Ринок праці IT — бухгалтери та маркетологи наздоганяють розробників
Кілька років тому у програмістів було багато заздрісників. Мовляв, робота проста — не мішки тягати. Сиди собі у стильному офісі в ергономічному кріслі, щось по клавіатурі клацай, у монітор дивись зосереджено та папужачою мовою спілкуйся, а тобі за це і зарплату європейську з переглядами щопівроку та преміями ну просто ні за що, і спортзал, і смаколики, і медстраховку, і відрядження за кордон. Суцільне щастя, а не робота. Наврочили.
Круте піке ринку праці IT
Ринок праці IT після ковідного злету увійшов у круте піке. Зарплати упали, і динаміка свідчить, що це надовго.
Ще більш докладна версія Djinni констатує, що коливання кількості вакансій врешті (точніше, у серпні 2023 року) таки впали з майже 15 тис. до 10 тис. Але і цих десяти було складно досягнути на новорічні свята, хоча потім ситуація виправилася.
DOU наводить таку статистику:
● Медіанна зарплата розробників зменшилася вперше від початку повномасштабного вторгнення: -$135 за пів року.
● Зниження торкнулися фахівців усіх рівнів, крім Lead+.
● Зменшилися медіанні зарплати у більшості мов.
● Падіння менше торкнулося фахівців з Back-end та Mobile.
● Аутстафінгові компанії, як і раніше, мають найвищі зарплати, аутсорсингові — найнижчі.
І навіть пікових значень тепер досягнути дедалі складніше. Нині зарплату $6000 уже можна вважати високою на українському ІТ-ринку: лише 9% наших айтівців мають такий або більший дохід. Найчастіше це розробники (68%) або DevOps-спеціалісти (9%). Від $7000 заробляють 5% айтівців. Фахівці із компенсацією від $10к — рідкість як раніше, так і тепер. У 2021-2023 роках тільки 1% усіх айтівців мали такий дохід.
Зірка інших професій
Ринок праці в ІТ, схоже, не тільки увійшов у піке, але й трохи при цьому вивернувся — тепер найбільш проханими є фахівці нетехнічних напрямів. І саме у них останні роки зростає не тільки кількість пропозицій, а й зарплати.
Так, ситуація із зарплатами змінилася кардинально: тепер не тільки зменшився стовпчик з мінімальною зарплатою, дедалі більше фахівців отримують майже програмістські зарплати. Звісно, у технічних фахівців більший шанс досягнути рівня доходу $6000, ніж у нетехнічних. 98% айтівців із зарплатою від $6000 мають технічні спеціалізації. Лише 2% айтівців з високим заробітком — це Product Designers, HR Directors та Chief Marketing Officers. Причому потрібен великий досвід саме в ІТ: 62% фахівців, які мають таку зарплату, працюють в ІТ понад дев’ять років, а ще 33% — від п’яти до дев’яти років. Але у синіорів зарплата теж падає.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Тренд на зростання кількості нетехнічних профі та підвищення їхніх зарплат уже сягнув другого року. Тому тепер, можливо, вигідніше увійти в ІТ не через курси та джуніорство у тестувальниках, дизайнерах або аналітиках. Якщо у вас непоганий досвід у маркетингу, ейчарі, юриспруденції або фінансах, ви бажаний гість на ІТ-ринку праці.
Звісно, айтівці не здаються, вони пропонують безкоштовні школи та інтернатури з тестування, дизайну, бізнес-аналітики, JavaScript тощо.
Але все одно головний тренд: кількість нетехнічних вакансій на сайті зросла — на 15% за рік, технічних, навпаки, зменшилась — на 34%. Вакансій у маркетингу стало більше на 28% за рік, у продажах — на 37%. Більш ніж у половину зросла кількість вакансій у фінансах, копірайтингу, більш ніж удвічі — у юриспруденції. Виняток — HR і рекрутинг (-38% за рік).
У 2023 році на jobs.dou.ua було опубліковано 49 тис. вакансій — на 22 тис. менше, ніж 2022-го. Після рекордного 2021-го у 2022 році кількість вакансій зменшилася на 37%, а 2023-го — ще на 31%.
Після отих щаблів іти навіть на безкоштовні курси здається недоречним — щось на кшталт податися матросом на пароплав.
Сьогодення лише доводить усталений тренд. За даними Dou, маркетинг залишається у топі за кількістю вакансій — 545 у квітні. За ним Sales із 324 відкритими позиціями.
Як бачимо, вакансії маркетологів дозволили собі коротенькі зимові канікули, аби не просто поновити тренд у новому році, але й посилити його.
Для порівняння: для продакт-менеджерів були доступні 160 вакансій (теж рекорд).
У QA — 286 вакансій у квітні, найбільше за останні півтора року.
Щоб зрозуміти ступінь відчаю кандидатів, достатньо подивитися на статистику відгуків: рекорд у Front-end — у середньому 131 відгук на вакансію, серед початківців — 462 відгуки.
Djinni теж стверджує, що нетехнічні фахівці — бажане надбання роботодавців: найбільше пропозицій досі надходять маркетологам і сейлзам. Кандидати уцих двох категоріях разом отримали майже 20% пропозицій. На третьому місці PHP (майже 6%), далі — JavaScript (5,6%) і Design (4,5%).
Частка вакансій для розробників за рік знизилась з 39% до майже 30%. Натомість значно зросла частка вакансій для нетехнічних фахівців — з 29% у першому кварталі 2023-го до 35% натепер.
Категорія «Маркетинг» — досі лідер за кількістю опублікованих вакансій, її частка майже 13,5%. Але за минулий квартал кількість цих вакансій дещо скоротилась. На другому місці з великим відривом категорія Sales (5,5%). На третьому — JavaScript (5,4%). Далі у п'ятірці лідерів Project Manager (5,2%) та Fullstack (4,2%). Їхня кількість за останній квартал відчутно зросла.
Також у першому кварталі стало більше вакансій для дизайнерів і датааналітиків.
Розподіл за спеціальностями майже не змінився: 41% — це наймання розробників, 38% — інших спеціалістів і майже 21% — нетехнічних фахівців. Так само було і минулого кварталу.
Але у першому кварталі 2023-го розробників наймали більше — 44%, а нетехнічних спеціалістів (маркетологів, ейчарів тощо) — менше — 19%.
А ще одного «Оскара» ринку праці маркетологи взяли у номінації «Найбільша кількість пропозицій».
Найбільше пропозицій від початку року отримують кандидати у категорії «Маркетинг» (12% у березні). На друге місце піднявся JavaScript (майже 7%), потіснивши PHP (5,6%).
Як видно з діаграми, майже рік маркетинг утримує перше (ну іноді друге, але переважно перше місце) у цій номінації.
А DOU лише підтверджує тріумф маркетологів — вони залишаються найбільш затребуваними в усіх категоріях кандидатів за досвідом, окрім 5+ років.
Як наслідок, знайти фахівця у сфері маркетингу — завдання із зірочкою. За даними DOU, у деяких нетехнічних категорій конкуренція спадає. У квітні було у середньому 9 відгуків на вакансію маркетолога, 9,5 — копірайтера, 11 — юриста, 12 — офіс-менеджера.
Тому вже визнане зростання кількості продуктових компаній лише підтверджує живучість тренду на наймання нетехнічних фахівців.
Частка продуктових вакансій на Djinni за два роки зросла з 35% до 55%.
У квітні 2022 року компанії опублікували майже 12 тис. нових вакансій. 4200 з них були у продукті. У квітні 2023-го вакансій стало менше — майже 9 тис. Але у продукті — 4100. Квітень 2024-го — з 6700 нових вакансій у продукті — 3700.
Тобто кількість вакансій у продукті знизилась за два роки на 12%. В аутсорсі — утричі.
Зрозуміло, що у продукті рідше шукають розробників: 23% продуктових вакансій — для програмістів, 40% — для інших технічних спеціалістів і 38% — для нетехнічних (здебільшого маркетологи та ейчари). А от в аутсорсі та аутстафі розробників шукають аж 40%, а нетехнічних — менше 30%.
Можливо, нас має підбадьорити, що це лише наші тренди. Торік про наймання в ІТ Forbes констатував приріст кількості вакансій для Data Scientists на 268%, що зробило їх певним лідером рейтингу з приросту. На другому місці кібербезпека з приростом на 253%, розробники опинилися на третьому місці із приростом 215%, фахівці з комп’ютерів та досліджень отримали вакансій з рейтом 155%, а завершують перелік веброзробники з рейтом 93%. Тренд трохи дивний для українських реалій, але досить звичний для міжнародного ринку праці.
Світове суспільство більше непокоять віддалена робота та ШІ, в минулому ковідне штучне зростання, а потім термінове скорочення розробників та їхня подальша кар’єра, а також хард чи софт скілз. До речі, хто переймався тяжкою долею розробників, яких тисячами скорочували минулого року, статистика показує, що у більшості вже все гаразд — 79% знаходять нову роботу протягом трьох місяців. І тепер уже менеджери компаній визнають, що погарячкували: 71% ІТ-менеджерів стверджують, що високі темпи вибуття призвели до того, що організації зазнали втрати знань, а їхні поточні співробітники не змогли отримати доступ до важливої інформації. Може, тому 91% технологічних менеджерів заявив, що їм важко знайти кваліфікованих ІТ-фахівців, а 72% сказали, що планують найняти більше професіоналів за контрактом у 2023 році.
Але про дефіцит маркетологів та підвищений попит на сейлзів світові медіа нічого не пишуть.
Нам залишається задовольнитися досить логічною гіпотезою: вимушена ізоляція наших айтівців та військові дії сформували нову бульбашку — український ІТ-ринок праці. Він змушений шукати попит всередині держави. Тому аутсорсингові структури, лише розробка, є нежиттєдайними у бізнес-контексті. Компаніям довелося впрягатися у створення власного продукту, який без продавців та маркетологів просто приречений. А без бухгалтерів та юристів проіснує недовго.
Тому зарплата маркетолога у $4000 нас уже не дивує, як і кількість вакансій Head of Marketing.
Тепер навіть на звичайних сайтах з працевлаштування кількість пропозицій для маркетологів та айтівців приблизно однакова.
Але у попиту на маркетологів є нюанс — їх залучають саме ІТ-компанії, а отже, роботодавці охоче залучають профі або навіть новачків, бо дуже треба.
За дивним збігом обставин у найтехнологічнішій галузі запанували «понаєхавші» або «ламери» іноді без досвіду в ІТ (у нетехнічну частину беруть з меншим досвідом, бо дуже треба), іноді з мінімальним досвідом.
І поки що цей тренд незмінний на майбутні періоди. Тому тепер увійти в ІТ можна не тільки розробникам, тестувальникам або дизайнерам. Тепер це може зробити пересічний офісний працівник, причому без необхідності бути джуном, бо вже має досвід за спеціальністю, що дуже потрібна саме ІТ ринку праці.