Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Венчурні інвестори майбутнього – хто вони? Дослідження VC Lab 2023

Кирило Мазур
Кирило Мазур CEO в Center42 Innovation Agency. Співзасновник HappyMonday.ua
22 лютого 2023 8 хвилин читання

Американський венчурний акселератор для майбутніх інвесторів VC Lab опублікував результати свого дослідження NextGen Manager Report. Компанія зібрала інформацію від 401 менеджера нових венчурних фондів з усього світу, заснованих з травня 2020 по січень 2023. Ідея дослідження – представити детальний портрет інвесторів, які за 5-10 років будуть формувати майбутнє світого ринку інвестицій в стартапи.

Ми в Center42 Innovation Agency прочитали дослідження та обрали найцікавіші тренди та інсайти, які варто знати, якщо вам цікава сфера венчурних інвестицій. Колись я проходив навчання у VC Lab і на власні очі бачив, як VC Lab формує потужний потік нових венчурних фондів по всьому світу – то ж дослідження точно варто побачити.

Топ-9 трендів ринку венчурних інвестиційних фондів

Отже, які головні тренди можна виділити з дослідження VC Lab?

1. Імпакт в топ-пріоритеті.

29,7% усіх венчурних фірм, представлених у цьому звіті, включили позитивний вплив на суспільство у свої інвестиційні тези. Найпопулярнішими виявилися сталий розвиток, чисті технології та різноманіття (diversity).

2. Різноманіття та гендерний баланс зростають, хоч і повільно.

Менеджери нового покоління походять з дедалі більш різноманітного середовища, спеціальностей та географічних регіонів, ніж це було ще 10-20 років назад. Фокус на різноманіття тепер поширюється не лише на команди фондів, а і на їхні інвестиції – так 9,8% фондів спеціально сфокусовані на інвестиції в diverse teams – наприклад, команди в яких серед засновників жінки або представники меншин.

Щодо гендерного балансу керівників фондів, варто зауважити, що вже 25% керуючих партнерів у нових венчурних фондах – жінки. Що ніби непогано. Але якщо брати фонди загалом, то 73,4% все ще мають лише чоловіків у своєму керівництві, 15,4% – лише жінок. І лише 11,2% мають змішані команди, в яких є і чоловіки, і жінки.

Дослідження VC Lab 2023 Дослідження VC Lab 2023

3. Бум нових фондів на ринках, що розвиваються.

Найбільша кількість венчурних фондів все ще були засновані в Північній Америці – це 36,1% від всіх нових компаній. За нею йде Європа з 15,3%. Ці два регіони є традиційними центрами для венчурних інвестицій.

Найбільш швидко зростаючим регіоном для нових фондів є Африка, де було створено 14,4% фірм нового покоління. Далі йде Південна Америка з показником 8,3%. На всіх ринках, що розвиваються, спостерігається значне зростання інвестицій в стартапи в споживчих технологіях, з жінками-засновниками, в сфері штучного інтелекту та машинного навчання, сонячній енергетиці та сталому розвитку. Причому в багатьох країнах новостворені фонди, за даними VC Lab, часто стають першими венчурними інвесторами в країні.

4. Ранні стадії в приорітеті для нових фондів.

Уже існуючі фонди, зазвичай, зміщують фокус на більш пізні стадії, звільняючи місце для нових фондів на ранніх стадіях. 

91,3% венчурних фірм нового покоління зосереджені на стадії Seed або раніше. 45% зосереджені на Seed, умовно найменш ризикованій з ранніх стадій. 30,1% зосереджені на найбільш ризикованій стадіі Pre-Seed. І кількість фондів тут постійно зростає. Також спостерігається швидке зростання венчурних студій, які становлять 5,4% ринку нових гравців на венчурному ринку.

5. Нішовий фокус заміщує фонди широкого профілю.

Довгий час менеджери венчурних фондів традиційно мали широкий фокус інвестицій (так звані generalists). Оскільки інновації стають дедалі складнішими, менеджерам фондів доводиться розвивати більш глибокі нішові знання про проривні технології.

Лише 19,9% нових менеджерів, опитаних у цьому дослідженні, мають універсальний фокус. В той час як 80,1% менеджерів нового покоління спеціалізуються в одній конкретній галузі або в наборі суміжних галузей. Найпопулярніший набір галузей в напрямку імпакту (позитивного впливу), включає такі ключові слова, як власне Impact (11,5%), Diversity (різноманіття – 9,8%), CleanTech (чисті технології – 4,6%), харчову промисловість (2,1%) та клімат (1,6%).

Дослідження VC Lab 2023 Дослідження VC Lab 2023

6. Лише 54% менеджерів нових фондів мали досвід венчурних інвестицій перед створенням фонду.

Якщо говорити про портрет нових менеджерів у венчурному капіталу, то 40% менеджерів фондів нового покоління раніше не працювали у венчурному бізнесі. 30,6% нових менеджерів є колишніми засновниками або генеральними директорами компаній, 14,3% – виросли з ролі професійних ангелів-інвесторів в стартапи, 7,4% – це колишні працівники корпорацій.

Це не означає, що в команді фондів не було жодних людей з досвідом венчурних інвестицій, але показує, що потрапити у венчурний бізнес можливо людям з різним досвідом.

Дослідження VC Lab 2023 Дослідження VC Lab 2023

7. $11,9 млн – середній розмір нових фондів.

У венчурному капіталі прийнято вважати, що більші мультиплікатори приносять менші фонди, оскільки легше перетворити $1 млн на $100 млн, ніж $1 млрд на $100 млрд

88% фірм нового покоління починають з менших фондів – $20 млн або менше. Лише 2,1% опитаних у дослідженні починають з фондів, розмір яких перевищує $50 млн. На додаток до більшої ймовірності отримання більшого мультиплікатора, менші фонди легше залучати і швидше розгортати, що дозволяє новим менеджерам швидше переходити до збору наступного етапу фонду з меншою кількістю невдач.

8. Мережа зв'язків дуже важлива.

Велика база контактів – супер-важлива для успіху венчурних капіталістів, оскільки саме через неї менеджери фондів (GP) знаходять інвесторів (LP, limited partners) для наповнення фонду, отримують доступ до найкращих стартапів та іншої допомоги на ринку.

Дослідження VC Lab показало наскільки великою є мережа контактів середнього менеджера нових фондів. Для прорахунку обрали Linkedin (як основний канал бізнес-спілкування в США та світі). Так 89,5% інвесторів мають понад 1000 контактів в цій соціальній мережі, а 27,2% мають понад 5000 контактів. Досить багато з опитаних мають понад 25 000 підписників, а декілька людей – понад 100 000 підписників.

Дослідження VC Lab 2023 Дослідження VC Lab 2023

9. «Після 40» – найкращий час створювати фонди.

63% опитаних менеджерів фондів виявилися старше 40 років.
Загалом же категорія менеджерів від 30 до 40 років склала 30,11%. Від 40 до 50 років – 39% . Від 50 до 65 – 22,64%.

Опитування проявило так званий «вакуум лідерства», коли співробітники венчурних фондів впираються у стелю зросту (близько 30 років) і відкривають власні венчурні фонди.

Дослідження VC Lab 2023 Дослідження VC Lab 2023

Висновки з дослідження VC Lab

Нові менеджери створюють фонди нового покоління, які змінюють традиційний склад стартап-екосистеми та ринку венчурного капіталу в усьому світі. В них більш різноманітне походження, більш гендерно-збалансований склад команди та більше фокусу на різноманіття у інвестиційних тезисах. Венчурні фонди нового покоління все частіше стартують на ринках, які традиційно залишаються поза увагою традиційного венчурного капіталу.

У результаті цих змін тип інновацій, які фінансуються, змінюється, що буде впливати на венчурні екосистеми по всьому світу. Очікується, що більше різноманіття керівників фондів створить більше фінансування для diverse teams. А більша зосередженість на імпакті (позитивному впливі) призведе до того, що більше стартапів, орієнтованих на такий вплив, отримають потрібний капітал для розвитку.

Ну і сподіваємось, що більше професійних та потужних венчурних фондів будуть відкриватися і в Україні, щоб фінансувати створення нових інноваційних бізнесів в нашій державі.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як допомогти розвивати кар'єру на навчальних платформах та в IT-компанії

Дмитро Чекалін 14 годин тому

Коли чекати на биків: головні тренди майбутнього «булрану» криптовалютної індустрії

Дмитро Присяжнюк 17 годин тому

Інвестувати $10 млн, ще $30 у планах. Ігор Перція про рекордну угоду з Trinetix та правила «іншої гри»

Юлія Даниленко 20 годин тому

Потужні DDoS-атаки та інші кіберзагрози кінця 2023 року: до чого готуватися бізнесу та як від них захищатися

Владислав Миронович 20 годин тому

Як внутрішня мотивація допоможе досягти успіху в роботі та бізнесі

Ірина Хоменко 3 жовтня 2023 16:00