Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Модний метавсесвіт. Як люксові бренди підкорюють віртуальну реальність

Анна Нагорна
Анна Нагорна
24 січня 2024 5 хвилин читання

Метавсесвіт стає дедалі більш модним у прямому сенсі. Десятки відомих брендів освоюють віртуальний простір, створюють цифрові товари та запускають власні гейміфіковані світи, які ще десять років тому важко було навіть уявити. 

Серед таких піонерів зі світу моди — Louis Vuitton, Balenciaga та Gucci. Не відстають від них і спортивні гіганти Adidas та Nike. Вартість глобального метавсесвіту сягне майже $82 млрд у 2024 році, а найбільше грошей у нього інвестують компанії США —  чверть усього об’єму.

За прогнозами GlobalData, до 2030 року економіка метавсесвітів сягне $400 млрд: це майже у десять разів більше за економіку України сьогодні. 

Більш ніж цифрові кросівки

Nike почали захоплювати метавсесвіт ще 2021 року. Тоді компанія запустила Nikeland — віртуальний світ у грі Roblox із магазином скінів, ареною для ігор та копією справжньої штаб-квартири Nike. Леброн Джеймс навіть проводив там уроки з баскетболу для спільноти, яка вже перейшла 21 млн користувачів.

Леброн Джеймс у Nikeland Леброн Джеймс у Nikeland

У 2022 році Nike придбав студію цифрового дизайну RTFK та випустив колекцію з 20 тис. NFT-кросівок Cryptokicks. Їх розібрали, як гарячі пиріжки, а одну з пар продали за рекордні $130 тис. А наприкінці минулого року запрацювала платформа Swoosh, де можна купити, продати чи обміняти NFT-одяг від Nike.

NFT (non-fungible token) — унікальний мультимедійний об’єкт із цифровим записом про право власності та автентичність, який зберігається на блокчейні.

Adidas теж випустив NFT-колекцію кросівок та одягу, які користуються популярністю в іншому метавсесвіті, Sandbox, також як скіни. 

Але найбільше амбіцій у Reebok: у грудні 2023 року бренд анонсував власний метавсесвіт Reebok Impact, який має переосмислити диджитал-моду. Допомагати у цьому буде ШІ-компанія Futureverse.

Висока мода у віртуалі

Чи не кожен люксовий бренд випустив бодай одну NFT-колекцію та засвітився у віртуальних світах Roblox або Decentraland за останні кілька років, зокрема Gucci, Tiffany та Burberry.

Найбільше таких кейсів припало на 2021 рік, на хвилі популярності NFT, а потім хайп поступово пішов на спад. Хоча деякі бренди залишаються вірними адептами метавсесвіту з його технологіями і донині.

Наприклад, улітку 2023 року Louis Vuitton випустив чергову партію NFT під назвою Mystery Box. Це колекція оцифрованих валіз Louis Vuitton, кожна з яких має реальний фізичний відповідник. Колекція має на меті увічнити іконічні аксесуари у цифровому вимірі. 

Louis Vuitton 'Mystery Box' NFT  Louis Vuitton 'Mystery Box' NFT 

До слова, ще у 2019 році модний будинок експериментував із власною блокчейн-технологією Aura. Вона дозволяла перевіряти оригінальність ювелірних виробів LV Diamonds collection.

Інший цікавий кейс — Gucci. У бренда є власне віртуальне місто Gucci Town із розкішним садом, подіумом та бутиком у Roblox, а також NFT-колаборація з провідним виробником іграшок Superplastic. У квітні 2023 року бренд запартнерився з метавсесвітом Otherside та випустив спеціальну колекцію: 3333 срібних NFT-прикрас з прив’язаними до них фізичними ювелірними виробами.

А ще в ігровому метавсесвіті Decentraland проводять тиждень моди — Metaverse Fashion Week (MVFW). Щосезону відомі бренди, як-от Dolce&Gabbana, Tommy Hilfiger, Prada та інші, презентують ексклюзивні віртуальні колекції. 

Хайп чи перспективи?

Чому ж бренди так рвуться у метавсесвіт та витрачають мільярди на технології та продукти, які поки що не можуть окупитися? Є кілька пояснень.

 • 1
  Цифрова присутність. Бренди прагнуть бути прогресивними та упізнаваними, а новини про запуск NFT чи метавсесвіту викликають публічний резонанс.
 • 2
  Створення цінності. NFT заведено вважати видом цифрового мистецтва, яке потенційно має більш довгий термін придатності, ніж фізичний об’єкт.
 • 3
  Аутентичність. Цифрові продукти, підстраховані технологією блокчейн, неможливо підробити або продати на чорному ринку, а це б’є по репутації люксових брендів.
 • 4
  Пошук нових клієнтів та зміцнення спільноти. Roblox, Decentraland та Sandbox — там тусуються багато представників молодого покоління, які вже знають про Gucci або Nike та можуть стати їхніми покупцями у майбутньому.
 • 5
  Екологія та здешевлення виробництва. Випуск цифрових товарів у епоху fast fashion — це не лише модно, а й порівняно дешево та майже не шкодить довкіллю.
Прогноз розвитку різних галузей у метавсесвіті. Джерело: Statista. Прогноз розвитку різних галузей у метавсесвіті. Джерело: Statista.

За прогнозами Statista, найближчим часом у метавсесвіті найбільше розвиватиметься саме онлайн-торгівля, на другому місці — відеоігри. А от віртуальна освіта та робочий простір, які за каноном концепції мали б бути основою метавсесвіту, відійдуть на задній план.

Експерти передбачають, що компанії збільшуватимуть бюджет на рекламу в метавсесвіті. А от про інвестиції брендів у технології метавсесвіту даних майже немає.

Усе це свідчить про те, що бренди сприймають метавсесвіт радше як новий ринок для збуту своїх товарів або ж модний спосіб залучити нових клієнтів, аніж дійсно прагнуть розвивати інноваційні web3-технології — блокчейн, VR та AR, штучний інтелект чи бодай NFT.

1
Прокоментувати
Nicolas Nicolas 25.01.2024, 06:53
Що за маячня? "За прогнозами GlobalData, до 2030 року економіка метавсесвітів сягне $400 млрд: це майже у десять разів більше за економіку України сьогодні." ВВП України в 2022 160 млрд дол, 2023 - 180 млрд дол
Інші матеріали

Як за допомогою SERM вивести тональність бренда на новий рівень. Кейс Goldi та Netpeak

Владислав Миронович 23 травня 2024 14:15

ШІ не заміна людському мозку

Олеся Дерзська 22 травня 2024 20:58

Більше ніж просто гроші: погляд Хоскінсона на перспективи криптовалют

Владислав Гринів 21 травня 2024 11:00

Найбільший вечір моди Met Gala 2024 відбувся у США і породив купу мемів

Владислав Паливода 7 травня 2024 10:51

Як використовувати ChatGPT у повсякденному житті, не вигоріти на роботі та залучити нових клієнтів для малого бізнесу: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 22 квітня 2024 18:30