Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Криза чи дорослішання. Що означають звільнення у світовому ІТ та як розвиватиметься ринок IT-зайнятості

Надія Баловсяк
Надія Баловсяк Журналістка
26 січня 2023 12 хвилин читання

Медіа щотижня розповідають про масові звільнення в  ІТ-компаніях — від стартапів до техногігантів. Спробуємо розібратися, чи дійсно ІТ-ринок переживає кризу і до чого варто підготуватися ІТ-фахівцям.

Що відбувається на світовому IT-ринку Що відбувається на світовому IT-ринку

Масові звільнення в IT-компаніях

Масові звільнення в ІТ-компаніях тривали упродовж 2022 року і стали однією з найпомітніших його подій для сфери технологій. Якщо на початку року ці звільнення можна було пояснити певними особливостями розвитку галузі, то у другій половині року ситуація стала більш масовою. 

У середині травня колишній директор Департаменту розвитку зайнятості США Майкл Бернік сказав, що звільнення технічних працівників сягнули найвищого рівня від січня 2021 року, і ця проблема є актуальною як для техногігантів, так і для стартапів.

У США створили навіть спеціальний сайт, на якому розміщують усі згадування звільнень персоналу щоб можна було відфільтрувати загальний перелік за різними критеріями. Динаміка звільнень у часі, доступна на цьому сайті, наочно представлена на ресурсі Visual Capitalist (дані до листопада 2022 року), свідчить про те, що до кінця року ситуація лише погіршилася. 

Тож логічним буде запитання: чи дійсно ми спостерігаємо умовне повторення кризи доткомів 90-х та глобальний обвал технологічного ринку  чи для цих процесів є інші об'єктивні причини?

Хто й чому звільняє персонал в IT-компаніях

Згідно з даними сайту Layoffs.fyi, у 2022 році роботу втратили понад 155 тис. айтівців, про звільнення оголошувала понад тисяча ІТ-компаній. За перші три тижні 2023 року про звільнення 55 тис. фахівців заявили понад 150 організацій. Фактично динаміка початку року щодо звільнень значно посилилася і кількість тих, хто втратив роботу за перші три тижні року, перевищує на третину тих, кого звільнили у 2022 році.

У звіті компанії Challenger, Gray і Christmas, яка займається моніторингом ринку праці майже 30 років, йдеться про те, що найбільша хвиля звільнень IT-працівників припала на листопад. Цей показник став максимальним не лише за весь минулий рік, але й загалом для галузі від 2000 року.

Серед компаній, які вирішили попрощатися із персоналом, є стартапи, техногіганти Meta, Twitter, Amazon, Google, Vimeo, компанії-«середнячки«, що працюють у різних сегментах ринку — від криптовалют і цифрових розваг до електронної комерції й соціальних платформ. 

Якщо проаналізувати бізнеси, які оголосили про скорочення, то їх можна поділити на декілька груп.

- Звільнення у криптовалютному бізнесі

Обвал криптовалютного ринку призвів до скорочення персоналу відповідних компаній. Наприклад, Coinbase оголосила про скорочення 18% співробітників, а це понад тисяча людей. Криптовалютна біржа Gemini братів Вінклвоссів, що скорочує 10% співробітників, ці дії у компанії пояснює рецесією на ринку криптовалют. 20% персоналу покинуть роботу у компанії BlockFi, що займається криптовалютним кредитуванням. На звільнення чекають співробітники криптовалютного проєкту Bitpanda.

Масові звільнення в інших криптовалютних бізнесах, до прикладу, Crypto.com, Coinbase и Genesis, експерти пов'язують з об'єктивною ситуацією на ринку криптовалют, падінням оцінки, скандалами і юридичними негараздами та загальною волатильністю криптовалютного ринку.

- Жертви пандемії

Переглянули свої плани щодо рекрутингу компанії, які надто зростали в останні два роки.

Серйозним натяком на рецесію, що наближається, стала новина про звільнення у Netflix: компанія ще у квітні заявила про скорочення 150 співробітників, а за місяць — ще 300. Але якщо згадати про падіння аудиторії Netflix, зафіксоване вперше в її історії, так само як і про величезні витрати на виробництво унікального контенту, то зменшення кількості співробітників за таких умов виглядає більш ніж логічним.

Схожа причина скорочень персоналу у фінтех-стартапах, які також переживали бурхливе зростання в останні два роки. Це популярний застосунок Robinhood, який заявив про скорочення 9% штату, стартап Klarna, в якому працюватиме на 10% менше людей, торгова платформа eToro.

Сервіс мікроблогів Parler, альтернатива Twitter, яка намагається існувати без модерації контенту, оголосила про звільнення 75% співробітників. Після пандеймійного злету зменшує кількість співробітників сервіс відеопривітань Cameo, інструмент корпоративного відеозв'язку Loom, освітня платформа MasterClass.

- BigTech (і не тільки) почали рахувати гроші

Низка компаній вирішила більш виважено поставитися до витрат за оплату праці.

Звільнення, які анонсувала Meta, стануть першим масштабним скороченням компанії за її 18-літню історію. Але якщо пригадати фінансові звіти компанії Цукерберга та падіння її доходів від реклами, то таке скорочення видатків виглядає більш ніж логічним.

Звільнення персоналу Twitter, яке, за новими даними, зачепило майже 80% співробітників, є природною реакцією людей на закиди Ілона Маска щодо неадекватних умов праці та відповіддю на його дивну поведінку щодо новопридбаного активу.

Про звільнення персоналу розповіла і компанія Google, анонсувавши скорочення 12 тис. людей. Коментуючи це рішення, Сундар Пічаї пояснив, що це пов'язано з активним періодом зростання компанії у попередні два роки і що, на жаль, економічна ситуація змінилась і це рішення для топменеджменту стало вимушеним. 

Ринок ІТ-наймання: не все так погано

Коментар, який напрошується до таких новин про ринок ІТ-зайнятості, може виглядати як слова Юлії Володимирівни «Все пропало». Проте інші об'єктивні метрики цього сегменту свідчать про те, що насправді ринок праці для ІТ-фахівців почуває себе добре.

Для оцінки цього показника, до прикладу, можна скористатися даними щомісячного звіту про рівень зайнятості у США, який публікує Бюро статистики праці. Якщо у першій половині року у США рівень безробіття складав 3,6%, то наприкінці року він досягнув 3,5%. У звіті підкреслюється, що загалом цей критерій протягом 2022 року змінювався лише в діапазоні 3,5%-3,7%. 

Що стосується числа вакансій, то й тут показники не особливо сумні для ринку праці загалом й для ІТ-сектору зокрема. Динаміка кількості вакансій залишалась незмінною протягом всього минулого року – вона стійко зростає.  

Не виглядає сумною та ситуація на ринку праці окремо в ІТ-секторі. На основі аналізу асоціації ІТ-фахівців CompTIA, на початку 2023 року динаміка збільшення кількості вакансій у ІТ-секторі триває, так, як і в попередні місяці. А найголовніше – вона стабільно зростає 25-й місяць поспіль. Натомість рівень безробіття в технічній сфері на кінець року виявився вдвічі нижчим, аніж в середньому по країні і склав 1,8%.  

В окремому звіті CompTIA йдеться про зростання кількості вакансій в ІТ-секторі, до прикладу, в осінні місяці з кожним наступним періодом автори звіту фіксували зростання числа вакансій для ІТ-фахівців. Хоча експерти CompTIA висловлюють занепокоєння щодо загальних темпів уповільнення економіки, вони підкреслюють, що активність найму технічних спеціалістів залишається стабільною.

А найголовніший показник, який говорить про те, що на ринку праці в ІТ-секторі насправді не все так погано – це опитування, яке показало, що 79% звільнених співробітників змогли знайти нову роботу протягом трьох місяців після звільнення. 

Реалії українського IT-ринку

На ситуацію на українському ринку праці для ІТ-фахівців більше вплинула війна, аніж глобальна економічна рецесія. За даними аналітичного порталу Djinni загалом у 2022 році найм ІТ-спеціалістів скоротився на 13%. Крім того, вперше за 10 років скоротилось число найнятих фахівців за весь рік у порівнянні з попереднім. Напротивагу першим місяцям війни, друга половина року виявилась більш стабільною. З травня в середньому кількість наймів становила близько 1 тис. на місяць. На кінець року число людей, які шукають роботу на сайті, виросло до 77 тисяч. Щомісяця кількість кандидатів, що шукають роботу, зростає на 10 тисяч. 

Водночас експерти Djinni підкреслюють, що число кандидатів на порталі виросло у 2,5 рази. Вони це пов'язують із зростанням числа тих, хто лише намагається потрапити в ІТ-сектор.  Це підтверджують іще одні дані — число кандидатів без досвіду або з невеликим досвідом збільшилась у 4 рази в порівнянні з попереднім роком. 

Водночас негативним моментом є зменшення числа вакансій — щомісячна їх кількість скоротилася у 2 рази в порівнянні з січнем 2022 року. Хоча загалом у 2022 року було опубліковано 168 тис. унікальних вакансій. Це лише на 10% менше, ніж 2021 року. Але в помісячному розрізі ситуація виглядає гірше – у січні 2022 року було опубліковано 34,5 тис вакансій, а у листопаді їх число склало 16 тис.

Якщо до цього додати, що зарплати у 2022 році збереглися на рівні 2021-го, а грошова винагорода для висококваліфікованих працівників зросла, то невідповідність числа вакансій та пошукачів роботи в українському ІТ пов'язана не з масовим звільненням та стагнацією на ринку, а із бажанням великої кількості людей почати працювати в ІТ-індустрії без особливого досвіту та умінь.

Опосередковано підтверджує такі висновки інший звіт про український ринок ІТ-зайнятості – від професійного порталу DOU. За його даними, медіанні зарплати розробників не зменшилися, а у фахівців рівня Senior й вище оплата праці навіть виросла – в середньому від $100 до $365.

Про ситуацію в українському ІТ нам розповіли в компанії Intellias:

«Глобальні процеси мають безпосередній вплив на українську IT індустрію, особливо на сервісний бізнес, де більшість клієнтів – це резиденти США, Великої Британії, Німеччини та Близького Сходу. В другій половині 2022 року невизначеність та економічна рецесія на глобальних ринках змусила деяких замовників відкладати нові проекти та/або переглядати обсяги співпраці по поточним контрактам з українськими сервісними IT компаніями. І за нашими оцінками така ситуація протримається весь перший квартал 2023 року, після чого очікуємо відновлення зростання світових економік і відповідно, збільшення кількості замовлень на послуги сервісних IT компаній. 

Разом з тим попит на українських розробників у світі знизився, й з міркувань безпеки. Іноземні клієнти перевели частину своїх позицій в інші глобальні локації і не відкривають в Україні нові вакансії у такому об'ємі, як це було до початку повномасштабної війни. 

За результатами 2022 року, якщо порівнювати, 1й та 4й квартали, по деяким спеціалізаціям ми спостерігаємо незначне зниження рівня запропонованої середньої заробітної плати. Зокрема це спеціалісти техпідтримки чи нетехнічні спеціалісти. Але інженери, експертиза яких користується великим попитом, наприклад, Java, C++ розробники, архітектори та інші нішеві спеціалісти, за результатами минулого року не відчули падіння зарплат«. 

Виважена динаміка росту приходить на зміну скаженому навколо-ІТ-хайпу 

Ситуація із масовими скороченнями в ІТ-бізнесі виглядає зовсім по-іншому, якщо оцінити, що, до прикладу, ті 40 тисяч звільнень, про які техногіганти розповіли минулого тижня, це в рази менше, аніж ці компанії наймали протягом останніх двох років. По суті, зараз ринок ІТ-праці розплачується за занадто ситі попередні роки, коли в гарних макроекономічних умовах, на фоні зростання фондового ринку та недорогих грошей ІТ-компанії могли собі дозволити наймати дуже активно.

Скорочення персоналу, безумовно, є ознакою рецесії. Проте рецесія в наймі може проявитися не лише в скороченні існуючих працівників чи їхніх зарплат, але й в наймі нових за меншу зарплату. Не всі компанії уточнюють, хто саме потрапляє під скорочення і які фахівці будуть менш затребуваними на ринку, але серед тих, хто розкриває цю інформацію, все частіше говорять про скорочення новачків та низькокваліфікованого персоналу. А швидкий пошук звільненими нових місць роботи, про який згадувалось вище, доводить, що насправді ринок ІТ-зайнятості переходить від скаженого хайпу, що проявлявся у активному наймі, до більш зрілого й виваженого зростання. На цьому ринку новачкам буде важко, а висококласні ІТ-фахівці напевне знайдуть собі місце під сонцем.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 9 годин тому

Призовий фонд $100 тисяч: в Україні відбувся перший ETHKyiv хакатон

Ростислав Бортман 11 годин тому

Як збільшити продуктивність команди розробників. Якісна мотивація в 2024 році

Даніелла Шихабутдінова 11 годин тому

Каліфорнійка подала позов проти Microsoft за збір особистих даних покупців секс-іграшок

Вікторія Рудзінська 13 годин тому

Хакери з росії Midnight Blizzard зламали листування між Microsoft та держустановами Техасу

Максим Красіков 29 червня 2024 14:00