Як українцям економити електроенергію та що буде з графіком відключень взимку – CEO YASNO
Попри російські атаки, українська енергосистема продовжує відновлюватися. Про те, скільки мереж пошкодили росіяни, що буде з плановими відключеннями та що дозволяє українцям досі мати світло, виданню The Page розповів CEO YASNO Сергій Коваленко.
SPEKA обрала ключові тези з інтервʼю.

Чому після блекауту споживачів так повільно підключають до електромережі
- Не можна запустити АЕС після зупинки й відразу вийти на повну потужність. Це відбувається поступово.
- По-друге, в момент підключення будинки споживають 170-250% від того, що споживали зазвичай. Тому мережі включають лише певну кількість черг у межах однієї групи.
Далі, до речі, може бути ще важче: зараз температура майже нульова, а на кожні мінус п'ять градусів споживання зростає на 200-220 МВт. А це майже ціла група з графіка планових відключень.
Хто споживає найбільше енергії в Києві
Станом за 10 місяців 2022 року на першому місці населення – 43%. На другому місці комунально-побутові споживачі — 22%, на третьому непромислові споживачі — 18,5%.
Хто найбільше споживає енергії в Дніпрі
54% — це промисловість, 27% — населення, приблизно 8% — комунально-промислові споживачі.
Як правильно економити електроенергію
Кожен киянин може знизити своє середнє споживання електроенергії щонайменше на 25%. Для цього достатньо вимикати зайве світло, прати не по одній сорочці, а коли набереться одягу на повне завантаження пралки, вимкнути теплу підлогу, зменшити використання побутових приладів-паверкілерів.

Чи підвищать тарифи на електроенергію для побутових споживачів
У нас є дві частини ринку. Перша — це справжній ринок, де споживають електроенергію за ринковими цінами. Ми оперуємо на цьому ринку як один з гравців, купуємо і продаємо. Це вільний ринок. А є побутовий ринок. Там є регулювання і фіксована ціна, затверджена урядом. Відомо, що найближчим часом уряд не планує її змінювати.
Чому в Київській області відключення світла здаються тривалішими і частішими
Обмеження застосовують лише з міркувань спроможності забезпечити енергією конкретний регіон. Тривалі відключення в області були після ракетних атак на Київ і область. Коли прилетіло до області, в енергетиків дуже мало варіантів, зазвичай потрібен ремонт. Київ міцніший щодо кількості вузлів, тут можна щось перекинути, перекомутувати. А в області мережа більш лінійна: якщо зламалося, то зламалося.
Треба розуміти: ніхто не вимикає світло за власним бажанням. Будь-яке відключення — це вимушений захід.
Який відсоток енергомереж пошкоджений?
18 листопада прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що майже 50% енергетичної інфраструктури на той час було пошкоджено.
Як захистити енергосистему України
Нам потрібно розбудовувати зелену енергетику. Якщо ми будемо профіцитними, причому отримувати енергію з різних джерел генерації, ризики трохи знизяться. Я впевнений, що Україна може стати профіцитною після війни, що ми будемо постачальником зеленої і незеленої електроенергії до Європи. Це щодо генерації.
Думаю, рішенням буде не дублювати систему, а швидко відновлювати. З відповідним виробництвом та запасами устаткування.
Чи стикалися інші країни з масовими пошкодженнями інфраструктури
Ми спілкуємося з фахівцями з США, Канади, Європи — вони всі шоковані. У жодної країни інфраструктура, програмне забезпечення, IT не витримали б такого навантаження.
Чому українці досі зі світлом
Ми підготувалися, наприклад, розширили серверні потужності. Готувалися до віялових відключень, але не розраховували, що вони будуть так часто. Навіть програмні продукти не витримують, дають збої. Але ми готові й до такого: якщо треба, навіть рахуємо вручну.
Я завжди перевіряю, у графіках наш будинок чи ні. І якщо ні, якщо відключення екстрені, то не користуюся ліфтом. Навіть за планових відключень хвилин за 20 до них йду пішки, бо розумію, що диспетчер може подати команду на відключення трохи раніше.