Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Куди наступатимуть ЗСУ після Херсона — The Economist

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
27 листопада 2022 6 хвилин читання

Колеги з видання The Economist розповіли про ймовірні варіанти наступу України після звільнення Херсона та на які проблеми наражатимуться українська та російська армії. SPEKA обрала головне із публікації.

Як розвиватиметься новий етап війни  

Визволення Херсона 11 листопада було важливою та довгоочікуваною подією, але не завершенням війни. Під російською окупацією досі перебуває 70% Херсонської області, а ще значна територія Запорізької, Луганської та Донецької областей.

Але це був «початок кінця», заявив президент Володимир Зеленський.

Лінія фронту в регіоні змінюється. Збройні сили України віялом просуваються західним берегом Дніпра. Є відомості, що українські військові були в Олешках та Новій Каховці та Кінбурнській косі. Тобто на іншому лівому березі Дніпра. Але немає доказів, що ці військові операції реальні.  

Питання полягає в тому, чи є Херсон останнім етапом виняткових наступальних дій України чи, як припускає Зеленський, просто ще однією віхою в неухильному краху російських ліній. Загалом Україна зараз має три варіанти.

Варіант №1 — переслідувати російські війська та форсувати Дніпро 

Цей сценарій малоймовірний. Під час відступу росія підірвала ключові мости. У цьому регіоні перебуває багато найкращих російських військ та артилерії. Те саме географічне обмеження, яке ускладнювало життя російським воєначальникам, як-от річка завширшки майже 2 кілометри, буде  перешкодою для українських.

Варіант №2 — наступ на Луганщину

У цьому випадку українські війська підсилюють перспективну атаку, яка зараз триває на сході. У Луганській області Україна намагається протиснути лінії оборони росії навколо міста Сватове. Магістралі поблизу використовують для постачання припасів на південь. Бойовий дух росіян, здається, особливо низький у цьому секторі, є докази того, що мобілізовані новобранці зазнають значних втрат під час українських обстрілів.

Варіант №3 — наступ на Мелітополь 

Найамбітнішим є третій варіант: велика атака на південь від Запоріжжя у напрямку Мелітополя і далі, щоб перервати сухопутне сполучення міст росії та Криму. Звідти уздовж берегової лінії Азовського моря можна просуватися до Маріуполя. Зеленський наполягав на такому наступі влітку, але його відмовили генерали після того, як американські та британські стратегічні моделювання показали, наскільки складним і дорогим був би такий прорив.

Натомість росія, виготовляє мініатюрні бетонні піраміди, відомі як зуби дракона, і, ймовірно, укладає їх навколо Маріуполя, щоб блокувати наступ бронетехніки на цьому напрямку. На супутникових знімках видно, як екскаватори копають зигзагоподібні траншеї на в'їзді до Криму. Ці укріплення «старомодні та статичні», каже західний чиновник, «але придатні для виконання своєї цілі».

Що заважає провести швидкий наступ

Безсумнівно, російська армія перебуває у незадовільному стані. Українська розвідка стверджує, що в арсеналі росії залишилося приблизно 120 балістичних ракет «Іскандер». Ще гірша ситуація з артилерійськими боєприпасами. Західні чиновники повідомили The Economist, що у росії їх залишилося приблизно на місяць — одна з причин, чому вона вирішила відмовитися від Херсонського фронту.

Але в Україні такі самі обмеження. Їй бракує багатьох типів боєприпасів, зокрема засобів протиповітряної оборони, необхідних для збиття балістичних ракет та іранських безпілотників. Українські військові перебувають у наступі. Це також призвело до значних втрат. Марк Міллі, голова Об'єднаного комітету начальників штабів США, 9 листопада заявив, що Україна, як і росія, має приблизно по 100 тис. убитих або поранених.

Доброю новиною є те, що Америка та європейські союзники починають розширювати виробництво боєприпасів. Але погана полягає в тому, що Україні доведеться чекати ці снаряди аж до наступного літа. 

Скептичний погляд на продовження контрнаступу ЗСУ

Генерал Міллі та інші стверджують, що основні наступальні операції України на зиму ймовірно закінчені. Вони стверджують, що наземні наступи України у Херсоні мало чим відрізнялися від російських на Донбасі — повільні, грубі та відносно неефективні. А попередній прорив у Харкові відбувся лише тому, що російські лінії були жахливо укомплектовані. Подібне навряд чи повториться, оскільки мобілізованих новобранців прибуває дедалі більше, і росія передислоковує понад 30 тис. солдатів з Херсона.

Оптимістичний погляд на продовження контрнаступу ЗСУ

Оптимісти кажуть про переваги України. Вона має від 200 до 300 тис. боєздатних військ проти менш ніж 100 тис. росіян на полі. Бойовий дух серед українських сил захмарний, а це головний чинник у зимовій війні. Україна також має перевагу у точній вогневій потужності завдяки снарядам і ракетам із GPS-наведенням, таким як артилерійські снаряди Excalibur.

Нейтральний погляд на продовження контрнаступу ЗСУ

Успіх України у Херсоні дає підстави як для оптимізму, так і для обережності, каже Майкл Кофман аналітик Центру військово-морського аналізу (CNA). Україна, за умови адекватного постачання зброї від союзників, може згодом повернути свої території, хоча майбутні наступи будуть радше повільними, виснажливими битвами, ніж бліцкригом, як у Харківській області. Боєприпаси для артилерії та протиповітряної оборони є «вирішальною умовою», стверджує Кофман. Українські підрозділи в атаці витратять їх більше, ніж російські в обороні. За даними одного з джерел, вони вже витрачають більшу частину американського місячного виробництва GMLRS, ракет із GPS-наведенням, які запускає HIMARS.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Німеччина купить 66 колісних БТР для України

Максим Красіков 6 годин тому

Застосунок сповіщень про повітряні тривоги на росії б'є рекорди щодо завантажень

Ганна Гілова 8 годин тому

"Армія дронів" провела Суперкубок серед українських FPV-дронів

Артем Житкевич 23 години тому

Nintendo припиняє продажі в eShop в росії

Артем Житкевич 23 години тому

Сприйняття брендів після виходу з ринку рф: соціологія та медіааналітика

Платформа LOOQME 2 червня 2023 16:40