Децентралізація та ШІ: як поєднати два світи Web3?
Суспільство стоїть на порозі нової технологічної ери, адже традиційна частина наявного програмного забезпечення існує з елементами ШІ та машинного навчання. За дослідженням компанії PwC, роль штучного інтелекту зросте у рази й до 2030 року становитиме рекордні майже $16 трлн у надбанні світової економіки. Це приведе до збільшення світового ВВП на 14% і водночас зміцнення позицій у загальному розвитку не тільки самого ШІ як інструмента сучасних застосунків, але й основи для розвитку Web3.
Штучний інтелект та технологія блокчейн, безсумнівно, є двома найінноваційнішими рушіями прогресу останнього десятиліття, які захопили увагу та сподівання світової спільноти. Про стрімкий розвиток ШІ свідчать значні обсяги венчурних інвестицій, вкладених у цю сферу. Наприклад, лише у 2023 році Microsoft та NVIDIA інвестували $1,3 млрд у компанію Inflection AI, а OpenAI's Rival Anthropic залучив $2,75 млрд від Amazon.
Однак, попри очевидний прогрес у Web2, питання щодо практичного застосування ШІ та його взаємодії з Web3 залишаються відкритими. Чи може Web3 зіграти суттєву роль у розвитку штучного інтелекту? Якщо так, то як блокчейн може посприяти цьому прогресу? І чому ШІ взагалі потребує блокчейну Web3?
Як адаптувати ШІ до Web3
Підписуйтеся на наші соцмережі
У будь-якому разі варіанти та можливості завжди є, вони досить перспективні. Оптимальним варіантом є впровадження генеративного штучного інтелекту з децентралізованими можливостями. Ця модель ШІ має у своєму арсеналі складні нейронні мережі, які можуть аналізувати величезні набори даних.
Спеціальні структури своєю чергою, роблять якісні узагальнення та можуть виконувати різноманітні завдання. Їхня суть полягає у мінімальному навчанні для розуміння інструкцій від користувача.
Тобто раніше, для того щоб отримати якісне розв'язання проблеми, треба було написати мало не поему для ChatGPT, проте згодом буде достатньо більш лаконічних вказівок та рекомендацій. Адже одним із недоліків подібних чатів зараз є неможливість якісного аналізу інструкцій або запитів від користувача.
Повертаючись до особливостей генеративних моделей, важливо наголосити, що вони передбачають контрольоване навчання. Простіше кажучи, набір даних створюється та передається людьми, разом із відповідними мітками. Потім генеративна модель сприймає надану інформацію та вчиться створювати новий вміст або наслідувати попередній, якщо він був наданий. Для цього використовують нейронні мережі, складного типу Variation Autoencoders (VAEs) або Generative Adversarial Networks (GANs).
Можливості ШІ для Web3
- Автоматизована генерація коду. ШІ може автоматизувати рутинні завдання, звільняючи час розробників для більш складних та творчих завдань. Наприклад, ШІ може генерувати код для смартконтрактів, DApps та інших компонентів Web3, зменшуючи ризик помилок та покращуючи загальну якість коду. Або як незамінний помічник для розробників Web3, який надаватиме рекомендації щодо кодування, оптимізації та налагодження. Це може значно прискорити процес розробки та покращити кінцевий результат. Alchemy, лідер у сфері Web3-інфраструктури, оголосив про запуск ChatWeb3 — інтелектуального помічника, який полегшує вивчення Web3 та розробку проєктів у цій сфері.
- Децентралізоване створення контенту та використання активів. Користувачі всієї мережі можуть вносити дані та перевіряти вміст на різних платформах. Наприклад, криптобіржі працюють з технологіями децентралізації. Це означає, що немає залучення третіх сторін та учасники торгують між собою на P2P-платформах, або DEX. Наприклад, екосистема європейської криптобіржі WhiteBIT має децентралізовану платформу WhiteSwap, побудовану на Ethereum, яка працює у блокчейн мережах Tron, Polygon та Ethereum. Інша біржа FlowX побудована на блокчейні Sui, також орієнтована на користувача і дозволяє легко створювати глибокі та стійкі пули ліквідності. Безстрокова мережева біржа Starknet прагне створювати зручні DeFi рішення.
- Розроблення блокчейн-ігор. Штучний інтелект стає тріумфом в ігровому світі, створюючи інтерактивні простори та персонажів, які можуть адаптуватися до реального часу, дій та рішень гравців. Інтеграція нових можливостей з інфраструктурою Web3 відкриє можливість створення децентралізованих ігор. Приміром, генеральний директор Бен Джеймс стартапу Atlas, у подкасті The Agenda наголосив на впровадженні генеративного ШІ в ігри.
Коротка післямова
Штучний інтелект — новий етап у розвитку цифрових технологій, як і Web3. Важливо усвідомити, що ці дві системи доповнюють одна одну та можуть бути перспективними у сфері децентралізованих фінансів, ігор, соціальних мереж та державних послуг.