Palantir презентував систему для управління військами за допомогою штучного інтелекту. Як це працює і що відомо про компанію.
Palantir — американська компанія-розробник програмного забезпечення для аналізу даних. Від часу заснування компанія найтісніше співпрацює з американськими спецслужбами та армією. Нещодавно компанія опублікувала відео з демонстрацію свого нового сервісу — платформи штучного інтелекту Palantir Artificial Intelligence Platform (AIP), який мав би допомагати керувати військом на полі бою.
Як працює AIP та що представив Palantir
Palantir Artificial Intelligence Platform (AIP) — це середовище для запуску для запуску великих мовних моделей, таких як GPT-4 у військових мережах.
Важливо зазначити, що Palantir не винайшов спеціальний військовий штучний інтелект або будь-який інший алгоритм, а лише пропонує інтегрувати наявні системи в контрольоване середовище.
На відео оператор використовує чат-бот, який доволі схожий за функціоналом на ChatGPT, щоб надавати команду про розвідку, оскільки помітив поблизу кордону ворожу техніку.
Чи є у системи AIP від Palantir недоліки?
Підписуйтеся на наші соцмережі
Теоретично сервіс може дуже допомогти із плануванням операцій та прорахунком типових сценаріїв, а також сильно скоротити час розгортання підрозділів.
Всю систему контролює оператор, який ставить штучному інтелекту питання, але AIP генерує власні варіанти тактики. Також не до кінця ясним залишається як компанія убезпечує алгоритми від «вигадування» зайвої інформації.
Чи розробляв раніше Palantir застосунки для військових?
У 2009 році Пентагон використовував ПЗ компанії, щоб виявляти міни та вибухівку в Іраку.
Співпраця Palantir та Пентагону поглибилась у 2018 році, коли американський генерал Марк А. Міллі став головою Об'єднаного комітету начальників штабів. Міллі був розчарований застарілою системою даних, через яку було важко збирати інформацію про те, які підрозділи готові до бою. Тому Palantir працював над програмою Army Vantage. За її допомогою можна миттєво побачити, які підрозділи готові, якими навичками та досвідом володіють солдати, яка зброя та боєприпаси доступні. Колись для розв'язання таких логістичних проблем були потрібні тижні.
Чи користуються українські військові розробками Palantir?
У червні 2022 р. співзасновник та СЕО Palantir Алекс Карп відвідав Україну та особисто зустрівся із Президентом та Міністром цифрової трансформації. Компанія має офіс в Україні та ділиться із ЗСУ своїми розробками.
Palantir не деталізує інформацію про свої технології, але відомо, що він надає свої продукти Palantir Edge AI та MetaConstellation. Це моделі комп’ютерного зору, які координуються з супутниковими даними. Супутники можуть збирати зображення цікавих територій, а моделі комп'ютерного зору, розгорнуті за допомогою Palantir AI Inference Platform, можуть шукати ключові об'єкти, як-от транспортні засоби, людей чи кораблі. Коли об'єкт знайдений, камера та платформа рухаються разом із ним.
Журналіст The Washington Post Девід Ігнатіус розповідає, що система, яку має ЗСУ, використовує обмежений набір датчиків та інструментів штучного інтелекту, а деякі з них розроблені в Україні. Дані, які обробляє Palantir дуже різноманітні — від традиційних оптичних зображень до радарів із синтетичною апертурою та теплових зображень, які можуть виявляти артилерійський або ракетний вогонь. Солдати в бою можуть використовувати планшети, щоб отримати додаткові відомості.
За словами міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова, ці відомості були особливо корисними під час звільнення Херсонської, Харківської та Київської областей. Також Алекс Карп заявляв, що система Palantir відповідає за більшість наведень на цілі у бойових діях російсько-української війни.
За що критикують компанію Palantir?
Засновники Palantir Пітер Тілль та Алекс Карп бачать компанію як «місієорієнтовану», яка допомагає урядам боротись з тероризмом та знаходити злочинців за допомогою даних. Простіше кажучи відстоює інтереси західного світу.
І Palantir вже встиг використати їх не зовсім морально. Коли Трамп проводив політику нульової толерантності, згідно з якою неповнолітніх дітей примусово забирали у батьків, які нелегально перетнули кордон, Palantir допомагав американським прикордонникам. Зокрема надав у користування систему, яка збирає конфіденційні відомості про людей: біографію, особисті зв'язки, маршрути подорожей, імміграційні записи. А ще відбитки пальців, шрами, татуювання та інші фізичні ознаки.
Крім цього, компанія надавала поліцейським Нового Орлеану свою систему, яка допомагає знаходити потенційних злочинців та жертв. Palantir передав ПЗ безкоштовно, але потім використав цю співпрацю для отримання великих контрактів з іншими американськими містами. А ще пізніше продавав іноземним урядам. Щоб придбати ПЗ Palantir, Данії довелося навіть прийняти виняток з правил захисту даних Європейського Союзу.