Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Життя після ковідної бульбашки. Звільнення працівників та зарплати топів у великих технокомпаніях

Тетяна Пашкіна
Тетяна Пашкіна
8 січня 2024 7 хвилин читання

Кінець минулого року видався для айтівців дещо панічним: техногіганти почали скорочувати персонал, причому не одиниці і навіть не сотні — під ніж пішли десятки тисяч людей, зокрема ветерани проєктів або напрямів. SPEKA дослідила, хто та що отримав з цього. 

Хвиля звільнень

Згідно з даними сайту Layoffs, що мониторить щомісячні оновлення про звільнення технічних працівників, у 2022 році скорочення відбулися у більш ніж тисячі компаній і сягнули піку 2023-го, коли звільнили більш ніж 200 тис. працівників.

Фото: Dylan Carr, Unsplash Фото: Dylan Carr, Unsplash

Так, гендиректор Google і материнської компанії Alphabet Сундар Пічаї повідомив, що компанія звільнить 12 тис. людей. У Google додали, що запропонують 16 тижнів вихідної допомоги і два тижні за кожен рік роботи у компанії.

Компанія Meta Platforms звільнила 13% штату (понад 11 тис. співробітників) під час одного з найбільших звільнень у 2023 році через зростання витрат та падіння доходів від реклами.   

Аналогічна ситуація в Amazon, де планували скоротити 18 тис. працівників.

Фото: Bryan Angelo, Unsplash Фото: Bryan Angelo, Unsplash

Мільярдер Ілон Маск, який у жовтні 2022-го придбав Twitter, вирішив звільнити половину штату компанії — 3,7 тис. осіб, а генеральний директор Microsoft Сатья Наделла повідомив про намір звільнити 10 тис. співробітників. До речі, Microsoft намагався врятувати вартість акцій, поступово скорочуючи персонал протягом усього 2022 року. Ці звільнення стосувалися менше ніж 1% працівників софтверного гіганта з більш ніж 200 тис. людей. Microsoft проводив скорочення у жовтні і липні, а також призупинив наймання у різних групах. Ситуація була не з найкращих: акції упали на 23% за 2022 рік, керівництво вдалося до більш рішучих кроків.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Лихі часи торкнулися не лише Microsoft. Якщо порівняти кількість звільнених і загальну кількість усіх працівників компаній, то у середньому це 10%. У Google та Microsoft — 6%, у Meta і Lyft — 13%. У менших компаніях частка звільнених становить 20%, а у Twitter сягнув 50%.

Ковідна бульбашка

Ковідна бульбашка несподівано для керівників техногігантів почала скорочуватись і луснула. 

За пандемії світ швидко перейшов в інтернет і сплеск електронної комерції призвів до надзвичайного зростання доходів. Керівники техногігантів сподівалися, що це буде постійне пришвидшення, яке триватиме навіть після завершення пандемії. Від вересня 2019-го по вересень 2022-го кількість співробітників Amazon подвоїлася, у Microsoft зросла на 53%, в Alphabet Inc. — на 57%, а у Meta — на 94%. Але все пішло не за планом і шалена кількість нових працівників виявилася непотрібною.

 До того ж у США сповільнилась інфляція, що підняло видатки компаній. Другий чинник — ФРС у 2022 році підвищила ставку до 4,25-4,5%, що змусило інвесторів обережніше вкладатися у технологічні компанії. Ринок онлайн-реклами та прибутки технокомпаній упали, результатом було скорочення співробітників. 

Ситуація зрозуміла, вихід теж логічний. Але є нюанс. Як ці скорочення проводили.

Мистецтво розлучатися

Можна лише дивуватися, з яким цинізмом та байдужістю топменеджери техногігантів прощалися зі своїми підлеглими, незалежно від рівня їхніх професійних успіхів. Показово, що виступ Сатья Наделли з інформацією про скорочення відбувся після закритої вечірки (за участі Стінга, чий гонорар становив пів мільйона доларів) для топменеджерів Microsoft, які брали участь у Всесвітньому економічному форумі у Давосі.

Навіть музичне натхнення не додало людяності у бізнес-процеси: попри статус, досвід або важливість працівника, ніхто не удостоївся персональної розмови або пояснення. Електронна пошта, повідомлення у Slack, заблоковані робочий ноут і перепустка — ось загальний тренд таких звільнень. 

Для індійських співробітників Meta звільнення стало жахіттям: багато постраждалих індійців висловили свою стурбованість у соціальних мережах, таких як Twitter і LinkedIn. Вони мали візи H1B і повинні були знайти роботу протягом 60 днів після дати припинення. Будь-який власник візи H1B, який не зможе працевлаштуватися протягом 60 днів, повинен повернутися до своєї країни походження. У цій ситуації індійці, які залишилися без роботи після пільгового періоду, повинні повернутися. Початковий роботодавець повинен буде нести вартість їхнього зворотного квитка відповідно до візової політики H1B. Людей звільняли під час їх медового місяця, у період вагіності тощо. Багато хто з працівників ділились негативним досвідом звільнення.

Результат не забарився. Довгі роки плекання «плюшками», зразкова корпоративна культура — усе пішло нанівець. 

Фото: Stephen L, Unsplash Фото: Stephen L, Unsplash

І це не стало уроком: тепер техногіганти скотилися до банального перекуповування працівників. Хоча, звісно, це поверхневий підхід щодо утримання працівників: раніше Apple хвалили за її стратегії утримання працівників, але після того як Metа почала переманювати деяких інженерів Apple до себе, остання запропонувала працівникам акції вартістю $50-180 тис. як винагороду. Це спричинило розбіжності усередині техногіганта, оскільки працівники відчули ігнорування значно глибших проблем на робочому місці, які залишили без уваги. Тож тепер в Apple найкоротший термін перебування працівників на посадах — трохи менш як два роки.

Справи топів

Хоча такі жорсткі заходи щодо персоналу окупилися, якщо говорити про персональні статки керівників. Поки колишні співробітники отямлювалися від шокових звільнень і поспіхом шукали роботу, Маск, Цукерберг, Пейдж із Бріном та Безос примножували власні кошти. І якщо у Маска більшість грошей додалося не за рахунок багатостраждального Twitter, то Цукербергу, попри складний 2022-й (обвал акцій, падіння доходів і масові скорочення), 2023 рік, анонсований ним як «рік ефективності», приніс $75 млрд. Акції Meta, материнської компанії Facebook, зросли на 178% від початку року до 15 грудня. Схоже, це може бути поки що найкращим роком в історії компанії. Плюс $75 млрд для Цукерберга. 

Те саме  відбулося з Alphabet, материнською компанією Google, акції якої у 2023 році подорожчали на 50%. Але це не завадило їм у січні 2024 продовжити скорочення, і теж у великих масштабах. Google звільнив сотні працівників у кількох підрозділах у середу, намагаючись знизити витрати, оскільки зосереджується на штучному інтелекті.  

Відповідно, скорочення відбулись серед інженерів команди Google, Google Assistant та хардверних проєктів на кшталт Pixel. 

Цікаво, чи спокійно сплять люди, які отримали шалені прибутки коштом десятків тисяч людей, звільнених похапцем, як викидають старі черевики. Мабуть, так, бо для них це лише бізнес — про прибутки, вартість акцій та інші зрозумілі для них чинники.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 3 години тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 8 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 18 годин тому

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 1 липня 2024 15:27