Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як взаємодіють медтех та блокчейн: від допомоги біженцям до перемоги над корупцією

Денис Чернишов
Денис Чернишов CEO Eternity Law International || Founder Eternity Life Clinics
6 березня 2023 6 хвилин читання

Нещодавно у ЗМІ опублікували новину про канадський стартап TransCrypts: команда проєкту розробила платформу на основі блокчейну, яка дає змогу пацієнтам отримувати доступ до електронних медичних записів. Пілотний проєкт дозволяє лікарням вільно та швидко завантажувати медичні дані на віртуальну платформу, завдяки якій користувач може їх переглядати, надсилати, перекладати іноземною мовою за допомогою вбудованого перекладача. Інновацією вже скористалися 4 тис. українських біженців у Канаді. І це чудовий приклад поєднання технології блокчейну та медтеху.

За даними Galaxy Digital, у 2021 році венчурні інвестори вклали в блокчейн-проєкти понад $33 млрд. Два роки тому загальна вартість проєктів на базі блокчейн у сфері медицини становила $531 млн. Allied Market Research прогнозує, що до 2031 року ця сума перевищить $16 млрд. Тобто, блокчейн перетворюється на реальний драйвер медицини. Про це говорить і Гай Анбар, фаундер Comply, у своїй авторській колонці у виданні Med Tech Intelligence. 

Головні напрями взаємодії блокчейну та медтеху

Натепер можна виділити кілька найбільш перспективних напрямів для блокчейну в медичній галузі. 

Доступ до медичних даних

Це те, про що я згадував вище у контексті TransCrypts. Електронні медичні карти — один із основних варіантів застосування блокчейну в галузі охорони здоров'я. Блокчейн дозволяє забезпечити справжність інформації та контроль за її переміщенням та змінами. Тому він підходить для зберігання медичних даних, таких як історії хвороб пацієнтів, звіти про виписані рецепти.

Також блокчейн дозволить контролювати передачу даних між закладами охорони здоров'я. Це можуть бути державні та приватні клініки, дослідницькі центри, а також аптеки та страхові компанії. У деяких країнах обмін даними клієнтів між установами заборонений без згоди самих клієнтів. Наприклад, такі вимоги містяться у Європейському загальному регламенті захисту даних (GDPR).

Блокчейн допомагає контролювати цей процес. Так, спільний стартап MIT Media Lab та Beth Israel Deaconess Medical Center під назвою MedRec дозволяє пацієнтам повністю контролювати свої дані та самостійно визначати, хто може отримати до них доступ. Також у цьому напрямі працюють проєкти Healthbank, Factom, Gem Health Network (GHN), HealthCombix та інші. 

Кібербезпека

Аналітики Gartner пишуть, що низька безпека даних призводить до втрат компаній на суму близько $15 млн як середньорічні фінансові витрати. Блокчейн дозволяє захистити особисту інформацію пацієнтів, зробивши її доступною лише медичних фахівців. З цією метою, наприклад, було започатковано проєкт Medicalchain — платформа для безпечного зберігання та обміну електронними медичними картами. Схожий стартап — Iryo, в якому акцент зроблений саме на контролі за безпекою особистих даних.

Оплата медичних послуг

Розробники стартапу CareX створили криптовалюту для спрощення медичного туризму. А українська аптечна мережа АНЦ запустила можливість сплачувати за товари через сервіс Binance Pay: з січня цього року послуга доступна в аптеках Києва. Таким чином, українська аптечна мережа стала першим в Європі партнером Binance.

Управління ланцюжками постачання ліків

Боротьба з контрафактом та корупцією в медичних установах, скорочення витрат на операційні витрати. Так, аналітики з HitInfrastrusture стверджують, що вже найближчими роками розвиток блокчейну в медичній галузі допоможе економити понад 100 мільярдів доларів на операційних витратах.

Діагностика та замовлення препаратів

Смарт-контракти дозволяють отримувати консультацію спеціаліста, отримати направлення на обстеження чи аналізи. За допомогою блокчейну також можна укладати договори медстрахування, дистанційно моніторити стан пацієнтів тощо.

Які перспективи блокчейну в медичних технологіях

Для пацієнтів блокчейн дає низку переваг та вирішує актуальні проблеми. Самостійний вибір постачальника медичних послуг без посередника, контроль за особистими медичними даними, купівля послуг за токени, можливість записатися на прийом до фахівця, отримати консультацію і навіть брати участь в просуванні різних досліджень. Щодо останнього, ми в Eternity Life Clinics зараз готуємо до запуску децентралізовану автономну організацію (ДАО), всередині якої користувачі зможуть брати участь в просуванні тих чи інших медичних досліджень в галузі longevity.

За даними опитування, проведеного в 2020 році, із 146 європейських медичних установ лише 4% використовують блокчейн. Ще 14% лише розглядають можливість використання. Більшість не планує використовувати блокчейн-системи, а кожний третій не має відповіді на це запитання. В Україні цей процес відбувається ще повільніше. Ймовірно, це пов'язано з низьким рівнем розуміння можливостей технології та високими бар'єрами для початку використання.

Проте за останні три роки кількість медичних стартапів на базі блокчейну значно зросла. Ніша активно розвивається. У Deloitte прогнозують, що за 5-10 років блокчейн витіснить застарілі технології з бізнесу: цієї точки зору дотримуються понад 70% підприємців та топ-менеджерів, які взяли участь в опитуванні. 

Уже зараз з упевненістю можна сказати, що блокчейн у медицині застосовуватиметься дедалі ширше у наступні роки. Важливо донести медичним фахівцям цінність та зручність блокчейн-систем, широкий спектр можливостей, які вони надають.  

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Український Esper Bionics отримав $5 млн на розвиток біонічних технологій

Кіра Іванова 14 годин тому

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 16 годин тому

Призовий фонд $100 тисяч: в Україні відбувся перший ETHKyiv хакатон

Ростислав Бортман 18 годин тому

Як збільшити продуктивність команди розробників. Якісна мотивація в 2024 році

Даніелла Шихабутдінова 19 годин тому

Як підготувати IT-бізнес до виходу на міжнародний ринок

Максим Олійник 28 червня 2024 11:34