Згадаймо комп'ютерні ігри початку 90-х: моя десятка геймерських хітів
Це зараз відеоігри — одна з мейнстрімових розваг, якою нікого не здивуєш. А коли персональні комп'ютери були ще в диковинку, то й ігри вважалися вельми рідкісним задоволенням. Хоча б через те, що комп'ютерів як таких майже ні в кого не було. Так, були ще ігрові приставки з купою культових ігор на кшталт Mario чи Contra, але саме комп'ютерні ігри вважалися найбільш крутими. Тому я вирішив поностальгувати і пригадати топ-10 комп'ютерних ігор з 1990-х, які допомогли мені сформуватися як особистості.
Civilization
Я грав у першу версію цієї стратегії (була ще й друга та третя, а зараз вже лік дійшов до шостої частини). Крутезна геополітична іграшка. Ведеш боротьбу за свою країну, воюєш, розвиваєш економіку, взаємодієш з іншими країнами. Але мушу зізнатися, що я чітив. Зламав, коротше, «Цивілізацію». Як? На цей раз розкажу.
Тоді, в часи операційки MS Dos, головним софтом для роботи з файлами був так званий Norton Commander, який показував тобі код файлу, який тобі потрібен. Обираєш файл, тиснеш F4, редагуєш код — тоді все було просто. І я знайшов, де в файловому коді «Цивілізації» шифрується обсяг твого бюджету на гру. Там у грі на все треба витрачати гроші. Бюджет був зашифрований, логічно ж, у файлі, створеному функцією «Save Game».
То, зрештою, перед тим як сідати за чергову сесію гри, я просто ліз у код, забивав максимальний бюджет — і потім все купував у грі. Все, що хотів. І вигравав гру з потужним рахунком. Там кінець гри передбачений у вигляді колонізації Альфа Центаври, а типу якщо хочеш колонізувати Альфа Центавру — чекай на нову версію гри, купуй її та грай. Ігри тоді продавалися на дискетах у коробочках, часом з програмкою-буклетом.
Player Manager 2
Теж прикольна стратегія з категорії «футбольний менеджер». Тут ти був головним тренером футбольної команди з Британської Ліги — тренував її, обирав склад на гру, купував-продавав гравців, розвивав дитячу школу. В сценарій цієї гри було зашито ідею, що в твоєї команди є акціонери, злі й суворі — раптом там два великі програші підряд, гра для тебе закінчується.
Я рятувався таким чином — регулярно взаємодіяв з акціонерами (заходив у ту кімнатку кліком мишки, де акціонерні справи) — то тоді акціонери не йорзали, коли я там два рази підряд пролетів 0-4. Найцікавіше було, звісно, вивести команду з третього дивізіону в єврокубки — там ти міг вийти на, скажімо, «Динамо» (Мінськ) з молодим Хацкевичем в основному складі. Склади команд там були станом на закінчення сезону 1992-93. Клінсманн, Робсон, Гроббелаар та інші.
War
Підписуйтеся на наші соцмережі
Я так розумію, цю гру створили ще десь на початку 1980-х, бо її графіка була зроблена під формат монітору CGA. Це найслабший вид більш-менш сучасних моніторів, вже там з 1992-го все переходять на EGA, а з 1995-го чи трошки пізніше на VGA. Припускаю, це гра, розроблена для однієї з американських військових шкіл, але викрадена хакерами через якісь даркнетівські сервери. Бо там реально рівень складності — шалений, причому в гри не було геополітичного сценарію — просто карта, ландшафт неймовірної складності й купа видів військ, а крім двох воюючих сторін ще якісь повстанці всюди виникають.
Golden Axe
Ходилка-вбивавка, де ти — вікінг, рухаєшся екраном зліва направо, проходячи різні рівні й гатиш всіх потвор, а також всіх інших бійців, вікінгів — сокирою. Непроста гра, це один з перших екшенів, де вже треба було добре оволодіти клавіатурою, щоб знати усілякі трюки. Хітом майстерності вважалося осідлати дракона й там трошки політати. Суть була в тому, що дракон хоче тебе скинути, але як ти на ньому летиш, то там можна здорово порубати ворогів. І графіка як на початок 1990-х — дуже прикольна. Одна з перших ігор відеоформату VGA.
SSA
Крутезна іграшка. Просто неймовірна. Це — з типу квестів, але головоломки тут були більш класичні, такі, скажімо, судоку-стайл. Китайські ієрогліфи розставити в правильному порядку, зрозумівши їхню логіку. Вавилонський клинопис розібрати, дописавши правильний варіант на дощечку з клинописом. Гра дуже добре розвивала логіку, аналітичне та критичне мислення.
King's Quest 1
Мабуть, перший глобально відомий квест. Ти ходиш ландшафтом Ессексу й намагаєшся зрозуміти, що робити далі. В цій грі було цікаво, що ти непросто керував своїм героєм, а вів переписку зі штучним інтелектом гри. Наприклад: заходиш до будинку, там сидять двоє голодних селян. Яка перша ідея? Ясно ж, що цих селян треба вбити. Бо ситуація там у грі напружена. Пишеш: «kill peasants». Тиснеш «Enter». Селяни починають труситися — в ранній графіці, там ще квадратура зернистості неймовірна, вони трусять своїми квадратно-тригонометричними ручками й бояться.
Гарний був епізод, коли тебе ловила відьма, як у старовинній німецькій казці, і в тебе було 40 хвилин, щоб вибратися з її будинку. Якщо ти не встигав — відьма варила з тебе бульйон. В цій грі було багато незрозумілого, але вже потім вийшла значно якісніша її версія, а років 5 назад хтось нарешті написав статтю у Вікіпедію про цю гру, то там все прояснилося.
NBA
Гра була випущена на початку 1990-х, з графікою майже VGA. Класична баскетбольна іграшка. Крім трюків на майданчику й покладених у кошик м'ячів, ти обирав склад на гру, робив заміни. Вчився аналізувати ефективність гравців з огляду на їхній зріст, який був прописаний у футах. Мій зріст, наприклад, 5,8 футів. Найвищі баскетболісти в НБА — це 7,2 — 7,3 фути. Але були баскетболісти НБА зі зростом 6 футів — плеймейкери.
Я грав у NBA на боковому паді — в старіших клавіатурах був же цей пад праворуч зі стрілочками та запасною клавіатурою для цифр. Оскільки найскладнішим трюком було перехоплення м'яча, то я робив це клавішею «Ins» внизу справа, добре освоївши цей метод.
European Championship 1992
Гра була випущена під Євро-1992 — той чемпіонат, де ж ото грала так звана «Збірна СНД». Єдиний раз вона тоді грала, без особливих результатів, бо йшов активний розвал радянської імперії. Непоганий, в принципі, футбольчик, але там був один досить банальний трюк, як можна наколотити купу голів — і щойно ти його засвоював, грати ставало нецікаво, бо команда супротивника вже нічого не могла тобі протиставити.
Goblins
Квест. Дуже гарна графіка, та й весь квест смачний. Головоломки, але сучасного, комп'ютерного рівня. Суть зводилася у тому, щоб максимально приділяти увагу всім предметам на екрані, вловивши логіку зв'язку між ними. Коли я опинявся в дуже проблемній ситуації — телефонував однокласнику, який «Гоблінів» пройшов майже до кінця, а він мені робив підказки.
Ski or die
Ski or die. Прикольна лижна каталка — лижі, трампліни, сноуборди. Тоді ще сноубордів в Україні не було, вже трошки пізніше я мав нагоду покататися на сноуборді в горах у США. Але тема дуже класна. В цій грі і графіка була на хорошому рівні, приємна така. Приколи в цій грі були. Там на початку ти маєш отримати лижне знаряддя, поговоривши з мужиком, який його пропонує. А мужик казав тобі: «Щось ти кволенький якийсь, лижника з тебе не вийде. Ха-ха-ха-ха!». Такі от приколи в грі були.