IT для джуна: з яких мов програмування почати, на яку зарплату розраховувати
Потік фахівців, які ладні перекваліфікуватися в ІТ, з роками не вщухає. Як ментор однієї з ІТ-шкіл можу сказати, що у рамках своєї лекції з перекваліфікації я зустрічала різних слухачів з іноді неймовірною мотивацією «увійти в ІТ».
Шлях джуна ніколи не був легким, навіть у добрі для галузі часи. А що робити зараз, коли ринок ІТ-праці докорінно змінився?
Скільки джунів сьогодні шукають роботу в IT
Декілька цифр: у березні свої профілі на сервісі для анонімного пошуку роботи Djinni розмістили 24 тис. кандидатів. Кількість відгуків на вакансії у березні сягнула позначки у 327 тис.
Це у 4 рази більше, ніж пропозицій від рекрутерів. Усі ці відгуки написали 34 тис. кандидатів (з 80+ тис., які зараз у пошуку).
Тобто у середньому виходить по 10 відгуків на кандидата – іще кілька років тому рекрутер вважав за щастя знайти та відписати 10 кандидатам на вакансію.
Ситуація наразі складна, і, зважаючи на висловлювання деяких ІТ-керівників (наприклад, Юрія Антонюка, віцепрезидента й голови EPAM у Центральній та Східній Європі, або співзасновника Intellias Віталія Седлера), 2023 рік теж не буде простим. Окрім проблем «суто українських» маємо загальносвітову «постковідну» кризу, коли відбувається реструктуризація всередині великих компаній, що виглядає як скорочення витрат, зокрема на персонал.
Як кажуть експерти, протягом 2022 року попит на ІТ-спеціалістів упав на 30-35% у порівнянні з 2021-м. Багато компаній мають достатній внутрішній резерв, аби не виходити з пропозиціями на ринок праці.
Тим часом на кінець 2022-го в Україні налічувалося майже 275 тис. айтівців, свідчить оцінка Асоціації IT Ukraine, а в лютому — майже 309 тис. ІТ-спеціалістів.
Скільки серед них світчерів (людей, які змінили професію, вбачаючи в IT стабільну гавань під час кризи) — хороше питання. Ніхто не підраховував загальну кількість, але лише Мінцифри у межах освітнього проєкту IT Generation видало гранти на навчання 2200 кандидатам. Студентів у світчерській школі Mate academy за рік побільшало на 50%, у їхніх конкурентів GoIT — на 40%. Де потім шукати роботу колишнім «студентам»?
Підписуйтеся на наші соцмережі
Глобальні тренди зайнятості Junior-спеціалістів в IT
У звіті CompTIA прогнозують, що в деяких спеціалізаціях кількість робочих місць тільки збільшиться.
Наприклад, зростання на 3%, або до 272 тис. нових робочих місць. Це майже відповідало б 2022 року, коли чиста зайнятість у сфері технологій зросла на 3,2%, або на 286,4 тис. робочих місць.
У звіті йдеться про значне зростання таких професій протягом наступних 12 місяців:
- Data Scientists і Data Analysts (5,5%)
- Cybersecurity Analysts і Engineers (5,2%)
- Web Designers і UI/UX (4,7%)
- Software Developers і Engineers (4,7%)
- Software QA і Testers (4,1%)
- CIOs і IT Directors (3,4%)
- Systems Analysts і Engineers (2,6%)
- IT Support Specialists (2,4%)
Довгостроковий прогноз CompTIA щодо технологій досить оптимістичний.
«Гаразд! — скажете ви. — А як щодо українського ринку? Західні клієнти поки що скептично ставляться до залучення фахівців на території України».
Де Junior specialist може знайти роботу в Україні
На сьогодні маємо 225 вакансій для початківців на сайті DOU. Найпопулярнішим скілом серед кандидатів у першому кварталі 2023 року став Git. Його назвали 52% найнятих цього року.
Але якщо треба обирати, то з яких мов програмування краще почати?
Експерти дають свої поради. Наприклад, Микола Аліменков, засновник XP Injection, пропонує розібратися з одним технологічним стеком і навчитися робити це з передбачуваною якістю. І почати з Java через широту використання. Далі або освоїти cloud-native мікросервісний фреймворк, продовжити Kotlin, або писати десктоп-клієнтів чи класичні вебзастосунки.
Для Front-end напряму без JavaScript навряд чи вдасться успішно стартувати. Є ще непогані варіанти — Go або Python. Вони дуже затребувані через меншу кількість фахівців на ринку.
Наприклад, рекомендують не обмежуватися лише JavaScript. Зверніть увагу на Python як другу мову для вивчення. Python є мовою загального призначення і може використовуватися не тільки для серверного програмування, а й для розробки десктоп-застосунків, а також у Data Science і Machine Learning.
Якщо ж ІТ для вас – це не про програмування, шанси теж є: згідно з аналітикою DOU, 4% працевлаштованих в 2022 айтівців мають досвід роботи до року. Найактивніше 2022 року компанії наймали їх як фахівців підтримки (9% Support-спеціалістів мають досвід до року), аналітиків і дизайнерів (по 7% мають досвід до року). Але самі кандидати хочуть трошки іншого: 50% хочуть працювати розробниками, 20% — тестувальниками. Наступні за популярністю напрями — дизайн (6%), менеджмент проєктів та аналітика (по 4%), HR/рекрутинг і Data Science/ML/AI (по 3%).
Скільки може заробляти Junior specialist в українському IT
Найбільше серед розробників-сеньйорів отримують спеціалісти з Node.js — $5,6 тис. Спеціалісти з Java, .NET та JavaScript отримують трохи менше — $5,5 тис.
За даними DOU за червень 2022 року, trainees в українських ІТ-компаніях отримують $450–475. Оплата роботи Junior-розробника становить $950-1000 на місяць. Зарплата Junior QA-спеціаліста — у середньому $800 на місяць.
Як вплинув 2022 рік на загальний тренд зарплат джунів
Збільшив конкуренцію, каже керуюча партнерка рекрутингової агенції CNA International IT Таїсія Млюзан:
«Головний фактор — зменшення кількості робочих місць для початківців. Компанії зосереджені на утриманні персоналу та оптимізації витрат. Плюс, збільшення людей, які переходять в ІТ з інших індустрій. За рахунок збільшення конкуренції за робочі місця середня зарплатна пропозиція для початківців тримається на рівні кінця 2021 року в продуктових компаніях та зменшилася до 5% в аутсорсових компаніях.
Водночас попит на спеціалістів рівня junior+ (1-2 роки роботи) зріс протягом року і це призвело до зростання зарплат в середньому на 2-5%. Особливо великий попит на таких спеціалістів в сферах з обмеженим пулом талантів – embedded software, IoT, DeFi.
Себто, незважаючи на збільшення конкуренції за одне робоче місце, зарплати не впали суттєво, а для деяких спеціалізацій на кшталт embedded software, IoT, DeFi ситуація для пошукачів взагалі змінилася на краще.