Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Іван Алцибєєв про етичний ШІ та метаверс, співкерівництво у Reface та зміну стратегії

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
30 квітня 2023 12 хвилин читання

Шалений успіх GTA Online пояснюється зокрема можливістю персоналізувати персонажа і зробити його схожим на себе. Але якщо з’явиться технологія, що дасть змогу повністю відтворити вашу зовнішність у грі за допомогою кількох фото? Команда Reface вже над цим працює. 

Спів-CEO Reface Іван Алцибєєв Спів-CEO Reface Іван Алцибєєв

Іван Алцибєєв чотири роки працював Chief product owner в IT-компанії Reface, що відома насамперед завдяки своєму застосунку для заміни облич. Але тепер мета Reface — відійти від наявного позиціювання і здобути собі імʼя компанії, яка створює різноманітні сервіси на базі генеративного ШІ. 

Нова стратегія потребувала змін у керівництві, тож у березні Алцибєєв став спів-CEO Reface разом з екс-COO компанії Антоном Воловиком. 

SPEKA поговорила з Іваном Алцибєєвим про бізнес-стратегію Reface, нові способи використання штучного інтелекту та плани на новій посаді.

Як ухвалюєте рішення, особливо коли у вас відрізняються бачення ситуації?

Для нашої нової стратегії оптимальним стилем керівництва буде співпраця діаметрально протилежних людей і майндсетів. Моя сильна сторона — розуміння, як технологію перетворити на продукт та бренд. Антон має системніший досвід: він закінчив  школу бізнесу в Гарварді, працював у великій консультаційній компанії у Лондоні, тому краще бачить розвиток компанії та її місце на ринку. 

Рішення на рівні компанії ухвалює рада директорів, яка затверджує стратегію раз на рік. Інші рішення за замовчуванням ми маємо погодити удвох з Антоном, але у нас є певні зони, де у когось більша експертиза. Здається, це працює, хоча такий підхід теж певного роду гіпотеза, яку ми перевіряємо. 

Великі відомі продукти, як-от Reface та Revive, окуповують компанію, ми інвестуємо ці гроші у нові продукти та технології. Однією рукою ми будуємо великий бізнес, а іншою експериментуємо, тестуємо гіпотези та народжуємо щось, чого не існувало раніше. 

Як спів-CEO ділять обовʼязки у Reface Як спів-CEO ділять обовʼязки у Reface

З чим працюєте в Reface зараз?  

  • Флагманський застосунок Reface. 
  • Проєкт Revive, який дозволяє робити анімацію облич. 
  • Український соціальний застосунок Memomet. Ним перевіряли гіпотезу про меми, як їх можна робити за допомогою ML. 
  • У розробленні великий технічний проєкт Metahead. Ця технологія з кількох фото створює 3D-модель вашої голови, яку можна використовувати у відеогрі або метаверсі. 

Наша головна мета цього року — запустити ще три-чотири нові продукти. Ймовірно це будуть три застосунки і один вебінструмент. Ми розуміємо, що не всі продукти будуть успішними, це нормально. Із деякими буде Soft Lunch — непублічний анонс, де ми дивимось на перші метрики та виправляємо неточності. Та було з Reface перші пів року, поки він не став супервідомим. 

А яких саме сфер стосуватимуться нові продукти Reface?

Ми віримо, що кожна людина може створювати цікавий контент за допомогою штучного інтелекту. Наша ідея — зробити так, щоб створювати контент було швидше, легше і щоб він викликав емоції. Так було з Reface.  У цьому форматі ми дивимося на створення нових продуктів. 

  • Один із майбутніх продуктів — про стилізацію фото і відео за допомогою штучного інтелекту. Ти можеш закинути файл, вибрати стилістику й отримати вау-ефект. 
  • Другий продукт стосуватиметься індустрії моди. Як можна переосмислити моду за допомогою штучного інтелекту. 
  • Третій — дещо відрізнятиметься архітектурою. Раніше ми робили лише мобільні застосунки, а це буде вебплатформа. 

Ви сказали, що один з ваших продуктів буде стилізувати фотографії. Це мені нагадує ідею російського Lensa AI,  який останнім часом був доволі популярним. Чи вважаєте ви, що цей тренд на стилізовані фото, адаптовані за допомогою штучного інтелекту, триватиме?

Lensa — це редактор фотографій. Він існував давно, просто в листопаді минулого року вони додали інструмент «Magic Аватари». Наскільки нам відомо, під капотом у нього дві технології Stable Diffusion і DreamBooth, і жодна з них не була розроблена Lensa. 

Ми саме тоді розробляли такий інструмент у межах Reface, просто вони запустилися раніше. 

Ми бачимо, що генеративні аватари популярні, людям цікаво дивитися на себе у різних контекстах, бо це неможливо було зробити раніше. Можна поставити на аватарку або скинути друзям. Тому тренд на генеративні аватари триватиме. Нам здається, що завжди буде з’являтися технологія, яка викликатиме вау-ефект.

Штучний інтелект розвивається семимильними кроками, тому можливість створення класних масмаркетних продуктів завжди буде. Питання лише в тому, як розробляти ці технології або як комбінувати вже наявні. 

Ми себе не порівнюємо з Lensa. Так, ми на тому самому полі гравців, але там є багато інших компаній. Ринок ШІ для модифікування фото і відео швидко розвивається.

Нам здається, що завжди буде з’являтися технологія, яка викликатиме вау-ефект Нам здається, що завжди буде з’являтися технологія, яка викликатиме вау-ефект

Як у подібних проєктах забезпечити легальні тренувальні дані?

Є пропрієтарні технології — те, що ми розробили самостійно, наприклад, технологія face swap для Reface. Ми тренували цю нейронну мережу і переконалися, що отримали дані повністю легально і ми це гарантуємо. 

Ми не використовуємо для тренування дані користувачів. Більшість людей думає, що ми натреновували модель на їхніх даних. Ні, ми цього не робили, усі моделі створені повністю легально. 

Але коли ми використовуємо технологію, яку створив хтось інший, наприклад, компанія Stability AI, яка зробила Stable Diffusion, то ми не знаємо, як саме вона збирала дані для своїх алгоритмів. І аватари від Lensa, і мільйони інших застосунків робляться «згори» Stable Diffusionon. 

Коли ми даємо якусь технологію, то гарантуємо безпеку і легальність. І ми сподіваємось, що у інших компаній також є соціальна відповідальність. 

Ми бачимо темпи розвитку ШІ. Чи складніше вам стало знаходити фахівців та працювати, коли мало не всі компанії намагаються зайти на цей ринок?

Стало і легше, і складніше з кількох причин. Найкращих фахівців знайти завжди складно, бо їх небагато, а за них конкурують і українські, і міжнародні компанії. Вони коштують  багато і хочуть робити круті проєкти. 

Попит збільшився, але багато людей приходить в індустрію, тому є певний баланс. 

Знайти співробітників зараз простіше, ніж коли тебе ніхто не знає і ти маленький стартап. Зараз компанія може показати, що робить, і тут вже працює багато класних людей. Ми думаємо, що у нас хочуть працювати спеціалісти з ШІ, яким резонує створення застосунків із генерації контенту. 

У технологічному аспекті ринок змінився. Коли ми починали, то для того, щоб зробити щось проривне, треба було самим розробити цю технологію. Зараз є багато рішень open-sourse, якими можна користуватися. Можна по API під’єднати до своїх продуктів ChatGPT або Stable diffusion. Це популярні нейромережі, а ще є сотні менш відомих. 

Раніше було важливіше зробити технологічний прорив. Зараз важливіше розуміти, як поєднати вже наявні технології. Ми комбінуємо наші власні розробки в ML з наявними відкритими технологіями.

Немає сенсу з нуля розробляти Stable difussion, бо це складно, довго і дорого.

Але є сенс додати щось до неї, щоб отримати конкурентну перевагу, наприклад, кращий юзкейс чи спосіб редагування контенту. 

Ілон Маск та багато інших представників індустрії кажуть не тренувати більш потужні моделі. Наскільки виправданою є заборона на розвиток ШІ? Якщо ні, як ми можемо гарантувати безпеку? 

Це був відкритий лист із закликом зупинитися на пів року. Я не розумію чому, бо вони не пояснили, в чому саме небезпека ШІ. Мені, мабуть, бракує уявлення чи контексту, щоб зрозуміти, що найгіршого може статися. 

Виглядає трохи непослідовним, коли чимало компаній, в які, до речі, інвестував Маск, максимально розвивали технології генеративного штучного інтелекту, а тепер кажуть «давайте зупинимось». Що змінилося? Що такого ви побачили, що стало для вас неочікуваним?

Наскільки я розумію, той факт, що деякі згенеровані фото/тексти неможливо відрізнити від створених людиною. 

Але вони свідомо до цього йшли, ставили таку мету. Тож де були всі ці розумні люди, коли моделі розробляли? Як на мене, це непослідовність у стратегії. Я технооптиміст і вважаю, що загроза може бути, але позитивний ефект значно більший та важливіший. Питання  лише у тому, як використовувати технології. Від великих компаній, держав і усіх нас залежить, чи зможемо ми використати ШІ на благо у світі.

Коли з’явився автомобіль, усі кричали, що мільйони людей, які керували каретами, втратять роботу і це буде катастрофа. Нічого такого не відбулося, ці люди просто почали займатися іншими справами. Те саме з індустріальною революцією. 

Зараз теж відбувається революція, і її вже не можна зупинити. 

Поговорімо про бізнес-складову. Як вам вдається підтримувати сталий інтерес та монетизацію у продуктах?

Компанія прибуткова. Наразі нам не потрібне зовнішнє фінансування, ми розвиваємося на гроші, які самостійно заробляємо. Триває рецесія, технологічні гіганти звільняють десятки тисяч працівників. Торік Reface, перебуваючи у важчих умовах, не скорочував працівників. Під час повномасштабної війни ми мали змогу підтримувати фінансово нашу команду, і це для нас серед найголовніших досягнень минулого року. 

Триває рецесія, технологічні гіганти звільняють десятки тисяч працівників. Торік Reface, перебуваючи у важчих умовах, не скорочував працівників Триває рецесія, технологічні гіганти звільняють десятки тисяч працівників. Торік Reface, перебуваючи у важчих умовах, не скорочував працівників
У суспільстві є упередження, що стартап — це лише про зростання, про витрати грошей інвесторів. Певний час ми теж були у цій парадигмі, але зрозуміли, що нам комфортніше, коли ми заробляємо і на цьому зростаємо.

 Навіть венчурні інвестори тепер не вимагають настільки швидкого розвитку, але наполягають на раціональнішій витраті коштів і чіткій моделі заробітку. Але зараз складніше залучати гроші. Усі хочуть бачити компанію, яка або вже заробляє або дуже скоро почне. І Reface таким став майже від початку. Це сильна сторона нашої компанії, що ми можемо розраховувати на себе, і у нас виходить. 

Застосунок Reface використовують не щодня, але його використовують для створення реакції, листівок, іншого контенту час від часу. Але завдяки маркетингу та оновленню продукту цього достатньо для того, щоб вони знаходили для себе ту цінність, за яку готові платити або дивитися рекламу.  

Ми залучаємо користувачів як платно, так і органічно, бо люди діляться контентом. Це велика заслуга маркетинг-команди, яка робить так, що наші продукти користуються популярністю, попри те що піковий хайп був два роки тому.  

Плюс ми запускаємо нові продукти на досвіді, який отримали, будуючи Reface. 

У вас в розробленні проєкт Metahead. Яке майбутнє метаверсу і чи вірите в нього як у систему, у якій буде достатня аудиторія, особливо на тлі нещодавнього згортання цієї програми у Meta?

Якщо чесно, то ми використовували ідею metaverse у нашому позиціюванні, тому що це була гаряча тема. Метаверсу у масовому впровадженні дійсно немає.  

Ми більше думаємо про ринок відеоігор. Майже всі ігри будують за допомогою рушіїв Unity та Unreal Engine. Це 3D-рушії, геймдизайнери створюють там всесвіти, персонажів.

У нашому уявленні Metahead існує для того, щоб людина могла грати собою в іграх.

Коли у нас вийде доробити цю технологію, ми плануємо інтегруватися з великими ігровими рушіями. Багато технологій отримують масове впровадження саме через ігри, це найкоротший шлях до широкої дистрибуції. А це величезна індустрія, яка за всіма прогнозами буде зростати.

Фактично metaverse — це красиво забрендована велика 3D-гра.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Google допомагає постачальникам зменшити викиди завдяки новим енергетичним проєктам

Вікторія Рудзінська 1 липня 2024 08:25

Apple готується додати функції штучного інтелекту до Vision Pro

Вікторія Рудзінська 1 липня 2024 07:04

Білл Гейтс нагадав про надмірне споживання електроенергії ШІ

Олеся Дерзська 28 червня 2024 16:07

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Youtube хоче отримати у лейблів ліцензії на використання музики для навчання свого ШІ

Вікторія Рудзінська 26 червня 2024 21:18