Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Юлія Даниленко
Юлія Даниленко головна редакторка SPEKA
1 лютого 2022 10 хвилин читання

Від Ш до І: що таке штучний інтелект та як він трансформує світ

Напередодні виходу першого лістингу 100 українських ШІ-компаній пояснюємо головні поняття та цифри про штучний інтелект. 

Штучний інтелект (ШІ) — це здатність машин симулювати розум та імітувати людські когнітивні здібності. Тобто збирати й адаптувати зовнішні дані, а на їх основі навчатися ухвалювати рішення та робити висновки, як могла би людина. 

Поняття штучного інтелекту нерозривно пов'язане з рядом термінів: 

Big data: щоб навчатися та розвиватися, ШІ потребує колосальних обсягів даних. 

Machine learning, або машинне навчання, — підгалузь ШІ, яка тренує машини самостійно виконувати завдання на основі отриманих даних, а не просто діяти згідно з інструкціями. 

Deep learning, або глибинне навчання, — підрозділ машинного навчання, який за допомогою нейромереж тренує машину сприймати великі обсяги необроблених даних (текст, аудіо, відео тощо) та зважати на них. 

Natural language processing, або опрацювання природної мови, — напрям ШІ, який аналізує текстові, аудіо- та відеодані, щоб навчитися синтезувати та імітувати живе людське спілкування. 

Нейромережа — обчислювальна система, яка навчається шляхом аналізу прикладів і поступово покращує свої здібності. Нейромережа діє за принципом центральної нервової системи. 

Усі терміни, зазначені вище, потрапляють до категорії Narrow AI, або вузького/слабкого штучного інтелекту. Це категорія ШІ, де технологія обходить людину у специфічній конкретній галузі чи завданні. Голосові асистенти Alexa, Google Assistant та Siri — найбільш очевидні приклади вузького штучного інтелекту. 

До цієї категорії також потрапляють безпілотні авто, боти у ритейлі, інструменти розпізнавання обличчя, спам-фільтри і навіть пошуковий бот Google.  

Вузький штучний інтелект є ефективним лише у своїй галузі. Він досить негнучкий: якщо зміняться умови роботи, на навчання знадобляться час і серйозні ресурси. Також цей ШІ не має перспектив повної автономності від людини, тож можете не хвилюватися, що вашому Roomba колись остогидне прибирати і він задавить вас уві сні. 

А от General AI, або повний/сильний штучний інтелект, — це саме та машинна свідомість, про яку писав Азімов, знімав Кемерон і попереджали Стівен Гокінг та Ілон Маск. 

Повний ШІ дозволяє машині застосовувати отримані знання та навички у різноманітних галузях. Його архітектура та здібності більше відповідають можливостям людського розуму, а сам ШІ здатен навчатися та виконувати завдання на власний розсуд. 

Повний ШІ — наразі поняття теоретичне. Навіть для того, щоб лише зрівнятися у потужності та кількості одночасно запущених процесів із людським мозком, він потребує обчислювальної можливості у понад 1 екзафлопс — саме таку потужність, за оцінками, має людський мозок. 

Машині вперше вдалося перетнути межу в 1 екзафлопс у червні 2020 року, коли японський суперкомп'ютер Fugaku досяг 1,42 екзафлопс. Проте це пікові можливості Fugaku, а його нормальний рівень становить 442 петафлопс. 

Флопс — одиниця швидкодії комп'ютера, яка дорівнює кількості операцій з рухомою комою за секунду. 

Автори рейтингу TOP 500 наголошують, що Китай таємно працює над двома проєктами екзамасштабних комп'ютерів, але оскільки їхні дані не надавали на аналіз, тож підтвердити цю інформацію вони не змогли.  

Про амбіції створити власний екзамасштабний суперкомп'ютер Dojo говорив також Ілон Маск. Після двох років анонсів 26 жовтня 2021 року Tesla відкрила для загального доступу white paper проєкту. Виявилося, що компанія розробила лише власний чип, а фізично суперкомп'ютер досі не зібрали. Навіть після виготовлення він не буде доступний нікому за межами Tesla протягом певного часу. 

24 січня 2022 року до гонитви долучилася Meta: вона представила суперкомп'ютер AI Research SuperCluster (RSC), продуктивність якого має сягнути 5 екзафлопс. Розробку RSC мають закінчити у середині 2022 року.


Щоб стати порівнянним із людським розумом, повний ШІ повинен уміти переносити набутий досвід з однієї сфери в іншу, мати здоровий глузд, уміти співпрацювати з іншими машинами чи людьми, а також мати самоусвідомлення. 

У експертів різні думки щодо того, коли людство зможе створити повний ШІ: прогнози варіюються від 2030-го до 2050-го. Над створенням штучного інтелекту, який був би схожим на людський, працюють безліч компаній, але лідерство у цьому напрямі утримують Open AI, Google Brain, DeepMind та Facebook A.I. Research. 

  • Обдури мене, якщо зможеш. Найвідоміший спосіб — це тест Тюрінга. За умовами класичного тесту, опитувач спілкується з двома співрозмовниками — машиною та людиною. Якщо він не зможе правильно визначити, хто з них хто, отже, машина пройшла тест. 

Наразі досягти повного успіху не зміг жоден штучний інтелект. 

  • Чашка кави в оселі незнайомця. Співзасновник Apple Стів Возняк вигадав власний тест на повний ШІ: машина проходить його, якщо може зайти у будь-яке помешкання і знайти, як приготувати собі чашку кави. 
  • ШІ у Лізі плюща. Цей тест вимагає від ШІ вступити в університет і закінчити його, послуговуючись тими самими матеріалами, що й решта студентів. 
  • Забрати у людей роботу. Цей тест вимагає від ШІ здатності виконувати будь-яку базову роботу, на яку здатна людина. 

Питання відкрите. Про ризики створення автономного штучного інтелекту багато говорили фізик Стівен Гокінг, засновник Tesla Ілон Маск та інші науковці та експерти у цій галузі.

Тож перед тим, як з'явиться повний ШІ, людство має вирішити, як його регулювати.

Відповідні настанови вже мають понад 30 країн, найбільш відомі — у США та ЄС. У вересні 2021 року Китай також назвав власні етичні принципи щодо штучного інтелекту. 

У 2016 році Amazon, Facebook, Google, DeepMind, Microsoft та IBM заснували коаліцію відповідального використання штучного інтелекту Partnership on AI, до складу якої входять 95 компаній. У 2020-му коаліція створила Базу даних інцидентів, що сталися через провину ШІ.


«За 15 років ШІ матиме технічну змогу замінити 40-50% робочих місць у США»
Лі Кайфу
Лі Кайфу "AI Superpowers: China, Silicon Valley, and the NewWorld Order"

Глобальний ринок штучного інтелекту у 2020 році становив $62,35 млрд та, за прогнозами, має сягнути $360,36 млрд у 2028-му. McKinsey Global Institute очікує, що до 2030 року внесок ШІ у глобальну економіку може становити  $13 трлн.

Тільки за два перші квартали 2021 року глобальні інвестиції у ШІ-стартапи сягнули $38 млрд порівняно із $670 млн за весь 2011 рік. 

Компанія IBM, найбільший власник патентів на ШІ-технології, у 2020 році володіла 5,538 патентними сімействами у галузі ШІ та машинного навчання. У її найближчих конкурентів, Samsung та Microsoft, було 5,500 та 5,052 активних патентних сімейств. 

У 2020 році 50% опитаних McKinsey компаній наголосили, що впровадили ШІ-технології у принаймні одному напрямі свого бізнесу. З них дві третини відзвітували про зростання прибутків і майже половина — про скорочення витрат. Accenture запевняє, що застосування ШІ-технологій може підвищити продуктивність бізнесу на 40%. 

$62,35 млрд
ринок ШІ у 2020 році
$341,8 млрд
глобальний дохід від ШІ у 2021
$38 млрд
глобальні інвестиції у ШІ-стартапи1&2Q 2021 року
9,3%
зростання приватних інвестицій у ШІ за 2020 рік
687%
так зросла кількість IPO, DL та SPAC за перші півроку 2021
136 ШI-стартапів
стали єдинорогами за перше півріччя 2021 року
$15,7 трлн
прогноз внеску ШІ у світовий ВВП до 2030-го
30+ країн
вже мають офіційну стратегію розвитку ШІ
  • GAFAM (Google, Apple, Facebook, Amazon and Microsoft)
  • BAT (Baidu, Alibaba, and Tencent)
  • IBM 
  • Intel та Nvidia

У 2019 році Center for Data Innovation проаналізував потужності США, Китаю та ЄС щодо штучного інтелекту за шістьма категоріями: таланти, дослідження, розробка, обладнання, впровадження та дані. США стали лідером у чотирьох категоріях та отримали 44,2 бала зі 100 можливих, Китай — у двох (32,3 бала). 

У 2021 році ITIF провів повторне оцінювання за тими самими метриками. США отримали 44,6 бала, Китай — 32,0, ЄС — 23,3. 

Китай активно наздоганяє США у розвитку ШІ: якщо у 2017 році розрив між країнами у секторі становив 11 разів, то вже у 2019-му скоротився до шести. Навіть колишній директор Пентагону з програмного забезпечення Ніколя Шайлан публічно скаржився, що Китай виграє перегони за лідерство у сфері.

Саме цього прагне керівництво Китаю: восени 2021 року держава оголосила про плани стати лідером у галузі ШІ до 2030-го. Китай має достатньо ресурсів для досягнення мети: одну з найсильніших економік у світі, величезні обсяги даних (населення КНР — 1,4 млрд людей), проривні технології і можливість сфокусувати ці ресурси на поставленій меті. 

Китай поки що не потрапляє до десятки лідерів з готовності держав до впровадження ШІ у жодному з авторитетних (західних) рейтингів. Бали він втрачає лише за «недосконале регулювання», тому незабаром Китай з 19-20 позиції у цих рейтингах зможе переміститися на перші сходинки. 

ШІ настільки глибоко увійшов у повсякденне життя людства, що іноді ми його навіть не помічаємо. Компанія CB Insigthts щороку складає список найкращих ШІ-компаній. Це дослідження прекрасно демонструє, що ШІ трансформує майже кожен аспект цивілізації. 

Machine learning, NLP, deep learning та інші ШІ-технології міцно увійшли у життя людей на всіх рівнях — від голосових помічників до керованого алгоритмами синтезу стовбурових клітин. І це далеко не межа того, як вони можуть змінити розвиток людської цивілізації. 

Тайванський інвестор та один із провідних експертів щодо ШІ Лі Кайфу назвав шість трендів, які визначатимуть розвиток галузі штучного інтелекту в наступні 20 років:

◼️ШІ спонукає до інновацій у розумних та автоматизованих бізнесах.

◼️Пришвидшує виникнення транспорту майбутнього завдяки розумним містам та інтернету речей. 

◼️ШІ та цифровізація змінять стан системи охорони здоров'я та добробут людей.

◼️Роботи наближають еру автоматизації та розумного виробництва.

◼️Енергетика та агросфера будуть залежати від промислового виробництва, а не природних ресурсів. 

◼️Вартість матеріалів, енергії та виробництва значно зменшиться і настане «доба процвітання».

Джерела: Artificial Intelligence Index Report 2021, McKinsey Global Institute, Nature Index, VentureBeat, Accenture, IDC, Statista

0
Прокоментувати
Інші матеріали

100 компаній, які розвивають штучний інтелект в Україні

Юлія Даниленко 30 травня 2024 19:00

Meta представила нейромережу Make-A-Video, яка генерує відео за текстовим описом

Вадим Добровольський 4 години тому

Програмування та креативність. У які галузі залучатимуть штучний інтелект і чи варто його боятися

Наталія Миронова 28 вересня 2022 16:10

IT-холдинг Roosh купив за шестизначну суму частку в українському стартапі Neurons Lab

Вадим Добровольський 27 вересня 2022 13:38

На Steam уперше з'явилася компʼютерна гра, створена штучним інтелектом

Вадим Добровольський 22 вересня 2022 18:10