Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вищі зарплати, песимістичні очікування та 10% на ЗСУ. Що відбувається в українському ІТ

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
14 грудня 2023 7 хвилин читання

Львівський IT Кластер оприлюднив дані свого дослідження IT-індустрії України за 2023 рік. SPEKA публікує головні результати. 

Зарплати в IT, кількість вакансій та прогнози: головне з IT Research Ukraine Зарплати в IT, кількість вакансій та прогнози: головне з IT Research Ukraine

Оборот галузі, економічний ефект та скільки податків сплатили — IT у цифрах 

В Україні налічують 307 тис. айтівців. Зараз у країні перебуває приблизно 242 тис. працівників. Кількість IT-фахівців зросла на 7,9% у порівнянні з минулим роком. Частка тих, хто не перебуває в Україні, зросла на 20%. 

Індустрія налічує 2150 активних компаній, тобто таких, що мають штат, сплачували податки та присутні на ринку праці. Щодо гендерного балансу, то серед технічних працівників кожна п’ята жінка, а 80% чоловіків. Серед топменеджменту частка жінок зросла до 29% (+4% за 2023 рік).

Кількість IT-фахівців та компаній в Україні. Джерело (тут і надалі): IT Research Ukraine від Львівського IT Кластеру  Кількість IT-фахівців та компаній в Україні. Джерело (тут і надалі): IT Research Ukraine від Львівського IT Кластеру 

Загальний економічний ефект від IT-галузі дорівнює $12,74 млрд та створює у середньому ще 1,7 робочого місця, окрім наймання IT-фахівця. Безпосередньо індустрія продукує послуг дещо менше: у 2022 році оборот галузі становив $7,96 млрд, а, за прогнозами, у 2023 році буде $8 млрд. Тобто цей рік продемонструє дуже незначне зростання. 

Економічний ефект IT-галузі Економічний ефект IT-галузі

На індустрію припадає приблизно 4,9% ВВП України, галузь сплатила $585 млн податків

Яким був рік для IT-фахівців 

44,1% фахівців кажуть, що компанія пропонує їм усе необхідне для роботи. Серед основних чинників, які могли б додатково мотивувати працівників, айтівці називають цікаві проєкти, розвинуте корпоративне управління та збіг цінностей. Майже половина мала доволі серйозні зміни у роботі цього року (перехід на інший проєкт, зміна місця роботи чи позиції). 

Основні зміни у роботі IT-спеціалістів у 2023 році Основні зміни у роботі IT-спеціалістів у 2023 році

З опитаних 42% вважають свою зарплату достатньою, а 54% переглядали її цього року. Більшість (51%) айтівців залучена до роботи у сервісних компаніях. Ще 30% працюють у продуктових компаніях, а 2% у стартапах. Понад 83% мають посади рівня middle, senior, lead. Найпопулярніша професія — software developer specialist (46,4%).

Безробітними натепер є 6% айтівців, а третина зайнятих боїться втратити роботу. 

Зарплати айтівців у 2023 році

Середня медіанна зарплата IT-фахівця у 2022 році становить $2630. Вона зросла на $270 щодо минулого року. Є значна різниця в оплаті технічних та нетехнічних працівників. У перших медіана $4217, тоді як у менеджерських, маркетингових та інших фахівців медіана становить $2312. До можливого зниження зарплат найбільш готові менеджери вищої ланки. 

Також опитані зазначають, що зросли і їхні витрати. У 2023 році таких оцінок 72,9%, а у 2022-му — 62%. Найбільше заробленого айтівці витрачають на базові потреби.

Також понад 80% айтівців заощаджують, для чого вони відкладають чверть доходу. 

Варто наголосити, що 93,6% усієї спільноти частину свого бюджету спрямовують на благодійність. Це на 4,6% більше, ніж торік. У середньому донатять $264 — це десята частина доходу.

Як змінилася географія IT-послуг 

Найбільше компаній зареєстровано та працівників проживає на півночі країни (Київська, Чернігівська, Сумська та Житомирська області). Ще чверть — на заході країни.

Київський хаб генерує $3,3 млрд обороту галузі (41,5%). Хоча його продуктивність дещо знизилася (-17,5%) у порівнянні з 2021 роком. Це пов’язано з частковою міграцією фахівців на захід та за кордон.

Найгірша ситуація у Харківського хабу: падіння на 81,4% ($242 млн проти 1,3 млрд до повномасштабного вторгнення). Водночас за результатами сплачених податків у місцеві бюджети, реєстрацію ІТ-спеціалісти зі східних областей не змінили. Відтак надходження єдиного податку у 2022 році в області зросли та залишаються у 2023-му.

Чи зростають IT-компанії під час війни

У 74% компаній дохід не змінився або зріс. Майже абсолютна більшість (92%) підтримує проєкти з допомоги Збройним силам. 

Понад половина опитаних HR (56%) зазначають, що наймають фахівців рівня junior, але у більшості компаній попит на нові кадри знизився. Також понад половина компаній переводили працівників у резерв.  

Питання щодо компенсацій компанії переважно вирішують в індивідуальному порядку (69%). Хоча 17% компаній заморожували планове підвищення зарплат за останні пів року. 

Щодо підтримки мобілізованих, то такі заходи переважно діляться на три типи: 

  • виплата фіксованої допомоги щомісяця (зазвичай $1000);
  • виплата всієї зарплати;
  • виплата частини зарплати;

Половина компаній проводять виплати до повернення зі служби. Загалом у компаніях переважно залучено до військової служби менш як 5% персоналу.

Підтримка мобілізованих працівників IT-компаніями Підтримка мобілізованих працівників IT-компаніями

Нові офіси також не планують відкривати абсолютна більшість керівників компаній. Лише 8% розглядають таку можливість.

Міграційні настрої айтівців

Майже 60% хочуть жити в Україні (+2,5% у порівнянні з попереднім роком), а ще 8% налаштовані покинути країну

У кластері прогнозують, що орієнтовно 9-11 тис. фахівців можуть виїхати за кордон цього року. Основні чинники, які впливають на рішення залишитись в країні — лібералізація економіки, західні замовники продовжують контракти, отримання роботи в Україні. Головні негативні чинники — втрата роботи чи житла та загальна мобілізація. 

Міграційні настрої IT-спеціалістів Міграційні настрої IT-спеціалістів

На основі опитувань у кластері спрогнозували два сценарії міграції у наступному році. 

За позитивного сценарію за кордон намагатимуться виїхати 22 тис. фахівців, за негативного — 78 тис. 

Економічні очікування та прогнози учасників ринку 

Лише 35% представників індустрії мають позитивні очікування щодо розвитку галузі. Це суттєво песимістичніша оцінка — у 2022 році таких було 64%. 

Натомість очікування керівників фірм стримано оптимістичні у короткотерміновій перспективі, але у майбутньому прогнозують позитивні зміни. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 20 годин тому

Як змінились зарплати в українському IT з початку 2024

Олеся Дерзська 22 години тому

Призовий фонд $100 тисяч: в Україні відбувся перший ETHKyiv хакатон

Ростислав Бортман 22 години тому

Як збільшити продуктивність команди розробників. Якісна мотивація в 2024 році

Даніелла Шихабутдінова 22 години тому

Meta може блокувати у Facebook новинний контент з Австралії

Олеся Дерзська 28 червня 2024 18:31