Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як криптовалюта допомагає фінансувати тероризм та як цього уникнути

Andrew Aleksandrov
Andrew Aleksandrov Chief Commercial Officer of AMLBot
5 грудня 2022 10 хвилин читання

Фінансування тероризму за допомоги криптовалюти може мати величезний обсяг та забезпечувати анонімність відправників цих коштів. Але AML-ідентифікація здатна запобігти цьому.

Фінансуванню тероризму завадить AML-ідентифікація доходів

Розберемося детальніше з інструментами AML та CFT. AML (Anti-Money Laundering, протидія відмиванню грошей) – це процедура ідентифікації людей, що користуються криптовалютою. Після отримання інформації її перевіряють та зберігають. Інформація користувача містить дані про доходи та витрати. Таку процедуру проводять постійно, щоб протидіяти відмиванню грошей, фінансуванню терористичних організацій, створення зброї масового знищення, спонсорування злочинних організацій та ін. AML збирає інформацію не стільки про користувача, скільки про його статок, доходи та витрати.

CFT (англ. Combating the financing of terrorism, боротьба з фінансуванням тероризму) – дотримання вимог усього комплексу дій і кроків, які будуть заважати тероризму та навіть його існуванню, як явища.

Але як саме крипта пов'язана з тероризмом?

Переваги криптовалюти над грошима

Ціна криптовалюти залежить лише від зацікавленості та попиту на неї (за винятком фіатних, товарних та криптовалютних стейблкоїнів). Популярність крипти тримається на трьох стовпах:

  • 1
    анонімність користувачів;
  • 2
    децентралізація;
  • 3
    низька або нульова комісія.

При дотриманні цих вимог, зацікавленість криптовалютою не впаде ніколи, навіть через фінансові ризики, які вона має.

Щоб проводити криптооперації у медіапросторі, потрібно вигадати нік та пароль. Пароль та нік програма шифрує у 42 символи, розшифрувати такий нік неможливо, ризик втрати коштів – відсутній (окрім випадків, коли користувачі самі забувають дані для входу або втрачають відповідні ключі). Отже усі фінансові операції анонімні. І це не залежить від транзакцій: покупка кави у кафе, погашення державного боргу країни – усе анонімно.

Швидкість обробки транзакції залежить від фінансової комісії: чим вище комісія – тим швидше опрацюють транзакцію. Якщо комісію не сплачувати, збільшується ризик довгої черги. Комісія добровільна.

Ці переваги забезпечують зростання криптовалюти (біткоїн коштував у 2009 році 0,3 цента, а на піку – $69 тис.). Але це створює певні ризики. Наприклад, завдяки анонімності можна купувати зброю без дозволу. А під зростанням ціни може маскуватися відмивання грошей.

Система злочинного отримання грошей виглядає так:

  • 1
    «Розміщення» – введення коштів у обіг. У нашому випадку – купівля криптовалюти.
  • 2
    «Нашарування» – проведення складних фінансових операцій для маскування незаконного джерела. У даному випадку арбітраж, купівля або позика однієї крипти за іншу.
  • 3
    «Інтеграція» – отримання незаконних коштів. Продаж крипти й отримання централізованої валюти.

Знайти щось незаконне практично неможливо. Ця система дозволить легалізувати гроші, які були отримані злочинним шляхом (відмити).

Загрози фінансування тероризму та відмивання грошей

Підписуйтеся на наші соцмережі

Фінансування тероризму – це матеріальна підтримка тероризму, основна причина загибелі багатьох людей внаслідок терористичних актів. AML створене, аби протидіяти легалізації доходів, які є незаконними. Цей інструмент дає змогу проаналізувати і зрозуміти, які кошти – незаконні.

Такі перевірки часто роблять криптокомпанії. Бо у випадку, якщо біржа фінансує тероризм, позбавлення ліцензії компанії та керівника – найм'якіший варіант покарання. 

Найважче чинити протидію цим незаконним діям, коли винні не приватні особи, а цілі фінансові установи. Шкода, яка нанесена фінансовими велетнями, загрожує не лише масштабом, а й тим, що незаконне збагачення спричиняє інфляцію.

Яскравий приклад — 2009 рік. ФРС (федеральна резервна служба США, яка друкує долари) надрукувала 16 000 000 000 000 доларів і видала безвідсоткові кредити своїм банкам. Кредитовані банки гроші не повернули, а роздали своїм працівникам, у якості премій за вихід з фінансової кризи 2008-2009 рр. Ця сума спричинила фінансову інфляцію, але її вистачило б, щоб забути про проблему голоду у світі, зробити безкоштовний інтернет по всьому світу або перетворити половину пустелі Сахара на тропічний ліс.

Як протидіяти такому масштабному фінансуванню, яке було спричинено отриманням статків злочинним шляхом? Щоб досягти дотримання вимог AML/CFT, можна лише звернутися до міжнародних міжурядових та міжнародних неурядових установ і організацій, на кшталт FATF.

Що робить FATF

FATF або Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей – міжнародна, міжурядова організація, яка була заснована Великою Сімкою у 1989 році. Мета організації – протидія відмиванню грошей та фінансуванню тероризму (з 2001 року), дотримання вимог AML/CFT.

Цілі FATF:

● встановлення та провадження НПА (нормативно-правових актів);

● протидія відмиванню грошей;

● боротьба з фінансуванням тероризму;

● формування політики, для провадження національних, законодавчих і регуляторних реформ у сфері фінансів;

● вдосконалення фінансових систем для дотримання вимог стандартів AML i СFT;

● боротьба з іншими загрозами міжнародного фінансового сектору.

На жаль, організація FATF може лише надавати рекомендації, її рішення не мають юридичної чи політичної сили. Організація може перевіряти прогрес від своїх рекомендацій за допомоги взаємних перевірок країн-членів.

У організації є «Заклик до дії», під неофіційною назвою – чорний список. Це список країн з високими фінансовими ризиками та країн, які спонсорують тероризм. Внесення до списку призводить до падіння експорту з країни. Щоб уникнути цього, або вийти зі списку, уряди країн роблять певні кроки, для дотримання вимог FATF і відповідних регулювань AML і CFT.

Отже, у чорний список потраплять країни з дуже складною економіко-правовою ситуацією та країни, які мають високий ризик відмивання грошей, або спонсорують тероризм: рф, Куба, Іран, Північна Корея та Сирія. Щодо Ірану, Північної Кореї та особливо М'янми FATF закликає застосовувати жорсткі санкції, щоб змусити країни дотримуватись вимог. Вочевидь, що ці країни мають великі недоліки в антивідмивальній системі та мають дуже слабку фінансову систему відносно міжнародних стандартів AML і CFT.

Росія потрапила у цей список, через такі причини: величезні фінансові ризики, початок війни, численні порушення законів війни та прав людини, безліч військових злочинів, акти тероризму та його спонсорування. Чорний список допоможе позбавити російську військову машину фінансування. Але російська влада не лише відмиває гроші, а й узаконює це, стандарти AML i CFT у цій країні не існують взагалі.

Також у організації FATF є сірий список (офіційна назва «Інші контрольовані юрисдикції»). У нього входять Албанія, Барбадос, Буркіна-Фасо, Гаїті, Гібралтар, Демократична Республіка Конго, Ємен, Йорданія, Кайманові острови, Камбоджа, Ямайка, Малі, Марокко, Мозамбік, ОАЕ, Панама, Південний Судан, Сенегал, Сирія, Танзанія, Туреччина, Уганда, Філіппіни, Ямайка.

Ці країни мають певні проблеми з відмиванням грошей у законодавстві, а CFT працює не дуже ефективно. Отже, уряди мають робити певні кроки, якщо зацікавлені у міжнародній торгівлі, згідно зі стандартами та дотриманням вимог FATF у AML/CFT.

Криптовалютна сфера для країн із сірого та чорного списку FATF 

Восьмий пакет санкцій вплинув навіть на криптосферу: усі криптокомпанії, які отримали ліцензію у країні ЄС, мали завершити усі відносини з росіянами до 22 жовтня 2022 року включно для дотримання вимог Ради ЄС. Канада і США теж підтримали рішення ЄС. В іншому випадку є ризик, що ЄС відкличе ліцензію компанії.

Отже, російські трейдери можуть працювати лише з криптобіржами з Азії, Африки, Латинської Америки, Австралії та Океанії, де ринок крипти значно менший та менш релевантний.

Але якщо мова йде про справжніх велетнів криптовалюти, то треба згадати біржу Binance – найбільшу блокчейн-біржу у світі. Binance теж належить до Південно-Східних бірж Азії (має філії по всьому світу), але ввела санкції та обмеження для російських клієнтів ще у квітні 2022.

Іран бачить можливість зайняти місце серед країн, що активно використовують криптовалюту. Ще у серпні Іран заявив, що планує у вересні широко використовувати смарт-контракти та не підсанкційну криптовалюту, а його майнери та валідатори будуть торгувати з росією. Як зазначено вище, через санкції росія втратила доступ до ринку криптовалюти у ЄС. Але крипта звідти усе одно може бути залучена для фінансування тероризму в обхід CFT. 

З країнами із сірого списку ситуація трохи краща. Розглянемо на прикладі Кайманових островів: ФАТФ у лютому 2021 року наголосила на недоліках контролю у Кайманових островах саме в AML. На країну наклали санкції за ненадання інформації про бенефіціарних (непрямих) власників, що може знизити ефективність CFT.

Після цього судова влада надала необхідну інформацію, тим самим виконавши свої зобов'язання дотримуватись вимог ФАТФ та стандартів AML/CFT, і наголосила що санкції були невиправдано жорсткі. Держава повинна продовжувати дотримуватись вимог FATF і ще вищого рівня CFT.

Отже саме такі дії призводять до застосування стримувальних та ефективних санкцій, які пропорційні рівню порушень і не є занадто жорсткими. Кайманові острови мають термін до лютого 2023 року, щоб вирішити питання з AML-ідентифікацією бенефіціарних власників, дотримуючись вимог FATF, й відносно AML і CFT.

Короткий висновок

Як бачимо, країни з не найгіршим станом AML і CFT із сірого списку шукають шляхи для виходу з нього, а країни з чорного – шукають шляхи, як обійти санкції та обмеження, що введені відповідно до їхнього дотримання AML/CFT.

Фінансування тероризму було і залишається гострою проблемою, але треба лише уявити, якою б вона була без дій FATF. Без створених стандартів AML і CFT, які можна знайти та перевірити через AMLBot, який має повний спектр послуг для CFT і AML.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Binance майже вдвічі збільшив кількість користувачів за рік

Вікторія Рудзінська 14 січня 2025 19:45

Капіталізація ринку крипти на початку 2025-го упала на 5%

Кіра Іванова 13 січня 2025 13:10

Як створити Employer Branding проєкт, що допомагає айтівцям спати

Марія Герасимяк 9 січня 2025 09:50

MiCA: нові правила для криптовалют у ЄС

Павло Бартос 31 грудня 2024 16:22

Жіноче здоров'я та FemTech в Україні

FemTech UA 20 грудня 2024 14:13