Що формувало IT-сферу України у 2022 році: 13 головних подій
Цей рік був складним для багатьох галузей України, проте ІТ-сфера показала стійкість і адаптивність одразу за кількома напрямами. Зокрема, наприкінці 2022 року кількість людей, які працюють у галузі інформаційних технологій України, вперше перевищила 300 тис. осіб.
Ми з командою Center42 зібрали головні, на нашу думку, події, які формували та підтримували інноваційний сектор України у 2022 році.
- Запуск «Дія. City». 8 лютого 2022 року в Україні почав працювати спеціальний правовий режим «Дія. City», який розробили для розвитку IT-галузі. Мета — створити вигідні умови для бізнесу на території України, щоб надати наявним та новим компаніям простір, можливість та додаткові гарантії для розвитку ІТ-бізнесу.
- Google через свій фонд підтримки України виділив понад $5 млн для підтримки 58 українських стартапів. Кожна з компаній отримала equity-free фінансування розміром від $50 до $100 тис.
- Компанія Meta виділила $1,5 млн на рекламні кампанії для 1000 українських підприємців у Facebook та Instagram.
Підписуйтеся на наші соцмережі
- Європейська комісія започаткувала програму підтримки українських стартапів вартістю 20 млн євро, яка в умовах агресії росії має підтримати новаторів, дослідників та інноваційний малий бізнес в Україні. Нова ініціатива дозволить підтримати принаймні 200 українських високотехнологічних стартапів на суму до 60 тис. євро для кожної компанії.
- Американський ff Venture Capital (ffVC) запустив спеціальний венчурний фонд під назвою Blue & Yellow Heritage Fund, який буде інвестувати в українські стартапи. Розмір фонду — $50 млн.
- Україна знову увійшла до топ-50 найбільш розвинених стартап-екосистем світу у рейтингу StartupBlink. Війна вплинула на наші позиції цього року, але не змогла кардинально змінити успішну траєкторію розвитку стартап-галузі України в останні роки.
- Верховна Рада ухвалила закон про е-резидентство, що дозволить іноземцям легко відкривати бізнес в Україні та сплачувати податки. Очікуємо ще більше інноваційних компаній, зареєстрованих в Україні.
- Україна увійшла до топ-20 країн за рівнем розвитку екосистеми даних, згідно з рейтингом міжнародного дослідження Global Data Barometer. Global Data Barometer — міжнародне дослідження, що оцінює стан розвитку сфери даних для розв'язання суспільних проблем у 109 країнах. Фінансує проєкт канадський центр досліджень міжнародного розвитку. Global Data Barometer — це проєкт D4D.net та ILDA.
- Журнал Time зарахував український стартап Esper Bionics до списку 200 найкращих винаходів за 2022 рік. Стартап розробляє протези для кінцівок, а основним готовим продуктом компанії є розумна роборука Esper Hand.
- Міністерство цифрової трансформації запустило проєкт IT Generation. У межах проєкту таланти з будь-якого куточка України зможуть безоплатно отримати професію у сфері IT. Загалом держава планувала витратити 1,8 млрд грн на перенавчання 60 тис. українців на ІТ-спеціальності. Проте пілотний проєкт з навчання 3 тис. людей фінансуватимуть коштом міжнародного донора — однієї з найбільших криптобірж світу Binance. За словами представників компанії, на гранти виділять $1 млн.
- Міністерство цифрової трансформації та UNITED24 розпочали проєкт «Армія дронів». Програма передбачає системну закупівлю дронів, їхній ремонт та оперативну заміну, а також курс навчання пілотів. У межах програми «Армія дронів» для українських захисників законтрактували 1033 безпілотники на майже 2 млрд грн.
- Корпорація Microsoft розширює підтримку України до кінця 2023 року та надасть технологічну допомогу на $100 млн. Завдяки технічній допомозі державні установи, критична інфраструктура та інші сектори в Україні продовжать безоплатно використовувати цифрову інфраструктуру та працювати у хмарі Microsoft.
- Український стартап BetterMe переміг у категорії Hottest Health Tech Startup на міжнародному конкурсі The Europas Tech Startup Awards, заснованому Майком Бутчером, головним редактором Tech Crunch. Застосунок має понад 100 млн завантажень у всьому світі.
Окрім того, у 2022 році українські стартапи та ІТ-компанії презентували себе на відомих міжнародних конференціях у різних частинах світу, піднімали інвестиції та наймали працівників в Україні та за кордоном. Зокрема, великий окремий стенд України був представлений на найбільшій стартап-конференції Європи Web Summit 2022.
Підсумовуючи, можна впевнено сказати, що IT-галузь змогла не лише утриматись, а й зрости, незважаючи на війну. Тож після воєнної перемоги на нас очікують ще більш упевнені перемоги на ринку IT, стартапів та інновацій.
А ми будемо цьому активно сприяти.