Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Компанія Palantir збирає приватні дані та співпрацює з американським урядом: у чому проблема

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
9 лютого 2023 4 хвилин читання

Palantir — американська компанія з розробки програмного забезпечення, яка аналізує дані. Зараз вона активно ділиться ними із ЗСУ та допомагає ідентифікувати техніку. А впродовж 20 років існування основним її замовником був американський уряд. Тому попри збитки, Palantir має інший актив — персональні дані. Й використовує їх не завжди морально. 

Як Palantir використовує персональні дані 

Засновники Palantir Пітер Тілль та Алекс Карп бачать компанію як «місієорієнтовану», яка допомагає урядам боротись з тероризмом, знаходити злочинців, а хедж-фондам оцінювати ризики. І все це завдяки обробці даних. 

Сама назва Palantir — це посилання до Джона Толкіна: у його легендарію так називаються видющі камені, за допомогою яких можна було спостерігати, що відбувається в одному місці сьогодні чи у минулому, а також поговорити з співрозмовником на відстані. 

Компанія майже 20 років не отримує прибутку, але отримує інший цінний актив — дані. Співпраця з урядом дає доступ до персональної інформації: номерів телефонів, адрес електронної пошти, фінансових транзакцій, соцмереж тощо. 

І Palantir вже встиг використати їх не зовсім морально. Коли Трамп проводив політику нульової толерантності, згідно з якою неповнолітніх дітей примусово забирали у батьків, які нелегально перетнули кордон, Palantir допомагав американським прикордонникам. Зокрема надав у користування систему, яка збирає конфіденційні відомості про людей: біографію, особисті зв'язки, маршрути подорожей, імміграційні записи. А ще відбитки пальців, шрами, татуювання та інші фізичні ознаки.

Крім цього, компанія надавала поліцейським Нового Орлеану свою систему, яка допомагає знаходити потенційних злочинців та жертв. Palantir передав ПЗ безкоштовно, але потім використав цю співпрацю для отримання великих контрактів з іншими американськими містами. А ще пізніше продавав іноземним урядам. Щоб придбати ПЗ Palantir, Данії довелося навіть прийняти виняток з правил захисту даних Європейського Союзу.

Боротьба з «глобальним тероризмом» та розробки для армії від Palantir

Palantir мав тривалий конфлікт з іншими компаніями Кремнієвої долини. Алекс Карп критикував компанії за співпрацю з Китаєм та пасивність у боротьбі з «глобальним тероризмом». 

Конфлікт загострився через проєкт Пентагону Project Maven, який досліджував використання штучного інтелекту для ідентифікації цілей. Старт проєкту спричинив величезний скандал у 2017 році. Ідея полягала в тому, щоб написати алгоритми, які могли б розпізнавати, скажімо, російський танк Т-72 на зображеннях безпілотників. Спочатку цю роботу мав виконувати Google, але тисячі його інженерів виступали проти написання алгоритмів націлювання, тож компанії довелося вийти з програми.

Натомість співпраця Palantir та Пентагону лише поглибилась у 2018 році, коли американський генерал Марк А. Міллі став головою Об'єднаного комітету начальників штабів. Міллі був розчарований застарілою системою даних, через яку було важко збирати інформацію про те, які підрозділи готові до бою. Армія, як і багато державних установ, мала занадто багато окремих сховищ інформації.

Palantir працював над програмою Army Vantage. За її допомогою можна миттєво побачити, які підрозділи готові, якими навичками та досвідом володіють солдати цих підрозділів, яка зброя та боєприпаси доступні. Колись для розв'язання таких логістичних проблем були потрібні тижні. 

Знімок екрана годин польоту та бюджетних ресурсів для підрозділу FORSCOM у Army Vantage (підрозділ та дані умовні). Знімок екрана годин польоту та бюджетних ресурсів для підрозділу FORSCOM у Army Vantage (підрозділ та дані умовні).

Зараз Карп отримав доволі переконливі аргументи перед опонентами: «Кремнієва долина кричить на нас понад десять років та не зробила світ менш небезпечним. Ми створили програмні продукти, які зробили Америку та її союзників сильнішими, і ми пишаємося цим»

Також, схоже з початком російсько-української війни американські техкомпанії більш охоче співпрацюють з урядом. 

«Після російського вторгнення ми бачимо більше єдності у техсекторі, бачимо, що багато хто готовий працювати з урядом. Не лише божевільний Palantir та його вгашений директор»
Алекс Карп — CEO Palantir
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Google допомагає постачальникам зменшити викиди завдяки новим енергетичним проєктам

Вікторія Рудзінська 14 годин тому

Apple готується додати функції штучного інтелекту до Vision Pro

Вікторія Рудзінська 16 годин тому

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Youtube хоче отримати у лейблів ліцензії на використання музики для навчання свого ШІ

Вікторія Рудзінська 26 червня 2024 21:18

Керівник Anthropic помістив в офісі плакат із роботом, що знищує світ

Олеся Дерзська 26 червня 2024 16:01