Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Робота пришвидшується, але замовлень меншає: як ChatGPT та інші нейромережі впливають на ринок фрилансу

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
20 червня 2024 7 хвилин читання

ChatGPT уже понад рік допомагає працівникам із брейнштормом ідей, пише код, аналізує великі масиви інформації та тексти. Здатність штучного інтелекту забрати роботу у людей переважно зводиться до полярних думок. Від тотального заперечення до тез про десятки мільйонів безробітних уже невдовзі. SPEKA спробувала з’ясувати, як насправді штучний інтелект впливає на ринок праці та чи залишаться фрилансери без замовлень. 

Як ChatGPT вплинув на кількість замовлень для фрилансерів та біржі праці Як ChatGPT вплинув на кількість замовлень для фрилансерів та біржі праці

Навіщо використовують ChatGPT у повсякденній роботі

Норвезька дослідницька компанія SINTEF провела опитування, чому люди використовують ChatGPT, щоб визначити головні мотиваційні причини. Більшість респондентів назвали підвищення продуктивності основною причиною використання ChatGPT. 

Переважно чатбот використовували для швидкого й легкого пошуку інформації, створення тексту чи допомоги при його написанні або під час створення коду чи виявлення проблем у ньому.

ChatGPT також знадобився для творчої роботи чи навчання, головним чином через його здатність спрощувати складні концепції та пояснювати складні теми у легкий спосіб.

Наскільки ефективним є використання ChatGPT у роботі 

Натомість вчені з MIT спробували дослідити, наскільки спрощує використання чатбота виконання типових завдань. Щодо узагальнення вмісту та написання текстів, то тут нейромережа може пришвидшити автора у середньому на 35%. 

Інше дослідження, проведене Гарвардською бізнес-школою, показує, що консультанти, які використовують штучний інтелект, виконують у середньому на 12,2% більше завдань, на 25,1% швидше та досягають на 40% вищих результатів. Однак думки щодо якості контенту, який надає ChatGPT, дуже відрізняються і залежать від контексту. З’ясувалося, що ChatGPT краще виконує творчі завдання, ніж аналітичні. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Також очевидно, що ChatGPT додає у продуктивності тим, хто займається розробленням програмного забезпечення. Метт Уелш, колишній програміст в Apple і Xnor.ai, інженерний директор у Google та професор комп’ютерних наук у Гарвардському університеті, стверджує, що ШІ згодом візьме на себе більшу частину програмування. 

Як розвиток ШІ впливає на кількість роботи на біржах фрилансерів

Однак підвищення продуктивності не завжди означає більше часу для виконання інших завдань або дозвілля. Це також може підвищити вимоги до продуктивності або необхідність повної заміни відповідних робочих ролей.

Наприклад, найпопулярніший перелік послуг на таких платформах, як Upwork або Fiverr, це копірайтинг, коректура, переклад, дизайн та ілюстрації, а також озвучування, програмування та аналіз даних.

Одразу кілька досліджень показують, як скоротилася кількість фрилансерів на відповідних платформах та замовлень відразу після запуску ChatGPT. У роботі «Хто замінює ШІ? Вплив генеративного ШІ на онлайн-платформи фрилансу» проаналізували дані великої глобальної онлайн-платформи, що складається з 1 386 642 вакансій з липня 2021-го по липень 2023-го.

Результат показує зниження попиту на автоматизовані робочі завдання на 21% порівняно з тими, які потребують навичок після впровадження ChatGPT. Після впровадження штучного інтелекту, що генерує зображення, також спостерігалося зниження на 17% на замовлення робіт із графікою та дизайном. 

Інша розвідка «The short-term effects of generative artificial intelligence on employment: evidence from an online labour market» також виявила зниження, але меншою мірою. Замовлення впали на 2%, а місячний прибуток на 5,2%. Від часу впровадження генеративного ШІ дослідники також спостерігали постійне зниження як пропозицій та вакансій, так і загальної винагороди для замовників. Ще один помітний висновок дослідження полягає в тому, що зміни особливо вплинули на «топових» фрилансерів. Здається, що навіть вища кваліфікація не захищає від заміни технологіями ШІ. Однак автори дослідження не дають жодних пояснень основних причин.

Розробник та блогер Хенлі Вінг Чіу проаналізував 5 млн вакансій фрилансерів, щоб визначити, кількість яких найбільше скоротилася після впровадження ChatGPT. За його результатами вакансії, які передбачають роботу з текстом, скоротилася на 33%, перекладу — на 19%, а вакансій у сфері обслуговування клієнтів — на 16%.

Зниження та збільшення типів робіт на біржі фрилансу від появи ChatGPT Зниження та збільшення типів робіт на біржі фрилансу від появи ChatGPT

Чи може штучний інтелект замінити штатних працівників 

Траплялось кілька випадків, коли керівники компаній намагались оптимізувати роботу, використовуючи контент від штучного інтелекту замість реальних працівників. Переважно ні до чого хорошого це не призводило. 

У 2023 році німецький таблоїдний журнал Bild оголосив про плани скоротити команду редакторів. Компанія стверджує, що традиційні ролі, як-от редактори, співробітники друкованого виробництва, коректори та фоторедактори, більше не існуватимуть у їхньому нинішньому вигляді. Згідно з джерелами у компанії, кількість співробітників, які звільняються, оцінюється у «низькі» сотні. 

Ці кроки відбулися після заяви у лютому виконавчого директора Матіаса Депфнера про те, що видавець буде «лише цифровою медіакомпанією». Інструменти штучного інтелекту, як-от ChatGPT, можуть «зробити незалежну журналістику кращою, ніж вона була, або замінити її».

Згодом Bild зробив заяву, що інформація, поширена у ЗМІ, не точна. Мовляв, «звіти неправдиві» і що «з нашими нинішніми заходами ми не маємо наміру замінювати журналістику ШІ». А оголошення нібито стосувалося програми реструктуризації регіональних видань газет, яка передбачає скорочення з 18 регіональних видань до 12 до кінця року та закриття 10 із 15 регіональних офісів. 

Інший приклад стосувався ганебного «експерименту» Sports Illustrated. Це та інші медіа холдингу The Arena Group використовували згенеровані зображення для авторів матеріалу, а також фіктивну біографію. Однак їхній кейс не єдиний. 

Щоправда, деяким компаніям щастить більше. У листопаді 2023 року Луїс фон Ан, генеральний директор Duolingo, оголосив, що вони впровадили генеративну технологію для швидшого створення контенту. Це стосується сценаріїв для шоу, які допомагають у вивченні мов. Врешті звільнили майже 10% їхніх підрядників. 

У лютому 2024 року Klarna, платформа онлайн-платежів, яка пропонує можливість купити зараз і оплатити пізніше, розкрила свої плани додати помічників штучного інтелекту у процес оплати.

Доведено, що ці Ші-асистенти настільки ж ефективні, як і 700 штатних агентів, обробляли колосальні 2,3 млн розмов і створювали високий рівень задоволеності клієнтів. 

Крім того, використання цих помічників значно зменшило кількість повторних запитів — на 25%.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Intel очікує $1 млрд доходу від програмного забезпечення до 2027 року

Вікторія Рудзінська 12 липня 2024 22:04

Microsoft готується до запуску Copilot в OneNote для аналізу рукописних нотаток

Вікторія Рудзінська 12 липня 2024 19:38

З банківської рутини на фриланс: історія відеомейкера

Анастасія Бондаренко 12 липня 2024 14:30

З 25 по 28 липня у Києві пройде літній AI Startup Camp

Олеся Дерзська 11 липня 2024 15:26

Ринок генеративного ШІ в медицині зросте до $22 млрд у найближчі роки — прогноз

Вікторія Рудзінська 11 липня 2024 13:16