Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

У світі дикого венчура: новини інвестицій, стартапів, фудтеху та цифрового здоров'я

ICLUB Global
ICLUB Global Клуб приватних інвесторів у стартапи
20 лютого 2023 8 хвилин читання

Привіт читачам. Перед вами перший оновлений дайджест новин «У світі дикого венчура» 2023 року. Що нового? Ми вирішили трохи змінити формат і як обіцяли, тепер публікуємо зведення раз на місяць (в поточному місяці за минулий). Це допоможе зібрати найважливіші події в одному матеріалі, а не розкидати на безліч частин як раніше. Самих новин стане більше, тоді як коментарі та огляд будуть лаконічними. На нашу думку, одним із недоліків попереднього формату була перенасиченість цифрами та сухою статистикою. Що ж, тепер має стати краще.

У світі дикого венчура: новини інвестицій, стартапів, фудтеку та цифрового здоров'я У світі дикого венчура: новини інвестицій, стартапів, фудтеку та цифрового здоров'я

Головні новини ринку венчурних інвестицій

 • Фінальні результати венчурних інвестицій за 2022 рік від CB Insights з урахуванням четвертого кварталу. Що нового? Інвестори уклали 36,177 угоди (-4% YoY) на $415,1 млрд (-35% YoY). Після аномального 2021 року, який у хорошому сенсі побив усі рекорди, спад був передбачуваним, що й бачимо на графіках. Кількість IPO впала на 31%, кількість нових єдинорогів – на 52%. Інвестори почали віддавати перевагу меншим чекам.

  Мегараундів стало менше на 49%, а середній розмір угоди зменшився на 32%. Найбільше дісталося індустрії digital health (-57%) та фінтех (інвестиції падають 16 кварталів поспіль). А ось кому пощастило, то це Африці. Тут венчурні інвестиції зросли на 35%.

  В аналогічному дослідженні PitchBook приходить до подібних висновків. Час марнотратства минув. Актуальним трендом стане поміркованість та обачність.
 • Європейський сектор венчурних інвестицій переживає не найкращі часи. На відміну від інших локацій, у цьому випадку до комбінації високої інфляції, зростання відсоткових ставок і слабкого економічного зростання додалася війна. Все це відобразилось на настроях інвесторів, які уклали угод на €91,6 млрд (-16% YoY). Навіть ті стартапи, яким весь час вдавалося зростати за будь-яку ціну і блискуче закривати раунди, у 2022 році вимушено натрапили на труднощі. Великобританія та Ірландія лідирують за кількістю інвестицій. Найгірші показники у Південної та Центрально-Східної Європи.

  За словами керівника відділу прямих інвестицій Invalda INVL Вітаутаса Плуксніса, Литва, сьогодні найбезпечніше інвестувати в інфраструктуру та сектор енергетики. Точка зору збігається з прогнозом BlackRock.
 • За результатами третього кварталу минулого року венчурні фонди по всьому світу змогли залучити майже $600 млрд. Це багато, а цифра перевершує весь рекордний 2021-й. Причиною цього називають активну участь в угодах нетрадиційних інвесторів, до яких відносяться взаємні фонди, хедж-фонди та фонди прямих інвестицій.

  Водночас спостерігається значний розрив між бажаннями стартапів та можливостями інвесторів. Попит на інвестиції перевищує пропозицію вдвічі. Найгірша ситуація в угодах на пізніх стадіях.
 • Щорічно банкрутують у середньому 1000 стартапів. Згідно з даними, смертність молодих компаній знаходиться на низькому рівні та не відповідає стереотипам. Однак ця тенденція може незабаром зміниться на гірше. Протягом двох останніх років венчурні фонди забагато інвестували в угоди низької якості. Через це ми можемо побачити незабаром цунамі з закриттів у різних секторах. Проте песимізм поки що спирається лише на відчуття, а не факти.

  Як правило, інвестори рекомендують портфельним стартапам виробляти таку стратегію, щоб грошей вистачало терміном від 18 до 36 місяців.
 • Про особливості інвестицій на ринках Африки та Близького Сходу розповіли в інтерв'ю PitchBook. Регіон показує позитивну динаміку, але капіталу все ще замало. У інвесторів є хороші шанси знайти достойні угоди, оскільки тут мало конкуренції. Одним із ключових недоліків локальних стартапів автори називають слабку масштабованість. Найбільш перспективні індустрії: технології для ланцюгів постачання, agtech та енергетика. Докладніше читайте тут.

Новини технологічних індустрій

 • За результатами 2022 року в індустрії Fintech інвестори уклали 5,048 угод на $75,2 млрд (-46% YoY). Цифра фінансування скотилася до рівня 2018 року. Також на 40% знизився середній розмір угоди ($18,7 млн). Найпопулярніші напрямки: платежі та банкінг. Найменш популярні: технології для ринків капіталу та страхування.

  Нещодавнє опитування венчурних фондів показало які fintech стартапи вони хотіли б бачити частіше. Результати такі: фінансові інструменти для підприємств, ринків капіталу (іронічно, цей сектор чомусь фінансується найменше), банкінг, суперзастосунки (superapps) та програмне забезпечення для due diligence.

Підписуйтеся на наші соцмережі

 • Не жаліли інвестори індустрію Digital Health, яка залучила лише $25,9 млрд (-57% YoY). Цікаво, що єдиною (!) активною географією виявилися Штати. Решта місць на планеті навіть близько не підібралася. Середній розмір угоди становив $15,2 млн (-38% YoY). Найпопулярніша категорія це Health IT. Найбільш непопулярні: технології для клінічних випробувань та цифрова терапія. Аналітики відзначають неприємну динаміку для телемедицини та ментального здоров'я, які втратили найбільше грошей.
 • Актуальна тема останнього часу – оборонний сектор. Як передає Sifted, венчурні фонди продовжують триматися осторонь таких інвестицій. Виняток – продукти подвійного призначення. Сюди відносяться, наприклад, дрони чи ШІ. На думку авторів, ринок військової індустрії занадто малий і не становить великого інтересу. Окремо наголошують на проблемах з екзитами. Для таких стартапів навіть десять років може бути мало. Додатковий матеріал на цю тему за посиланням.
 • Про європейський ринок Deep Tech у презентації Dealroom. За результатами 2022 року в сектор інвестували $18 млрд. Це хороші результати, які трохи поступаються лише рекордному 2021 року. Автори відзначають стійкість сектора до кризи. Найпопулярніші напрямки: нова енергія, ШІ, обчислення та космічні технології.
 • Ще один аналіз від Dealroom, але для edtech. Стартапи залучили $9,1 млрд інвестицій. Цифри поступаються двом останнім рокам, проте вище рівня до пандемії. Глобально цей ринок оцінюють у $6,5 трлн. Найпопулярніший напрям – корпоративна освіта. Найнепопулярніший — дитячі садки.
 • Для тих, хто цікавиться індустріями adtech і martech, ловіть останню презентацію від Luma.
 • Фінальний звіт сьогодні стосується інформаційної безпеки. Сюда інвестори вклали $17,5 млрд і 769 угод. Індустрія демонструє стабільно низьку активність, не завадить більше ентузіазму. Донедавна головними клієнтами таких стартапів були корпорації та інші підприємства. Однак незабаром до них можуть долучитися уряди. Це пов'язано з недавнім прийняттям у Штатах закону, який вимагає від федеральних агентств підготуватися до кібератак квантових комп'ютерів. Найпопулярніші напрями: безпека на основі машинного навчання, кероване виявлення та реагування, а також постквантова криптографія.

Блок для допитливих

11 цікавих інсайдів від справжнього голівудського каскадера у репортажі BuzzFeed. Багато фотографій та відео.

Стаття Psyche про те, як викривати брехню. Спойлер: це важко навіть для профі.

Матеріал The Economist розповідає як європейська молодь витрачає гроші, порівняно з іншими поколіннями.

Чому м'ясо рослинного походження не зробило обіцяну foodtech-революцію у статті Bloomberg.

Історія падіння NFT від Vanity Fair.

Надія, довіра та віра з точки зору нейрофізіології у матеріалі Quillette.

Як гіфки змінили інтернет, читайте у статті від It's Nice That. Обережно, багато гіфок!

Щоб залишатися вічно молодим вісімнадцятирічним красенем або красунею, вам потрібно всього 30 лікарів і $2 млн на рік, йдеться у статті Bloomberg.

Різна корисна статистика

Ринок подкастів скорочується, повідомляє Bloomberg. Причиною цього є перенасиченість контентом. Хоча власники популярних подкастів не мають проблем з монетизацією, ми будемо спостерігати все менше нових авторів.

Продаж смартфонів падає по всьому світу, повідомляє IDC.

Індустрія biotech зайняла 5% економіки США, повідомляє Planetary Technologies. Сектор зростає на 20% щороку і є ласим шматочком для інвестицій.

Тенденції мобільних додатків та інші дані у великій презентації від Data.ai.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як перевірити ідею IT-стартапу і не вбити на це роки життя і сотні тисяч доларів

Maryna Pavliuk 11 липня 2024 22:42

Mission Possible оголосив набір для стартапів на ранніх стадіях — як взяти участь

Владислав Паливода 11 липня 2024 22:38

Як взяти участь у Cybersecurity Innovations Hackathon з кібербезпеки

Вікторія Рудзінська 11 липня 2024 07:05

Революція у веб-дизайні: 5 сайтів, створених за допомогою штучного інтелекту

Oleksii Udovenko 10 липня 2024 19:35

Шість українських стартапів перемогли у Health Pre-Acceleration Demo Day

Олеся Дерзська 10 липня 2024 13:26