Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що робить і скільки платять: головні питання про роботу Project Manager в ІТ-компанії

Олександра Стеценко
Олександра Стеценко Операційний директор в компанії Wezom Academy
6 грудня 2022 6 хвилин читання

Кількість професій в IT щороку збільшується. І це зовсім не обовʼязково саме «технічні» напрями. У розумінні більшості IT — це насамперед про програмування, вебдизайн, тестування, просування сайтів тощо. Але насправді це ще й доволі багато «гуманітарних» професій. Одна з них — проджект-менеджмент.

Сьогодні жодна серйозна IT-компанія фізично не може ефективно працювати без проджект-менеджерів. Та більшість серед тих, хто повʼязаний із диджитал-середовищем, не розуміє, що робить проджект-менеджер, як опанувати цю професію та, головне, скільки може заробляти такий спеціаліст сьогодні. Ми вирішили нарешті закрити цей гештальт і відповісти на ці та інші запитання. Тому почнемо!

Що робить Project Manager?

Project Manager — це спеціаліст, головним завданням якого є управління проєктом: формування та визначення пріоритетів, планування виконання робочих завдань, контроль, комунікації та оперативне вирішення проблемних ситуацій щодо проєкту.

Фактично проджект-менеджер — це свого роду місток між клієнтом компанії та командою. Його головне завдання — створити оптимальні умови для реалізації проєктних завдань:

  • детально проаналізувати запит та побажання клієнта;
  • разом з командою сформувати та обговорити бачення і характер проєкту;
  • забезпечити належний контроль над реалізацією проєкту аж до самого його завершення.

Тут важливо додати, що проджект-менеджмент — це не лише про IT. Практично в будь-якій сучасній компанії з великим штатом співробітників це незамінний спеціаліст, котрий комунікує з клієнтами та організовує робочий процес всієї команди.

Над чим працює проджект-менеджер ІТ-компанії?

Якщо коротко, то основне завдання проєктного менеджера — це організація та контроль робочого процесу команди. Але насправді це дуже поверхове визначення. Дійсно кваліфікований та досвідчений проджект-менеджер створює детальні плани робіт, розподіляє завдання між учасниками команди для більшої ефективності, досконало вивчає бізнес-вимоги проєкту та створює на їх основі технічні вимоги до кінцевого продукту.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Ось лише невеликий список завдань, які може взяти на себе Project Manager:

  • дослідження ринку, аналіз вимог бізнесу, прогнозування затребуваності продукту;
  • збір, аналіз та опис вимог клієнта, створення на їх основі конкретних технічних завдань для розробників та інших учасників робочого процесу, узгодження плану дій з клієнтом та командою;
  • роботи над плануванням реалізації проєкту, регулярні зустрічі з клієнтом і виконавцями;
  • керування командною розробників та інших спеціалістів.

Які навички потрібні проджекту? 

Project Manager повинен як мінімум на базовому рівні розумітися на всіх робочих процесах всередині команди. Він не зобовʼязаний вміти писати код, але має розуміти, як керувати розробкою. Він не повинен бути експертом в Figma, але має вміти організувати роботу команди дизайнерів. І таке інше. 

Головне для проджект-менеджера — добре орієнтуватися у бізнес-процесах та бізнес-вимогах, вміти чітко та зрозуміло трактувати технічні задачі, розуміти технології, з якими працює вся команда, вибудовувати діалог між замовником та виконавцями, забезпечуючи порозуміння.

Серед софт-скілів проджект-менеджера зазначимо уважність до деталей, аналітичний та креативний спосіб мислення. Ну і не забуваймо, що Project Manager — це виключно командний гравець. А тому навички комунікації одні з найбільш пріоритетних. 

Що потрібно, щоб стати Project Manager?

Декому вдається почати карʼєру проджект-менеджера без попереднього досвіду, але це скоріше виключення з правил. Певний досвід можна отримати, працюючи в невеликих стартапах, де немає великих команд та складних багаторівневих проєктів. Це непоганий старт для майбутнього «проджекта», хоча і з суттєвим недоліком: такі спеціалісти часто «заточені» під певний проєкт і тому іноді їм складно перейти в іншу команду і розвиватися в іншому напрямку.

Якщо ви не готові стрибати з місця в карʼєр, радимо для початку ознайомитися з деякими тематичними книгами:

  • Essential Scrum: A Practical Guide to the Most Popular Agile Process — Kenneth Rubin
  • Effective Project Management: Traditional, Agile, Extreme — Robert K. Wysocki
  • Implementing Lean Software Development: From Concept to Cash — Mary Poppendieck

Ваші шанси на успіх у професії будуть вищими, якщо ви маєте хороші комунікативні навички, достатньо наполегливі та самоорганізовані. Будь-який попередній досвід командної роботи і особливо керування командою також стане в пригоді. Навіть якщо він не повʼязаний безпосередньо з вашою новою сферою діяльності. 

Скільки заробляє Project Manager та які у нього кар'єрні перспективи?

Ну а тепер найцікавіше — заробітна плата! Враховуючи, що сьогодні професія проджект-менеджера часто повʼязана саме з IT, то й оплата праці тут відповідна. Але потрібно розуміти, що одразу вийти на чотиризначні суми в євро чи доларах буде непросто.

У проджект-менеджменті є пʼять рівнів кваліфікації:

  • Intern PM — менеджер на випробувальному терміні;
  • Junior PM — менеджер-початківець, помічник тім-ліда;
  • Upper Junior PM — спеціаліст, котрий вже може самостійно вести невелику кількість проєктів;
  • Middle PM — досвідчений менеджер, котрий особисто виконує професійні обовʼязки;
  • Team Lead PM — керівник, що веде групу інших проджектів.
Після проходження випробувального терміну Project Manager може розраховувати на зарплату від $500 і вище в залежності від того, в якій компанії та над якими задачами він працює. Надалі впродовж того, як він буде рухатися по карʼєрній драбині, оплата праці також буде зростати. У середньому десь через три роки проджект-менеджер може вийти на дохід $1800 і вище.

Звісно, у західноєвропейських чи американських компаніях оплата буде суттєво вищою. Проте й вимоги до претендентів на вакансію проджект-менеджера зазвичай вищі.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 5 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 9 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 19 годин тому

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35