Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як прийти в IT без технічної освіти. Світчер про шлях від гри на фортепіано до бекенд-розробника у міжнародній компанії

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко головна редакторка SPEKA
24 січня 2023 7 хвилин читання

Під час повномасштабної війни українська IT-сфера стала одним із драйверів волонтерської роботи, спротиву агресорові та наповнення бюджету. Це також єдина експортна галузь, що продовжує зростати попри все. Тож тренд до світчингу, коли люди з дуже різноманітним бекграундом переходять в IT, потужний як ніколи. 

Якщо вирішили йти в IT — пробуйте і не слухайте тих, хто каже, що у вас не вийде.<br> Якщо вирішили йти в IT — пробуйте і не слухайте тих, хто каже, що у вас не вийде.

Василь Гнатюк, випускник Львівської консерваторії, викладач фортепіано та диджей, у травні цього року пішов навчатися у Mate academy, а зараз вже працює бекенд-розробником у міжнародній продуктовій компанії PAXLE. 

Про свій шлях в IT Василь розповів SPEKA. 

Розкажи про свій бекграунд. 

Мама віддала мене до музичної школи навчатися грати на фортепіано ще з першого класу. Вона сама закінчила музичне училище, але не змогла продовжити навчання через певні сімейні обставини, тож хотіла, щоб її діти вчилися музики. З усіх братів і сестер я виявився у цьому найбільш успішним: закінчив школу мистецтв, потім музичне училище (з відзнакою) і зрештою Львівську консерваторію. Ще під час навчання писав свої музичні твори, брав участь в різних фортепіанних конкурсах і мав там призові місця.

Василь почав вчитися грати на фортепіано у першому класі Василь почав вчитися грати на фортепіано у першому класі

Як вийшло, що вирішив змінити напрям і піти в ІТ?

Перша і основна причина — це війна. До повномасштабного вторгнення я давав  приватні уроки з фортепіано пʼятьом учням, а також працював диджеєм у ресторані «MAD». Але 24 лютого все зійшло нанівець. Один з учнів написав «вибачте, я не зможу прийти», інші не написали нічого. Зрозуміло, що всім було не до музики. 

Це спонукало мене до навчання. Взагалі я почав вчитися програмування ще до повномасштабного вторгнення: десь у вересні-жовтні 2021 року зрозумів, що у мене достатньо вільного часу, щоб знайти додатковий парттайм. Я не хотів бути обслуговчим персоналом чи викладати у музичній школі за зарплату викладача фортепіано. Диджей — це класно, але не хотілося брати якісь замовлення, щоб були гроші. А програмування мене завжди цікавило. Також значну роль зіграло і те, що майже усі мої друзі айтівці – тому зараз здається, що було питанням часу, коли я світчнусь в айті.

Як обирав, куди саме йти навчатися програмуванню?

Мої знайомі вчилися у Mate academy, за відгуками вона здалася найкрутішою, привабило й те, що за навчання не треба було платити (курс, на якому навчався Василь, передбачає, що студент сплачує за курси лише після того, як знаходить роботу. — Ред.). З одного боку, думаєш, що це контракт із дияволом, бо не знаєш, як вони потім будуть вимагати від тебе ці гроші. А з іншого — приваблювало, що я в разі чого нікому не винний. 

Початку навчання чекав довго: прийшов на курси наприкінці січня, склав тест, пройшов співбесіду, але мені сказали, що заняття почнуться аж у травні. Я кажу: гаразд, подумаю (гадав, що до травня і сам вивчуся). Але почалися важкі часи, тому у травні я прийшов у Mate. 

За яким напрямом навчався?

Я обрав Python, бо думав про нього ще у школі, коли міркував, чи не стати мені програмістом (зрештою пішов у музику). Тож я цікавився програмуванням, пробував, навіть власне hello world написав на Python. 

Потім, коли обирав свій шлях в IT, Python зачепив, бо в нього відносно простий синтаксис, і мені сподобалася сфера застосування, мені цікавий веб. Я не з тих, хто обирає найскладніший шлях заради шляху. Це перша причина. Друга – мої друзі також працюють з Python, і багато чим допомогли під час навчання.

Друзі-айтівці підтримали ідею Василя перейти в IT Друзі-айтівці підтримали ідею Василя перейти в IT

Скільки часу пішло на навчання?

Загалом навчання у Mate триває від чотирьох до шести місяців, але я знайшов роботу вже за два місяці. 

Коли повноцінно вчився, скільки годин на день приділяв навчанню?

Не менше шести годин, разом з лекціями — вісім, а деколи було і по десять, якщо завдання траплялися складні. Навчання здалося навіть складнішим, ніж робота. Там ти вже розумієш, що і як як робити, а тут багато нової інформації, треба переварити все. Але воно точно було того варте, дуже класно викладали і подавали інформацію.

Як ти шукав роботу — розсилав резюме?

У Mate радять, як розсилати резюме, проходити співбесіду, як краще відповідати на запитання тощо. За тебе резюме ніхто розсилати не буде. Тож я слав резюме, писав рекрутерам у LinkedIn та Telegram. Через Telegram, до речі, і знайшов рекрутера, через якого влаштувався до PAXLE. 

Задоволений своїм світчем?

Так. Переваг набагато більше, і те, що я можу працювати віддалено, дуже класно, бо з музикою це було важко, а до початку війни ще й коронавірус «допоміг». А в IT-сфері набагато стабільніше, навіть у такий складний час ти можеш планувати своє майбутнє.

За якими напрямами плануєш розвиватися? Які ще мови програмування хочеш вивчити?

Хочу більш поглиблено вивчити Python, осягнути ті аспекти, які я ще не знаю. Зараз працюю трохи з фронтендом і javascript, це теж цікаво. Поки що не хочеться вчити інші мови, бо  розумію, що й одну мову можна вчити все життя, і однаково будуть моменти, яких ти не знатимеш. Тож хочу зосередитися на бекенді і, можливо, трохи зачепити фронтенд.

5 порад для тих, хто хоче перейти в IT

  • 1
    Систематичність. Це як вчити іноземну мову: щоб здобути навички, треба навчатися щодня. Але важливо не змушувати себе до такої межі, коли навчання викликатиме ненависть. Інакше можеш вигоріти ще до того, як знайдеш роботу, — так працює наш мозок. 
  • 2
    Якщо в тебе є, кому поставити запитання, питай. Можливо, ти застряг і тобі бракує лишень маленького поштовху, щоб просунутися  далі. 
  • 3
    Не звертати уваги на стереотипи. Щоправда, більшість моїх знайомих говорили, що перейти в IT реально, і друзі, які вчилися у Mate, теж без проблем знайшли роботу. Але були й такі, які казали «ой, це ж потрібна технічна освіта» або «навіщо тобі це, ти ж такий хороший музикант». Я справді мав великий музичний бекграунд, брав участь у конкурсах, викладав. Але тепер розумію, що музика залишиться як хобі, і мене це влаштовує. Тому якщо вирішили йти в IT — пробуйте і не слухайте тих, хто каже, що у вас не вийде. 
  • 4
    Технічна освіта не відіграє ключової ролі. Зі мною на курсах навчався хлопець із технічного вишу, він теж проходив співбесіду на ту саму посаду, що і я. Виявилося, що тестове він написав гірше. А тестове, лайвкодинг і софт скіли важливіші за загальну освіту чи якісь оціночки у виші. Тому роботу отримав я. 
  • 5
    В ІТ, на відміну від музичної сфери, отримуєш набагато більше підтримки та можливостей для розвитку. Тебе заохочують долучатися до різноманітних курсів, вітають з днем народження, та й бонуси теж не зайві. А ще завжди можна запитати будь-що просто і не виглядати дурнем. Усе це впливає на атмосферу в компанії і додає задоволення від роботи.

 

 

 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Сексизм і гендерна нерівність — це хайп»: Саша Гарсія Гаврилюк, авторка навчальної програми для керівників IT-компаній

Єлизавета Гогілашвілі 21 вересня 2023 09:30

«Галюцинації», втрата даних та ШІ-уряд: п’ять порад, як нам жити зі штучним інтелектом

Владислав Миронович 20 вересня 2023 17:00

Як користуватися Jenkins. Поради QA-фахівців NIX

IT-команда NIX 20 вересня 2023 13:15

Загальні збори Kharkiv IT Cluster 2023: візія щодо людського капіталу та співдія ІТ-бізнесу в умовах падіння галузі

Olga Sukhorukova 20 вересня 2023 10:30

Освіта, бізнес та робота з клієнтами: найкрутіші low/no-code рішення на українському ринку

Владислав Миронович 19 вересня 2023 16:30