Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Ринок праці в ІТ 2024 року. Прогнози та сподівання

Тетяна Пашкіна
Тетяна Пашкіна
1 лютого 2024 10 хвилин читання

Були часи, коли про ринок праці в ІТ писати було простіше, ніж смажити яєчню. Пишеш «стабільний позитивний тренд», знаходиш відповідну цифру — відсоток зростання, а далі розкладаєш за фактами: зростання зарплати, кількість розробників тощо. 

Але за останні кілька років ситуація не просто втратила позитивний тренд або навіть стабільність, вона змінилася на гірше, і така тенденція триває. Тому прогнозувати сьогодні — справа невдячна. SPEKA вирішила спробувати.

Масові звільнення

Кінець 2022-го — початок 2023-го ознаменувався рекордними звільненнями айтівців по всьому світу. Завершення «ковідної бульбашки» видалося дуже лунким та болісним — майже пів мільйона звільнень. Іноді звільняли похапцем і не дуже коректно. Масові скорочення означали неможливість швидкого та вигідного працевлаштування після цього — всюди штормило. Тож період пошуку роботи став довшим і складнішим, про що на Linkedin писало багато розробників.

Українським фахівцям не пощастило двічі. Спочатку робота на техногігантів аутсорсерами. Так, тих самих, що скорочували працівників десятками тисяч. Штатних працівників. І завершували контракти з аутсорсерами через скорочення бюджетів. Потім військові дії, які стали високим ризиком для деяких зарубіжних клієнтів, а отже, причиною для дострокового завершення співпраці.

Як наслідок, кількість вакансій стрімко впала і не досягла довоєнних значень. Враховуючи усталеність тренду, навряд чи найближчим часом нам доведеться бачити 8-10 тис. вакансій щомісяця.

Джерело: https://jobs.dou.ua Джерело: https://jobs.dou.ua

Падіння зарплат

Далі постраждала зарплата. За даними ДОУ:

● Медіанна зарплата розробників зменшилася вперше від початку повномасштабного вторгнення — мінус $135 за пів року.

● Зниження торкнулися фахівців усіх рівнів, крім Lead+.

● Зменшилися медіанні зарплати у більшості мов програмування.

● Падіння менше торкнулося фахівців з Back-end та Mobile.

Аутстафінгові компанії, як і раніше, мають найвищі зарплати, аутсорсингові — найнижчі.

Знову новий тренд, який ще декілька років тому змусив би рекрутерів зневажливо посміхатися — конкуренція між розробниками за вакансії тепер у рази більша, ніж у нетехнічних фахівців (дані Djinni).

Конкуренція за п’ятьма категоріями з найбільшою кількістю кандидатів : 

Підписуйтеся на наші соцмережі

👉 QA — 51 кандидат на вакансію 

👉 JavaScript — 49

👉 Design — 25

👉 Project Manager — 14 

👉 Marketing — 3

Цього року ситуація виглядає ідентичною: 16% вакансій, які вже опубліковані у 2024-му на Djinni, — це вакансії маркетологів. 

На другому місці з великим відривом сейлзи (6,6%) і лише на третьому — JavaScript-розробники (майже 5%). 

Чи варто йти в IT?

Тож на що можна розраховувати на такому нестабільному ринку праці, чи варто долучатися та шукати нові перспективи?

Зважаючи на топік на DOU «Чи варто йти на розробника у 2024 році?», ситуація складна. Висновок автора: «Стати IT-розробником у 2024 році — це виклик, який потребує часу, зусиль і постійного навчання. Попри високі вимоги та початкові фінансові труднощі, перспективи у цій галузі досить великі. Йти у цю сферу чи не йти, кожен вирішує сам, але якщо вже йти, то необхідно бути готовим пожертвувати найціннішим — часом, який можна було б приділити сім’ї, друзям або хобі».

Ми погодимося з автором: це складно, але можливо. За даними дослідження  Львівського ІТ-кластеру, торік 56% компаній наймали фахівців рівня джуніор.

iStock photo (AI-generated) iStock photo (AI-generated)

Фахівці з рекрутингу не втрачають надії

За словами Анастасії Войтенко, консультантки з рекрутингу, є сподівання, що перегрітий ІТ-ринок компенсується за рахунок нових стартапів і продуктів хоча б на 10%, «куди можна буде притулити усіх тих джунів, які випускалися протягом останніх двох років».

Звісно, складна ситуація з працевлаштуванням встигла охолодити деякі гарячі голови розробників, які продовжували очікувати вервечки рекрутерів з неймовірними оферами. Та й роботодавцям дала змогу оцінити власні ресурси та необхідність перегляду систем мотивацій і кількості вакансій у компанії.

Анна Лаврова, Technical Recruiter I Talent Acquisition Specialist, підтверджує: «Якщо у 2021-му та навіть у 2022-му потрібно було самій писати, стукати, чекати на відповідь, то зараз можна за тиждень отримати чудового кандидата з роками досвіду, дійсно вільною англійською та не завищеними фінансовими побажаннями».

Експерти кажуть, що наразі кандидати відгукуються на все, що впаде в око: 30% з отриманих резюме не відповідають вимогам (комерційний досвід, рівень англійської).  Вони виявляють активність: приблизно 10-15% кандидатів знаходять рекрутера та пишуть додатково на LinkedIn. Така активність обумовлена тим, що більшість уже не працює, суттєво менше ще перебувають на бенчі (не завжди з оплатою), але нових проєктів немає. Причина у 90% випадків — компанія втратила основного клієнта, немає фінансування, скорочення, проєкт закрили, тобто усе через брак інвестицій та відтік іноземних замовників. 

На жаль, варіантів покращення ситуації із залученням нових іноземних клієнтів або поновлення співпраці поки що не варто очікувати: нові скорочення у Google та інших техногігантах підтверджують продовження політики раціоналізації витрат. Навіть такий мастодонт ринку, як Bosch, планує скоротити 1200 спеціалістів.  

Тому роботи у рекрутерів значно додалося: кількість відгуків на вакансію сягає декількох сотень у перші дні публікації вакансії.

«Якщо це доволі популярний стек технологій, то сягатиме 100 і 200 кандидатів. Часто рекрутери просто фізично не можуть швидко опрацювати таку кількість без наявності ATS».
Анна Лаврова

Тому для самих рекрутерів найголовнішим трендом цього року буде автоматизація роботи. Юлія Калитовська, експертка з рекрутингу, консультантка платформи DecisionWanted, підтверджує, що кандидатів багато, але найскладніше — виділити ті скіли, які потрібні для закриття конкретної вакансії. 

«Ринок стає складним, через те що всі хочуть спеціалістів широкого спектру, по суті fullstack-інженерів. До того ж Google починає обмежувати X-ray gjier, а це ускладнює роботу рекрутерам. Тому тут допомагає АІ, який може розпарсити, якими скілами і в якому обсязі володіє кандидат, і за потреби самостійно уточнити щодо скілів, яких бракує в резюме. На щастя, в Україні вже зʼявилася система пошуку роботи на базі АІ, яка суттєво спрощує життя усім учасникам наймання», — розповідає Юлія. 

Залучення ШІ у рекрутерські будні теж один із трендів 2024 року. Є курси та семінари, які навчають, як за допомогою ШІ привабливо написати про вакансію, розробити адаптаційні матеріали тощо. 

Про глобальну ситуацію розповідає Олена Крутоголов, HRD у Maklai IT Company, експертка HURMA Academy, авторка курсів та вебінарів для HR-фахівців. 

На її думку, компаніям, які етично ставилися до співробітників і кандидатів до війни потрібно продовжувати це робити. Якщо зараз компанії дозволяють собі неетичну поведінку, це у стратегічній перспективі позбавляє можливості набирати найкращих кандидатів на ринку.

Щодо співробітників, то Олена вважає, що треба підтримувати work-life balance, регулювати навантаження, особливо у періоди активних обстрілів, якщо є можливість давати сабатікал і можливість відпочити; надавати психологічну підтримку у той спосіб, який доступний для бюджету компанії; створювати стратегічні плани і комунікувати про них чесно і відкрито.

Кандидатам потрібно насамперед не панікувати, уважно дивитися на вимоги вакансій, опановувати нові необхідні навички і здобувати знання, не чекаючи, що на це буде час на роботі, не забувати про професійну етику спілкування з рекрутерами.

«Але загалом для стабілізації ринку і повернення іноземних інвестицій в ІТ треба більш глобальні зміни на рівні ІТ-асоціації України — держави, запровадження якогось з варіантів страхування, що враховують ризики інвестицій під час війни, чітка і зрозуміла податкова складова та багато іншого». 
Олена Крутоголов

Непростий рік

Прогнозують, що 2024 рік буде непростим для усіх учасників ринку. Пошукачам доведеться докладати більше зусиль для працевлаштування. За даними дослідження Львівського ІТ-кластеру, у 58% опитаних компаній були випадки розірвання контрактів із клієнтами, 24% компаній втратили більш ніж 41% доходу (не отримали). І лише 49% компаній сказали, що мають потенційні контракти на довгий період. Знов-таки  накопичувальний негативний тренд, і 41% СЕО компаній оцінюють «здоров’я компанії» як добре, а торік таких було 78%. 

ІТ-фахівці теж не плекають зайвого оптимізму: лише 35% мають позитивні економічні очікування щодо розвитку IT-індустрії в Україні, у 2022-му таких було 64%.

Тож у більшості випадків будуть задовольнятися тим, що мають. 41% фахівців стверджують, що компанія пропонує їм все необхідне, щоб продовжувати з нею співпрацювати.

Можливо, не варто очікувати високої плинності кадрів: у неспокійні часи переважна більшість тримається поточного місця роботи, якщо ситуація більш-менш прийнятна, та й роботодавці не поспішають переманювати на шалені гроші. 

Знов-таки збільшується кількість пропозицій від продуктових компаній та ІТ-підрозділів неайтівських роботодавців. Можливо, саме вони зроблять ситуацію на ринку більш позитивною: частка продуктових вакансій на Djinni зросла з 39% у листопаді 2021-го до 53% наприкінці 2023-го. 

Листопад 2021 року — місяць з найбільшою кількістю нових вакансій — майже 17 тис., з них 6,6 тис. були у продуктові компанії. У листопаді 2022-го з 10 тис. вакансій 4 тис. були у продуктові компанії, а торік з 6,3 тис. вакансій 3,3 тис. були у продуктові компанії. Тобто кількість продуктових вакансій теж упала, але аутсорсові за два роки зменшилися у 4 рази (з 8 тис. до 2 тис.), а продуктові — лише удвічі.

Найбільшим коефіцієнтом невизначеності на ринку праці є війна. Від її часу та складності багато чого залежить. За поточних умов на айтівців чекатимуть складні часи. Але не безнадійні.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Нова версія мапи від Deepstate буде доступною офлайн

Олеся Дерзська 2 липня 2024 14:59

Як змінились зарплати в українському IT з початку 2024

Олеся Дерзська 1 липня 2024 13:29

Для чого потрібна карʼєрна стратегія або чому важливо розуміти, що тебе очікує за 5 років?

Марія Баня 27 червня 2024 17:20

Освіта 2024: Чи треба школярам іти у технарі?

Сергій Коноплицький 25 червня 2024 18:28

Робота пришвидшується, але замовлень меншає: як ChatGPT та інші нейромережі впливають на ринок фрилансу

Олександр Тартачний 20 червня 2024 09:00