Як перевіряти та редагувати статті: інструкція для тих, хто співпрацює із райтерами
«Кожен думає, що вміє в контент». Напевне, це спадало на думку всім райтерам, які стикалися з розпливчастими завданнями («напишіть продавальний текст«), неадекватним фідбеком («а можна трошки більше креативу, але не надто») чи перевзуванням замовника на льоту («ой, а напишімо не про А, а про Б, а ні, давайте все ж про В«). А якщо це ви просили підготувати текст, певно, теж не завжди були у захваті від результату.
Утім, робота з копірайтером необов'язково має нагадувати сюжети з мемів. Як це зробити? Давайте разом розберемося, як організувати продуктивну і приємну для обох сторін співпрацю, а також перевіряти статті, написані авторами.
Мене звати Даша, я Content Writer у продуктовій студії Railsware. Багаторічний досвід в IT, чимало практики у копірайтингу та гори вивченої фахової літератури допомогли мені не лише віднайти власний стиль, але й навчитись долати професійні труднощі. Про що поговоримо?
- Чому контент має значення для бізнесу.
- Що зробити до створення тексту, щоб отримати хороший результат.
- Як перевіряти і коментувати чернетку.
- Як надати зворотний зв'язок і не стати героєм книги Роберта Саттона.
Чому якісний контент важливий для бізнесу
Контент — це не просто умовний lorem ipsum, який ви постите. Його створення та поширення – така ж функція бізнесу, як і, приміром, продажі чи фінанси. Наприклад, блоги Railsware та її власних продуктів (Mailtrap.io, Coupler.io та Smart Checklist for Jira) читають понад півмільйона користувачів щомісяця. Серед них — потенційні клієнти і члени команди. Якщо статтю хочеться закрити після першого абзацу – що це скаже про ваш бізнес? Тому, перш ніж перейти до безпосередньо порад та інструкцій, розберемо, чому важливо якісно перевіряти написані райтерами матеріали.
По-перше, це докладається до успіху бізнесу. Не має значення над чим ви працюєте нині: над власним продуктом чи над проєктом на аутстафі/аутсорсі — робота контент-райтера завжди спрямована на те, щоб принести користь команді. Якщо йдеться про бренд роботодавця, ви можете поділитися реальним досвідом компанії і її плюсами, які виходять за межі стандартних «печивок в офісі». Якщо це статті направлені на залучення клієнтів, ви матимете шанс залучити нові цікаві проєкти. Якщо це пости про продукт, він зможе привабити більшу кількість користувачів, а отже, прибутки зростуть.
Робите контент заради SEO? Напевно, дарма. Ера SEO-оптимізованого контенту (у старому розумінні цього поняття) давно минула. Звичайно, ключові слова важливі, але keyword-stuffing (це коли 100 ключів на 1 абзац) більше дратує читачів, аніж приваблює їх.
Що необхідно памʼятати при створенні контенту?
Підписуйтеся на наші соцмережі
- Є сенс робити справді корисний контент, нехай і для маленької групи людей, аніж намагатись написати віральну статтю на хайпові теми із кричущими назвами типу «Блокчейн», «Штучний інтелект» або «Доповнена реальність».
- Ядром статті має бути саме проблема читача та її вирішення. Наприклад, «Як відправляти електронні листи за допомогою Ruby», «Як імпортувати дані в таблиці Google„, або ж «Просування нового продукту: покроковий гайд».
- Чим коротше, тим краще. Написання концентрованого та якісного контенту потребує практичних знань та досвіду. Вашого досвіду. Рерайт статей конкурентів не стане панацеєю. А отже, співпраця неминуча. Саме так і створюється те, що люди охоче читають і що допомагає бізнесу розв'язувати різні проблеми.
По-друге, на кону ваша репутація. Нормальною практикою є написання статей в парі з райтером, де ви будете вказані як автор чи співавтор. У будь-якому разі, вам варто попіклуватись про якість статті, де буде стояти ваше ім'я. «А навіщо воно мені взагалі потрібно?», — можете спитати ви. Відповідь проста: гугл все пам'ятає. Якщо в пошуку за вашим прізвищем знаходиться абиякий текст, навряд чи він зіграє на вашу користь. Це стосується і власників бізнесу, і топ-менеджерів, і лінійних фахівців. До того ж якісні матеріали ви можете додати до свого CV чи профілю в LinkedIn, розбудовуючи особистий бренд.
Звучить переконливо? Давайте тоді розглянемо те, що напрочуд важливо, коли ви готуєте матеріал із копірайтером.
Плануємо співпрацю з копірайтером
Так-так. Співпраця починається задовго до початку написання будь-якого матеріалу. І повірте, вам буде набагато легше перевіряти статтю, якщо ви в курсі, що вона взагалі існує або планується. Чим більше ви залучені перед і під час написання матеріалу, тим легше вам буде його перевіряти.
Тому заплануйте розмову з райтером перед створенням матеріалу. Що варто обговорити:
- для кого ця стаття;
- де вона буде опублікована;
- яку проблему читачів вона вирішуватиме (тут треба впевнитись, що тема гостра та актуальна);
- як виглядатиме структура статті.
Що це вам дасть:
- Обізнаність з темою статті та аудиторію, для якої вона пишеться. У такому разі під час перевірки у вас не виникне питання, чи варто пояснювати той, чи інший термін, якщо потенційний читач його добре знає. Те саме стосується й пояснень процесів, інструментів та технологій.
- Участь у складанні плану і розуміння, що має, а чого не має бути в статті. Також, ви відразу можете вказати на основні моменти, які повинні бути повністю розкриті в статті. Тоді перевірка матеріалу займе значно менше часу.
- Час підготувати приклади, скріни, або інші артефакти, необхідні для повноти матеріалу. Поки райтер працює над текстом, ви зможете порефлексувати та згадати цікаві кейси з вашого досвіду, які можна буде потім додати в статтю.
Не дивуйтесь, якщо під час обговорення виявиться, що ви можете написати цілу серію статей. Це навіть краще, аніж намагатися заштовхати в один текст все, що спадає на думку. Наприклад, в блозі Railsware ви можете знайти не одну, а мінімум п'ять статей про MVP. Тут і пост про те, що воно таке, і міфи пов'язані із MVP, і огляд інструментів для його побудови, і багато іншого.
Перевіряємо та редагуємо контент
І ось настав той день, коли райтер віддає вам матеріал із проханням його перевірити. Маєте розуміти, що навіть якщо для вас це не найпріоритетніша задача, райтер чекає на фідбек і не може рухати задачу далі. Тож не відкладайте її до нових віників. Натомість заплануйте собі час в календарі на найближчі дні, щоб ви змогли спокійно приділити цьому пару годин.
Як краще працювати з текстом?
-
1
Перечитайте його повністю. Часто, коли мою статтю читає хтось із технічних спеціалістів, вони з першого абзацу пишуть, чого не вистачає в тексті. Потім, десь в середині чи наприкінці коментують: «А, ось воно, ігноруй мій коментар зверху». Текст — це не код. Нерідко основна думка може бути аж в останніх абзацах. Тому, під час першого читання, не поспішайте коментувати «на льоту». Перечитайте чернетку кілька разів, а вже потім додавайте нотатки.
-
2
Поверніться до плану. Саме час згадати, що мало бути в статті з самого початку, яка її мета і для кого вона написана. Зробіть помітки в місцях, де інформації забагато або замало. Зазначте, що можна прибрати і чого саме бракує. Це може бути приклад, контекст, пояснення терміну, процесу, технології тощо.
-
3
Знайдіть логічні помилки, як-от: пропущений крок в інструкції, неправильно описаний процес, невдало обраний термін, перекручені причинно-наслідкові зв'язки й таке інше. Пам'ятайте, райтери не мають вашої фахової експертизи. Тож просто коротко поясніть, де саме виникла проблема і як її виправити.
-
4
Додайте приклади з вашого досвіду. Не варто використовувати те, що ви десь вже бачили, краще розкажіть щось, що трапилось саме з вами. Саме такі мініісторії і є тією родзинкою, яка робить матеріал унікальним та цікавим.
-
5
Напишіть розгорнутий фідбек для копірайтера. Обов'язково дайте знати автору, що ви завершили перевірку, та поясніть колезі, які відчуття викликав матеріал (детальніше про це трохи згодом).
Коментуємо текст райтера та пишемо фідбек
Якщо ви інженер і прочитали хоч одну статтю про те, як проводити код ревʼю, то основні принципи коментування вам вже відомі. Якщо ж для вас ця практика в новинку, то наступні поради можуть значно допомогти як вам, так і райтеру, з яким ви співпрацюєте.
- Будьте максимально конкретними. Пояснюйте те, що треба переробити та як. Головне, щоб ваші колеги могли відразу виправити текст, а не гадати чи правильно вони вас зрозуміли. «Тут все невірно», «Я б сказав інакше», «Мені не подобається», «Щось тут не так» — лише кілька прикладів поганих коментарів.
- Пишіть коротко. Історія вашого професійного розвитку є дуже цікавою, звісно, але ваше першочергове завдання — дати автору ту інформацію, яка необхідна для виправлення тексту. Не більше.
- Забудьте про сарказм. Навіть якщо певні речі вам здаються абсолютно зрозумілими та очевидними, для інших людей це не завжди так. Сарказм та іронія призводять до непорозумінь або навіть конфліктів. Можливо, зараз вам хочеться додати в коментар жартик з гостринкою, але не дивуйтесь, якщо колега знову звернеться до вас із додатковими питаннями та роз'ясненнями.
- Не повторюйтесь. Якщо ви бачите, що в тексті декілька раз повторюється одна і та сама помилка, не варто залишати коментарі до кожної з них. Краще напишіть один раз та зауважте, що цей момент треба виправити в усьому тексті.
- Не переписуйте текст. Іноді перевіряльник так старається, що переписує кожне речення в коментарях. Так втрачається будь-який сенс від співпраці. Вам здається, що текст пішов геть не туди? Домовтесь про розмову та ще раз усе обговоріть. Якщо ж вам не подобається стиль або манера письма копірайтера і хочеться все подати під власним «соусом», то спробуйте просто написати текст власноруч.
Коли перевірка закінчилась, вам треба повернути чернетку райтеру для опрацювання ваших коментарів. Можна просто написати щось на кшталт «я подивився і залишив коментарі» — це теж нормально.
Або ж можете поділитися розгорнутим фідбеком про текст. Це спростить подальшу співпрацю і допоможе фахівцю з контенту професійно розвиватись. Ось основні поради.
- Почніть з хорошого. Це універсальний підхід до написання фідбеку і стосується не лише текстів. Так ви налаштуєте людину на позитивний лад та підтримаєте її мотивацію на високому рівні.
- Опишіть основні моменти, які треба допрацювати та запропонуйте варіанти рішень. Не варто тут перераховувати усі коментарі, що ви залишили в документі, лише основні моменти. Можливо, під час перевірки, у вас з'явилась ідея як зобразити важкий текст у вигляді ілюстрації чи навіть відео. А може ви згадали влучний приклад, який дозволить зробити статтю ще більш цікавою та простою для розуміння.
- Пропишіть ваші очікування щодо подальшої співпраці. Дуже важливо обговорити ваші наступні кроки. Якщо коментарів було багато, можете попросити райтера надіслати вам текст після опрацювання коментарів для повторної перевірки. Якщо ви вважаєте, що основна ідея статті загубилась або пішла не туди, варто назначити мітинг, де ви зможете ще раз усе обговорити. Повірте, так буде швидше, ніж пояснювати усе текстом.
Останнє слово
Створювати контент (самостійно чи разом із кимось) — це надзвичайно корисно. Так ви ділитесь власним досвідом та знаннями зі світом та розвиваєтеся в різних напрямках. Обирайте дійсно цікаві для вас теми: тоді і в роботі буде натхнення, і правки та редагування не виглядатимуть нудною задачею.