Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Бізнес за свої. У яких випадках краще не залучати інвестиції в IT-стартап

SPEKA Media
23 листопада 2021 4 хвилин читання

2021 рік б'є всі рекорди за обсягом венчурних інвестицій у стартапи. Експерти визнають, що грошей на ринку нині набагато більше, ніж вдалих проєктів. Інвестори спокушають стартаперів солідними чеками та високими оцінками. Президент Європейської асоціації програмної інженерії (EASE) Владислав Савченко розповів SPEKA, у яких випадках стартапу краще обійтися власними коштами.

Пандемія спонукала зростання інвестицій у технології, а це своєю чергою збільшило інвестпривабливість ІТ-сектору, зокрема стартапів. Але не варто думати, що стартап — це стан, коли ти постійно мусиш шукати гроші. Іноді краще виїжджати на власному ресурсі. Є багато майстер-класів та порад, як пітчити свій стартап і залучати гроші. Ми ж поговоримо про те, коли чужі кошти брати не варто.

1. Немає MVP або ідея не продається

Зовнішні інвестиції можна залучати, коли ви впевнені у своїй ідеї та сама вона вже певним чином оформлена у продукт. Навіть за таких умов щось може піти не так, але шукати фінансування без мінімально життєздатного продукту навряд чи є сенс. Ви можете заперечити, що багато компаній, зокрема й резидентів Європейської асоціації програмної інженерії, залучають гроші навіть без MVP. Це справді так. Але якщо хочете обрати цей шлях, спочатку принаймні протестуйте ідею — зробіть кілька реальних продажів.

Уявімо, що ваш продукт — певна платформа для b2b, MVP якої ще тільки на горизонті. Презентуйте цю ідею трьом-п'ятьом компаніям і спробуйте продати її.. Щоб оплата дійсно зайшла на рахунок вашої компанії.

Так ви зрозумієте, що ідея продається, ринку вона цікава. Люди часто захоплюються власними ідеями і усвідомлюють, що ринку вони не потрібні, надто пізно.

2. Вам точно потрібні ангельські інвестиції?

В американських реаліях проєкт на ранній стадії можуть оцінити, скажімо, у $10 млн. Стартап бере $1 млн у «ангела», віддає йому 10% компанії — усі щасливі. Фокус — в оцінюванні компанії.

У нас ніхто так дорого проєкт не оцінить, тож доведеться віддати 40-50% і навіть більше. Стартап ризикує втратити можливість залучення подальшого фінансування. Логіка інвесторів така: «Фаундер на стадії pre-seed втратив майже половину компанії. Якщо частка компанії у власності засновника буде зменшуватися й надалі, яка ж у нього буде мотивація?».

Ми в асоціації радимо не віддавати понад 25% компанії.

Насправді багато бізнес-ідей не потребують додаткового фінансування на ранніх стадіях. Я знаю немало людей, чиї бізнес-ідеї почали приносити дохід уже на третій місяць.

3. Власний ресурс дозволяє зростати повільними темпами

Компанії варто брати фінансування під масштабування, вихід на нові ринки або на доопрацювання продукту. Скажімо, деякі продукти не потребують значних вливань у маркетинг, варто лише їх доробити — і продажі зростатимуть. Якщо не йдеться про захоплення нового ринку, а доопрацювання ідеї не дасть агресивного зростання продажів, краще обійтися власним ресурсом, навіть якщо при цьому ви будете зростати поступово. Зрештою, різке зростання для більшості компаній перетворюється на виклик.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Їжа в режимі AR, чатбот для боротьби зі злочинцями, незвичайний 3D-друк. Українці запітчили свої стартапи інвесторам на івенті 1991 Accelerator

Христина Коновалова 13 годин тому

Перспективні стартапи та новий нетворкінг: які виклики й тенденції чекають на ІТ-ринок

Наталія Миронова 27 вересня 2022 15:41

Біржі, банки та експерименти. Якою є економіка України та світу у вересні 2022 року

Ivan Verstyuk 26 вересня 2022 13:53

Пів року війни: в якому стані економіка? Головне з дискусії «CASE Україна»

Олександр Тартачний 23 вересня 2022 10:00

Золота ера венчуру закінчилася. Що робити і куди вкладати кошти інвесторам – Financial Times

Юлія Даниленко 22 вересня 2022 16:46