Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як знайти роботу в умовах війни

Спекотне промо
Спекотне промо
21 грудня 2022 8 хвилин читання

Повномасштабна війна стала неабияким викликом для економіки: вона докорінно змінила ринок праці, а отже, життя більшості українців. Зараз частина працівників отримує меншу зарплату, решта втратила роботу і шукає альтернативу або перекваліфіковується. Знайти роботу в умовах війни може бути складно, проте цілком можливо. 

Розповідаємо, яких працівників зараз шукають роботодавці та як знайти роботу під час війни.

Нових вакансій з'являється не так багато, як раніше, проте вони є Нових вакансій з'являється не так багато, як раніше, проте вони є

Які спеціалісти зараз потрібні в Україні?

Кандидатів багато, а вакансій мало — саме це є однією з головних ознак ринку, орієнтованого на роботодавця, а не на працівника. 

Якщо війна змусила вас шукати нове місце праці, пам'ятайте, що зайняти пасивну позицію означає зменшити свої шанси знайти роботу. 

Цілком можливо, що вам потрібна коротка пауза, щоб зібратися з думками та оцінити ситуацію. Але загалом зараз саме той час, коли потрібно бути сміливими не лише у протистоянні ворогу, а й у пошуку роботи. Зокрема, перейти до активного пошуку роботи та відгукуватися на всі вакансії, які вважаєте відповідними. У більшості випадків вам знадобиться резюме, тому варто оновити документ, який ви надсилали раніше, або створити новий шаблон, який ви зможете редагувати залежно від вакансії.

Яких спеціалістів шукають сьогодні українські роботодавці?

Підписуйтеся на наші соцмережі

Нових вакансій з'являється не так багато, як раніше, проте вони є, і найбільше їх у торгівлі. Сьогодні часто шукають продавців, керівників магазинів, касирів, менеджерів з продажу. Це пов'язано з тим, що традиційно у цьому секторі працює багато жінок, однак чимало з них були змушені переїхати в інші регіони або за кордон. Також є попит на вантажників, водіїв, спеціалістів з логістики. Тут схожа ситуація: після 24 лютого зросла кількість перевезень, зокрема військових та гуманітарних, а певна частина чоловіків-водіїв долучилася до лав війська.

Є вакансії (хоча й менше, ніж раніше) у сфері IT, а також PR, реклами та маркетингу. Також сьогодні часто шукають швачок. Ця галузь добре розвивалася й у мирні часи (наприклад, пошиття на експорт), проте сьогодні зросли потреби внутрішнього ринку, як-от пошиття плитоносок та іншого спорядження для військових. Зберігається попит на кухарів та працівників сфери доставки, тобто персонал, який обслуговує та забезпечує ключові потреби людей у будь-який час.

Однак варто звернути увагу на професії, пов'язані з будівництвом, які напевно будуть затребуваними під час післявоєнної відбудови. Згідно з даними, наданими обласними військовими адміністраціями наприкінці осені, через війну в Україні постраждало 160 тис. об'єктів, з яких понад половина зруйновані повністю або пошкоджені на більш ніж 50%. Саме тому варто очікувати зростання попиту на архітекторів, проєктувальників, технологів, дизайнерів, мулярів, зварювальників, електриків та інших спеціалістів з будівництва та архітектури. 

Тим, хто розглядає можливість перекваліфікації, радимо поцікавитися пропозиціями навчальних закладів, оскільки вже зараз з'являються спеціальні програми тривалістю від декількох місяців до року, завдяки яким ви зможете опанувати потрібні базові навички. Здобути нову професію також пропонують Центри профтехосвіти служби зайнятості. Сьогодні можна опанувати навички для роботи оператором дронів, монтажником, ізолювальником, аграрієм, вебдизайнером, програмістом тощо.

Специфіка пошуку роботи під час війни

Якщо ви шукаєте роботу під час війни, найперше, що потрібно зробити, це налаштуватися на пошук і фактично зробити це своєю роботою: присвятити достатню кількість часу, дізнатися про загальні тенденції на ринку праці, ознайомитися з думками експертів, оцінити ситуацію у різних галузях та у своєму місті (якщо ви не плануєте працювати віддалено), створити резюме та почати активно відповідати на вакансії.

Втім, може виявитися, що для пошуку роботи вам бракує знань. Саме тому фахівці з працевлаштування радять займатися самоосвітою. Концепція безперервного навчання сьогодні стає ще більш актуальною, тому варто розвивати основні навички, які нададуть більше шансів під час пошуку роботи. Це, безумовно, знання англійської та інших іноземних мов, цифрова грамотність, вміння логічно мислити, виконувати поставлені завдання тощо. На популярних освітніх платформах є чимало загальних курсів, а також таких, які допоможуть здобути основи нової професії — програміста, вебдизайнера, копірайтера, SMM-спеціаліста, проджект-менеджера тощо. До того ж багато платформ надали українцям безкоштовний доступ до своїх курсів та інших матеріалів, тож у вас є чудова нагода розширити список своїх умінь та навичок.

Які конкретні кроки допоможуть знайти нову роботу?

По-перше, варто оцінити власний досвід та вміння, подумавши, яку користь ви можете принести новій компанії, її продукту чи команді. Також поміркуйте про те, які завдання ви б хотіли виконувати та що для вас найважливіше у новій роботі — зарплата, місце, колектив, завдання (це дасть змогу краще відфільтрувати пропозиції).

По-друге, необхідно визначитися зі списком вакансій, які ви розглядатимете найперше. Майже п'ята частина шукачів роботи бажає продовжувати свій кар'єрний шлях, претендуючи на подібні ролі. Проте сьогодні варто скласти короткий список із 2-3 додаткових напрямів, які ви могли б швидко опанувати або які вас найбільше приваблюють.

По-третє, вам знадобиться правильно складене резюме. Через цей документ ви розповідаєте роботодавцям про те, що ви вмієте і яку користь можете принести компанії. Найлегше створити резюме з CVMaker — онлайн-конструктором з багатьма шаблонами, можливістю адаптувати резюме до різних вакансій, послугами зі складання резюме тощо. Пам'ятайте, що завдання резюме — продати ваші знання та вміння.

По-четверте, варто використовувати усі наявні канали пошуку роботи: сайти з вакансіями (work.ua, rabota.ua), LinkedIn, спеціалізовані платформи (DOU, Djinni), канали у Telegram, групи та інші інструменти соціальних мереж, оголошення у газетах і на дошках оголошень, а також друзів та знайомих. Жодним із цих каналів не варто нехтувати, і поступово ви з'ясуєте, який із них найбільше відповідає вашим потребам. Крім того, ви завжди можете звернутися до Державного центру зайнятості.

Що може стати на заваді шукачам роботи?

Цілком природно, що людина може не знати, де вона хотіла б працювати або де ще може застосувати свої навички. Також більшість не наважується перекваліфікуватись і продовжують шукати роботу за непопулярною спеціальністю, оскільки побоюються, що не зможуть реалізувати себе у новій сфері. Крім того, попри те, що можливості для самоосвіти сьогодні надзвичайно великі, декому може бути складно нею зайнятися (наприклад, якщо роботу потрібно знайти швидко, а курси тривають кілька місяців).

Шукаючи нову роботу, кожен бажає отримувати хорошу заробітну плату, проте у випадку зміни сфери діяльності винагорода спочатку може бути нижчою.

Додайте до цього ймовірність пониження на посаді і ви матимете ще один чинник, який гальмуватиме пошук роботи. Іншими причинами є страх помилитися або розчаруватися, намагання перечекати час нестабільності у своїй сфері, ейджизм з боку роботодавців (на щастя, з цим явищем активно борються), необхідність зареєструватися за новим місцем проживання, розірвати договір із попереднім роботодавцем, забрати або отримати дублікат трудової книжки для внутрішньо переміщених осіб — процес, який не відбувається швидко. Про ці перешкоди варто пам'ятати, щоб уникнути їх та рухатися вперед.

Висновок

Пошук роботи під час війни, внаслідок якої економіка переживає скрутні часи, не найлегше завдання. Однак немає нічого неможливого для того, хто активно шукає. Використовуйте наші поради, щоб підвищити свої шанси на успіх та швидке знаходження хорошої роботи.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Що розказати про себе, аби отримати роботу: освітній проєкт STEM is FEM провів вебінар із LinkedIn-амбасадоркою Тамарою Міщеріною

Sofiia Tepla 19 червня 2024 09:00

Відпочинок за містом: досвід SPEKA

Анна Сергієнко 6 червня 2024 14:54

Як ментальний стан блокує пошук класної роботи на IT-ринку і як це подолати

Владислав Миронович 5 червня 2024 13:00

Ринок праці IT — бухгалтери та маркетологи наздоганяють розробників

Сергій Коноплицький 28 травня 2024 10:16

Червоні прапорці на шляху до нової роботи: як уникнути токсичного робочого місця

Anastasia Dzhogola 10 квітня 2024 18:00