Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Червоні прапорці на шляху до нової роботи: як уникнути токсичного робочого місця

Anastasia Dzhogola
Anastasia Dzhogola Brand and Communications Director в QArea
10 квітня 2024 6 хвилин читання

У пошуках роботи, що відповідає кар’єрним амбіціям, кожен може зіткнутися зі значними труднощами, адже знайти ідеальну роботу не так вже й легко. Як вчинити, коли заманлива пропозиція не більш ніж приваблива обгортка для токсичного робочого середовища? Адже токсичність не лише пригнічує ентузіазм, але й може істотно вплинути на ментальне та фізичне здоров'я. Тож як не потрапити у цю пастку? Як визначити, чи є ваше майбутнє робоче місце токсичним, ще до того, як ви туди прийдете? Озброївшись правильними знаннями, ви зможете помітити тривожні ознаки вже на ранніх стадіях.

Коли робота шкодить: реальна ціна токсичності

У дослідженні MIT Sloan Management Review, де проаналізовано відгуки 1,4 млн співробітників з Glassdoor про 500 топових компаній США, виявилось, що токсична атмосфера на роботі відштовхує людей в десять разів сильніше, ніж невеликий розмір зарплати. Якщо в офісі панують неповага та неетичні дії, а про рівність та залученість не йдеться зовсім, таким роботодавцям співробітники швидко кажуть «прощавай».

Постійний стрес, конфлікти з колегами та керівництвом, недостатня підтримка та відчуття невизначеності можуть спричинити різні проблеми, такі як зниження продуктивності, виснаження, депресія. 

Робота в токсичному середовищі також може зменшити мотивацію та вбити інтерес до роботи. Коли ви постійно зіштовхуєтесь з негативом, ентузіазм і бажання зростати в професійному плані падають до нуля. 

Токсичне робоче середовище може призвести до втрати довіри між колегами та зниження командного духу. А конфлікти, розбіжності та невідповідність цінностей можуть створювати напруженість між співробітниками, що, своєю чергою, негативно впливає на результативність роботи та загальний клімат в колективі.

Червоні прапорці потенційної токсичності на робочому місці

Коли ви працюєте у токсичному робочому середовищі, ознаки цього легко розпізнати. Крики та знущання, багато пліток і непосильні робочі навантаження — ось кілька поширених ознак. Але визначити токсичність в організації, в якій ви ще не працюєте, може виявитися доволі непросто. Ось декілька моментів, на які варто звернути увагу, коли ви подаєте заявку на нову роботу та проходите співбесіду.

  • Нечіткий опис посадових обов’язків 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Уявіть, що ви влаштувалися на роботу, де ваша роль і обов'язки постійно змінюються, або визначені неоднозначно. Ви почуватиметеся так, наче блукаєте лабіринтом. Це одна з перших ознак токсичного робочого місця. 

Якщо ви вважаєте, що опис обов’язків у вакансії розпливчастий, непослідовний чи некоректний — це тривожний сигнал. Коли роботодавці не можуть чітко визначити обов'язки, очікування та цілі посади, це може призвести до розчарування, плутанини та незадоволеності роботою.
  • Поганий процес співбесіди

Співбесіда відкриває двері до розуміння внутрішньої культури організації. Вона не тільки перевіряє, наскільки ви підходите для позиції, але й надає інсайти щодо корпоративних цінностей та поведінки. Якщо процес співбесіди здається неорганізованим або непрофесійним, це може свідчити про наявність проблем у робочому середовищі. 

Тривалість процесу співбесіди також може багато чого сказати. Процес, який тягнеться і тягнеться, з нескінченними раундами зустрічей і значними затримками у прийнятті рішень, може бути ознакою неорганізованості або неефективності.

Це також може свідчити про неповагу до вашого часу, яка може продовжувати проявлятися і після того, як ви приєднаєтеся до компанії. І навпаки, поспішний процес співбесіди, якому бракує виваженості, може свідчити про те, що роботодавець не дуже зацікавлений в оцінці вашої кваліфікації або визначенні вашої відповідності посаді.

  • Відгуки співробітників

Відгуки колишніх і нинішніх співробітників є важливим джерелом інформації для потенційних членів команди, оскільки можуть відображати реальний досвід роботи в організації. Вони можуть містити цінну інформацію про корпоративну культуру, робочі умови, стиль управління, можливості для розвитку, винагороду та багато іншого.

Ретельно вивчіть відгуки співробітників компанії, адже вони можуть допомогти вам прийняти правильне рішення і вберегти вас від токсичного робочого середовища та не зробити фатальну помилку. 

  • Висока плинність кадрів

Велика кількість відкритих вакансій може вказувати на розширення компанії, але з іншого боку, це також може бути сигналом про проблеми з утриманням персоналу. 

Важливо слідкувати за тим, які позиції часто з'являються у списку вакансій та з якою періодичністю. Регулярна публікація одних й тих самих вакансій може свідчити про високий рівень плинності кадрів, що здебільшого є ознакою нездорової робочої атмосфери. 

Це може вказувати на те, що працівники незадоволені умовами праці, корпоративною культурою або ставленням керівництва, що змушує їх шукати кращі можливості в інших місцях. 

  • Фізичне середовище

Робоче місце може багато розповісти про культуру та атмосферу в компанії. Під час візиту до офісу зверніть увагу на стиль спілкування між співробітниками: чи відкриті вони, дружелюбні, чи, можливо, існує напруженість або ізоляція між колегами. Це може дати зрозуміти, наскільки здорові взаємини в колективі.

Також важливо оцінити наявність та якість зон для відпочинку. Наявність комфортабельних, добре обладнаних просторів для релаксації свідчить про турботу компанії про добробут своїх працівників, їхнє фізичне та емоційне здоров'я. 

Короткий висновок

Визначення токсичного робочого середовища до прийняття оферу потребує уважності та ретельного аналізу різних аспектів. Звертайте увагу на найменші дрібниці, адже, як відомо, диявол криється у деталях. Пам'ятайте, що робота — це значна частина вашого життя, тому важливо, щоб вона приносила задоволення та сприяла вашому розвитку, а не ставала джерелом стресу й деморалізації.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Для чого потрібна карʼєрна стратегія або чому важливо розуміти, що тебе очікує за 5 років?

Марія Баня 27 червня 2024 17:20

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36