтовані країнами Східної Європи. Окрім того, ЗСУ захопили багато танків у російської армії. 

Джек Вотлінг з британського аналітичного центру Королівського інституту об'єднаних служб, стверджує, що останній пакет допомоги створить «найпотужнішу бронетанкову силу в українській армії, що дозволить їй швидко рухатися, завдавати руйнувань та проводити проривні операції».

Водночас союзники не надають Україні високоточну зброю більшої дальності, щоб завдавати ударів по російським командним пунктам і логістичним центрам за лінією фронту. Генерал у відставці Бен Ходжес, який раніше командував американською армією в Європі, назвав це розчаруванням.

Ракети з GPS-наведенням, як у HIMARS, мають радіус дії 70-84 км. Спочатку вони спричинили хаос у тилових районах, але згодом росіяни реорганізувалися та почали розташовувати склади за межами досяжності цієї зброї.

Пентагон відмовляється постачати ракети ATACMS радіусом дії 300 км, оскільки вважає, що це спричинить ескалацію конфлікту. Заступник міністра Пентагону з питань політики Колін Кал заявляє, що Україна та США «згодні не погоджуватися» у цьому питанні. Про західні військові літаки поки що не може бути й мови. 

Від редакції

Кабінет міністрів Нідерландів заявив, що розгляне можливість постачання Україні винищувачів F-16, якщо на них надасть запит уряд Києва. А речник Командування Повітряних сил ЗСУ полковник Юрій Ігнат заявив, що вже фактично визначили тип літаків, який, імовірно, нададуть Україні.

Чому Крим є ключовим регіоном у війні 

Генерал Ходжес вважає Крим вирішальною територією. Він стверджує, що, маючи достатньо бронетехніки, Україна могла би пробитися до Азовського моря і розірвати сухопутний міст між росією та Кримом. А високоточні боєприпаси великої дальності дозволили б їй знищити Кримський міст. У такому разі Україна змусила би росіян відмовитися від анексованого півострова, стверджує генерал.

Пожежа на Кримському мосту 8 жовтня 2022 року. Фото: Getty Images Пожежа на Кримському мосту 8 жовтня 2022 року. Фото: Getty Images

Зараз контроль над Кримом дозволяє росії блокувати українські порти та постачати припаси та озброєння своїм військам на півдні України. Водночас звільнення Криму може стати настільки серйозним військовим та політичним ударом для путіна, що може спонукати його до використання ядерної зброї.

Чи готові союзники ризикнути? США підтверджують, що Крим – це Україна, і Україна має повне право його відвоювати, але невідомо, чи готова вона підтримати українські сили у відвоюванні півострова. Американські чиновники визнають, що у певний момент американські та українські військові цілі можуть розійтися. Але якщо Україна отримає зброю, достатню, щоб загрожувати позиціям росії у Криму, то отримає додаткові важелі впливу на переговорах.  

Які прогнози щодо етапу війни в Україні у 2023 році

Розмови про повернення Криму декому здаються передчасними, оскільки українцям доведеться спершу досягти значних військових успіхів на півдні. Повернення Херсону у листопаді було важким, навіть попри те, що російський гарнізон був напівізольованим та стояв спиною до річки Дніпро. Тепер, після відступу, росіяни захищають коротшу лінію фронту з більшою кількістю солдатів і резервів.

Американська загальновійськова тактика часто покладалася на перевагу в повітрі. Тоді набагато простіше проводити наступ. Натомість зараз і росія, і Україна не мають контролю над повітрям. 

Обидві сторони готуються до наступного раунду. Генерал Міллі заявив: «Цього року буде дуже-дуже важко військовим шляхом викинути російські війська з кожного дюйма окупованої росією території». Конфлікт колись доведеться припинити за столом переговорів, сказав він, додавши: «Це буде дуже-дуже кривава війна».

Росія не впевнена у своїй перемозі. Нещодавно на дахах будинків у Москві з'явилися засоби протиповітряної оборони.

Зенітка на даху Міноборони рф у Москві. Фото: Micheal A. Horowitz  Зенітка на даху Міноборони рф у Москві. Фото: Micheal A. Horowitz 

А Дмитро Медведєв, заступник голови ради Нацбезпеки, написав у Telegram: «Поразка ядерної держави у звичайній війні може спровокувати ядерну війну». Його ядерні погрози не нові. Проте його визнання того, що росію можна перемогти, було незвичайним і яскравим визнанням слабкості.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Працюють цілодобово у три зміни: як російсько-українська війна впливає на західні оборонні компанії

Олександр Тартачний 43 хвилини тому

Феодосійська нафтобаза знищена, підтвердили у Генштабі ЗСУ

Кіра Іванова 6 годин тому

Литовський стартап поставить Україні FPV-дрони за контрактом з Міноборони країни

Вікторія Рудзінська 4 жовтня 2024 17:00

IT-сектор України втратив $19,3 млрд через російську агресію

Вікторія Рудзінська 3 жовтня 2024 17:36

Чергову дорогу радіолокаційну станцію росіян знищили ЗСУ: що відомо

Владислав Паливода 3 жовтня 2024 10:51