Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Золота ера венчуру закінчилася. Що робити і куди вкладати кошти інвесторам – Financial Times

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко головна редакторка SPEKA
22 вересня 2022 7 хвилин читання

Щасливі часи, коли інвестор, що вклався у молодий та амбітний технологічний стартап, міг майже миттєво озолотитися, пройшли – пишуть Financial Times. Так само минає ера дешевих грошей і злету вартості технологічних компаній – так, Meta нещодавно подешевшала до десятирічного мінімуму. Процентні ставки зростають, так само як і інфляція, а війна та перспектива рецесії не додають оптимізму. 

Щасливі часи, коли інвестор, що вклався у молодий та амбітний технологічний стартап, міг майже миттєво озолотитися, закін. Про таке пише видання Financial Times. Так само минає ера дешевих грошей і злету вартості технологічних компаній, наприклад, Meta нещодавно подешевшала до десятирічного мінімуму. Відсоткові ставки зростають, так само як і інфляція, а війна та перспектива рецесії не додають оптимізму. 

SPEKA переклала найцікавіше з аналізу FT про перспективи венчурних інвесторів у світі після пандемії та у розпал війни. 

Більшість з інвесторів, які колись витягли золотого квитка інвестування у правильну компанію, протягом останнього року зазнали великих збитків. Технологічні компанії розпродають свої акції, а оцінки зірок пандемії, зокрема Zoom і Peloton, після послаблення карантинних обмежень повернулися до доковідного рівня. 

Інвестувати чи притримати гроші

Інвестори втрачають гроші по всьому світу. Global Technology Equity Fund Т. Роу Прайса впав на 45% за рік, хеджфонд Tiger Management Chase Coleman втратив 50%, до кінця липня, фонд Ark Innovation — приблизно 55%. Шотландський іпотечний інвестиційний траст Бейлі Гіффорда, що входить до списку FTSE 100, цього року впав на 40% а Polar Capital Technology Trust — на 22%. У Японії чисті збитки конгломерату Масайосі Сона SoftBank сягнули 3,1 трлн єн ($23 млрд) у другому кварталі. 

Проте у деяких з відомих венчурних фондів вважають, що невдачі ще не привід відмовлятися від свого підходу до інвестування.

«Зараз деякі великі компанії будуть виставлені на продаж. Тож ми живемо в цікавий час. Не надто комфортний час, але цікавий».

Засновник фонду Ark дотримується такої ж думки: «Інновації вирішують проблеми, а сьогодні у світу набагато більше проблем, ніж два роки тому».

Але попри зовнішній оптимізм інвесторів, достатньо придивитися уважніше, і ви побачите, що велика кількість венчурних інвесторів внесли значні зміни у свої стратегії. Вони приділяють більше уваги швидкому отриманню прибутку, а також шукають способи підтримати технологічні компанії, акції яких падають. «Вороття у минуле немає, — каже Девід Олдер, керівник відділу акцій компанії з управління активами Carmignac вартістю 33,2 млрд євро. — Неважливо, якими будуть відсоткові ставки, цей перехід від практично безкоштовних грошей матиме певні негативні наслідки для молодих компаній».

Куди ж поділася готівка

Відомі інвестори зростання кажуть, що макроекономічне середовище змусило їх бути обережними у короткостроковій перспективі, але вони досі вірять, що технологічна революція тільки починається. 

Деякі фонди використовують так звану перехресну стратегію підтримки приватних компаній, а також тих, що котируються. Деякі венчурні інвестори, навпаки, дивляться на перспективу та інвестують у компанії, які наразі приносять невеликі прибутки, але мають шанси стати вигідними інвестиціями за п'ять років. 

Так, Т. Роу Прайса з Балтімору намагається спрогнозувати, як зросте технологічна компанія за три-п'ять років, і шукає ті, які, на його думку, надалі зростатимуть на 30-40% на рік. 

Деякі інвестори, навпаки, відмовляються від примарних прибутків «Ми скоротили тривалість інвестицій у нашому портфелі», — каже Бен Рогофф, співголова глобальної технологічної групи компанії з управління активами Polar Capital. Половина його інвестицій — у виробників програмного забезпечення та напівпровідників, зокрема Nvidia, TSMC і ASML Holding.

«Можливо, ви справді винайшли технологію, яка масштабується на всі світові ринки і може змінити світ», — каже Рогофф. «Але зараз ніхто не може цього сказати напевно».

Інвестори приділяють більшу увагу перспективам прибутковості компанії – терміни отримання прибутку різко скоротилися: з 10 років до двох. Інвестори більше не готові чекати, доки ви плекаєте свій продукт без прибутку. 

В які сфери інвестувати, щоб не втратити гроші

Нещодавній розпродаж акцій технологічних компаній торкнувся всіх без винятку, що дало деяким інвесторам можливість докупити акцій до вже наявних у портфелі. 

Частина ввжажає, що зараз саме час інвестувати у компанії, які розвивають безпекові технології, виробників чипів, зокрема ASML і Synopsys, а також тих, хто займається хмарними сховищами та корпоративним програмним забезпеченням. 

Прихильники зростання також стверджують, що технологічна революція майже не торкнулася величезних секторів глобальної економіки, таких як енергетика, секвенування генів і синтетична біологія. Американська команда Бейлі Гіффорда збільшила свої позиції у компаніях HashiCorp і Snowflake, а також в освітній технологічній компанії Duolingo та платформі доставки їжі DoorDash. 

Попереду важкий рік

Філіп Лаффонт, засновник нью-йоркської Coatue Management, вважає, що наступний рік буде для інвесторів чи не найважчим. На початку цього року Coatue активно ліквідовувала позиції у своєму хеджфонді. Станом на травень фонд мав понад 80% готівки. Це допомогло йому обмежитися 17,6% збитків станом на серпень. 

«Ситуація в світі погіршується», — каже Лаффонт, перераховуючи макроекономічні загрози, які його турбують: російське вторгнення в Україну, глобальна енергетична та продовольча кризи; підвищення процентних ставок для боротьби зі стрімкою інфляцією; геополітична напруженість між США і Китаєм, а також між Китаєм і Тайванем.

Бейлі Гіффорд, один із найбільших оптимістів щодо Китаю за останні роки, попередив про зростаючі ризики для іноземних інвесторів у Китаї – як від майбутніх санкцій США, так і від можливих дій китайського уряду. 

Злет оцінок технологічних компаній, а потім різкий розпродаж неминуче викликає у  деяких гравців асоціації з бумом і падінням доткомів наприкінці 1990-х. Але інвестори заперечують це, стверджуючи, що технологічний сектор є набагато більш зрілим, а прибутки компаній, про які йдеться, також більш надійний, ніж був у ситуації з доткомами.  

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Опублікували каталог найактивніших інвесторів в українські стартапи. Розповідаємо, де шукати гроші

Вадим Добровольський 28 вересня 2022 13:44

Перспективні стартапи та новий нетворкінг: які виклики й тенденції чекають на ІТ-ринок

Наталія Миронова 27 вересня 2022 15:41

IT-холдинг Roosh купив за шестизначну суму частку в українському стартапі Neurons Lab

Вадим Добровольський 27 вересня 2022 13:38

Біржі, банки та експерименти. Якою є економіка України та світу у вересні 2022 року

Ivan Verstyuk 26 вересня 2022 13:53

Ларрі Пейдж закриває свій стартап Kittyhawk, який розробляв прототип літальної машини

Юлія Даниленко 24 вересня 2022 14:43