Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

NFT: що це таке, як створити і як на них заробляти

Єлизавета Гогілашвілі
Єлизавета Гогілашвілі Редакторка
16 травня 2023 5 хвилин читання

NFT — це цифровий актив, що може бути у формі зображень, музики, відео чи навіть внутрішньоігрових речей. NFT існують з 2014 року, але набули популярності 2021-го як спосіб купівлі та продажу цифрових творів мистецтва. Розповідаємо, як створити NFT та як на них заробляти.

NFT: що це таке, як створити і як на них заробляти NFT: що це таке, як створити і як на них заробляти

Що таке NFT

У квітні 2011 року на YouTube додали анімаційне відео з кішкою, що рухалася під японську попмузику. Це була Nyan Cat, і вона швидко стала мемом. Кішку з тулубом з печива створив американець Кристофер Торрес, надихнувшись своїм котиком Марті. Спочатку це була гіфка, до якої потім додали музику й завантажили на відеохостинг. 

2021 року Торрес продав гіфку як NFT анонімному покупцеві за майже $580 тис.

Мем Nyan Cat, який продали як NFT 2021 року Мем Nyan Cat, який продали як NFT 2021 року

Зазвичай NFT пов’язані з обʼєктом цифрового мистецтва — картиною, GIF, аудіо- або відеозаписом. NFT дозволяє продати твір цифрового мистецтва майже так само, як картину у художній галереї.

Кожен токен існує тільки в одному екземплярі. Технічно все, що є у диджиталі, можна купити й продати як NFT, навіть цю статтю. Але найчастіше токени NFT створюють, щоб купувати NFT-картинки.

Дослівно NFT — це non-fungible tokens, тобто невзаємозамінний токен: його не можна замінити на інший чи внести зміни в уже наявний. Це своєрідний цифровий сертифікат, що містить інформацію про диджитал-обʼєкт (картину, відео, фото тощо).

Як створити NFT

  • Оберіть, до якого файлу ви хочете привʼязати NFT

Це може бути коротке відео, зображення, аудіо- або відеозапис. 

Памʼятайте, що ви не можете створити NFT з файлу, який вам не належить. Це може спричинити юридичні наслідки.

  • Оберіть блокчейн, на якому ви хочете створити NFT

 Найпопулярніший — Ethereum. Також серед платформ, які варто розглянути, Solana та EOS. 

Після створення NFT ви вже не зможете змінити платформу, тому обирайте її уважно, ознайомтеся з усіма вимогами. 

  • Створіть цифровий гаманець і поповніть його криптовалютою Створення гаманців на популярних платформах безкоштовне. Криптогаманець має бути сумісним з обраною блокчейн-платформою. 

Два популярні гаманці — MetaMask, що підтримується платформами на основі Ethereum. MetaMask можна використовувати як розширення для Google або Chrome або завантажити застосунки для iOS чи Android.

Як влаштований криптогаманець MetaMask / YouTube

Інший популярний криптогаманець — Coinbase Wallet від платформи Coinbase. Він підтримує блокчейни, не засновані на Ethereum.

Головна сторінка криптогаманця Coinbase Wallet Головна сторінка криптогаманця Coinbase Wallet

Надійно зберігайте свій приватний ключ або сід-фразу (фразу відновлення, яку генерує криптогаманець з 12 рандомних слів). Без них ви можете втратити доступ до вашого гаманця. Вам не зможе допомогти навіть служба підтримки платформи.

Гаманець зберігає не сам NFT, а зашифровані ключі, що підтверджують ваш доступ до NFT. 

  • Оберіть NFT-маркетплейс, де ви зможете продати NFT, та прив’яжіть гаманець до маркетплейсу.

Дві найпопулярніші платформи для продажу NFT — OpenSea та Rarible. Обидва маркетплейси підходять для початківців. Уважно прочитавши правила, ви дізнаєтесь, як продати NFT

Ці платформи підтримують lazy minting (ледаче карбування) — спрощене розміщення NFT на маркетплейсі. Ледачий мінтинг дозволяє не сплачувати деякі fees — внески або комісію. Ви можете виставити NFT на продаж, не розміщуючи його у блокчейні, а за продажу передати комісію покупцеві разом з NFT. У кожного маркетплейсу є власні комісії, які називають gas fees. Наприклад, платформа OpenSea збирає гроші за ініціалізацію акаунта. Fee може становити до $100.

Як заробити на NFT

Створити NFT-картинку може будь-хто, для цього не треба бути художником. NFT-картинку можна створити у форматі JPEG, PNG і навіть GIF. Але є й інші варіанти, як заробити на NFT

Торгівля NFT

Ви можете інвестувати у NFT токен, а потім перепродати його. Але не усі NFT можна продати за мільйони доларів. Деякі з них не вартують нічого. Якщо ви хочете колекціонувати NFT, ви маєте критично ставитись до NFT-токену й розбиратись, хто з NFT-митців здатен створити вартісний обʼєкт.  

NFT-геймінг

Є ігри на блокчейні, що дозволяють купувати й продавати внутрішні айтеми як NFT. Однією з таких відомих ігор є СryptoKitties. Вартість однієї NFT-кішки становила понад $300 тис. Звісно, існують і дешевші ігри.

Стейкінг NFT

Ви можете заблокувати свій NFT на платформі, це буде підтримкою мережі. За стейкінг ви згодом отримаєте винагороду. Усе, що потрібно для реалізації стейкінгу, — Web3-гаманець. Щоразу як до ланцюга додаватиметься новий блок, усі, хто підтримав платформу, розділять між собою певну винагороду. 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

95% NFT-колекцій знецінилось — дослідження

Богдан Камінський 22 вересня 2023 14:34

Telegram запустив захищений криптогаманець у всьому світі, окрім США

Богдан Камінський 13 вересня 2023 13:44

Новачки у крипті: з чого почати інвестування

Victor Gordiyenko 12 вересня 2023 13:45

JPMorgan створить власну платіжну та розрахункову систему на блокчейні

Максим Красіков 10 вересня 2023 14:15

За лаштунками криптобірж: чому network — новий мастхев для блокчейн-індустрії

Павло Осадчук 7 вересня 2023 15:15