Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Бізнес за свої. У яких випадках краще не залучати інвестиції в IT-стартап

SPEKA Media
23 листопада 2021 4 хвилин читання

2021 рік б'є всі рекорди за обсягом венчурних інвестицій у стартапи. Експерти визнають, що грошей на ринку нині набагато більше, ніж вдалих проєктів. Інвестори спокушають стартаперів солідними чеками та високими оцінками. Президент Європейської асоціації програмної інженерії (EASE) Владислав Савченко розповів SPEKA, у яких випадках стартапу краще обійтися власними коштами.

Пандемія спонукала зростання інвестицій у технології, а це своєю чергою збільшило інвестпривабливість ІТ-сектору, зокрема стартапів. Але не варто думати, що стартап — це стан, коли ти постійно мусиш шукати гроші. Іноді краще виїжджати на власному ресурсі. Є багато майстер-класів та порад, як пітчити свій стартап і залучати гроші. Ми ж поговоримо про те, коли чужі кошти брати не варто.

1. Немає MVP або ідея не продається

Зовнішні інвестиції можна залучати, коли ви впевнені у своїй ідеї та сама вона вже певним чином оформлена у продукт. Навіть за таких умов щось може піти не так, але шукати фінансування без мінімально життєздатного продукту навряд чи є сенс. Ви можете заперечити, що багато компаній, зокрема й резидентів Європейської асоціації програмної інженерії, залучають гроші навіть без MVP. Це справді так. Але якщо хочете обрати цей шлях, спочатку принаймні протестуйте ідею — зробіть кілька реальних продажів.

Уявімо, що ваш продукт — певна платформа для b2b, MVP якої ще тільки на горизонті. Презентуйте цю ідею трьом-п'ятьом компаніям і спробуйте продати її.. Щоб оплата дійсно зайшла на рахунок вашої компанії.

Так ви зрозумієте, що ідея продається, ринку вона цікава. Люди часто захоплюються власними ідеями і усвідомлюють, що ринку вони не потрібні, надто пізно.

2. Вам точно потрібні ангельські інвестиції?

В американських реаліях проєкт на ранній стадії можуть оцінити, скажімо, у $10 млн. Стартап бере $1 млн у «ангела», віддає йому 10% компанії — усі щасливі. Фокус — в оцінюванні компанії.

У нас ніхто так дорого проєкт не оцінить, тож доведеться віддати 40-50% і навіть більше. Стартап ризикує втратити можливість залучення подальшого фінансування. Логіка інвесторів така: «Фаундер на стадії pre-seed втратив майже половину компанії. Якщо частка компанії у власності засновника буде зменшуватися й надалі, яка ж у нього буде мотивація?».

Ми в асоціації радимо не віддавати понад 25% компанії.

Насправді багато бізнес-ідей не потребують додаткового фінансування на ранніх стадіях. Я знаю немало людей, чиї бізнес-ідеї почали приносити дохід уже на третій місяць.

3. Власний ресурс дозволяє зростати повільними темпами

Компанії варто брати фінансування під масштабування, вихід на нові ринки або на доопрацювання продукту. Скажімо, деякі продукти не потребують значних вливань у маркетинг, варто лише їх доробити — і продажі зростатимуть. Якщо не йдеться про захоплення нового ринку, а доопрацювання ідеї не дасть агресивного зростання продажів, краще обійтися власним ресурсом, навіть якщо при цьому ви будете зростати поступово. Зрештою, різке зростання для більшості компаній перетворюється на виклик.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Інвестори для МСБ в Україні. Частина 1: звідки їх узяти в умовах війни?

Дмитро Карпіловський 23 червня 2022 15:40

Засновник WhatsApp Ян Кум пожертвував Україні десятки мільйонів доларів

Олександр Кульбачний 20 червня 2022 21:00

Український AirSlate залучив $51,5 млн та став єдинорогом

Юлія Даниленко 17 червня 2022 09:15

«Вони прийшли до мене, якого чорта я повинен тікати» — засновник Dudka.Agency Іван Дудка про роботу в умовах війни

Stanislava Chornous 15 червня 2022 15:21

Netsolid Investments готовий інвестувати в українські проєкти з digital-маркетингу та IT до $1,5 млн

Ольга Кротовська 14 червня 2022 16:26