Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Magic Leap залучав мільярди інвестицій на споживчі AR-окуляри, а тепер йде у медтех. Історія компанії у чотирьох «магічних стрибках»

profile-img
Антон Єганов
17 січня 2022 8 хвилин читання

Американський стартап Magic Leap за 12 років існування випустив лише один продукт — окуляри доповненої реальності, які провалилися в продажу. Експерти взагалі сумніваються, що в них є потреба, але компанія все одно анонсує наступні вже 2022-го. 

Усі ці роки Magic Leap, виправдовуючи свою назву, стрибала від однієї бізнес-моделі до іншої та на кожному з етапів у магічний спосіб залучала чималі гроші. Причому все це у режимі максимальної секретності та водночас максимального хайпу. З останніх радикальних рішень — компанія, схоже, остаточно йде зі споживчого ринку та фокусується на B2B-медтеху.

SPEKA розповідає, як за допомогою «магічних стрибків» залучати мільярди доларів на технологію, яка, можливо, нікому й не потрібна.

Стрибок 1: із коміксів та звукозапису в таємничу технологію

Заснував Magic Leap американський підприємець Роні Абовіц у 2010 році. На той момент найголовнішим проєктом Абовіца була MAKO Surgical — компанія, що виготовляла медичних роботів. Схоже, що спочатку Абовіц узагалі не планував Magic Leap як технологічний стартап.

Як з'ясували журналісти Gizmodo, у перший рік свого існування Magic Leap Studios (саме так тоді іменувалася компанія) працювала над власним графічним романом та його екранізацією. Що не так і дивно: Абовіц під час навчання в університеті (де він отримав ступінь з біомедичної інженерії) малював комікси.

Компанія мала ще й студію звукозапису, там записувалася група Sparkydog and Friends, у якій грав сам Абовіц, його дружина Дебб та два бізнес-партнери. 

Словом, виглядало все так, ніби Magic Leap — це радше спосіб відпочити від основної роботи та добре провести час із друзями, аніж іще один бізнес-проєкт. 

Але 2011 року плани компанії різко змінилися, а сама вона перейшла у режим максимальної секретності.

Стрибок 2: із режиму «стелс» у мільярдні інвестиції

«Magic Leap — це компанія, що приносить кінематографічну реальність у фізичний світ та робить її частиною життя», — розповідав Абовіц у липні 2011-го на фестивалі Comic Con і демонстрував, як це має виглядати: спеціальний монітор у його руках показував віртуального робота, що рухається посеред реальних учасників фестивалю.

Крім таких гучних та водночас непевних заяв, до 2014 року про компанію мало що було відомо. Сайт Magic Leap тоді містив лише подібні піар-сентенції, і ніхто не  розумів, що конкретно робить компанія та яким буде її продукт.  

У пресі Magic Leap називали не інакше як «таємничим стартапом» та «творцями загадкової технології». Та й сам концепт доповненої реальності тоді лише входив у широкий вжиток (згадаємо окуляри Google Glass, що з'явилися тими роками).

Медіа масово зацікавилися компанією, коли з'ясувалося, що таємничий Magic Leap залучив більш ніж $540 млн від дуже поважних інвесторів. Зокрема від Google, Alibaba, кінокомпанії Legendary Pictures, технологічної корпорації Qualcomm та відомих венчурних фондів Andreessen Horowitz та Kleiner Perkins.

До того ж до команди Magic Leap приєдналися Річард Тейлор (новозеландський спеціаліст зі спецефектів, що працював над «Володарем перснів»), ветеран гейм-дизайну Грем Девайн, колишній керівник маркетингу BlackBerry та Samsung Браян Воллес і фантаст Ніл Стівенсон (який, до речі, є автором терміна «метавсесвіт»). У раді директорів компанії числився навіть CEO Google Сундар Пічаї.

Після розголосу в ЗМІ компанії довелося зняти промовідео, яке мало би продемонструвати, що саме вона робить. Виглядало непогано, але відрізнити, де тут банальна комп'ютерна графіка, а де власне нова технологія, мало хто зміг.

Деякі журналісти спекулювали, що компанія, мовляв, заробляє виключно на хайпі, таємничості та відомих іменах. А британський сайт The Register навіть зарахував Magic Leap до категорії творців vaporware — технологічного продукту, який широко рекламується, але зрештою так і не виходить на ринок. 

Як би там не було, Magic Leap у ті роки залучив приблизно $2 млрд інвестицій, оцінка проєкту сягнула $6 млрд, але перший продукт він випустив лише 2018-го, на восьмому році існування. 

Стрибок 3: від перших окулярів до звільнення Абовіца

«Чого дійсно не вистачає цій доповненій реальності, то це реальної у ній потреби. Ігри виглядають цікавішими на ігрових консолях, звичайний комп'ютер є більш продуктивним, смартфон більш мобільним та, звісно ж, дешевшим», — резюмував журналіст BBC Дейв Лі, протестувавши окуляри Magic Leap One.

Вони коштували $2295 і складалися з власне окулярів, невеличкого комп'ютера та пульту. Спочатку довго завантажувалися та сканували предмети навколо. Потім Дейв Лі зміг покласти віртуальний шматочок сиру на реальну полицю (виглядало не дуже реалістично), поспостерігати за динозавром, постріляти у монстра та почитати просто у повітрі електронну газету.

Інші тестери були не такими категоричними, як Дейв Лі, але визнавали: окуляри круті, але все це вже десь було раніше. У Microsoft Hololens або деінде. І взагалі технології Magic Leap One не виглядають передовими як для 2018 року.

Не знаємо достеменно, де саме Дейв Лі зберігав ці окуляри, але журналісти Bloomberg тоді ж дізналися: Magic Leap дозволяє тестувати свій продукт лише у режимі найвищої секретності. Спочатку випробовувати Magic Leap One можна було взагалі лише на території виробника, до того ж письмово зобов'язавшись не розголошувати інформацію. Потім окуляри дозволили забирати із собою, але за умови, що зберігати їх будуть лише у сейфі. Деякі потенційні тестери, дізнавшись про таку безпрецедентну секретність, навіть відмовилися від випробування.

Ринок, схоже, оцінив Magic Leap One так само, як і журналіст BBC: не побачив у них особливої потреби. Хоча до продажів долучився оператор AT&T (директор компанії Джон Донован увійшов до ради директорів Magic Leap), продати за перше півріччя вдалося лише 6 тисяч окулярів. Тоді як Роні Абовіц заявляв: за перший рік легко розійдуться цілих 100 тисяч.

Зрештою влітку 2020-го вартість компанії впала на 93% — до $450 млн. Також вона вимушена була звільнити щонайменше тисячу співробітників, це приблизно половина всіх працівників.

Тоді ж Абовіц уперше натякнув, що компанія відмовиться від роздрібних продажів і зосередиться переважно на корпоративних клієнтах. Він оголосив «Велику реструктуризацію» та залишив посаду CEO.

У медіа тоді навіть подейкували про можливий продаж Magic Leap, серед потенційних покупців називали Facebook та Johnson & Johnson. Але, схоже, знову спрацювала стара тактика: залучити великі імена та зібрати під це гроші. Замість Абовіца Magic Leap очолила Пеггі Джонсон із Microsoft, і їй у якийсь магічний спосіб вдалося залучити $500 млн інвестицій на розробку наступного покоління окулярів. 

Стрибок 4: від масового продукту назад до медицини

Окуляри Magic Leap 2, за словами Пеггі Джонсон, будуть готовими до продажів вже 2022 року. Порівняно з першим ML One вони на 20% полегшають, матимуть удвічі ширше поле зору та будуть дорожчими. 

Також вона фактично підтвердила, що компанія тепер робить ставку не на масових, а на корпоративних клієнтів. За її словами, Magic Leap 2 будуть «найменшим та найлегшим подібним пристроєм для підприємств, розробленим, щоби збільшити застосування доповненої реальності у бізнесі». 

А в останній свої заяві від 12 січня Джонсон, здається, ще більше звузила коло потенційних користувачів Magic Leap 2. Ранній доступ до тестування матимуть чотири медичні компанії: SentiAR, що спеціалізується на візуалізації клінічних даних, нейротехнологічна SyncThink, Heru, що займається діагностикою, та Brainlab, яка розробляє софт для хірургічних операцій.

Якщо ви раптом забули, нагадаємо: до Magic Leap Роні Абовіц заснував компанію МАКО Surgical, яка виробляла роботів-хірургів. У 2013-му продав її за $1,65 млрд. Схоже, він вирішив повернутися туди, звідки почав.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Adobe за $20 млрд купує стартап Figma

Ірина Маринюк 15 вересня 2022 19:00

Jooble інвестувала $1 млн в український стартап JayJay, який вчить жителів Індонезії диджитал-професій

Ірина Маринюк 14 вересня 2022 17:21

Стартап Максима Плахотнюка ATLANT 3D Nanosystems отримав $15 млн інвестицій

Євген Муджирі 13 вересня 2022 10:14

На перетині медіа та технологій: як працюють цифрові голограми

Western Digital 5 серпня 2022 19:09

Український стартап Awesomic отримав нагороду Red Dot за Сковороду з мінометом та Стуса із «джавеліном»

Євген Муджирі 4 серпня 2022 15:46