ТОП-100 найбільших компаній в IT-секторі України
«Ситуація у компаніях різна: одні показують зростання, інші — падіння», — сказав про стан IT-індустрії заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков. Чимало менеджерів та керівників IT-компаній визнають, що 2022 рік був важким.
Ключові економічні ознаки IT
Експортна виручка IT-індустрії дещо впала, але менше, ніж у інших індустрій під час війни. Також на це впливає загальна світова рецесія, оскільки компанії зменшують витрати на IT після їх зростання під час пандемії Covid-19.
У 2022 році великі світові технологічні компанії скоротили 160 тис. працівників, а цього року лише за перший квартал звільнили 154 тис. персоналу.
Степан Мітіш, віцепрезидент, голова «EPAM Україна», також зазначав, що IT-індустрія фактично потрапила у «ідеальний шторм», оскільки водночас наклалось багато несприятливих обставин. Головні серед них: війна, яка може тривати роками, високі облікові ставки та рецесія після зростання у час ковіду, здатність ШІ кодувати.
Основним виходом учасники ринку бачать у розвитку власних продуктів та miltech.
SPEKA розібралась, які IT-компанії продали найбільше послуг у 2022 році.
Як ми рахували?
Під час воєнного стану подавати статистичну звітність в Україні необов'язково. Але понад 30 тис. компаній повідомили про фінансові підсумки своєї діяльності Держстату. Ми обрали компанії, які надають IT-послуги, та проаналізували їхній річний дохід (за даними data.gov.ua). Також ми не консолідували звітність через недостатню кількість даних. Наприклад, у компанії можуть бути дочірні підприємства або кілька юросіб, дохід яких не підсумовується. Ми порахували окремі юрособи. Рейтинг показує обсяг продажів послуг, а не прибутковість.
Враховані КВЕД:
-
18.20 «Тиражування звуко-, відеозаписів і програмного забезпечення»
- 58.21 «Видання комп'ютерних ігор»
- 58.29 «Видання іншого програмного забезпечення»
- 62.01 «Комп'ютерне програмування»
- 62.02 «Консультування з питань інформатизації»
- 62.09 «Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем»
-
63.11 «Оброблення даних, розміщення інформації на вебвузлах і пов'язана з ними діяльність»
Для чистоти даних ми не врахували КВЕД 47.91 «Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу інтернет» та 47.41 «Роздрібна торгівля комп'ютерами, периферійним устаткуванням і програмним забезпеченням у спеціалізованих магазинах».
10 IT-компаній України з найбільшим доходом
1. EPAM Systems
Дохід: 20,2 млрд грн
Відділ компанії EPAM в Україні працює на ринку з 2005 року. Це найбільша IT-компанія України. Станом на початок 2023 року там працювало 11,4 тис. людей. Компанія покинула рф, а доходи EPAM у 2022-му зросли до $4,82 млрд, що на 28,4% більше, ніж у 2021-му. Відділ компанії у Литві вперше став основним IT-платником податків. Латвійська філія сплатила до бюджету країни 10,4 млн євро.
2. GlobalLogic Ukraine
Підписуйтеся на наші соцмережі
Дохід: 11,5 млрд грн
Це третя за розміром компанія в Україні (приблизно 7 тис. працівників). Вона є частиною глобального холдингу, який належить Hitachi Group. Цього року GlobalLogic Ukraine відкрила 10 мініофісів для релокованих працівників. На глобальному ринку у 2023 році відзначилася купівлею інших софтверних фірм. Зокрема, придбала латиноамериканську компанію Hexacta та румунську Fortech.
3. Luxoft
Дохід: 5,9 млрд грн
Цю компанію заснували у росії, згодом її викупила американська компанія DXC Technology. У квітні 2022 року DXC Technology вийшла з росії. В Україні в Luxoft працюють 3,8 тис. айтівців, компанія відкрила ще п'ять офісів.
4. Ciklum
Дохід: 4,8 млрд грн
В IT-компанії працюють майже 2,8 тис. людей. Вона пожертвувала понад 42 млн грн на підтримку ЗСУ та постраждалих від війни. Цього року компанія відкрила кілька розробницьких центрів у Румунії та Болгарії.
5. Intellias
Дохід: 4 млрд грн
Це українська IT-компанія, створена 2002 року у Львові Віталієм Седлером та Михайлом Пузраковим (понад 3 тис. працівників). Цього року Intellias став найкращим роботодавцем серед великих IT-компаній за версією опитування DOU, а восени минулого купив британську IT-компанію Digitally Inspired.
6. Infopulse Ukraine
Дохід: 3,3 млрд грн
Компанію заснували Олексій Сігов та Андрій Анісімов 1991 року в Києві. Зараз тут працюють понад 2 тис. фахівців, а серед клієнтів — Bosch, British American Tobacco, VEON, Vodafone Ukraine, OTP Bank.
7. Capgemini Engineering (ex. Lohika Ltd)
Дохід: 3 млрд грн
До 2016 року Lohika була приватною компанією, а у 2016-му стала частиною французької компанії Altran Technologies. У 2020 році Altran придбала інша французька компанія. Зараз Logika працює під назвою Capgemini Engineering. У компанії працюють майже 1,5 тис. людей.
8. Playtika
Дохід: 2,4 млрд грн
Ізраїльська компанія цифрових розваг, що спеціалізується на розробленні та публікації мобільних ігор. В українському підрозділі майже 850 працівників. У грудні 2022 року Playtika повідомила, що скоротить приблизно 800 співробітників по всьому світу. Причина звільнень — падіння ціни за акцію утричі на біржі NASDAQ порівняно із жовтнем 2021 року. В українських офісах планували скоротити 100 людей.
9. Sigma Software
Дохід: 2 млрд грн
Це шведсько-українська компанія із майже 1,9 тис. співробітників. До повномасштабного вторгнення Sigma відкрила офіс в Узбекистані, а у березні 2022-го у Луцьку та Чернівцях. Упродовж наступних пів року — ще сім нових офісів у Європі, а саме у Португалії, Польщі, Німеччині та Чехії.
10. Playtech
Дохід: 1,5 млрд грн
Playtech — ізраїльська компанія з розроблення програмного забезпечення для азартних ігор, онлайн-казино, онлайн-покерумів, ставок на спорт та ігор із живими дилерами. У 2020 році українське представництво отримало дохід 883 млн грн та 22 млн грн чистого прибутку.