Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Єлизавета Гогілашвілі
Єлизавета Гогілашвілі Редакторка
10 листопада 2023 6 хвилин читання

Ярослав Лазор з Railsware — про недоліки сервісних компаній, ChatGPT та IT-тренди

Ярослав Лазор, CEO української продуктової студії Railsware, почав свій шлях в IT в 11 років. Писав на Basic, потім Pascal, а свою першу комерційну програму створив і продав у 1997 році. Ярослав заснував Railsware у 2006 році разом із кількома однодумцями, відтоді він CEO компанії.  

Сьогодні серед продуктів Railsware — платформа доставлення імейлів Mailtrap, платформа для дата-менеджменту Coupler.io та тулкіт для проджект-менеджменту TitanApps. Це понад 5 млн користувачів, більшість із США та Великої Британії. Загалом у портфоліо Railsware понад 60 продуктів для різних бізнесів. 

Ярослав Лазор розповів SPEKA про поєднання продуктової й сервісної частин, залучення клієнтів, технологічні тренди та улюблені застосунки. Читайте, чому CEO IT-компанії не сидить у соцмережах і які подкасти слухає.  

Що ви вважаєте головним викликом для українських аутсорсних IT-компаній і чому? 

Найбільший виклик сервісних компаній — це їхня бізнес-модель. І ця проблема поставатиме дедалі гостріше. Бо загалом вони так само експортують сировину, як і сільське господарство, лише сировиною у цьому разі є робочий час інженерів. Тому ми у Railsware ще на старті почали розвивати продуктовий напрям. 

З одного боку, сервісні бізнеси допомогли українському ІТ стати на ноги та зробити наші таланти відомими по всьому світові. З іншого — фокус лише на написанні коду на замовлення блокує розвиток суміжної експертизи. А це продуктові компетенції, зокрема продакт-інжиніринг та продакт-менеджмент, а також маркетинг і аналіз даних тощо. 

Створення власних продуктів — це значно більша додана вартість і менша залежність від коливань світової економіки чи безпекових ризиків.

Війна, на жаль, стала серйозним уроком: сьогодні сервісний бізнес почувається добре, а завтра втрачає кілька великих замовників і ледь тримається на плаву. Це впливає на фахівців: десятки і навіть сотні ІТ-талантів можуть раптово втратити роботу. Важливо розвивати незалежні навички, щоб ІТ-фахівці могли створити програмний продукт, а не лише брати участь у командах, які створюють продукти. 

Наша модель продуктової студії — поєднання власних продуктів та сервісу створення продуктів — доводить свою стійкість протягом років. Так, розроблення своїх software-рішень потребує часу та зусиль, але це гра в довгу й шлях у майбутнє для всієї індустрії.

Ми не можемо безкінечно зростати лише завдяки експорту людиногодин.

Ставка на гру в довгу спроможна зробити українську ІТ-індустрію в десятки та навіть сотні разів сильнішою завдяки незалежності й можливості створювати продукти для всіх ринків — як внутрішнього, приватного та державного, так і глобального.

Скільки іноземних клієнтів втратила ваша компанія через повномасштабне вторгнення? 

Вторгнення не спричинило припинення контрактів. Звісно, сервісній частині бізнесу Railsware торік було складніше залучати нових клієнтів через глобальну турбулентність в ІТ. Але у 2022-му вдалося укласти більше угод, ніж за рік до того.

Чи працює ваша компанія з гіг-контрактерами? 

Наразі ні, оскільки у цьому немає актуальної потреби бізнесу.

Як ви ставитеся до режиму «Дія.City»?

Цей проєкт ще на ранньому етапі свого існування. Але позиція Мінцифри щодо важливості розвитку продуктового ІТ в Україні резонує з нашим баченням, і ми підтримуємо ці зусилля.  

Які тренди світового IT-ринку ви бачите?

Один тренд не зникає нікуди, лише змінює обгортку. Це пошук next big thing, наступного «мегапрориву». Ми вже бачили це з майнінгом, потім з блокчейном, потім з AI.

Але справді проривного застосування штучного інтелекту ще не багато, адже більшість рішень обертаються довкола «прикрученого» ChatGPT. Фактично це контекстний Prompt Engineering, який в ідеалі має створювати якісні відповіді в обмеженому полі запиту. 

Google робить напівпублічні експерименти (Bard to Google Apps, Google Assistant with Bard чи VertexAI). Також Copilot і його найбільш відомий примірник GitHub Copilot. Ще один приклад — Duolingo Max, який має стати персональним AI-репетитором. Також у Khan Academy обіцяють, що у кожного студента буде «розумний» тренер. 

Утім, обмеження в кількості токенів для ChatGPT, а також непередбачуваність результатів лімітує стабільність якості на виході. Це потребує людини-оператора. 

Ми використовуємо ChatGPT у своїх продуктах, але ще доволі складно отримувати якісні результати без людини.

Хотілося б бачити глибшого застосування у прикладах вище.

Також серед трендів я назву де-SaaS-изацію бізнесів. Коли SaaS лише починався, виникли тисячі інструментів, часто — для розв’язання вузького завдання. 

Зараз такі рішення втрачають свої ніші, позаяк компанії прагнуть мати більш консолідовані і багатофункціональні тули. Статистика свідчить, що компанії використовують у середньому від 130 до 300 SaaS-інструментів. Утім, кожна друга вже прагне зменшити цю кількість удвічі, тому розробникам варто сфокусуватися на розширенні рішень. 

Із цим повʼязана і ситуація на M&A-ринку після торішнього струсу ІТ-індустрії: нині невеликі компанії активно скуповують їх, «збираючи» у більших структурах.

Три мобільні застосунки, без яких ви не уявляєте свій день?

  • Slack — ключовий інструмент комунікації у Railsware. Завдяки зручній автоматизації там можна отримувати інформацію з інших джерел, не перемикаючись між застосунками. 
  • YouTube часто використовую як подкаст-епку — слухаю виступи, лекції чи шоу. 
  • ChatGPT — у дещо несподіваній ролі кухонного помічника. Коли у тебе багато дітей і у кожного свої вподобання, достатньо розповісти про них АІ та перелічити, що маєш у холодильнику. Він ще й допоможе у процесі приготування та підкаже, коли, що і в якій кількості покласти. В результаті всі щасливі й ситі. 

Три людини, на яких ви підписані у соцмережах?

Я не фанат соцмереж. Іноді заходжу в Twitter або у LinkedIn, де бувають цікаві дописи, а в Instagram тільки лайкаю дописи дружини. 

Зізнаюсь, якщо хтось підсуне мені стрічку, згенеровану алгоритмом соцмереж, то я можу так само залипнути на неї, тому туди ніколи не ходжу. 

Раджу всім відмовлятися від звички скролити фіди соцмереж.

Краще почитати книжки, поспілкуватися з близькими, приділити час дітям, послухати подкасти. У моїх фаворитах серед них — Tom Bilyeu та Huberman Lab Podcast. Також багато корисного у The Diary Of A CEO.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Apple планує інтегрувати Google Gemini в свої пристрої

Вікторія Рудзінська 14 годин тому

OpenAI відтерміновує запуск голосового режиму

Владислав Паливода 26 червня 2024 13:24

«Завдяки 6G ми маємо очікувати наближення до повністю зв’язаного світу». Інтерв’ю з Костянтином Науменком

Владислав Миронович 21 червня 2024 19:10

Робота пришвидшується, але замовлень меншає: як ChatGPT та інші нейромережі впливають на ринок фрилансу

Олександр Тартачний 20 червня 2024 09:00

Скільки коштує робота з ChatGPT — усе про тарифні плани OpenAI

Кіра Іванова 17 червня 2024 13:47