Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

ШІ-клони, цифрові запахи та подорожі до стратосфери. Як технології змінять світ у 2024 році

Анна Нагорна
Анна Нагорна
19 лютого 2024 8 хвилин читання

Компанія VML у дослідженні The Future 100: 2024 виявила сотню цікавих трендів, які будуть супроводжувати людство упродовж року. Вони стосуються ШІ, культури, технологій, дизайну та інших сфер нашого життя. SPEKA зібрала 10 найбільш незвичайних технопередбачень, що будуть змінювати світ у 2024-му.

Десятка незвичайних трендів у ШІ та технологіях Десятка незвичайних трендів у ШІ та технологіях

Імерсивні технології

2024-й буде роком технологій VR та AR. У лютому Apple випустила гарнітуру змішаної реальності Vision Pro, яку компанія називає першим просторовим комп’ютером. А на технологічній виставці CES 2024 Sony та Siemens оголосили про розроблення системи створення просторового контенту, яка має вийти цьоро року. Вона складатиметься з гарнітури доповненої реальності та двох контролерів, за допомогою яких художники зможуть моделювати 3D-об’єкти у віртуальній реальності.

За прогнозом MarketsandMarkets, ринок просторових технологій до 2028 року зросте до $280,5 млрд із сьогоднішіх $97,9 млрд.

Подорожі до стратосфери

До середини цього десятиріччя низьковуглецеві повітряні кулі будуть возити туристів-першопрохідців до краю космосу, відкриваючи приголомшливий краєвид на нашу планету. Французький тревел-стартап Zephalto розробив люксову літальну капсулу Céleste, яка візьме на борт перших охочих вже 2025 року. За 120 тис. євро можна буде піднятися у небо на 25 км, насолодитися вишуканою вечерею та спеціально підібраною колекцією вин.

Відпочинок у капсулі Céleste Відпочинок у капсулі Céleste

Незабаром подорожі до стратосфери запропонує іспанський стартап Halo Space, а також американські компанії Space Perspective та World View. Але раніше за них досягне небокраю японський стартап Iwaya Giken, що здійснить перший комерційний політ у капсулі у березні 2024 року.

Біотехнології для моди

У 2024 році бренди продовжують підкорювати сили природи для створення тканин і барвників нового покоління. Так уже робить лондонська компанія Normal Phenomena of Life, створюючи речі та предмети одягу за допомогою бактерій, водоростей, грибків, клітин тварин та інших біологічних матеріалів. Серед продуктів компанії — куртка, виготовлена із 100% шовку та пофарбована бактерією Streptomyces coelicolor. Цей підхід добре описує концепцію біодизайну, коли живі організми використовують для створення інноваційних матеріалів та барвників.

Куртка Exploring Jacket, пофарбована бактеріями Куртка Exploring Jacket, пофарбована бактеріями

Підписуйтеся на наші соцмережі

Цифрові запахи

Людство уже успішно цифровізувало зір та слух, а як щодо нюху? Над цим працює стартап Osmo, що хоче надати комп’ютерам можливість відчувати запахи. Компанія прагне створити цифрову репрезентацію запаху та того, як ми уловлюємо, сприймаємо та пам’ятаємо аромати. Osmo називає себе компанєю цифрового хімічного дизайну, що розробляє хімічний склад певного аромату, так само як фармкомпанії розробляють ліки.

Люксові бренди також вивчають цифровізацію запахів. Ще у березні 2023 року Bulgari запустив мультисенсорний експеримент під назвою Scentsorial. Спеціальний пристрій вимірював мозкові хвилі та серцевий ритм учасників, а потім перетворював їхні реакції, емоції та думки в аромати.

Шопінг у метавсесвіті

Метавсесвіт: майбутня цифрова реальність Метавсесвіт: майбутня цифрова реальність

Незабаром Amazon запустить новий сервіс, де користувачі зможуть прогулюватися магазинами віртуальної реальності у 360°, приміряти та купувати одяг, взуття тощо. Бренди зможуть виставляти товари на цифрових вітринах Amazon, використовуючи технологію доповненої реальності, а маркетплейс потурбується про замовлення та доставку. За даними дослідження VML, у 2023 році 11% покупців у всьому світі активно шопилися у метавсесвіті, хоча й купували зазвичай віртуальні штуки: NFT, предмети для ігор та аксесуари для своїх аватарів.

Монетизація ШІ-клонів

У 2024 році трендом буде економіка ідентичності — нова економіка, що формується навколо цифрових двійників. Вона надасть великі можливості для зростання популярності та заробітку авторам контенту та инфлюенсерам. Китайські стримери уже використовують реалістичних ШІ-клонів, які виступають у прямих ефірах та приносять монетизацію. 

Китайські стрімери клонують себе за допомогою ШІ Китайські стрімери клонують себе за допомогою ШІ

Проєкт Metaphysic Pro дозволяє складати портфоліо біометричних даних, які можна використовувати для генерування обличчя та голосу цифрових персон, котрих можна буде ліцензувати та монетизувати.

А стартап Mimio.ai із Сан-Франциско розробляє Personality Engine («Рушій особистості»), який дозволить користувачам створювати власних ШІ-персон, що наслідуватимуть голос, тональність та стиль мовлення реальної людини. Компанія передбачає, що рішення використовуватимуть не лише знаменитості, але й звичайні користувачі, наприклад, для оброблення електронної пошти, або літні люди, котрі бажають залишити цифрове «Я» для нащадків.

Покоління штучного інтелекту

Штучний інтелект може мати потужний вплив на розвиток наймолодших поколінь, зокрема на покоління Альфа, представники якого народилися у 2010-2024 роках. Вони зростають з емоційно розвиненими робонянями, як-от Miko 3 та Roybi, разом з якими навчаються, будують стосунки та дорослішають.

ШІ-іграшка TeddyGPT ШІ-іграшка TeddyGPT

У квітні 2023 року компанія Toymint представила іграшку TeddyGPT — ведмедика із вбудованим помічником від OpenAI, який «підійде під унікальні уподобання та потреби кожної дитини». СЕО іграшкової компанії VTech Holdings Алан Вонг вважає, що такі ШІ-ведмедики незабаром зможуть складати для дітей персоналізовані казки набагато краще, ніж у книгах.

Тому покоління Альфа по-іншому буде ставитися до концепції стосунків. Частина їхніх друзів будуть справжніми, а частина — синтетичними. І це не обов’язково погано. Крім того, зміниться і вибір професії: ці діти увійдуть у майбутнє з грандіозною кількістю інструментів для творчості та автоматизації рутинних завдань.

Віртуальні родини

Чи будуть наші стосунки пов’язані з віртуальними істотами? Британська ШІ-експертка Катріона Кемпбелл передбачає, що до 2070 року віртуальні діти будуть звичним явищем і що малюків із метавсесвіту важко буде відрізнити від тих, що житимуть у реальному світі. А завдяки машинному навчанню ці діти зможуть навчатися та відповідати своїм батькам.

Сьогодні концепцію віртуальних дітей використовують для того, щоб навчити дорослих взаємодіяти із травмованими дітьми. Такі ШІ-малюки запрограмовані мати погані спогади і відповідати на запитання так само, як би це робила справжня дитина, що пережила травму. Вони виконують важливу справу, оскільки тренуватися на справжніх дітях неетично.

Робоча ШІ-сила

У 2023 році людство обговорювало ризики та потенціал штучного інтелекту, особливо його вплив на професії та робочі місця. Сьогодні технологія дійсно надто впливає на ринок праці: у звіті Всесвітнього економічного форуму (WEF) йдеться про те, що ШІ створить 69 млн нових робочий місць упродовж наступних п’яти років. Поступово з’являється дедалі більше вакансій, пов’язаних із ШІ, наприклад, інженер промптів, який створює запити для ефективної роботи з генеративним штучним інтелектом.

ШІ як допоміжна робоча сила ШІ як допоміжна робоча сила

За даними дослідження VML, більшість співробітників (69%) не переймаються, що технологія забере у них професію, а 53% опитаних вже використовують ШІ-інструменти у роботі. WEF передбачає, що частина робочих завдань, яку виконуватимуть машини, зросте з 34% до 43% до 2027 року, при цьому застосують різні можливості для захисту людської праці.

Нейромережі, схожі на людський мозок

ШІ буде мімікрувати під ті чи інші потреби людей або компаній. Так, деякі бізнеси уже працюють над розробленням масштабних мовних моделей нової хвилі, які зможуть створювати специфічний контент, тексти чи навіть рекламні кампанії під конкретний бренд. Також ці моделі будуть виконувати інші завдання — від автоматизації рутинних завдань до ухвалення складних рішень.

Сьогодні мовні моделі добре опрацьовують завдання, але можуть бути неефективні та споживати багато енергії за безперервної роботи. Тому експерти прогнозують розквіт імпульсних нейромереж, які будуть точніше імітувати роботу людського мозку та передавати інформацію біологічним способом — імпульсами. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Figma тимчасово вимикає функцію ШІ через проблеми з копіюванням дизайнів

Вікторія Рудзінська 2 липня 2024 19:44

Білл Гейтс нагадав про надмірне споживання електроенергії ШІ

Олеся Дерзська 28 червня 2024 16:07

Керівник Anthropic помістив в офісі плакат із роботом, що знищує світ

Олеся Дерзська 26 червня 2024 16:01

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

OpenAI відтерміновує запуск голосового режиму

Владислав Паливода 26 червня 2024 13:24